1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (16 oy, ortalama puan: 4,44 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
banyodan-su-kaciriyor

Banyodan Su Kaçırıyor Banyoda Su Sızıntısı Tespiti

Banyonuzu yeni tadilat yaptırdınız fakat hala alt kata su kaçırmaya devam ediyor ve banyonuzu tekrar kırdırmak istemiyorsanız işte size çözüm;

Banyodan alt kata su damlamaya başladığında başvurulacak en hızlı yöntem komşuluk hukuku çerçevesinde çözülmesidir. Sonrasında hukuki yolları denemenizi tavsiye ederiz. Şikayetinizi üst kat komşunuza bildirdiğiniz halde yaptırmamakta ısrar ediyorsa çareyi hukuk yollarında arayabilirsiniz. Genelde pis su gider borularında oluşan sızıntıları üst katın mülk sahipleri kabullenmezler. Belli bir süre biz daha yeni tadilat yaptırdık deyip geçiştirirler. Bu sorunu anlamanın en iyi yolu banyoya cihazla baktırmaktan geçer. Fayansın altındaki boruları insan gözü ile inceleyerek yorumda bulunmak yanlış bir tespittir. Çağımızın teknolojisi kullanılarak yapılan sızıntı arama çalışmaları banyoda tadilat çalışmasının maliyetini düşürür. Her işin kendine göre araç gereçleri vardır. Kullanılan cihazlar yapılan işlerin daha pratik çalışma ile hızlı bir şekilde bitmesini sağlar. Banyo sızıntılarında birden fazla cihaz kullanılarak arama yapılmaktadır. Nem ölçer banyo zeminde en fazla işe yarayan aletlerden biridir. Su sızıntısının başladığı yeri üzerindeki göstergeler sayesinde görüntülü veriler sayesinde tespit edebilmektedir. Ayrıca pis su borularında oluşan kırık, çatlak gibi durumları kamera ile görüntüleyebiliriz.

Son sistem makinelere sahip tecrübeli ustalara sahip firmamız yıllardır aynı ustalar ile çalışmaktadır. Çalışan personeline ve müşterisine önem veren firmamız banyoda, tuvalette veya mutfağınızda su sızıntılarını kesin olarak buluyor ve onarıyor.

Tadilatı 6 ay önce yaptırdım Banyodan su damlıyor peki neden şimdi akmaya başladı?

Sorun : Banyonuzda üç çeşit boru bulunmaktadır. Bunlardan biri şebeke suyu yani soğuk su borusudur. Bu borulardaki kaçaklar genelde yapılan kaynak bölgelerinde aşırı basınç ile meydana gelen sızdırmasıdır. Soğuk su boruları en fazla 8 – 9 bara kadar dayanıklıdır. Eğer bu verdiğimiz ortalama basınç değeri üstünde şebeke suyu basınçlı gelirse su borularının ek yerinden sızıntı yapabilir.

Çözüm : Soğuk su sayaç bölgesine basınç düşürücü vana takılarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Basınç değeri 3 – 4 bar olması yeterlidir. Bu basınç düşürücü vananın özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Su basınç düşürücü vana :
1 – Tesisatların patlaması ve armatürlerin basınçtan dolayı bozulmalarını engeller.
2 – Koç darbesinin zararlarını önler.
3 – Basınçlı suyun yarattığı gürültüyü önler.
4 – Dengeli basınç sağladığından su tasarrufu sağlar. Laboratuvar testlerinde 7,8 barlık bir basıncı 3 bara düşürüldüğünde toplam tüketimde %25 oranında su tasarrufu sağladığı görülmüştür.
5 – Çamaşır, bulaşık makinesi, kombiler ve termosifonlarınızı basınçlı suyun zararlı etkilerinden korur.

Sıcak Su Borusu Sızıntıları

Bina içi temiz su kaçaklarının geneli sıcak su borusundan kaynaklanmaktadır. Sıcak su boruları aşırı ısınma sonucu genleşmeye maruz kalarak ve geceleri şebeke suyundan gelen yüksek basınç ile sızıntı yapabilir. Bu tür kaçaklar tesisatınızı yaptırdığınızda hemen çıkmayabilir. Tesisat yapıldıktan sonra 2 yık içerisinde ortaya çıkabilir. Sıcak su borusunda oluşan kaçağın çıkardığı sesi dinleme yaparak bulduktan sonra bölgenin tamiri gerçekleşir. Arızası en kolay bulunan kaçak türüdür.

Atık Su Gider Borusu Sızıntıları

Banyonuzun atık su boruları lavabo gider borusu klozet gider borusu ve küvet duş gider borusu olarak üçe ayrılır. Kameralı su kaçak arama dediğimiz sistemle bu borularda meydana gelen çatlak kırık contasız geçişleri tespit edebiliyoruz. Bu üç atık su gider borusu banyonuzda veya havalandırma boşluğunda ana gider borusuna bağlanır. Tesisat borularınız ne kadar kaliteli olursa olsun su sızıntılarının önüne geçmek için tesisat ustasının işi bittikten sonra borularınızı test ettiğini kontrol edin. En 24 saat boruların içerisinde basınçlı su bulundurun. Seramik yapmaya gelen ustayı dikkatli olması konusunda uyarın. Banyonuzdaki su kaçaklarını önlemek için bu yazılanları harfiyen uyguladıktan sonra su kaçağı olasılığı %90 oranında önlemiş olursunuz. Alt katın banyo tavanına verdiğiniz zarar sizin cebinizden çıkacağı için bu tür su kaçaklarını ihmal etmeyin. Eviniz sigortalıysa eğer sigorta şirketinden eksper çağırarak banyonuzun tespit ettirin. Sonra firmamızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.