1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (29 oy, ortalama puan: 4,28 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Yerden Isıtma Tesisat Havası Nasıl Alınır?

yerden-isitma-sistemi-havasi-nasil-alinir

Kış aylarının korkulu rüyası doğalgaz faturaları gereksiz yakıt tüketiminden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda dışa bağımlı olarak kullandığımız bu enerji kaynağının iyice zamlanması ile birlikte insanlar vanaları kısarak tasarruf sağlamaya başladı. Bu tarz ısınma sistemleri kullanan vatandaşların 5 yılda bir yerden ısıtma temizliği yaptırması kullandığı yakıt oranını ciddi anlamda düşürür. Tesisat temizliği yapıldığında sistemdeki çamurlar, pas kireç v.b. atıklar boruların içine toplandığından tek tek bütün sistem basınçlı su ve kimyasalla yıkama yapılır. Sorun çözülüyor ve işin sonunda boruların içine dolan havalar alınarak daha verimli çalışması sağlanıyor. Zeminden ısıtma boruları tüm daireyi dolaşır ve sonunda çıkış yaptığı noktaya yani dağıtıcı kollektöre geri döner. Kollektör denilen parça genellikle kombi altında bulunan ve birçok vananın giriş çıkış yaptığı kırmızı mavi hortum ve vanalardan oluşan parçadır. Bu parça kombiden veya kazandan gelen sıcak suyun hatlara dağılmasını sağlar ve dönüşteki diğer kollektörde daireyi dolaşıp tekrar geri dönen soğumuş suyu ısınması için kombiye gönderir. Bir nevi transfer merkezi olan kollektör havayı da atmayı sağlar. Tabandan ısıtmada oluşan hava borulardan gelerek kollektör içinde kalır. Kollektörün soğuk olması durumunda ilk önce havadan şüphelenilmelidir. Üzerinde bulunan purjör dediğimiz delikli hava atma tapalarını çevirerek hava çıkışını sağlarız. Bu iş aynı peteklerin havasını almaya benzer. Hava tamamen bitip su gelinceye kadar devam ederiz, su geldiğinde purjörleri sıkarak kapatırız. Eğer hiç hava gelmeden su akmaya başladıysa 5-10 saniye kadar su akıtıp hava gelmezse kapatırız. Buda sistemde hava olmadığını gösterir. Yerden ısıtmadan hava alma işlemi bu şekilde gerçekleştirilir.

kollektör havası nasıl alınır
kollektör havası nasıl alınır

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır?

Isıtma tesisatının içerisinde yer alan su tamamen boşaltılıp tekrar su doldurulduğunda yerden ısıtma sistemi hava yapar.  Genelde bu sistemlerin kollektör bağlantısında hava birikir. Tepesinde yer alan hava alma vidasını saat yönünün tersine çevirip su gelene kadar beklenir. Bazı vidalar paslandığı için kolay açılmaz, işinizi kolaylaştırması için pense kullanarak havasını alabilirsiniz. Her yıl bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler için kollektörlerin sağ tarafında bulunan bölüme tapa yerine otomatik hava purjörü taktırmak yeterlidir. Merkezi ısıtmalarda sürekli hava almak zorunda kalan konut sahipleri genelde en üst katta bu problemi yaşarlar. Bunun sebebi alt katlarda oturan komşularınızın vanaları kapatmasından kaynaklanır. Büyük sistemlerin devir daim motorları çok güçlü olduğu için diğer kat malikleri vanaları kıstığında ya da tamamen kapattığında en üst katın ısıtma sistemi devamlı hava yapar. Bu durumdan kurtulmak için ana kolon borularının en üst bölümüne kaliteli otomatik hava purjörü taktırıp her yıl aksatılmadan bakımları yapılıp, çalışır durumda oldukları kontrol edilmelidir.

2 Yorum

 • şadiye

  Selam yerden ısıtma ile ısınıyoruz ama sık sık hava yapiyor özellikle de dereceyi yukselttigimiz zaman mesela 25ten 30 a çıkarınca ısınması gerekirken soguyor ne yapabiliriz yardimci olursanız sevinirim

  • Cihazlı Tesisatçı

   Kombiden sonra kollektör dediğimiz sıcak suyu homojen dağıtan parçaya ek yapılarak otomatik hava purjöü taktırıp bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.