Evye Montajı Nasıl Yapılır?

evye-montaji-nasil-yapilir-65

Tezgâh altı ve ankastre olarak iki modele ayrılan evyeler günümüzde mutfak tezgâhlarının en önemli parçalarıdır. Mutfaklara tadilat yapıldığında, tezgâhlar değiştirildiğinde ya da evye yenilenmek istediğinde evye montajı konusu ortaya çıkmaktadır. Evye montajları alınan modele göre farklılık gösterse de evye montajı tezgâh dolapların üzerine konulmadan yapılmalıdır.

cikan-evye-yerine-nasil-takilir-87

Mutfak Evyesi Nasıl Monte Edilir?

 • Mutfak evyesi montajı yapmadan önce, elinize kuvvetli bir yapıştırıcı alıp, çelik evyenin kenarlarına yapıştırın.
 • Sağlam olması için üst tarafından sıkıca bağlayın.
 • 24 saat sonra yapıştırıcı kurumaya başlar. Geçen bu süre zarfında evyenin donmasını bekleyin. Evyenizi sakın bu sürede kullanmayın.
 • Açık kalan yerlere dikkatli bir biçimde şeffaf silikon sıkın.

Evye montajı oldukça basit bir işlemdir. Kuvvetli bir yapıştırıcıyı nereden temin edeceğinizi ya da hangi yapıştırıcıyı alacağınızı bilmiyorsanız oto sanayiye gidebilirsiniz. Burada boya malzemeleri satan yerlerden motor contası için kullanılan sıvı contalardan satın alabilirsiniz. Bu yapıştırıcının tahmini fiyatı 45 TL civarındadır.

mutfak-evyesi-yerinden-dustu

Düşen Evye Nasıl Takılır?

 1. İlk olarak düşen evyeyi ve tezgâhınızı tel veya zımparayla temizleyin.
 2. Granit ya da mermer hangisi olursa olsun fark etmez tezgâhınız ıslak ya da nemli ise kurutun. Bu işlem için fön makinesi kullanabilirsiniz. Aksi takdirde silikon ıslak zemine tutunamayacağından evyeniz sağlam bir şekilde yerleşmeyecektir.
 3. Evyenizin kenarlarına hiç boşluk bırakmadan yapıştırıcı sürün.
 4. Ardından mutfak tezgâhınızın altından yapıştırıp altından tahta parçaları ile destekleyin.
 5. Evyenizi 24 saat oyunca kullanmayın. Süre dolduğunda tezgâhınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Evye altındaki gider boruları, su damlası bile olmadan montaj edilir. Evyelerinizin sifon bağlantısı yapılır. Tıkalı mutfak gider boruları açılır. Firmamız gider tıkanıklılarında ve alt kata akıtan su borularını tespit ve tamir için hizmet vermektedir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Eviye Nasıl Yerleştirilir?

Eviye montajı, tesisat ile doğrudan ilgili bir süreç olarak kabul edilmektedir. Çünkü eviye doğru yerleştirilmediğinde pis su giderinin bağlantısını yapmak problemli olabilecektir. Bu tür sıkıntıları ortadan kaldırmak ve kaliteli bir montaj gerçekleştirmek adına uzman bir tesisatçıdan eviye kurulum hizmeti alabilirsiniz. İstanbul Tesisat ekibinden hizmet almak istediğinizde süreç şu şekilde gerçekleşecektir.

Eviye, belli ölçülerde kesilen mermere üst kısımdan oturtulmaktadır. Ancak bu oturtma işlemi tek başına yeterli olmamaktadır. Burada önemli olan bir faktör eviyenin mermer ile yapıştırılmasıdır. Çünkü eviye mermere yapıştırılmazsa suların eviye altından dolap içine akması söz konusu olacaktır. Bu da dolapların kısa sürede yıpranmasına yol açacaktır. Evye yapıştırma işlemi güçlü bir silikonla yapılmalıdır ve su sızıntıları engellenmelidir.

Eviye Montajı için Yapıştırıcı Ne Olmalı?

Eviye montajı esnasında kullanılan yapıştırıcı genellikle çekomastik olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle de çekomastik ne kadar kaliteli olursa yapıştırma işlevi o derece tatmin edici olacaktır. Siz de bu konuda dikkatli ve özenli bir tesisat ustası seçmeye özen göstermelisiniz. Üstelik eviye kurulumunu tam anlamıyla başarılı bir şekilde yapan tesisat ustası sizlerin beklentilerini de maksimum kalitede karşılayacaktır. 

“Evye Montajı Nasıl Yapılır?” üzerine 9 yorum

 1. Alttan silikonla yapıstırılmış silikonlar görünüyor tezgah üstü istemedim temizlerken sorun oluyor bir bilgim yok bu konularda tezgaha sifir olsun istiyordum gömmemi oluyor granitin arasınami takıliyor öyle duymuştum ne yapilabilir

  Yanıtla
  • Evye montajı hassas bir konu olduğu için yapım esnasında silikonu dikkatli çekmek gerekiyor. Dışarıya taşırmadan montajı yapılabilir. Firmamız evye montaj hizmetini sonlandırdı bu yüzden yardımcı olamıyoruz.

   Yanıtla
 2. Yeni yapilan mutfak tezgah evyesi degişim yapılırmı istediğim gibi olmadı ben tezgaha sıfır olmasıni istedim kare bir evye

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara