İSTANBUL TESİSAT | Petek Temizliği & Kombi Kalorifer Temizleme

Petek Temizliği & Kombi Kalorifer Temizleme

Petek Temizliği & Kombi Kalorifer Temizleme

Kombi ve petek temizliğinin her yıl yapılmasına gerek yoktur. Bana soracak olursanız ortalama 2 yılda bir temizleme yapılması yeterli olacaktır. Belki her yıl temizlik yaptıran müşteriler vardır bunun sebebini ben radyatörün kalitesine bağlıyorum. Kalorisi düşük kalitesiz petekler içten çürüme yaparak tesisatın içerisinde kirlilik oluşturmaktadır. Kullanılan petek marka modeli bu konuda en dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.   Petekleriniz iyi yanmıyor veya üst tarafı sıcak alt tarafı soğuk olmaya başladığında kalorifer tesisatınıza bakım yaptırma zamanı gelmiş demektir. Radyatörlerin yeterli ısıda yanmama sebeplerinden bazıları sıcak suyun yeterli hızda sirkülasyon yapamamasından kaynaklanır. Isınma problemi yaşayan evlerde sadece petek temizliği veya tesisat temizliği yaparak çözüm bulamazsınız. Tecrübeli ustalarımız peteklerin neden ısınmadığı ile ilgili sorunun kaynağına inerler. Kalorifer petekleri ters bağlanmış olabilir bu gibi sıkıntıları anlamak profesyonel ustalarla ancak çözülebilir. Yetiştirdiğimiz elemanlar petek temizliği konusunda dairelerde yaşanan ısınmama problemlerini bizzat görerek tecrübe kazanmış ekiplerden oluşmaktadır. Bazı evlerde yeterli büyüklükte kombi ve tesisat çekilmemiş olması peteklerinizin gerekli seviyede ısı transferi yapamamasına sebep olur. Sıcak suyun kombinizden çıkış yapıp tesisat borularınızdan radyatörlere giriş yapana kadar olan kısımlarda bütün olumsuz sonuçlar ortaya çıkarılır. Yapılan tesisat yıkama işlemi sonucunda evinize gelen firma yada şahıslar bu tür açıklamaları yapamıyorsa yaptırdığınız bütün petek temizleme işlemlerini bir daha gözden geçirmenizi öneririz.

Bizi Diğer Firmalardan Ayıran Özellik Nedir?

Aslında bu soruya cevap vermek hiç istemiyoruz. Firmamızın petek temizleme yöntemini sır gibi saklıyoruz. Fakat müşterilerin firmamıza işlerini vermeden önce neler yapıldığını bilmelerini istedik. Kalorifer petekleri ve tesisat borularını hava ve suyu birbirine karıştıran özel makineler ile temizlediğimiz doğrudur. Bütün firmaların üstünde bir bidon altında bir motor bulunan bir makineyle petek temizlediğini videolardan görmüşsünüzdür. Bu şekilde yapılan temizliğin sağlıklı olmadığını biz keşfettik. Önceki yıllarda hata yaptığımızın farkına vardık. Bunu ispatlamak çok basit bu şekilde temizlik yapılıp bittikten sonra kalorifer peteğinin bir tanesini söktürün ve içine su basıp diğer taraftan izleyin bakalım temizlik yapılmış mı? Makinenin içine atılan kimyasal ile biraz da size şov yaparlar. Bakın nasıl kir çıkarıyor diye. İçeriye atılan kimyasal 15 dakika içerisinde nasıl temizlik yapıyorsa bunu hala anlamış değilim. Kim söylerse inanmayın 2 saat içerisinde hiç kimse içeride bulunan kireçleri sökmez. Soğuk suyla yapılan kimyasal temizlikten hiç fayda gelmez. Diğer firmaların kullandığı tüm ilaçlar sıcak suyla etkileşime geçerek ortalama sistemde dolaştırılması gerekmektedir. Bunu hiç bir firma yapamaz yapsa da laf olsun diye içeriye kimyasal gönderir sonrada temizlendi deyip dışarıya çıkarır. Bizim çalışanlar önce tesisatınızı hava ve suyla birleştirip titreşimli bir şekilde peteklerin dibinden suyu gönderip temizleme yaparlar. Sonrasında isteyen müşteri olursa  ücret karşılığı asitli olmayan temizleme ve koruma sağlayan sıvı içeriye atarlar. Kimyasal ortalama 3 gün sonrasında etkisini göstermeye başlar. Diğer firmaların kullandığı sulu sistemle çalışan makineler güneş enerjisi sisteminin borularını temizlemek için tasarlanmıştır. Aksini iddia eden varsa bütün tecrübemle karşılarına çıkabilirim.

KORUYUCU SIVININ ÖNEMİ

Genelde kirli tesisatlar temizlendikten sonra bazı noktalarda kireç tamamen yok olmaz. Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra tesisatın içerisine mutlaka koruyucu sıvı atılması gerekir. Neden mi? Evinize bizim firmamız yada farklı bir firma gelip petek temizliği yapacağız dediklerinde 2 saat içerisinde sadece kaba pislikleri temizleyebilirler. Koruyucu sıvının temizleme kimyasalından farkı tesisatın içerisinde kalmasıdır. Isıya en çok maruz kalan bölge ısıyla temas halinde olan noktadır. Bu nedenle kombilerin eşanjörleri en çok kireç bağlayan yerdir. Temizleme sıvısı asidik özellikte bir sıvı olduğu için kombinin içerisine göndermek biraz tehlikelidir. Sebebi petek temizliği esnasında kimyasalın asit içeriği kombinin contalarına ve alüminyum parçalara zarar vermesidir. Bu zarar hemen öyle ortaya çıkmaz temizlik yapıldıktan 3 ile 5 gün arasında zamanla belli olur. Kombi eşanjör delikleri kirece maruz kaldığında tıkanır ve sıcak su çıkışı zayıflamaya başlar. Ama petek temizliği bittikten sonra sistemin içerisine 1 litre koruma sıvısı ilave edilirse kombi çalıştırılmaya başladığı andan itibaren suya karışarak peteklerin ve kombinin bütün noktalarını dolaşır. Radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik renge çevirir. Bu koruyucu malzeme sistemi sıfır gibi yapıyor desem yalan olmaz. Koruyucu sıvı bazik özellikte bir kimyasal olduğu için ısıtma sisteminin içinde 10 yıl kalsa bile zarar vermez. Metal malzemelerin içinden geçtiği süre boyunca her tarafı ayna gibi yapar. Ben bunu deneyi kendi kombi ve kireç tutmuş çaydanlıkta denedim. İster inanın ister inanmayın çaydanlığın içindeki kireçleri hiçbir kazıma yapmadan 1 saat gibi kısa sürede tertemiz yaptı. Kombi çalışırken bu sıvı hareket halinde olur su sirkülasyon yaptıkça sürtünme yoluyla değdiği her metal parçayı ilk gün ki haline çevirir. Tamamlanmış bir petek temizliği yaptırmak istiyorsanız mutlaka sistemin içerisine koruyucu sıvı mutlaka atın. O zaman ısı farkını daha iyi anlarsanız. Koruyucu ilaç hem temizlik hemde mükemmel bir koruma sağlıyor. Daha detaylı bilgi almak isteyen müşteri olursa ismim İbrahim firmayı arayarak benden bilgi alabilir.

ÖNEMLİ NOT: Firmamız koruyucu kimyasalı ücretsiz kullandığı için rakiplerimiz koruma sıvısı adında temizleme kimyasalının asidini öldürmek için litresi 5 TL olan nötrleştirme tuzunu müşteriye satmaktadır. Bu ilaç koruma sağlıyor derler fakat yanlarında getirdikleri temizleme ilacının yanında verilen nötrleştirme ilacıdır. Koruyucu sıvısının üzerinde koruma kimyasalı yazması gerekir. Ayrıca ürünün kapağının daha önce açılmamış olması gerekir. Para gelsin de haram helal hiç fark etmez mantığı ile bu işi yapanlar koruyucu ilaç kutusunun içine 1 litre cam sil doldurup size kandırabilir. Nötrleştirme  tuz şeklinde bir toz veya sıvı şeklinde olabilir. Buradan tüm müşterilerimizi uyarıyoruz.

Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemi bakım çalışmaları
Merkezi ısıtma sistemi bakım çalışmaları

Merkezi ısıtma sistemi ile ısınan dairelerin giderek ödediği faturanın kabarması ısınmayan odaların sayısında artış gözlenmesi bir şeylerin ters gittiğine işaret olarak görebilirsiniz. Sadece kazan yada kombilerde bakım anlaşması imzalayan işletmeleri ilerde çok büyük masraflar beklemektedir. Kağıt üzerinde gösterilen bakım, yılda bir defa tesisat içerisinde dolaşan suyun dışarı atılması sisteminizi korumaz. Yukarıda resimlerde görülen korozyon miktarı 3 yıllık bir ısıtma sistemine sahip otelden çekilmiştir. 3 yılda bu hale gelen kalorifer borularının temizlik yapılmadığında ilerleyen zamanlarda ne hale geleceğini siz düşünün. Kazan dairesi bakımı yapılırken mevcut otomatik hava purjörleri ve sökülmesi zor olan tortu tutucular, pislik tutucular her yıl temizlenip doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. oluşan kireç hava purjör deliklerini tıkamaya başladığında odalarda ısınmama gibi problemler ortaya çıkmaya başlar. Sistemin korozyon oranına bağlı olarak ilaç miktarı hesaplanarak kalorifer ısıtma sistemi komple elden geçmelidir. Tecrübeli usta kadromuz ile bütün tetkikler yapıldıktan sonra eskisinden dahi iyi ısı performansını yakalamak çokta zor bir olay değil. Dikkatli bir çalışma ile hiçbir yeri atlamadan yapılan temizlik sizi en az 2 yıl korumaya alır.  Merkezi ısıtma sistemlerinde tesisat temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 3 yılı aşan ısıtma sistemlerinde mutlaka temizlik yapılmalıdır. Tesisat yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda kazanın temizliği yapılmadığı sürece tesisat borularınız temizlenmiş olmaz. Bunun nedeni kireç tabakası en fazla kazan ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev arasında birde kireç tabakası varsa ısınma biraz daha geç olur. Bunun sonucunda temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha fazla yakıt yakmanıza sebep olur.

merkezi sistem petek temizliği
merkezi sistem petek temizliği

Koruyucu sıvı atılan tesisatlarda her yıl kombi bakımı yaptırmanıza gerek yoktur.

Koruyucu ilaç bulunan kombiden çıkarılan filtre
Koruyucu ilaç bulunan kombiden çıkarılan filtre

Peteklerin Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Petek temizliği sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Kulaktan duyma bilgilerle perşembe pazarından bir makine alıp bu işi yapmaya çalışan bir sürü insanla karşılaştım.  Su tesisat mesleğini çocuk oyuncağı zanneden elektrik tesisatçıların elinde bile bu makinelerden bulunmaktadır. Mesleğimizi severek yaptığımız için her yıl peteklerin temizliğini nasıl daha iyi yaparız diye araştırma yapıyoruz. 2014 kışında bize özgü başka hiçbir firmada göremeyeceğiniz temizleme metodu geliştirerek peteklerin alt taraflarının ısınmasını sağlıyoruz. Kullandığımız ilaçlardan tutun temizleme makinelerine kadar bütün alet edevatı test odamızda 1 yıl deneyerek sonuçların mükemmel çıkması neticesinde müşterinin evinde uygulamaya gidiyoruz. Bu yıl çok farklı bir temizlik modeli ile hizmete başladık. Kalorifer peteklerinin sökülmeden ve içerisinde gram pislik bırakmadan temizlemenin nasıl yapıldığını görmek için firmamızın hizmetlerinden yararlanmanız gerekiyor.

peteklerin temizliği nasıl yapılır
peteklerin temizliği nasıl yapılır

Biz bu işi kulaktan duyma bilgilerle değil, kendi geliştirdiğimiz petek temizlik makinesi ve kimyasal ilaçlarla yapıyoruz.

Kombi Bakımı Yaptırdım Sanmayın!…

Sözde kombi bakımı adı altında elektrik süpürgesi ile kombinin kabinini açıp parçaların tozunu alan ustalara sesleniyorum. Kombi bakımı denilince bana sorarsanız hiç yaptırmayın daha iyi. Parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece ne kadar bakım yaptırırsanız yaptırın yine arıza verecektir. Hatta bazı kombilere bakım yapılınca artık ayar tutmuyor. Parçaları söküp dışındaki tozları bir fırça ile süpürünce ne olacak kombinin ömrümü uzayacak. Kombi bakımı diye bir şey olduğuna inanmıyorum kimsede inandıramaz. Kombinin içinde eşanjörün kirecini temizlettirin. Farklı birşey yapılmasına gerek yok. Yukarıda yazdığım  koruyucu sıvıyı kombinin içerisine döktüğünüz zaman her yer pırıl pırıl olur. Videolarda izliyorum kombi bakımı yapan ustaları inanın anahtar tutuşunda hayır yok. Boru anahtarını bir çevirişi var 6 aylık eğitimle usta olduğu belli oluyor. Kombi bakımcıların kendisi söylüyor bir kombinin ömrü 10 yıl bu süreden sonra sürekli arıza vermeye başlar. Kombi aynı arabaya benzer 200 bin kilometre yapmış arabanın motoru ile sıfır arabanın motoru hiç bir olurmu.  Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın yine arıza verecektir. Hiç diyen var mı ben bu sene kombiye bakım yaptırdım hiç arıza vermedi.

tıkalı petek temizliği
tıkalı petek örneği

İstanbul`da makine ve kimyasal kullanarak ilk petek temizliğini firmamız yapmıştır. Bu sayede piyasada petek temizliği adı altında yeni bir sektör ortaya çıkmıştır. İki makine üreticisi firmayla ortaklaşa çalışarak Türk petek temizleme makineleri üretilmiştir. Şuan bu temizleme makineleri yurt dışına ithal edilmektedir. Sektörün en eski firması olduğumuz için bilgi ve tecrübemiz rakiplerimize nazaran oldukça fazladır. Petek temizliğini doldur boşaltan ibaret zanneden gözünü para bürümüş bir takım şahıslar yapılan işi basite indirgediler. Yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmayan bu yaklaşımdaki insanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Karaköy perşembe pazarından bir makine bir ilaç alan bu insanlar ek iş olarak petek temizliğini yapmaktadırlar. Peteklerin hepsinin yanmama sebebi temizlik değildir. Peteklerden çıkan siyah suyu pislik diye müşteriye yutturmaya çalışan üç kağıtçılar sizleri kandırmaya çalışıyordur. Belkide kendisi de peteklerin içerisindeki suyun siyah olacağını bilmiyordur. Olması gereken peteklerin içi çürümeye karşı zift gibi bir madde ile boyandığı için 5 dakika çalışan kombi tabi ki suyu simsiyah yapacaktır. Önemli olan peteğin neden yanmadığını bulmaktır. Petekler 25`e yakın sebepten dolayı gerekli ısıyı veremez. Bu 25 nedenden birini uygulayıp müşterinin peteklerini tekrar ısıtabilmek müşteriyi memnun etmeye yetecektir. Peteklerin yanmama nedenleri arasında en önemlisi tabi ki temizliktir fakat petekleri temizlettim diye petekler yanacak diye bir kanı yoktur.

temizleme yapılan radyatör
temizleme yapılan radyatör

Petek temizliği nasıl yapılır?

Öncelikle bu yazıyı yazmamızın sebebi peteklerini temizletecek müşterilerimizi aydınlatmaktır. Kalorifer borularını temizlemekteki amaç tesisatın içerisindeki kireç ve tortuyu kimyasal ilaç kullanarak dışarıya çıkarmaktır. Fakat akıl almaz derecede bu işin kaçamak yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri müşterinin evine servis elemanları giriyor ve kalorifer tesisatının içerisindeki kirli suyu boşaltıyor. Buraya kadar her şey normal fakat tesisatın içerisine temizleme kimyasalı adı verilen bir sıvı atıp vanayı kapatıp çıkıyorlar. Sizce içeriye atılan kimyasal peteklerinizin içerisinde temizlik yapabilir mi? Bizce yapmaz neden mi? Temizlik yapsa bile içerde ilaç kireci pası sökecek, peki bu sökülen tortular nereye gidecek uçacak değil ya. İlaçlama yapıldıktan 20-25 dakika sonra pislikler dışarıya alınmazsa yine peteklerin dibine çökecek ve ısı probleminiz tekrarlayacaktır. Ayrıca bu tür kimyasallar asit özelliğine sahip bir yapıdadır. Kombinin içerisinde bir saatten fazla durduğunda içerde kireçle karşılaştığı noktada tepkime başlayacak ve gaz çıkaracaktır. Bazı zamanlarda ilacın 100 mililitresi içerde kaldığında biz gittikten 1 saat sonra kombinin basıncı yükselir ve emniyet ventili su atmaya başlar. Bu sayfanın ortasındaki video petek temizlik kimyasalının nasıl bir etki yaptığını kanıtlamaktadır. Kısacası asit özelliği barındıran temizlik kimyasalını içeriye atıp bırakıp gidecek bir babayiğit tanımıyorum. İçeriye asit özelliğine sahip kimyasal bırakıp gitsinler de görelim. Anlatacaklarım bu kadar tesisatınızı ve peteklerinizi temizletirken bir kez daha düşünün içeriye atılan kimyasalların mutlaka yetkili ağızlardan içeriğini öğrenin. Plastik kabın içerisindeki ilaç sandığınız sıvı boyalı su bile olabilir. Bunları nerden mi biliyoruz bu işte kendini büyük firmaymış gibi gösteren eli anahtar tutmasını bile bilmeyen yani su tesisat ustası olmayan bu işe sırf para kazanma amaçlı giren çok vatandaş tanıyoruz. Bu işi sektöre kazandırmış biri olarak işinizi verirken telefonda güzel ses tonu ile değil telefonda karşınıza çıkan kişinin sorduğunuz sorulara cevap verebiliyor mu yoksa veremiyor mu diye kontrol edin.

Kalorifer tesisatının temizliği
Kalorifer tesisatının temizliği

Petekleri ne zaman temizletmek gerekir?

Evinizde bulunan petekler eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikayetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve peteklerde tıkanma var demektir. Peteklerinizin az ısınma sebeplerinin %95`i tesisatınız daki aşırı kirlenmeden kaynaklandığı için petek temizliği yapılır.

 1.  Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
 2. Petekler hiç ısıtmadığında yada kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde peteklerin altı ısıtmıyorsa
 3. En son petek hiç yanmıyorsa
 4. Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
 5. Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise
 6. Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa
TÜRKİYE`de İLK MAKİNE ve KİMYASAL KULLANARAK PETEK TEMİZLİĞİ YAPAN FİRMA!…

Şu bilinçle çalışıyoruz. Yapılan iş referansımızdır. Dairenizde yapılan tesisat temizliğini beğenirseniz müşteri potansiyelimiz artar ama beğenmezseniz şimdiye kadar çoktan iflas etmiştik. İşinizi kaliteli kimyasallar ve profesyonel ustalara teslim edin, rahat edin.

Kalorifer tesisatlarına takılan filtrelerin ayda bir temizlenmesi gerekir.
Kalorifer tesisatlarına takılan filtrelerin ayda bir temizlenmesi gerekir.

İSTANBUL TESİSAT FARKI

 • Evinize gelen servis elemanları deneyimli tesisatçı ustalardan oluşmaktadır. Peteklerinizi sadece temizlemekle kalmaz, peteklerin yanlış bağlantılarını ve tesisat borularında yanlış yapılmış bir yeri fark edebilirler. Biz vasıfsız işçinin eline makine verip radyatör temizliği yaptırmıyoruz.
 • Petek temizliğine gelen ekip farklı nedenlerden dolayı radyatörde ısınmama problemi yaşıyorsanız bunu çözebilirler.
 • Türkiye`de petek ve radyatör temizliğini makine ile yapan ilk firma olarak kendini ispatlamıştır.
 • İşinin ehli ustalar evinizde yaşanan diğer tesisat problemlerine müdahale edebilecek kapasitededir.

Petek Temizliğinde kullandığımız kimyasalın kireç tutmuş boru üzerindeki etkisini izleyebilirsiniz.

Tesisat Temizleme
Tesisat Temizleme
PETEKLERİN YETERİNCE ISINMIYOR NE YAPMALIYIM ?

Petekleriniz daha önceki yıllara nazaran daha az ısıtıyor veya hiç ısıtmıyorsa petek temizlik hizmetimizden hemen yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Yavaş ısısı azalan radyatörleriniz yani peteklerinizin alt taraflarında kireç tortu gibi katı atıklar oluşmaya başlar. Bu yabancı maddeler suyun gidiş ve dönüşünü olumsuz yönde etkiler. Suyun hızındaki bu yavaşlama peteğin bazı kısımlarının yanmamasına sebep olur. Petek temizliği yapılarak borularınızın ve peteklerinizin içerisindeki kireci yok edebilirsiniz.

petek temizleme makinesi
petek temizleme makinesi

ÖNEMLİ NOT : Piyasada petek temizlik ve kombi bakımı adı altında kampanya gibi gösterip ucuz fiyat vererek suyu değiştiren şahıslar ortaya çıkmıştır. Petek temizliği ile peteklerin suyunu değiştirmeyi sakın birbirine karıştırmayın! Bu iki işlem arasında hem işçilik hemde kullanılan kimyasal farkı vardır. Kullandığımız kimyasal TSE onayı almış piyasada 5 yıldır kullanılan bir kimyasaldır. Bu şahıslar tahliye vanasından radyatörlerin suyunu boşaltıp tesisatın içerisine bir miktar ilaç doldurup temizliğin yapıldığını söyleyebilirler. Bizim yaptığımız tesisatın içerisine kimyasal atıp makine ile 45 dakika çeviriyoruz. Daha sonra basınçlı su ile durulama gerçekleşiyor. Ortalama bu işlemler 100 metre kare daire için 2 saat sürmektedir. Bizim yaptığımız makineli tesisat ve petek temizliği işlemi çok farklı bir işlemdir.

Radyatör kombi ve tesisat temizleme kimyasalı ne işe yarar.

Kombi ve radyatörlerinizde suyun ısınmasıyla birlikte kireç ve su taşı oluşur. Zamanla kombi eşanjörü, boru ve peteklerinde kireç ve su taşı oluşur. Temizleme kimyasalı ile yıkama yaparak kireç, korozyon ve su taşları temizlenir. Bu işlemin ardından ısıtma sisteminiz temiz su ile yıkanır. Yıkama işleminin sonunda sisteminize koruyucu kimyasal eklenerek sisteminizin bir daha kireç ve su taşı tutması engellenir.

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?

Radyatörlerinizde hava olduğunu anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin ve peteğin altı ısınıp üstü ısınmıyor yada üstü ısınıp altı ısınmıyor ise kalorifer peteğinde hava var demektir. Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir. Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida

Prujör tapası resimde görüldüğü gibi purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır. Anahtar veya düz tornavida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işlemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğiniz de hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın peteğin havası alındı demektir. Radyatörden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur. Hava aldığınız halde peteğiniz hala ısınmıyor ise bizi arayabilirsiniz.

petek yıkama
petek yıkama

Petek Temizliğinin Faydaları

 1. Kombinin daha verimli ve daha rahat çalışmasını sağlar.
 2. Peteklerde meydana gelen tıkanmaları önler.
 3. Yıllarca tesisatta devir daim yapan suyun kireçten pisliklerden temizlenerek daha iyi bir ısınma vermesini sağlar.
 4. Tesisat kirliliğinden dolayı sürekli arıza yapan kombilerde bakım masraflarını azaltır.
 5. Isınma için ödediğiniz faturalarınız da %5 azalma gözlenecektir.

Ankara şubemiz petek temizliği ve Ankara tesisat temizlik konusunda deneyimli personelle hizmete başlamıştır. İstanbul`da 2 yıl eğitim alan elemanlarımız teknolojinin nimetlerinden faydalanarak Ankara müşterilerimize farkını ispatlamayı hedeflemektedir. Ankara petek temizleme firma iletişim bilgilerimiz;

petek temizleme kimyasal
petek temizleme kimyasal

Tesisat temizliği sadece ben petekleri temizlerim giderim demekle yapılmıyor. Farklı nedenlerde olabilir bunlardan bazıları;

 • Eski kombiyi çıkarıp yeni kombiyi montaj ettirdiğinizde tesisatçı gidiş dönüş borularına dikkat etmeden yanlış şekilde bağlantı yapmış olabilir. Bu yanlışın yapıldığı kalorifer tesisatlarında petekler alt taraftan ısınmaya başlar. Peteklerin alt tarafları sıcak olur üst tarafları soğuk.
 •  Tesisat döşenirken kaynak yapılan bölgelerde aşırı daralma yapılmış olabilir. Böyle tesisatlar kurulduğu günden itibaren çalışmaz.
 •  Tesisat boruları inşaat sırasında küçük çapta çekilmiştir. Genelde büyük dairelerde veya 7 petek sayısını geçen dairelerde sık rastlanan sorundur. En sonda ki peteğe yeterli sıcaklıkta ve hızda su gitmediği için en sonlardaki petekler fazla ısı vermez. Bunun nedeni kalorifer boruları küçük çaplarda döşendiği için su yeterince hızlı bir şekilde ulaşamadığı için radyatörde sıcaklık azalır.Radyatör sıcak sulu ısıtma sistemlerinde ısı transferini sağlayan yüzeyi geniş bir cihazdır. Kalorifer tesisatları dönüş boruları içerisinden geçen sıcak su gidiş borusuna göre ortalama 20 °C daha azdır. Bunun sebebi kombide ısınan kalorifer suyu gidiş borularından geçtikten sonra radyatör peteğinin içerisine girer. Kalorifer radyatörleri içerisinde sürekli bir hava sirkülasyonu vardır. Isınan hava peteğin altından üstüne doğru akıcı bir yol bulur. Tıkalı peteklerin ısınmaması bu şekilde açıklanabilir. Peteğin üst tarafından bağlanan radyatör muslukları sıcak suyun alt tarafına ulaşana kadar soğumaktadır. Bu nedenle peteğin alt tarafı soğuk olur. Üst taraftan giriş olduğu için her zaman peteklerin üst tarafları sıcak olur. Bazı müşterilerimizin radyatörleri çapraz bağlı yapılmış bu işlemi de çok doğru bulmuyorum. En doğru bağlantı şekli alt taraftan sıcak su girişi yapılır ve yine alt taraftan çıkış bağlantısı yapıldığında peteğin mükemmel derecede ısındığını göreceksiniz.

Petekleri Temizletmek Yakıttan Tasarruf Sağlar mı?

Tecrübeli bir petek temizleme firması olarak diğer firmaların ilan verip temizlik yaptırın yakıttan %30 tasarruf edin sloganına karşılık bu yazıyı not olarak eklemek istiyorum. Petekler temizlenince doğal gaz faturanızda gözle görülecek bir azalma yaşamazsınız. Öyle abartıldığı kadar %30 – %20 faturanız düşsün diyenlere hiç inanmayın. Bunları yazan kişiler zaten bu işi kulaktan duyma bilgilerle yapan şahıslardır. Zaten faturanızda bu düşüklüğü anlamanız mümkün değildir. Geçen seneye göre faturalarım daha düşük geliyor hiç diyemezsiniz. Yaşanan iklim olayları her yıl farklılık göstermektedir. Bir yıl öncesinin kış şartları ile diğer bir yılın ısı derecesi birbirini tutmaz. Yılı boş verin geçen aylar arasında bile havanın ısı derecesi arasında farklılıklar olabilir. Evinizde kombiyi yakma dereceniz faturanızı etkileyen en önemli unsurdur. Kombiyi çok yakarsanız haliyle faturanız yüksek gelecektir. Yan komşunuzla bile kıyaslama yapamazsanız nedeni daireleriniz bulunduğu güney kuzey cephe farklılıkları yada rüzgara açık alanda olmasıdır. Petekler temizlenince ancak aldığınız ısı miktarı artar. Önceden kombiyi 60 derecede yakıp peteklerde 30 derece sıcaklık hissedilirken, petekler yıkanıp içerisine birde ilaç atılırsa alacağınız ısı 40 derece civarı olur. Tabi bu söylediğim rakamlar dairelerin kalorifer tesisatlarına göre farklılıklarda gösterebilir.

Yorumlar (69)

 • kubilay kaptan

  İSTANBUL TESİSATA ÇOK ÇOK ÇOOKKKK TEŞEKKÜRLER……..Evimizdeki peteklerin ısnmaması sebebi ile defalarca ustalar gelip gitti.bir kısmı peteklerin havasını aldı ,bir kısmı tahliye vanasından suları boşalttı ama peteklerimin ısınmama sorununu çözemediler….KOMBİNİZ YETERLİ DEĞİL DİYEN DE ÇIKTI,KOMBİNİZ BOZUK DİYENDE ÇIKTI….bir taneside petekleri söküp içini banyoda yıkamalıyız dedi…..tabii ki ev kirden geçemeyecekti…..tesadüfen internetten İSTANBUL TESİSATI buldum….ankara da yaşayan biri olarak ankara şubelerinin telefonunu aradım ama açıkçası istanbul lu bir tesisatçı ankarada şubemi açar isim hakkı vermişlerdir diye düşündüm….ancak aradım ve randevu aldım…..randevu saattinde 15 dakika önce geldiler(hatta ben evde yoktum ben geciktim onlar beni beklediler…genelde biz ustaları bekleriz..)hemen çalışmaya başladılar ben bu kadar profesyonel çalışan bir ekip görmedim,evimiz hiç kirlenmedi.
  kombi tesisatımızı daha önceden yapan ustanın hatasından dolayı kombimizin altına boruyu keserek vana koymaları gerekti , boruyu keserken ömer usta hafif elini kesti galiba..eliniz mi kanıyor dediğimde hayır diyerek onu bile saklamaya çalıştı….sonuç olarak işimizi söyledikleri gibi 2 saatte bitirdiler…bu arada biraz muhabbet ettik gerçekten kendileri istanbuldan gelmişler ve burada şube açmışlar…..kombimizi en yüksek derecelerde yaktığımız halde peteklerimiz ısınmıyordu.şimdi ise evimiz kombimiz aynı ayarda yanmasına karşın hamam gibi….. inanın Biz çok memnun kaldık.ustalarımız gayet işinde yetkin elemanlar ,samimi guleryuzlu vehpş sohbet idiler……ayrıca fiyat olarak Ankarada bir usta eve servise minimum 75tl gibi bir rakama gelirken ki buna sadece arıza tesbit içindir…..biz istanbul tesisata inanın çok makul rakama yaptırdık…İŞİMİZ YAPAN İSTANBUL TESİSATIN USTALARI ÖMER VE BURAK BEYE SONSUZ TEŞEKK
  ÜRLER…….KENDİLERİ ÇOK ÇOK UĞRAŞTILAR HAKLARINI HELAL ETSİ
  NLER……ÇOK ÇOK TEŞŞEKKÜR EDİYORUM….(NOT:yorumu okuyan arkadaşlar eğer petekleriniz de ısınmama problemi varsa hiç düşünmeden arayın….ben çok düşündüm aklımda soru işaretleri vardı ama o adar memnun kaldım ki bu kadar uzun teşşekkür yazısı yazmak zorunda hissettim kendimi…..yazdıklarıma inanmayanlar varsa kubilay1973@msn.com a mail attın telefonu verip gerçek olduğunu inandırırım…)

 • sami

  kombi bakımı sanırım siz yapmıyorsunuz.
  kombim sürekli basınç yükseltiyor. vaillant vuw 242-2-5 modeli. Arızayı giderdikten sonra petek temizliği yaptıracağım.

 • merakli

  Tesisat temizligi ucreti ne kdr tahmini bir fiyat verebilir misiniz?

 • Mustafa İlke Şen

  Yaptığı işe saygı duyan; işini temiz ve iyi yapan; güvenilir, dürüst ve duyarlı çalışanlar. Teşekkürler.

 • banu duman

  Evine defalarca çeşitli arızalardan dolayı ustalar gelip gitmiş bir çift olarak şunu söyleyebiliriz ki; biz bu kadar profesyonel çalışan bir ekip görmedik.bir kere evimiz hiç kirlenmedi.soyledikleri saatte işlerini bitirdiler.kombimizi en yüksek derecelerde yaktığımız halde peteklerimiz ısınmıyordu.Ustalarımızın yoğun çalışmaları ve gayretleri sayesinde kombimiz(bosch marka)eski randımanında çalışmaya başladı.Biz çok memnun kaldık.ustalarımız gayet samimi guleryuzlu ve iyi niyetliydiler.ayrıca fiyat olarak Ankarada istenen fahiş fiyatların yanında çok da uygunlar.biz hayatımızda ilk kez evimizde yapılan bir işten bu kadar memnun kaldık.Kalmasaydık zaten bu kadar uzun yazmazdık:)emeği geçen arkadaşlara teşekkurler.Bu arada Ömer bey ve kardeşi yemek yemeden hatta bir,çay bile içemeden gittiler.içimize,dert oldu.Haklarını helal etsinler.Bir gün yemeğe bekliyoruz kendilerini..Bir müşteriye bu duyguları yaşatan firmaya da aldıkları para helali hoş olsun.Hepinize,çok teşekkür ederiz.Banu-Yavuz-Yusuf Duman…

 • Halil İbrahim

  Temizlikle bu tarz problemleri çözmek %90 oranında sizi başarıya ulaştırır. Tabi bu konuda temizlik yapan kişininde işin ehli bir tesisatçı usta olması çok önemlidir.

 • sami

  iyi günler,
  peteklerin yan ısısı (en azından üst kısım) oldukça sıcak olmasına rağmen petek üstünden hiç har çıkmamakta. Bu da temizlikle mi alakalıdır?

 • Ferhat Çayırga

  Merhaba Istanbul maltepe de fındıklı mah.dublex dairemın peteklerını temızletmek istiyorum fiyatı konusunda bana yardımcı olurmusunuz

 • murat

  Ben 08.01.2015 tarihinde petek temizlemesi yaptırdım peteklerin alt kısmı ısınmıyordu ama yine aynı kombiyede yeni bakım yaptırmıştım.peteklerden yine randıman alamadım yardımcı olurmusunuz lütfen..

 • özgür atlı

  04.01.2015 tarihinde peteklerdeki tıkanma ve kombinin kontrolü için gelen Ömer ve Burak isimli arkadaşlara çok teşekkür ederim.Hem arıza konusunda hem de arızanın giderilmesinde bizi çok iyi aydınlattılar. Arızayı giderdiler ve banyoda su sıçraması nedeniyle pislenen yerleri dahi temizlediler.. İstanbul tesisata çok teşekkür ederim..

 • İnan ASLAN

  Merhabalar, yeni taşındığım merkezi sistem olan bir dairede geceleri saat 23:30′dan itibaren bir üst kattaki borulardan geliyormuş gibi çok rahatsız edici borulara birinin vurma sesine benzer sesler gelmektedir. Bu durum her gece tekrar ettiğinden çok ciddi uykusuzluğa sebep açmış bulunmaktadır. Site görevlisiyle bu sıkkntıyı paylaştığımda 2kat aşağıdaki daire sakininin evinin içerisinde bir cihaza sıvı sıkarak durumu geçici olarak 2gğnlüğüne çözmüştü lakin aynı sıkıntı ve aynı rahatsız edici sesler tekrar devam etmektedir. Konuyla ilgili ne yapılabilir? Yardım ve önerileriniz için iletişimimizi rica eder iyi çalışmalar dilerim. İletişim numarası : 0 535 922 20 98
  Adres : Eryaman Evleri / Ankara

 • asu.tigrak

  Merhaba,
  Aralık ayı içersinde petek temizliği talebim olmuştu, Asu Tığrak adına kaydımı kontrol edebilirsiniz.

  Gerçekten peteklerden çok güzel randıman aldım.

  Önce tek kişi geldiği için tereddüt ettik ama Barış Bey gerçekten işinin ehli.

  Çok pislik çıkacak dedik ama korktuğumuz gibi olmadı, tek tek herşeyle çok güzel ilgilendi, akşam saatleri olmasına rağmen işini severek ilgiyle yaptı.

  Eşim ve ben Barış Bey’in ilgi ve alakasından dolayı firmanıza teşekkür etmek istedik

  İlgili yerlere lütfen iletin

  Teşekkürler

  Saygılarımla

  İyi Çalışmalar

 • Halil İbrahim

  Öncelikle şunu söylemek istiyorum peteklerde ısınmama problemleri en sevdiğim işdir. Size gelen tesisatçılar işlerini severek yapsalar bence başarılı olabilir. Size yardımcı olmak isterim öncelikle adım adım neler yapılacağını yazayım. Petek ve tesisatın temizliği komple yapılması gerekir. Sonrasında kombiye bağlı pislik tutucular yada tortu tutucu var ise bunlar sökülüp kireç çözücü ile temizlenmeli. Bu parçalar genelde 5 yılda tıkanır. Sonrasında kollektörlerden bir adet mini vana sökülerek içlerinde ne kadar daralma ve kireç var kontrol edilir. Sonrasında tesisatın içerisine 3 – 4 litre koruyucu dökülerek 5 gün kombi çalıştırılır. Bu işlemler yapıldıktan sonra kombinin eşanjörü dahil bütün her yer ilk gün ki halini alır. Hala ısınamıyorum diyorsanız tesisat borusunda dönüşe ilave bir pompa ve denge kabı bağlanır. Bütün odalardaki radyatörlere el vuramazsınız. Diyecesiniz bu işlemi neden başta yapmıyorsunuz biliyorsunuz ki tesisata bağlanan her mekanik parça ek maliyet ve bakım gerektirir. Zaten ilk olarak pompa takılsa dahi temizlik işlemlerinin yapılması şarttır. Bu sayede ödediğiniz fatura miktarı aylık olarak % 10 civarı düşecektir.

 • fatih

  merhaba

  sitenizi gördüm yazmak istedim. 3 katlı bir evde oturuyorum. Genel olarak peteklerin az ısınma sorunu yaşıyoruz. 5 yıldır bizi memnun etmeyen bir tesisata sahibiz. Mini vanalarda damlama, bilmediğimiz diğer noktalarda kaçaklar dolayısıyla basınç düşüklüğü (3-4 günde bir 0,5 bar su basıyoruz) ve özellikle de üst katlarda sıcak su dönüşü çok yavaş ve petekler soğuk..tesisatçı bir mini vanadaki sorun nedeniyle uğramıştı. mecburen tüm su boşaltıldı ve sonra tekrar basıldı. Ancak ısınma tamamen durdu zira bu sırada kombi filtresi tıkanmıştı. Filtre temizlendi ve tüm peteklerin havası alınarak eski az ısınma durumuna geri döndü. Şimdi sizden ricam öncelikle 3-4 yıldır temizlenmeyen petekleri (22 adet) 3katlı evde basıçlı temizleme sistemi ile temizlemek mümkünmü bunu öğrenmek isterim. Eğer sadece tek noktadan girilerek temizlik yapıyorsanız basınç sistemi bu boyutta yeterlimi. Ben sökmeden olmayacağını düşünüyorum daha önce sökülerek yapılmıştı. İkinci konu da peteklerde termostatlı vanalar takılı ve sanırım ömürleri doldu zira vana ayarı 5 ama vanaya giriş boru kısmı sıcakken vana çıkışı soğuk. Kombi güçlü ama sanırım kirlilik nedeniyle pompa gücü de yetmiyor gibi.
  bu durumda doğru işlem sıralaması ne olmalıdır. Nerelere müdahele etmeliyiz. Güvenebileceğim bir uzman arıyorum.
  teşekkürler.

 • Halil İbrahim

  Elemanlarımız öncelikle su tesisat tadilat işlerinde çalışmaya başlarlar. Sonrasında servise çıkmaya uygun gördüğümüz elemanları servis ustalarının yanında en az 6 ay tüm işleri görmesi ve öğrenmesi için yerleştiririz. Bu aşamada su kaçağı servisini, petek temizleme işlerini ve diğer tıkanıklık açma v.s. gibi işlerde hangisinde başarılı olursa o alanda devam eder.

 • Halil İbrahim

  Sitemizde yer alan videolar kendi elemanlarımız tarafından çekilmiştir. Bütün su tesisat videolarını sayfanızda kullanabilirsiniz.

 • alper

  sitenizdeki videolar kendi videolarınız mı ? videoları youtube da kendi sayfamda paylaşabilrmiyim

 • ömer faruk

  elemanlarınızın 2 yıl eğitim aldığınızı söylemişsiniz. bu 2 yıl sadece petek temizliği konusunda mı ? teşekkürler.

 • Halil İbrahim

  Sisteminiz mobil sistem crossing boru ile yapılmış. Bu sistemlerde genel arıza ısınma şikayetinizde belirttiğiniz TE benzer parçalarda oluşmaktadır. Bu parçaları herhangi bir su tesisatçıya değiştirin. Probleminiz düzelecek eskisi gibi kalorifer petekleri ısınacaktır. Ayrıca kollektör içerisinde bir adet mini vana sökülerek içeride kireç oranı ne kadar olmuş kontrol edin. Mini vanaların içerisi zaten çok dardır eğer kireç daralma yaptıysa peteklerin bazılarında yanmama gibi sıkıntılar oluşturabilir.

 • A. gürgülen

  Selam.benim cok buyuk bi sıkıntım var.on senelik merkezi komurlu sistemi kombi sistemine dönüştürülmüş dairede peteklerin hepsinde yaridan alti nerdeyse hic isitmiyo icerisinden zift gibi asiri pislik cikiyo temizlik yaptirdik duzelmedi.mobil sistem giris cikis krom tek boru ile bagli tek vana teeye benzeyen parcavar .lutven yardimci olun evde ufak cocugum var donuyoruz.

 • Funda Ç.

  Sayın yetkililer ,şirketinizin bilgilerini internet sayfanızdan inceledim. Aradığım nitelikteki bilgilerinizi okudum. Şimdi sizden öğrenmek istediğim,Benim evim 150m2 ve petek sayısı 8 temizlik ücreti ne kadar tutar. evim anadolu yakası Küçüksu mahallesinde.Lütfen cevaplarmısınız. saygılar

 • ilker köroğlu

  Uzmanlar Mazlum ve Şemsettin peteklerimizi temizleyip koruyucu kimyasal kattılar. Son derece memnun kaldık. Tanıdıklarıma tavsiye etmeyi düşünüyorum.

 • adem aydın

  Arkadaşlar combi bakımı için gelen ustalar HELAMIN diye bir sıvıdan bahsettiler bilgisi olan varmı acaba

 • hüseyin akduman

  Merhabalar,
  kombi ve petek sorunundan dolayı yaklaşık 2.500 TL’yi çöpe atmış dertli bir tüketici olarak yazıyorum bu yorumu.5 yıllık kombiyi her türlü bakım ve temizliğini yıllık muntazam olarak yaptırmama rağmen 2013 yılında maalesef değiştirmek zorunda kaldım.Buda epeyce bir maddi külfet demek.Uzun araştırmalar sonunda piyasadaki en iyilerden biri olarak bilinen yeni bir kombi taktırdım.Fakat ısınma sorunu hala devam etmekteydi.Sorun peteklerden kaynaklanıyormuş.Kombi normal değerlerde ve olması gereken şartlarda düzgün çalışarak görevini yaptığı halde petekler yine buz gibiydi.60 derece sadece peteklerin üst kısımları sıcakken alt kısımlarda sibirya rüzgarları esiyordu.Az kalsın peteklerle birlikte komple tesisatı yenileyecektim ki buda yaklaşık 5-6 Bin Lira bir maliyet demekti.Google da küçük bir gezinti imdadıma yetişti.İstanbul tesisat sayfasındaki bilgileri okuduktan sonra ankara için verilen numarayı arayıp randevu aldım.Öncelikle randevu sadakatine daha sonra da verilen hizmet kalitesine hayran kaldığımı belirtmeliyim.İki saatlik bir temizleme işleminden sonra sonuç gerçekten şaşırtıcı.Ödemiş olduğum ücretin karşılığını almış olmaktan son derece memnunum.Özellikle Ankara ekibinden Ömer ve Burak ustalara,dürüst,samimi ve güleryüzlü iş anlayışları için teşekkür ederim.Bunun adı profesyonelliktir.
  Şu an 3 gün oldu.Kombi 48 derece de ve petekler ideal sıcaklıkta.Kesinlikle işi bilen uzman ekiple çalışmanın konforunu yaşamak istiyorsanız naçizane tavsiyem İstanbul Tesisat.
  Saygılarımla… h.a.

 • fatoş incisoy

  Merhaba, Kalorifer peteklerinde alt kısmın ısınmama problemi evimde var. Bununla ilgili ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgi ve fiyat bilgilerinizi rica ediyorum. teşekkür ederim

 • gökhan demir

  Merhaba, Adapazarında ikamet ediyorum, buraya servisiniz var mı bilemiyorum ama internette yaptığım araştırmada işin ehli olduğunuza kanaat ederek çözüm için size sormak istedim. Adapazarı’nda müstakil bir evde oturuyoz, Ev 30 yıllık eski bir ev, duvarlar yığma tuğla yani 30 cm kalınlığında. Ev 2 katlı alt kata kaba inşaat şeklinde yani camı kapısı yok. Üst kata 2 sene önce doğalgaz döşektik, kombi viesman yoğuşmalı, petekler demirdöküm plus. tüm bunları tavsiye üzerine aldık. Ancak özellikle peteklerin alt kısımları üst kısımlarına göre ciddi derecede ısınmıyor. İnterntten araştırınca bunun bir problem olmadığını peteklerin çalışma sisteminin bu olduğu, üst kısımların daha fazla ısınmasının normal olduğu yazıyor. Ancak bu petekler evi ısıtmıyor, hatta bazıları kendilerini zor ısıtıyor, bu durum yaklaşık 500-550 TL gibi fatura ödememize rağmen böyle. Evde ısı yalıtımı da yok ama bu kadar tüketime rağmen evin belli bir derecede ısınması gerektiğini düşnüyorum. Evin ısınmamasında peteklerin alt kısmının üst kısmı kadar ısınmaması ne derece etkilidir ve bu durum için bir çözümünüz var mı ve Adapazarı’na gelebilecek ekibiniz mevcut mudur? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim

 • ismail yamak

  Istanbul teaisat ankara subesi petek temizleme yaptirdik cok memnun kaldım omer beye ve arkadaşına teşekkür ederiz

 • ÖMER AYKAÇ

  Merhaba , Az önce İstanbul Anadolu yakasına bakan elemanının Barış bey . Kalorifer tesisat temizliği yaptı. Sıkıntı olan petekteki sorun çözüldü. Kendisinin ilgisinden ve çalışmasından çok memnun kaldık . Teşekkür ederiz.

 • Muhterem Aksoy

  Merhaba,
  Kombi bakımını markanın yetkili servisine yaptirdigim halde petekler hala ısınmayinca internetten araştırdım ve sorunun peteklerde olduğuna karar verdim.Istanbul Tesisatin en iyi petek temizligi yapan firma olduğuna karar verdim ve randevu aldim.Ev sahibinin 10 yıldır bakım yaptirmadigi icin resmen bitmiş olan petekleri temizleyerek nerdeyse eski haline getirdiler.Emre bey’e hem temiz çalışması hemde ilgi ve alakası için cok teşekkür ederim.Daha sonra arayıp bir problem olup olmadigini soran hanimefendiye ve kalite kontrol için tekrar gelip yerinde inceleyen Barış Bey’e de ayrica teşekkürler.

 • Yakup

  Ağzınıza sağlık çok güzel bilgileri paylaşmışsınız.

 • hakan can

  Ankara Bugün evimdeki kalorifer petekletini firmaniza temizlettim ve evime gelen personellerinizden çok memnun kaldım islerini profesyonellik içerisinde ve uzmanca yaptilar firmaniza ve ömer beye tesekkur ederim çevremdeki herkese sizin firmanızı met edeceğim iyi çalışmalar

 • AYHAN GÜNGÖR

  10.11.2012 TARİHİNDE BARIŞ VE HAKAN BEY PETEK TEMİZLİĞİ İÇİN ZİYARET GELDİLER VE 1.5 SAAT GİBİ KISA BİR SÜREDE PETEKLERİN TEMİZLİĞİNİ YAPTILAR. EKIP OLARAK ÇOK TEMİZ ÇALIŞIP PETEKLERIN ALT BÖLGESİNDEKİ SOĞUMA PROBLEMİNİ ÇÖZDÜLER. GELEN EKIBE VE ISTANBUL TESISATA YAPILAN ÇALIŞMA İÇİN TTEŞEKKÜR EDERİZ. BUNDAN SONRA TESİSAT İİLE İLGİLİ BİR İSTEĞİMİZ OLDUĞU ZAMAN İSTANBUL TESİSATLA İRTİBATA GEÇECEĞİZ. BÖYLE BİR PETEK TEMİZLEME İŞLEMİNDEN INTERNETDE DOLAŞIRKEN HABERİMİZ OLDU.YAPILAN İŞLEM SIRASINDA PETEKLERDEN ÇIKAN KİRLİ SUYU VE PİSLİĞİ GÖRÜNCE BU İŞLEMİ DAHA ÖNCE NİYE YAPTIRMADIK DİYE DÜŞÜNÜYOR INSAN. İSTANBUL TESİSATA BU ÇALIŞMASINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.

 • TANER TECİMEN

  Aradığınız adam akıllı ve makul bir tesisat firması ise hiç düşünmeden telefon açın… :) 06.11.2012 tarihinde internette ararken tanıştığım, öncesinde en az 5 tesisatçının kontrol edip gerekli gereksiz yorumlar yaptıktan sonra “ olmaz bu iş tesisatı yenilemeniz lazım ”” diyip kaybolduğu kalorifer tesisatımız ile ilgili görüştüğüm Avrupa yakası yetkilisi Hüseyin bey, telefon görüşmemiz sonrası tesisatımıza petek temizliği önerdi. ve ertesi gün yaptılar. Daha önce gelen ustaların “ bi işe yaramaz ” dediği petek temizleme işini sakın hafife almayın… Gayet başarılı oldu ve peteklerimiz güzel güzel ısınıyor… Teşekkürler İstanbul Tesisat…

 • OKTAY

  SLM BEN İZMİR GÜZELYALİDAN OKTAY 2 HAFTA ÖNCESİNE KADAR MUTFAĞİMİZDA BİR TIKANIKLIK SORUNU VARDI HAYATIMIZ KABUSA DÖNMÜŞTÜ 5 GTANE TESİSATÇİ ÇAĞİRDIK HEPSİ KENDİ ÇAPİNDA GİDERİ AÇTI GTTTİ YADA BİZİ YANİLTMAK AMAÇLİ BAZI DÜZENLEMELER YAPTILAR BEN PEK ANLAMADİĞİM İÇİN BU İŞLERDEN TEŞEKKKUR EDİP ÜCRETLERİNİ VERİP GÖNDERİYODUM AMA ARTIK BU SORUN BİZİ Bİ HALİ GERMİŞTİ CUNKİ TIKANIKLIĞİMİZ DEVAMLİ TEKRARLİYODU AÇİLMAMİŞTI VE SİTEDEN İSTANBUL TESİSATI GÖRDÜM ARADIM RANDEVU ALDIM DEDİKLERİ SATTE GELİP TIKANIKLIĞİMİZİ 1 SAAT GİBİ BİR SÜREDE AÇTILAR MALİK BEY VE YANINDA ÇALİŞAN ELEMANLARINA ÇOK TEŞEKKKUR EDİYORUM GERÇEKTEN İŞİNİN EHLİ, BİR İNSAN TITIZLIKLE VE ÖZENLE İŞİMİZİ HALLLETTTI VE BİZİ BU SORUNDAN KURTARDI HERKESE İİİ ÇALİŞMALAR!!!

 • Erdal Kemal EREK

  Neredeyse kışın çoğunu yarı soğukta geçirdim internette gezinirken tesadüfen istanbul tesisatı buldum arasam ne kaybederim dedim şimdi kendime kızı yorum neden daha önce aramamışım diye ölü gibi yana kaloriferlere şimdi el dokunmuyor allah istanbul tesisatın bütün çalışanlarıdan razı olsun iyiki varsınız.

 • Ömer Ercan ATEŞER

  Daha bu sabah ısıtmayan radyatör petekleri şu anda el yakıyor.Çalışanların ellerine sağlık. Kötü şeyleri paylaştığımız gibi iyi hizmeti ve bu hizmeti verenleri de paylaşmalı ve ödüllendirmeli. Bu firmaya ve İbrahim Bey`e özellikle teşekkür ederim.

 • Nuray Dağ

  Öncelikle İbrahim Bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum.Doğalgaz tesisatımızdaki sorunu temizledikten sonra çözemeyip,üstüne üstlük kombi ile kollektör arasındaki alanı kırıp tıkanıklığı bu şekilde bulmaktan başka çare olmadığını söyleyen tesisatçının tam tersine İstanbul Tesisat tarafından hiç bir kırma dökme işlemi yapılmadan ısınma sorunumuz yılın bu soğuk günlerinde yarım saatte çözüldü.Dürüst ve prensipli çalışmalarının, başarılarının devamını dilerim.

 • MURAT ABAŞLIOĞLU

  Ankara petek temizliği şubenizden teknik destek alarak kalorifer temizliği yaptırdık. Ömer ustanın özverili çalışması sonucu yanmayan petekler şuan süper ısınıyor.

 • cihan babacan

  herkez iyi hoş yorum yapmış banada güvenilir geldi bende petekleri temizletmek istiyorum ama önce fiyat alsam iyi olacak 7 petek 1 havluluk var?

 • Adil Asitaş

  istanbul tesisat`a teşekkürler beni büyük bir dertten kurtardılar özellikle BARIŞ ustaya çok teşekkürler tek başına koca evi 1 saatte temizledi ve şimdi peteklerim çok güzel yanıyor evim ısınıyor herkese tavsiye ederim

 • cihan buyuk

  Almanyadan selamlar..Ilkönce orada calisan herkese tesekkür ediyorum.mükemmel iscilikleri ve teknolojileri ile göz doldurduklarini belirtirim.istanbulda 6 ay icinde kac tesisatciya gösterdim ise arizayi tesbit edemediler.bu arkadaslar beni bu sıkıntıdan yarım saat icinde 3fanyas kırararak kurtardılar.almıs oldukları ücret ise kendilerine helal hoş olsun.tekrar teşekkür eder allah razı olsun diyorum.

 • hikmet b

  istanbul tesisat a teşekkür ediyyorum evime gelen arkadaşlar çok güzel bir işçilik yapmışlar ve bilmedigimiz bilgiler verdiler bize kombimizin nasıl daha verimli çalışacagını çalıştıkları banyoyu geldikleri gibi bıraktılar saatinde geldiler FATİH N.isimli arkadaşa tekrar teşekkürler

 • serdar celik

  Bence petek temizleme konusunda doğru bir tercih :)

 • Özgür Taşcı

  Merhaba; Ayazağa Oyak Sitesinde ikamet ediyorum. İkamet ettiğim daire 11 katlı apartmanın en üst katında ve merkezi sistemle ısınıyor. Radyatörlerin havasını almama, hatta alt ve üst bağlantı borularından su boşaltmama rağmen bazı radyatörler geçici süre ısınıyor fakat sonra sürekli soğuk kalıyor. Isınıyor gözüken radyatörler arasında dahi ısı farklılığı var veya bazı radyatörlerin üst ve alt, sağ ve sol bölümleri arasında ısı farklılığı mevcut. 1. Merkezi sistemle ısınan dairelerde apartman genelinden bağımsız olarak radyatör temizliği yapılabilir mi? 2. Dairenin radyatör temizliğinin apartman genelinden bağımsız olarak yapılması yeterli midir? 3. 6 adet radyatöre sahip dairenin radyatör temizliği herşey dahil (Temizleyici ve koruyucu kimyasal + KDV) ne kadardır? İyi çalışmalar.

 • Şerife UYGUR

  Merhaba telsizler mah.gültepe de oturuyorum evimde iki tane petek var alttaraflat ısınmıyor üstler az ısınıyor. Sanırım temizletmem gerekiyormuş çalışan bir insan olduğum için hafta içi evde olmıyorum akşam saatinde yada öğlen arasında yapılabilir mi? Temizlik için ne kadr ödeyeceğim bilgi ve geri dönüşünüzü rica ediyorum.

 • nurcan batur

  evimdeki petekler ısınmıyordu,ve nedenini araştırırken kafayı yemek üzereydim.ve istanbul tesisatı gördüm aradım ve ertesigün geldiler 2 güleryüzlü personelle beraber temizlediler şimdi süper oldu çok teşekkürler istanbul tesisat

 • cihan atak

  PETEKLER TEMİZLENDİKTEN SONRA ATILAN İLAÇ ÇOK FAYDALI 3 GÜN OLDU PETEKLER GİDEREK DAHA İYİ ISINIYOR

 • Azat Yazkulyyew

  S.a 2 senedir peteklerimizde problem yaşıyorduk peteklerin temizlendıgını nternetten araştırdıgımızda öğrendık biraz araştırdıkdan sonra istanbul tesisatın bu işte profösyyönel olduğuna emin olup petek temizliği için randevü aldık allah razı olsun gelen 2 arkadaş çok ilgilendi hiç yanmayan 2 tane peteğimiz çok güzel şekilde yanıyor. istanbul tesisatın Servis Elemanı Emre Erel arkadaşa teşekkür ederim çok memnun kaldık…

 • selçuk gür

  teşekkürler istanbul tesisat,bende yaptığınız petek temizliğinden memmun kaldım daha önce ısınmayan peteğin alt bölümleri ısınmaya başladı,sıkıntım cözüldü…

 • Gamze Ünal

  Petek temizliği için irtibata geçtiğimiz istanbul tesisat, 1 saat gibi kısa bir sürede işini tamamladı ve alt bölgesi ısınmayan radyatörlerimiz artık ısınıyor. Ancak maalesef ki bir problemle karşılaştık. Kombinin, radyatörlerle olan bağlantı yerinden, petek temizliği için gelen kişilerden sonra, su sızmaya başladı. Bunun için tekrar aradığım zaman, tekrar evimize geldiler. Problemin, kombi bağlantısını yapan kişilerin boruyu kaynatmadıkları için, en ufacık bir temas ile yerinden oynadığı ve su sızdırdığı ortaya çıktı. Kadir Usta ve yardımcısı, çok temiz ve güler yüzlü bir şekilde çalışarak işlerini hallettiler. Şu anda hiç bir problemimiz yok ve olmayacak gibi de duruyor umuyoruz. Herhangi bir tesisat probleminiz olduğunda, ”Probleminizi çok net bir şekilde tespit ederek” İstanbul Tesisatı aramanızı tavsiye ederim. İşlerinde gerçekten iyiler. Özellikle saat konusunda çok hassaslar. İlk defa söylediği saatten erken gelen usta gördüm :)) çok teşekkürler.

 • NAZİF ÖZBİÇER

  2 genç arkadaş anlaştığımız saatte geldiler.yapılan işe göre,en kısa sürede 1.5 saat ve nerede ise hiç kirletmeden ,tek bir peteği ve sadece banyoyu kullanarak işi bitirdiler.
  bu arada peteklerden çıkan çamurlu suyu görünce şaşırdım.10 seneden beri ilk defa temizlettim.

 • MEHMET GÜVEN

  16 Yıllık petek tesisatımızdaki tortu, pislik kir ne varsa sildi süpürdüler. Hemde herşeyiyle titiz çalışan personeliyle. Teşekkürler İstanbul Tesisat ve ekibi. Bence hiç düşünmeden güvenin akrabaya iş yaptırıyoruz tanıdık diye en kötü malzeme ile yapıyorlar.

 • Halil İbrahim

  Zeynep hanım işinizi hangi firmaya verdiniz bilemiyorum ama açık söylemek gerekirse tam bir acemi ustaya denk gelmişsiniz. Petekleriniz temizlendikten sonra güzlce durulanması gerekir. Gerekli yıkama düzgün bir şekilde yapılmaz ise temizleme için kullanılan kimyasal ilaç içerde kalır. Kalan kimyasalda içerde kombiye ve tesisatınıza zarar verir. Ayrıca gaz yaparak kombinin basıncını yükseltir. Petk temizliği süresi ortalama 1 ile bir buçuk saat sürer. Bu süre tesisatın kirliliğine göre değişebilir.

 • Zeynep

  merhabalar,ben petek temizliği yaptırdım gerçeği söyleyim. sizin müşteriniz gibi yaklaşmıcam. 4 büyük,2 küçük 6 radyatör var. 150 TL ilaç (beyaz pvc şişe Türk malı) ve 40 dk sürdü tek kırmızı bir makine ve mutfaktaki peteği söküp,döktü eleman,diğerlerinin vanasını kapattırıp,açtırdı ben 2 kova verdim bişeyler döktü boşalttı neticede 40 dk iş bitti fakat 2 gündür mutfak peteğinden paslı su akıyor.tül halı masa örtüsü berbat oldu pas içinde o gün 2,5-3 saat sürdüğünü okudum netten dedim yalan olmaz yapan yalandan duruyodur 3 saat olurmu dedi…ben şu an kime neye inananyım. Vanalar sorun dedi tamam değiştiricem ama o dürüst biçimdemi çalıştı?lütfen yazarmısınız

 • M.MAYDA

  Petek temizliği için aynı gün gelip, işini her açıdan düzgün yapan Kadir ustaya teşekkür ederiz. Sayesinde petekler tam randımanlı ısınıyor.

 • Mustafa İpekgil

  Evdeki su kaçağı ve kombi sorunu için Çerkezköy şubeniz FRT mühendislik ile irtibat kurdum, geldiler. Su kaçağını giderdiler, radyatörleri temizlediler ve 7 yıl önce kurulan kombi tesisatının aslında ters bağlandığını ortaya çıkardılar. 7 senedir ısınmayan 2 oda şimdi ısınıyor. Siteniz aracılığıyla FRT mühendislik Cem Fırat beye ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

 • metin belgin

  Bu tür sitelere yorum yazmayı sevmem ama İstanbul Tesisat`ın gönderdiği Barış Ustayı titiz çalışmasından dolayı kutlamak istedim. İşini iyi yapanlar azaldı maalesef…

 • Erkan Ertürk

  Peteklerimizi temizleyen ve sorunlarını çok profesyonelce gideren Barış usta ve yardımcısı Hasan`a teşekkürler. Bu alanda gördüğüm en profesyonel ve güler yüzlü yaklaşıma sahip ustalardı. Ülkemde böyle işini profesyonelce yapan ve her sorumuza nazikçe yanıt veren insanların olduğunu görmek beni gerçekten gururlandırdı. Tekrar teşekkürler.

 • SEYFETTİN UYSAL

  benim sorunum merkezikatı ısıtmalı son kat 8 adet petek bulunmakda hepside altları ısınmıyor üstleri ısınıyor sorun ne olabilir

 • Süleyman yurtseven

  Arkadaşlar.Benimde bir sorum olacak. Bosch Classic Condense kombi kullanıyorum.Memnunum. Isınmada bir sorun yok. Kombi mutfakta. Borular alttan döşemeli dağıtım antrede kombiye yaklaşık 5-7 metre uzaklıkta.Isınma konusunda çocuk odası diğer odalara göre az ısınıyor, oda kuzeydoğuda. Odada iki tane biri açılır iki kantlı, bir tane tek açılır tek kanat pencere ve balkon kapısı var.Dağıtım konnektörü mecburen altı patek olduğu için 6 lı.Dağıtımın hemen arkası banyo.Yanı çocuk odası.Konnektörü 7 li ye değiştirip banyodan çocuk odasına yeni bir petek koydursam sonuç nasıl olur? Veya banyodaki havlupandan ek nasıl yapabilirim? Planda anlatabildim galiba.

 • hülya özdemir

  dürüst, vaktinde çalışma, düzgün elemanlar,çok olumlu

 • Fatih BUCA

  Geçen kışın sonlarına doğru yüksek derecede kombiyi çalıştırmama rağmen peteklerim çok az ısınıyordu. Kış sonu olduğu içinde masrafa girmemek için dikkate almadım. Bu kış başlangıcında öncelikle kombi servisini çağırıp problemin kombiden kaynaklanmadığını söylediler. Tesisatla alakalı olabileceğini ilettiler. Bu konuyu iş arkadaşlarıma anlattığım da bana İSTANBUL TESİSAT firmasını önerdiler. Bende hiç vakit kaybetmeden bu firmayı arayarak bilgi ve randevu aldım. İş saatlerim esnek olduğu için hafta sonuna ancak randevu aldım.Dedikleri gün ve saatte adreste bulundular. Telefonda bilgi aldığım gibi herşeyi eksiksiz ve kusursuz servis elemanları uyguladılar. Sıra kombiyi çalıştırmaya geldi. Tek tek bütün peteklerin ısınıp ısınmadığını kontrol ederek işlemlerini sonlandırdılar. Sonuç olarak petek ve tesisat temizliği yapılmadan önce yüksek derecede kombiyi yakmama rağmen ısınamama sorunum şuan da düşük derecede yakmama rağmen güzel bir şekilde ısınabiliyorum.

 • Osman Ertuğ

  Geçen sene kiracı olarak oturduğum evde İstanbul tesisata alurad marka petekleri temizlettim ne yaptıysam ısınmayan peteklere el değmiyor.Gelen arkadaşlarda işini bilen saygılı ve sorunu çözme odaklı oldukları için firmaya verdiği hizmet kalitesi için teşekkür ederim.

 • YALÇIN YAĞCI

  ISINMADA PROBLEM YASAMAYA BASLADIK SÜREKLİ KOMBİNİN ALTINDAKİ FİLİTRE TIKANIYOR PETEKLER BUZ GİBİ OLUYORDU ISINAMAZ HALE GELDİK BU ARADA TEMİZLETTİRMEYE VERDİĞİMİZ PARALARDA CABASI EN SONUNDA İNTERNETTE İSTANBUL TESİSATI GÖRDÜM BARIŞ VE HAKAN ADINDA GÜLERYUZLU HİZMET VEREN TEKNİK ELEMANLARIN ÇALIŞMALARIYLA SONUÇ MÜKEMMEL İLGİ VE ALAKALARI İÇİN TEKNİK ELEMANLARA VE TELEFONDAKİ BAYANA TESEKKURLERİMİ SUNUYORUM GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TAVSİYE EDERİM SAYGILARIMLA

 • ilhan

  3 senedir evimizde ısınamıyorduk.İstanbul tesisat ı aradık.dedikleri günde ve saatte geldiler.hiçyeri kirletmeden büyük bir titizlik ve özenle çalıştılar.sayelerinde bu sene sıcak bir kış geçiriyoruz.teşekkür ederiz

 • Mustafa Saygın

  Benim sorunum biraz daha farklıydı. Her yıl düzenli olarak kombi bakımı yaptırmama rağmen peteklerin doğru dürüst hiç ısındığını görmedim. En son çağırdığım kombici tesisatı temizletmem gerektiğini söyledi. Açıkcası bu zamana kadar peteklerin temizlendiğini hiç duymamıştım. Çevremde tesisat temizliğini iyi yapan bir firma ararken iş arkadaşım haluk beyin referansı ile istanbul tesisatı aradım. Geçen yıl arkadaşımın peteklerini yıkamışlar gayet memnun kalmış. Bana tavsiye ettiği için sizinle irtibata geçtim. Telefonda petek temizliğinden en iyi anlayan kişinin ibrahim bey olduğunu söylediler. Açıkcası ben biraz araştırmayı seven bir insanım tam 21 dakika telefonla konuşmuşuz. İbrahim bey daha servis gelmeden peteklerin yanmama sebeplerini söyledi. Bende gelmenize gerek yok dedim :) bu kadar bilgiden sonra bende yapabilirim dedim sorunumu dikkatle dinledi. Peteklerin ısınmamasının sebebi radyatörlerin ters bağlanmasıyla alakalıymış. Bunca sene nasıl kombi çalıştı diye sormayın adam bana bir kaç soru sordu öyle bir yerden yakaladı ki şaşırdım bende açıkcası. Ben kombiyi 2 yıl önce değiştirmiştim eski yerli kombilerin sıca ve soğuk boru girişleri farklı yerdeymiş yeni gelen kombi avrupa modellerinden yeni kombi takdırnıştım. Kombiyi montaj eden akıllı ustalar gidiş dönüş borularına hiç dikkat etmeden gelişi güzel monte etmişler. Açıkcası kombi servisi bunu nasıl anlamadı onada hayret ettim. Benim bir motorcu ustam vardır heryerde onu överek herkese tavsiye ederim adam aracın sesinden motorun neresinde sıkıntı olduğunu söylüyor ibrahim beyde aynı bu ustam gibi biri. Helal olsun diyorum diyeceksiniz sonuç ne oldu eve iki arkadaş geldi önce kombinin altından boruları çapraz bağlayarak yerlerini değiştirdiler. Sonrada petekleri temizlediler. İsmi murat usta olması gerekiyo o söyledi internette yorum yazmamı eee bu kadar büyük bir sıkıntıdan beni kurtaran firmaya bir teşekkür etmem gerekiyor. Sizlere tavsiyem şu şunu yapın bunu yaptırın diye her söylenene inanmayın derdinizden anlayan işinin ehli ustalara peteklerinizi temizletin.

 • fatih bozgul

  4 adet petek temizligi ve kombi bakim fiyati nedir acaba

 • burak durukan

  KÜÇÜK ODAMIZ VE MUTFAK KALÖRİFERİ BOYACILAR TARAFINDAN TERS BAĞLANDIĞI İÇİN (HAVA ALMA YERİ ALTA GELMİŞ)ISINMIYORDU `MURAT TAŞTAN` USTA VE YARDIMCISI PETEĞİ NORMAL KONUMUNA GETİRİP HAVASINI ALDIKTAN SONRA İLAÇ UYGULAMASIYLA BİRLİKTE PETEKLERİ TEMİZLEYİP YENİDEN VERİMLİ ISI ELDE ETMEMİZİ SAĞLADI.SONUÇTAN VE İLGİLİ YAKLAŞIMLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER.

 • mustafa ayar

  bayram gününde gelip yorulduğunuz ve çok temiz çalıştığınız için teşekkür ederiz. çok memnun kaldık

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir