1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (42 oy, ortalama puan: 4,60 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
profesyonel-petek-temizligi

Petek Temizliği ve Tesisat Yıkama

Petek temizliği bir kaç satırla anlatılması mümkün olmayan oldukça uzun bir konudur. Bu konu ile alakalı olarak da değinilmesi gereken bir çok paralel konunun anlatılması şart olur. Çünkü petek temizliği beraberinde pek çok sorunu gündeme getirir. Ve maalesef bir çok insan bu sorunların petek kirlenmesine bağlı olduğunu bile bilmiyor. Bu makalenin amacı petek temizliği ve ısıtma sistemine dair aklınızda ne kadar soru işareti varsa bunları yanıtlamak ve sizi aydınlatmak. İlk olarak petek temizliği ne zaman yapılmalı, yada temizletmek gerekir mi bu konuda bilgi verelim.

Petekler Ne Zaman Temizlenmeli :

Evinizde bulunan petekler eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikayetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve peteklerde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85`i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken tesisat borularına bakım yaptırmadıklarından kaynaklanır.İşte o belirtiler :

 •  Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
 • Petekler hiç ısıtmadığında yada kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde peteklerin altı ısıtmıyorsa
 • En son petek hiç yanmıyorsa
 • Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
 • Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise
 • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

Petek Temizliğinin Faydaları

 • Kombinin daha verimli ve daha rahat çalışmasını sağlar.
 • Peteklerde meydana gelen tıkanmaları önler.
 • Yıllarca tesisatta devir daim yapan suyun kireçten pisliklerden temizlenerek daha iyi bir ısınma vermesini sağlar.
 • Tesisat kirliliğinden dolayı sürekli arıza yapan kombilerde bakım masraflarını azaltır.
 • Isınma için ödediğiniz faturalarınız da %5 azalma gözlenecektir.

Petek Temizleme Profesyonel Olarak Nasıl Yapılır ?

İlk olarak petek  temizliğinin faydalarından                         Öncelikle bu yazıyı yazmamızın sebebi peteklerini temizletecek müşterilerimizi aydınlatmaktır. Kalorifer borularını temizlemekteki amaç tesisatın içerisindeki kireç ve tortuyu kimyasal ilaç kullanarak dışarıya çıkarmaktır. Fakat akıl almaz derecede bu işin kaçamak yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri müşterinin evine servis elemanları giriyor ve kalorifer tesisatının içerisindeki kirli suyu boşaltıyor. Buraya kadar her şey normal fakat tesisatın içerisine temizleme kimyasalı adı verilen bir sıvı atıp vanayı kapatıp çıkıyorlar. Sizce içeriye atılan kimyasal peteklerinizin içerisinde temizlik yapabilir mi? Bizce yapmaz neden mi? Temizlik yapsa bile içerde ilaç kireci pası sökecek, peki bu sökülen tortular nereye gidecek uçacak değil ya. İlaçlama yapıldıktan 20-25 dakika sonra pislikler dışarıya alınmazsa yine peteklerin dibine çökecek ve ısı probleminiz tekrarlayacaktır. Ayrıca bu tür kimyasallar asit özelliğine sahip bir yapıdadır. Kombinin içerisinde bir saatten fazla durduğunda içeride kireçle karşılaştığı noktada tepkime başlayacak ve gaz çıkaracaktır. Bazı zamanlarda ilacın 100 mililitresi içeride kaldığında biz gittikten 1 saat sonra kombinin basıncı yükselir ve emniyet ventili su atmaya başlar. Bu sayfanın ortasındaki video petek temizlik kimyasalının nasıl bir etki yaptığını kanıtlamaktadır. Kısacası asit özelliği barındıran temizlik kimyasalını içeriye atıp bırakıp gidecek bir babayiğit tanımıyorum. İçeriye asit özelliğine sahip kimyasal bırakıp gitsinler de görelim. Anlatacaklarım bu kadar kalorifer tesisatı temizlenmeden önce bir kez daha düşünün içeriye atılan kimyasalların mutlaka yetkili ağızlardan içeriğini öğrenin. Plastik kabın içerisindeki ilaç sandığınız sıvı boyalı su bile olabilir. Bunları nereden mi biliyoruz bu işte kendini büyük firmaymış gibi gösteren eli anahtar tutmasını bile bilmeyen yani su tesisat ustası olmayan bu işe sırf para kazanma amaçlı giren çok vatandaş tanıyoruz. Bu işi sektöre kazandırmış firma olarak işinizi verirken telefonda güzel ses tonu ile değil telefonda karşınıza çıkan kişinin sorduğunuz sorulara cevap verebiliyor mu yoksa veremiyor mu diye kontrol edin.

Uzmanından Petek Temizliği Ne işe Yarar?

Yeni tesisatların petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğu için herhangi bir koruyucu madde ile kaplanmamış ise alüminyumlar alüminyum oksit demirler demir oksit bakır malzemelerde bakır oksit oluşacaktır. Büyük depolarda bekleyen petekler kombiler havayla temas halinde olduğu için oksitlenme malzeme daha size ulaşmadan başlayacaktır. Dolasıyla ısıtma sistemini en baştan korumak en doğru işlemdir. Korozyona uğramış çürümeye yakın olan sisteme tesisat temizliği yapmak sonra koruyucu koymak faydalı bir iştir fakat doğru bir iş değildir. Isıtma sisteminin sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsak koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genelde makinelerden çıkan atık yağları incelterek iç yüzeye sürülürdü. Bu yağ radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta eski petek bulunan evlerde temizlik yapılmaya gidildiğinde kombinin suyunu dışarı çıkardığımızda yağlı simsiyah bir suyla karşılaşırız. Tesisatlarda sudaki laminar akış çok önemlidir. Pompa devreye girdiği anda borularda ki ve radyatörlerde ki akışı suyun  çok önemlidir. Suyun akışkanlığını olumsuz etkileyen faktörler yukarıda belirttiğimiz gibi metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşip olumsuz yönde etki yapmasından kaynaklanmaktadır. Sistemde yoğun halde dolaşan tortular suyun sprel çizerek dönen su ısı iletim kat sayısını düşürür pompa verimini de düşürür dolayısıyla yakıt harcamasını da artırır. Bir radyatörden alınan kalori 700 ise bu sefer 500 kaloriye düşecek bunun sonucunda kombi daha fazla çalışıp gaz tüketimini artıracak. İşte bu yüzden bu partiküllerin oluşumunu engellemek için sistem sıfırken bu kimyasalı koymak daha faydalı olacaktır. Kullandığımız kimyasalın en önemli özelliği kalorifer suyu içerisinde dolaşan pas parçalarını mikro düzeye indirip birleşmesini engeller. Kapalı devre sistemde bu ilaç tatbik edildiğinde filtreye bile gerek duyulmayacaktır. Kalorifer tesisatında petek temizleme işlemi bitirildikten sonra içeriye attığımız koruyucu kimyasal da temizleme ve koruma özelliği ikisi bir arada bulunmaktadır.

termal-kamera-ile-petek-kontroluDoğalgaz Faturanızda Enerji Tasarruf Yöntemleri

• Çok sıcak olan odaların radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.
• Peteklerin önünü çok uzun perdelerle kapatmayın. Ayrıca radyatörlerin önüne mobilya koltuk gibi ev eşyaları koymayın. Odada bulunan sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu engellersiniz.
• Ev alırken ucuz olsun mantığıyla yaklaşıp kuzey cephe konut almaktan kaçının.
• Kombi dış bir mekanda bulunuyorsa örnek balkonda mutlaka etrafını bir dolap ile kapatın.
• Sürekli arıza çıkaran kombi yada kazanları yoğuşmalı az enerji harcayan modeller ile değiştirin.
• Merkezi sistem kalorifer tesisatı bulunan evlerde termostatik vana mutlaka kullanın.
• Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde ortam sıcaklığı günün hareketli trafiğinden fark edilmediği için bu gibi yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı mutlaka kullanılmalıdır.
• Kalorifer tesisatı döşenirken belli bir merkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve ısının her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
• Konut satın alırken binanın ısı yalıtımı yapılmış mı diye mutlaka kontrol edin. Doğalgaz faturalarından ortalama %30 ile %50 oranlar arasında değişen tasarruf edersiniz.
• Radyatör,  kalorifer tesisat boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin temizliğini 2 yılda bir yaptırın. Temizlik yapıldıktan sonra tesisatların içerisine koruma kimyasalı atılmalıdır.

Bizi Diğer Firmalardan Ayıran Özellik Nedir?
Aslında bu soruya cevap vermek hiç istemiyoruz. Firmamızın petek temizleme yöntemini sır gibi saklıyoruz. Fakat müşterilerin firmamıza işlerini vermeden önce neler yapıldığını bilmelerini istedik. Kalorifer petekleri ve tesisat borularını hava ve suyu birbirine karıştıran özel makineler ile temizlediğimiz doğrudur. Bütün firmaların üstünde bir bidon altında bir motor bulunan bir makineyle petek temizlediğini videolardan görmüşsünüzdür. Bu şekilde yapılan temizliğin sağlıklı olmadığını biz keşfettik. Önceki yıllarda hata yaptığımızın farkına vardık. Bunu ispatlamak çok basit bu şekilde temizlik yapılıp bittikten sonra kalorifer peteğinin bir tanesini söktürün ve içine su basıp diğer taraftan izleyin bakalım temizlik yapılmış mı? Makinenin içine atılan kimyasal ile biraz da size şov yaparlar. Bakın nasıl kir çıkarıyor diye. İçeriye atılan kimyasal 15 dakika içerisinde nasıl temizlik yapıyorsa bunu hala anlamış değilim. Kim söylerse inanmayın 2 saat içerisinde hiç kimse içeride bulunan kireçleri sökmez. Soğuk suyla yapılan kimyasal temizlikten hiç fayda gelmez. Diğer firmaların kullandığı tüm ilaçlar sıcak suyla etkileşime geçerek ortalama sistemde dolaştırılması gerekmektedir. Bunu hiç bir firma yapamaz yapsa da laf olsun diye içeriye kimyasal gönderir sonrada temizlendi deyip dışarıya çıkarır. Bizim çalışanlar önce tesisatınızı hava ve suyla birleştirip titreşimli bir şekilde peteklerin dibinden suyu gönderip temizleme yaparlar. Sonrasında isteyen müşteri olursa  ücret karşılığı asitli olmayan temizleme ve koruma sağlayan sıvı içeriye atarlar. Kimyasal ortalama 3 gün sonrasında etkisini göstermeye başlar. Diğer firmaların kullandığı sulu sistemle çalışan makineler güneş enerjisi sisteminin borularını temizlemek için tasarlanmıştır. Aksini iddia eden varsa bütün tecrübemle karşılarına çıkabilirim.

Koruyucu Sıvının Önemi

Genelde kirli tesisatlar temizlendikten sonra bazı noktalarda kireç tamamen yok olmaz. Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra tesisatın içerisine mutlaka koruyucu sıvı atılması gerekir. Neden mi? Evinize bizim firmamız yada farklı bir firma gelip petek temizliği yapacağız dediklerinde 2 saat içerisinde sadece kaba pislikleri temizleyebilirler. Koruyucu sıvının temizleme kimyasalından farkı tesisatın içerisinde kalmasıdır. Isıya en çok maruz kalan bölge ısıyla temas halinde olan noktadır. Bu nedenle kombilerin eşanjörleri en çok kireç bağlayan yerdir. Temizleme sıvısı asidik özellikte bir sıvı olduğu için kombinin içerisine göndermek biraz tehlikelidir. Sebebi petek temizliği esnasında kimyasalın asit içeriği kombinin contalarına ve alüminyum parçalara zarar vermesidir. Bu zarar hemen öyle ortaya çıkmaz temizlik yapıldıktan 3 ile 5 gün arasında zamanla belli olur. Kombi eşanjör delikleri kirece maruz kaldığında tıkanır ve sıcak su çıkışı zayıflamaya başlar. Ama petek temizliği bittikten sonra sistemin içerisine 1 litre koruma sıvısı ilave edilirse kombi çalıştırılmaya başladığı andan itibaren suya karışarak peteklerin ve kombinin bütün noktalarını dolaşır. Radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik renge çevirir. Bu koruyucu malzeme sistemi sıfır gibi yapıyor desem yalan olmaz. Koruyucu sıvı bazik özellikte bir kimyasal olduğu için ısıtma sisteminin içinde 10 yıl kalsa bile zarar vermez. Metal malzemelerin içinden geçtiği süre boyunca her tarafı ayna gibi yapar. Ben bunu deneyi kendi kombi ve kireç tutmuş çaydanlıkta denedim. İster inanın ister inanmayın çaydanlığın içindeki kireçleri hiçbir kazıma yapmadan 1 saat gibi kısa sürede tertemiz yaptı. Kombi çalışırken bu sıvı hareket halinde olur su sirkülasyon yaptıkça sürtünme yoluyla değdiği her metal parçayı ilk gün ki haline çevirir. Tamamlanmış bir petek temizliği yaptırmak istiyorsanız mutlaka sistemin içerisine koruyucu sıvı mutlaka atın. O zaman ısı farkını daha iyi anlarsanız. Koruyucu ilaç hem temizlik hemde mükemmel bir koruma sağlıyor. Daha detaylı bilgi almak isteyen müşteri olursa ismim İbrahim firmayı arayarak benden bilgi alabilir.

ÖNEMLİ NOT: Firmamız koruyucu kimyasalı ücretsiz kullandığı için rakiplerimiz koruma sıvısı adında temizleme kimyasalının asidini öldürmek için litresi 5 TL olan nötrleştirme tuzunu müşteriye satmaktadır. Bu ilaç koruma sağlıyor derler fakat yanlarında getirdikleri temizleme ilacının yanında verilen nötrleştirme ilacıdır. Koruyucu sıvısının üzerinde koruma kimyasalı yazması gerekir. Ayrıca ürünün kapağının daha önce açılmamış olması gerekir. Para gelsin de haram helal hiç fark etmez mantığı ile bu işi yapanlar koruyucu ilaç kutusunun içine 1 litre cam sil doldurup size kandırabilir. Nötrleştirme  tuz şeklinde bir toz veya sıvı şeklinde olabilir. Buradan tüm müşterilerimizi uyarıyoruz.

Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemi bakım çalışmaları
Merkezi ısıtma sistemi bakım çalışmaları

Merkezi ısıtma sistemi ile ısınan dairelerin giderek ödediği faturanın kabarması ısınmayan odaların sayısında artış gözlenmesi bir şeylerin ters gittiğine işaret olarak görebilirsiniz. Sadece kazan yada kombilerde bakım anlaşması imzalayan işletmeleri ilerde çok büyük masraflar beklemektedir. Kağıt üzerinde gösterilen bakım, yılda bir defa tesisat içerisinde dolaşan suyun dışarı atılması sisteminizi korumaz. Yukarıda resimlerde görülen korozyon miktarı 3 yıllık bir ısıtma sistemine sahip otelden çekilmiştir. 3 yılda bu hale gelen kalorifer borularının temizlik yapılmadığında ilerleyen zamanlarda ne hale geleceğini siz düşünün. Kazan dairesi bakımı yapılırken mevcut otomatik hava purjörleri ve sökülmesi zor olan tortu tutucular, pislik tutucular her yıl temizlenip doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. oluşan kireç hava purjör deliklerini tıkamaya başladığında odalarda ısınmama gibi problemler ortaya çıkmaya başlar. Sistemin korozyon oranına bağlı olarak ilaç miktarı hesaplanarak kalorifer ısıtma sistemi komple elden geçmelidir. Tecrübeli usta kadromuz ile bütün tetkikler yapıldıktan sonra eskisinden dahi iyi ısı performansını yakalamak çokta zor bir olay değil. Dikkatli bir çalışma ile hiçbir yeri atlamadan yapılan temizlik sizi en az 2 yıl korumaya alır.  Merkezi ısıtma sistemlerinde tesisat temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 3 yılı aşan ısıtma sistemlerinde mutlaka temizlik yapılmalıdır. Tesisat yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda kazanın temizliği yapılmadığı sürece tesisat borularınız temizlenmiş olmaz. Bunun nedeni kireç tabakası en fazla kazan ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev arasında birde kireç tabakası varsa ısınma biraz daha geç olur. Bunun sonucunda temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha fazla yakıt yakmanıza sebep olur.

Peteklerin Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Petek temizliği sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Kulaktan duyma bilgilerle perşembe pazarından bir makine alıp bu işi yapmaya çalışan bir sürü insanla karşılaştım.  Su tesisat mesleğini çocuk oyuncağı zanneden elektrik tesisatçıların elinde bile bu makinelerden bulunmaktadır. Mesleğimizi severek yaptığımız için her yıl peteklerin temizliğini nasıl daha iyi yaparız diye araştırma yapıyoruz. 2014 kışında bize özgü başka hiçbir firmada göremeyeceğiniz temizleme metodu geliştirerek peteklerin alt taraflarının ısınmasını sağlıyoruz. Kullandığımız ilaçlardan tutun temizleme makinelerine kadar bütün alet edevatı test odamızda 1 yıl deneyerek sonuçların mükemmel çıkması neticesinde müşterinin evinde uygulamaya gidiyoruz. Bu yıl çok farklı bir temizlik modeli ile hizmete başladık. Kalorifer peteklerinin sökülmeden ve içerisinde gram pislik bırakmadan temizlemenin nasıl yapıldığını görmek için firmamızın hizmetlerinden yararlanmanız gerekiyor.

Biz bu işi kulaktan duyma bilgilerle değil, kendi geliştirdiğimiz petek temizlik makinesi ve kimyasal ilaçlarla yapıyoruz.

Kombi Bakımı Yaptırdım Sanmayın!

Sözde kombi bakımı adı altında elektrik süpürgesi ile kombinin kabinini açıp parçaların tozunu alan ustalara sesleniyorum. Kombi bakımı denilince bana sorarsanız hiç yaptırmayın daha iyi. Parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece ne kadar bakım yaptırırsanız yaptırın yine arıza verecektir. Hatta bazı kombilere bakım yapılınca artık ayar tutmuyor. Parçaları söküp dışındaki tozları bir fırça ile süpürünce ne olacak kombinin ömrümü uzayacak. Kombi bakımı diye bir şey olduğuna inanmıyorum kimsede inandıramaz. Kombinin içinde eşanjörün kirecini temizlettirin. Farklı birşey yapılmasına gerek yok. Yukarıda yazdığım  koruyucu sıvıyı kombinin içerisine döktüğünüz zaman her yer pırıl pırıl olur. Videolarda izliyorum kombi bakımı yapan ustaları inanın anahtar tutuşunda hayır yok. Boru anahtarını bir çevirişi var 6 aylık eğitimle usta olduğu belli oluyor. Kombi bakımcıların kendisi söylüyor bir kombinin ömrü 10 yıl bu süreden sonra sürekli arıza vermeye başlar. Kombi aynı arabaya benzer 200 bin kilometre yapmış arabanın motoru ile sıfır arabanın motoru hiç bir olurmu.  Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın yine arıza verecektir. Hiç diyen var mı ben bu sene kombiye bakım yaptırdım hiç arıza vermedi.

tıkalı petek temizliği
tıkalı petek örneği

İstanbul`da makine ve kimyasal kullanarak ilk petek temizliğini firmamız yapmıştır. Bu sayede piyasada petek temizliği adı altında yeni bir sektör ortaya çıkmıştır. İki makine üreticisi firmayla ortaklaşa çalışarak Türk petek temizleme makineleri üretilmiştir. Şuan bu temizleme makineleri yurt dışına ithal edilmektedir. Sektörün en eski firması olduğumuz için bilgi ve tecrübemiz rakiplerimize nazaran oldukça fazladır. Petek temizliğini doldur boşaltan ibaret zanneden gözünü para bürümüş bir takım şahıslar yapılan işi basite indirgediler. Yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmayan bu yaklaşımdaki insanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Karaköy perşembe pazarından bir makine bir ilaç alan bu insanlar ek iş olarak petek temizliğini yapmaktadırlar. Peteklerin hepsinin yanmama sebebi temizlik değildir. Peteklerden çıkan siyah suyu pislik diye müşteriye yutturmaya çalışan üç kağıtçılar sizleri kandırmaya çalışıyordur. Belkide kendisi de peteklerin içerisindeki suyun siyah olacağını bilmiyordur. Olması gereken peteklerin içi çürümeye karşı zift gibi bir madde ile boyandığı için 5 dakika çalışan kombi tabi ki suyu simsiyah yapacaktır. Önemli olan peteğin neden yanmadığını bulmaktır. Petekler 25`e yakın sebepten dolayı gerekli ısıyı veremez. Bu 25 nedenden birini uygulayıp müşterinin peteklerini tekrar ısıtabilmek müşteriyi memnun etmeye yetecektir. Peteklerin yanmama nedenleri arasında en önemlisi tabi ki temizliktir fakat petekleri temizlettim diye petekler yanacak diye bir kanı yoktur.

temizleme yapılan radyatör
temizleme yapılan radyatör

 

TÜRKİYE`de İLK MAKİNE ve KİMYASAL KULLANARAK PETEK TEMİZLİĞİ YAPAN FİRMA!…

Şu bilinçle çalışıyoruz. Yapılan iş referansımızdır. Dairenizde yapılan tesisat temizliğini beğenirseniz müşteri potansiyelimiz artar ama beğenmezseniz şimdiye kadar çoktan iflas etmiştik. İşinizi kaliteli kimyasallar ve profesyonel ustalara teslim edin, rahat edin.

İSTANBUL TESİSAT FARKI

 • Evinize gelen servis elemanları deneyimli tesisatçı ustalardan oluşmaktadır. Petekleri sadece temizlemekle kalmaz, radyatörlerin yanlış bağlantılarını ve tesisat hatalarını kontrol ederler. Biz vasıfsız işçinin eline makine verip radyatör temizliğine göndermiyoruz.
 • Petek temizliğine gelen ekip farklı nedenlerden dolayı radyatörde ısınmama problemi yaşıyorsanız bunu çözebilirler.
 • Türkiye`de petek ve radyatör temizliğini makine ile yapan ilk firma olarak kendini ispatlamıştır.
 • İşinin ehli ustalar evinizde yaşanan diğer tesisat problemlerine müdahale edebilecek kapasitededir.

Petek Temizliğinde kullandığımız kimyasalın kireç tutmuş boru üzerindeki etkisini izleyebilirsiniz.

Tesisat Temizleme
Tesisat Temizleme
PETEKLERİN YETERİNCE ISINMIYOR NE YAPMALIYIM ?

Petekler daha önceki yıllara nazaran daha az ısıtıyor veya hiç ısıtmıyorsa petek temizlik hizmetimizden hemen yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Giderek ısısı azalan peteklerin alt taraflarında kireç tortu gibi katı atıklar oluşmaya başlar. Bu yabancı maddeler suyun gidiş ve dönüşünü olumsuz yönde etkiler. Suyun hızındaki bu yavaşlama peteğin bazı kısımlarının yanmamasına sebep olur. Petek temizliği yapılarak borularınızın ve peteklerinizin içerisindeki kireci yok edebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT : Piyasada petek temizlik ve kombi bakımı adı altında kampanya gibi gösterip ucuz fiyat vererek suyu değiştiren şahıslar ortaya çıkmıştır. Petek temizliği ile peteklerin suyunu değiştirmeyi sakın birbirine karıştırmayın! Bu iki işlem arasında hem işçilik hemde kullanılan kimyasal farkı vardır. Kullandığımız kimyasal TSE onayı almış piyasada 5 yıldır kullanılan bir kimyasaldır. Bu şahıslar tahliye vanasından radyatörlerin suyunu boşaltıp tesisatın içerisine bir miktar ilaç doldurup temizliğin yapıldığını söyleyebilirler. Bizim yaptığımız ısıtma tesisatının tamamını hava ve su karışımı ile temizledikten sonra ısı ile reaksiyona giren Dr. Combi markalı ilacı sistemin içerisine atmaktır. Bu yapılan işlem temizlik modelleri içerisinde en faydalı olanıdır. Bizim yaptığımız ilaçlı temizleme modelinin farkı ilacı sisteme en sonunda atıyoruz ve sistemde kalıyor. Atılan kimyasalın temizleme ve koruma özelliği diğer ilaçlara göre %90 oranında farklıdır.
Radyatör kombi ve tesisat temizleme kimyasalı ne işe yarar.
Kombi ve radyatörlerinizde suyun ısınmasıyla birlikte kireç ve su taşı oluşur. Zamanla kombi eşanjörü, boru ve peteklerinde kireç ve su taşı oluşur. Temizleme kimyasalı ile yıkama yaparak kireç, korozyon ve su taşları temizlenir. Bu işlemin ardından ısıtma sisteminiz temiz su ile yıkanır. Yıkama işleminin sonunda sisteminize koruyucu kimyasal eklenerek sisteminizin bir daha kireç ve su taşı tutması engellenir.

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?

Radyatörlerinizde hava olduğunu anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin ve peteğin altı ısınıp üstü ısınmıyor yada üstü ısınıp altı ısınmıyor ise kalorifer peteğinde hava var demektir. Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir. Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida

Prujör tapası resimde görüldüğü gibi purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır. Anahtar veya düz tornavida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işlemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğiniz de hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın peteğin havası alındı demektir. Radyatörden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur. Hava aldığınız halde peteğiniz hala ısınmıyor ise bizi arayabilirsiniz.

petek yıkama
petek yıkama

Ankara şubemiz petek temizliği ve Ankara tesisat temizlik konusunda deneyimli personelle hizmete başlamıştır. İstanbul`da 2 yıl eğitim alan elemanlarımız teknolojinin nimetlerinden faydalanarak Ankara müşterilerimize farkını ispatlamayı hedeflemektedir. Ankara petek temizleme firma iletişim bilgilerimiz;

dr.combi-petek-temizleme-kimyasali

Tesisat temizliği sadece ben petekleri temizlerim giderim demekle yapılmıyor. Farklı nedenlerde olabilir bunlardan bazıları;

 • Eski kombiyi çıkarıp yeni kombiyi montaj ettirdiğinizde tesisatçı gidiş dönüş borularına dikkat etmeden yanlış şekilde bağlantı yapmış olabilir. Bu yanlışın yapıldığı kalorifer tesisatlarında petekler alt taraftan ısınmaya başlar. Peteklerin alt tarafları sıcak olur üst tarafları soğuk.
 •  Tesisat döşenirken kaynak yapılan bölgelerde aşırı daralma yapılmış olabilir. Böyle tesisatlar kurulduğu günden itibaren çalışmaz.
 •  Tesisat boruları inşaat sırasında küçük çapta çekilmiştir. Genelde büyük dairelerde veya 7 petek sayısını geçen dairelerde sık rastlanan sorundur. En sonda ki peteğe yeterli sıcaklıkta ve hızda su gitmediği için en sonlardaki petekler fazla ısı vermez. Bunun nedeni kalorifer boruları küçük çaplarda döşendiği için su yeterince hızlı bir şekilde ulaşamadığı için radyatörde sıcaklık azalır.Radyatör sıcak sulu ısıtma sistemlerinde ısı transferini sağlayan yüzeyi geniş bir cihazdır. Kalorifer tesisatları dönüş boruları içerisinden geçen sıcak su gidiş borusuna göre ortalama 20 °C daha azdır. Bunun sebebi kombide ısınan kalorifer suyu gidiş borularından geçtikten sonra radyatör peteğinin içerisine girer. Kalorifer radyatörleri içerisinde sürekli bir hava sirkülasyonu vardır. Isınan hava peteğin altından üstüne doğru akıcı bir yol bulur. Tıkalı peteklerin ısınmaması bu şekilde açıklanabilir. Peteğin üst tarafından bağlanan radyatör muslukları sıcak suyun alt tarafına ulaşana kadar soğumaktadır. Bu nedenle peteğin alt tarafı soğuk olur. Üst taraftan giriş olduğu için her zaman peteklerin üst tarafları sıcak olur. Bazı müşterilerimizin radyatörleri çapraz bağlı yapılmış bu işlemi de çok doğru bulmuyorum. En doğru bağlantı şekli alt taraftan sıcak su girişi yapılır ve yine alt taraftan çıkış bağlantısı yapıldığında peteğin mükemmel derecede ısındığını göreceksiniz.

Petekleri Temizletmek Yakıttan Tasarruf Sağlar mı?

Tecrübeli bir petek temizleme firması olarak diğer firmaların ilan verip temizlik yaptırın yakıttan %30 tasarruf edin sloganına karşılık bu yazıyı not olarak eklemek istiyorum. Petekler temizlenince doğal gaz faturanızda gözle görülecek bir azalma yaşamazsınız. Öyle abartıldığı kadar %30 – %20 faturanız düşsün diyenlere hiç inanmayın. Bunları yazan kişiler zaten bu işi kulaktan duyma bilgilerle yapan şahıslardır. Zaten faturanızda bu düşüklüğü anlamanız mümkün değildir. Geçen seneye göre faturalarım daha düşük geliyor hiç diyemezsiniz. Yaşanan iklim olayları her yıl farklılık göstermektedir. Bir yıl öncesinin kış şartları ile diğer bir yılın ısı derecesi birbirini tutmaz. Yılı boş verin geçen aylar arasında bile havanın ısı derecesi arasında farklılıklar olabilir. Evinizde kombiyi yakma dereceniz faturanızı etkileyen en önemli unsurdur. Kombiyi çok yakarsanız haliyle faturanız yüksek gelecektir. Yan komşunuzla bile kıyaslama yapamazsanız nedeni daireleriniz bulunduğu güney kuzey cephe farklılıkları yada rüzgara açık alanda olmasıdır. Petekler temizlenince ancak aldığınız ısı miktarı artar. Önceden kombiyi 60 derecede yakıp peteklerde 30 derece sıcaklık hissedilirken, petekler yıkanıp içerisine birde ilaç atılırsa alacağınız ısı 40 derece civarı olur. Tabi bu söylediğim rakamlar dairelerin kalorifer tesisatlarına göre farklılıklarda gösterebilir.

Arızasız, enerji tasarruflu, çevre dostu ve güvenli bir ısıtma işletmesi için kalorifer tesisat sistemine düzenli bir bakım şarttır. Isıtma sisteminizin bakımı sadece kombiden ibaret değildir. Nasıl ki her yıl kombinin düzenli olarak yılda bir bakımları yapılıyorsa radyatör ve tesisat borularının bakımı da güvenilir tesisatçılar tarafından yapılmalıdır. Temizliği yapılmayan kazanlarda biriken kireç kalıntıları ile beraber baca gazı sıcaklığı da yükselir ve bu da enerji kaybına neden olur. Bu sebepten dolayı kombinin soğuk suyu ısıttığı hazne ve borular  her yıl olmasa da 3 yılda bir temizlenmelidir.

50 Yorum

 • Okan İlbay

  Barış ustaya teşekkürler ellerine sağlık güleryüzlü samimi temiz bir şekilde işini yaptı neredeyse hiç ısınmayan petekler artık çok güzel ısınıyor tekrar çok teşekkürler

 • Ömer Ercan ATEŞER

  Daha bu sabah ısıtmayan radyatör petekleri şu anda el yakıyor.Çalışanların ellerine sağlık. Kötü şeyleri paylaştığımız gibi iyi hizmeti ve bu hizmeti verenleri de paylaşmalı ve ödüllendirmeli. Bu firmaya ve İbrahim Bey`e özellikle teşekkür ederim.

 • AYHAN GÜNGÖR

  08.10.2016 tarihinde barış ve hakan bey petek temizliği için ziyaret geldiler ve 1.5 saat gibi kısa bir sürede peteklerin temizliğini yaptılar. ekip olarak çok temiz çalışıp peteklerin alt bölgesindeki soğuma problemini çözdüler. gelen ekibe ve istanbul tesisata yapılan çalışma için teşekkür ederiz. bundan sonra tesisat iile ilgili bir isteğimiz olduğu zaman istanbul tesisatla irtibata geçeceğiz. böyle bir petek temizleme işleminden internetde dolaşırken haberimiz oldu. Yapılan işlem sırasında peteklerden çıkan kirli suyu ve pisliği görünce bu işlemi daha önce niye yaptırmadık diye düşünüyor insan. İstanbul tesisata bu çalışmasından dolayı teşekkür ederiz.

 • murat demirtaş

  merhaba
  yeni aldığımız sıfır dairemiz hiç kullanılmadan 4 yıldır boş. ancak peteklere su basılmış olarak beklemiş. herhangibir kombi çalışması olmadığı için devridaimde olmamış. peteklerdeki su bu şekilde durarak sorun yaratmışmıdır? temizlik gerektirirmi? kombi yetkili servisi açmaya geldiğinde siteyi iyi bildiğini ilk inşaat sırasında tesisatlara kuyu suyu basıldığını ve genelde tesisatların kirli olduğunu oturmaya başlamadan temizlik yaptırırsak rahat edeceğimizi söyledi. tabi kendileri yapıyormuş onuda ekleyerek:) gerekliliği olup olmadığı konusunda bilgi vermenizi rica ediyorum

  • Cihazlı Tesisatçı

   Son yıllarda kombi firmaları kendi bünyelerinde tesisat temizliği yaptırmak için müşterilere bu tarz sıkıntıları dile getirerek girdikleri dairelerde kendilerine iş çıkarmak istiyorlar. Her usta bildiği işi yapmalıdır. Hiçbir tesisatçı kombi bakımından anlamaz, kombi bakım ustası da tesisat arızalarından anlamaz. Tesisatı temizleyen kişinin ısıtma sistemi hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir. Bizim kanaatimiz her işi yapan usta hiç bir işi dört dörtlük yapamaz. Kullanılmayan kalorifer peteklerinde tesisat temizliğine çok fazla gerek yoktur. Sadece tesisatın içerisinde koruma kimyasalı olması yeterlidir. Bu işlemi de temizlik yaptırdığınız sırada iyi bir tesisat firmasına yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Artun Ünlü

  Yaptığı işe saygı duyan , titiz ve özenle çalışan Barış Ustaya teşekkür ederim.

 • Muhterem Aksoy

  Merhaba,
  Kombi bakımını markanın yetkili servisine yaptirdigim halde petekler hala ısınmayinca internetten araştırdım ve sorunun peteklerde olduğuna karar verdim.Istanbul Tesisatin en iyi petek temizligi yapan firma olduğuna karar verdim ve randevu aldim.Ev sahibinin 10 yıldır bakım yaptirmadigi icin resmen bitmiş olan petekleri temizleyerek nerdeyse eski haline getirdiler.Emre bey’e hem temiz çalışması hemde ilgi ve alakası için cok teşekkür ederim.Daha sonra arayıp bir problem olup olmadigini soran hanimefendiye ve kalite kontrol için tekrar gelip yerinde inceleyen Barış Bey’e de ayrica teşekkürler.

 • ÖMER AYKAÇ

  Merhaba , Az önce İstanbul Anadolu yakasına bakan elemanının Barış bey . Kalorifer tesisat temizliği yaptı. Sıkıntı olan petekteki sorun çözüldü. Kendisinin ilgisinden ve çalışmasından çok memnun kaldık . Teşekkür ederiz.

 • fatoş incisoy

  Merhaba, Kalorifer peteklerinde alt kısmın ısınmama problemi evimde var. Bu sorunun sebebi kirlilikten olabilir mi? petekleri temizletince düzelirmi

  • Cihazlı Tesisatçı

   Peteklerin temizliği sırasında içeriye atılan ilaç sadece radyatörlere etki yapmaz. Kombinin filtresinden geçerek eşanjörün içerisini ve diğer parçaları, kalorifer borularında temizlik yapar.

 • Sabahattin Eren

  Bazen sıcak sudan kurumlu su geliyor.Uzun Zaman petekleri temizletmedik.Ama ısınmada sorun yok.Ümraniye/düdüklü da oturuyorum.5 petek var.Temizleme ücreti nedir?Teşekkürler.

  • Murat Taştan

   150 tl ye temizliğini yapıp koruyucu kimyasal atıyoruz ve kombi filtresini temizliyoruz efendim.

 • Haydar Hoşgör

  Petek temizliği hizmeti almak istiyoruz. İyi bayramlar

  • Murat Taştan

   Teşekürler sizede iyi bayramlar. Telefonla ulaşıp petek sayısı ve cinsini belirtirseniz yardımcı oluruz efendim.

 • ibrahim kocakoç

  merhabalar İstanbul Eyüp’te ikametgah etmekteyim kombi bakımı ve 6 adet petek temizleme ücretiniz ne kadar olur ?

  • Murat Taştan

   kombi bakımı yapmıyoruz malesef 6 adet petek bakımını 150 tl ye yapıyoruz efendim.

 • Gulistan Karapece

  Gulistan KarapeceKombi bakimi ve 6 adet petek temizligi yapilacaktir. Yukaridaki yazida bahsedilen peteklerin bir kisminin isinmamasi son petegin hic yanmamasi gibi problemler yasamaktayiz. Yer: uskudar Fiyat alabilir miyim? Lutfen mesaj ile iletisime geciniz. Tesekkurler

  • Murat Taştan

   150 tl ye temizliğini yaparız koruyucu kimyasal koyarız kombi filtresini temizleriz bu şekilde size teslim ederiz.

 • Funda ç.

  Sayın yetkililer ,şirketinizin bilgilerini internet sayfanızdan inceledim. Aradığım nitelikteki bilgilerinizi okudum. Şimdi sizden öğrenmek istediğim,Benim evim 150m2 ve petek sayısı 8 temizlik ücreti ne kadar tutar. evim anadolu yakası Küçüksu mahallesinde.Lütfen cevaplarmısınız. saygılar

 • Murat

  Ben 08.01.2015 tarihinde farklı firmaya petek temizlemesi yaptırdım peteklerin alt kısmı ısınmıyordu ama yine aynı kombiye de yeni bakım yaptırmıştım.peteklerden yine randıman alamadım yardımcı olur musunuz lütfen..

 • Ramazan Ertuğrul

  işini iyi yapan gerektiğinde konu hakkında bilgilendiren ilgili arkadaşlar herkese tavsiye ederim.

 • hüseyin akduman

  Merhabalar,
  kombi ve petek sorunundan dolayı yaklaşık 2.500 TL’yi çöpe atmış dertli bir tüketici olarak yazıyorum bu yorumu.5 yıllık kombiyi her türlü bakım ve temizliğini yıllık muntazam olarak yaptırmama rağmen 2013 yılında maalesef değiştirmek zorunda kaldım.Buda epeyce bir maddi külfet demek.Uzun araştırmalar sonunda piyasadaki en iyilerden biri olarak bilinen yeni bir kombi taktırdım.Fakat ısınma sorunu hala devam etmekteydi.Sorun peteklerden kaynaklanıyormuş.Kombi normal değerlerde ve olması gereken şartlarda düzgün çalışarak görevini yaptığı halde petekler yine buz gibiydi.60 derece sadece peteklerin üst kısımları sıcakken alt kısımlarda sibirya rüzgarları esiyordu.Az kalsın peteklerle birlikte komple tesisatı yenileyecektim ki buda yaklaşık 5-6 Bin Lira bir maliyet demekti.Google da küçük bir gezinti imdadıma yetişti.İstanbul tesisat sayfasındaki bilgileri okuduktan sonra ankara için verilen numarayı arayıp randevu aldım.Öncelikle randevu sadakatine daha sonra da verilen hizmet kalitesine hayran kaldığımı belirtmeliyim.İki saatlik bir temizleme işleminden sonra sonuç gerçekten şaşırtıcı.Ödemiş olduğum ücretin karşılığını almış olmaktan son derece memnunum.Özellikle Ankara ekibinden Ömer ve Burak ustalara,dürüst,samimi ve güleryüzlü iş anlayışları için teşekkür ederim.Bunun adı profesyonelliktir.
  Şu an 3 gün oldu.Kombi 48 derece de ve petekler ideal sıcaklıkta.Kesinlikle işi bilen uzman ekiple çalışmanın konforunu yaşamak istiyorsanız naçizane tavsiyem İstanbul Tesisat.
  Saygılarımla… h.a.

 • A. gürgülen

  Selam.benim çok büyük bir sıkıntım var.on senelik merkezi kömürlü sistemi kombi sistemine dönüştürülmüş dairede peteklerin hepsinde yarıdan altı neredeyse hiç ısıtmıyor içerisinden zift gibi asiri pislik çıkıyo temizlik yaptırdık düzelmedi.mobil sistem giriş çıkış krom tek boru ile bağlı tek vanaya benzeyen parça var .lütfen yardımcı olun evde ufak çocuğum var donuyoruz.

 • Fatih

  sitenizi gördüm yazmak istedim. 3 katlı bir evde oturuyorum. Genel olarak peteklerin az ısınma sorunu yaşıyoruz. 5 yıldır bizi memnun etmeyen bir tesisata sahibiz. Mini vanalarda damlama, bilmediğimiz diğer noktalarda kaçaklar dolayısıyla basınç düşüklüğü (3-4 günde bir 0,5 bar su basıyoruz) ve özellikle de üst katlarda sıcak su dönüşü çok yavaş ve petekler soğuk..tesisatçı bir mini vanadaki sorun nedeniyle uğramıştı. mecburen tüm su boşaltıldı ve sonra tekrar basıldı. Ancak ısınma tamamen durdu zira bu sırada kombi filtresi tıkanmıştı. Filtre temizlendi ve tüm peteklerin havası alınarak eski az ısınma durumuna geri döndü. Şimdi sizden ricam öncelikle 3-4 yıldır temizlenmeyen petekleri (22 adet) 3katlı evde basıçlı temizleme sistemi ile temizlemek mümkünmü bunu öğrenmek isterim. Eğer sadece tek noktadan girilerek temizlik yapıyorsanız basınç sistemi bu boyutta yeterlimi. Ben sökmeden olmayacağını düşünüyorum daha önce sökülerek yapılmıştı. İkinci konu da peteklerde termostatlı vanalar takılı ve sanırım ömürleri doldu zira vana ayarı 5 ama vanaya giriş boru kısmı sıcakken vana çıkışı soğuk. Kombi güçlü ama sanırım kirlilik nedeniyle pompa gücü de yetmiyor gibi.
  bu durumda doğru işlem sıralaması ne olmalıdır. Nerelere müdahele etmeliyiz. Güvenebileceğim bir uzman arıyorum.
  teşekkürler.

 • asu tigrak

  Merhaba,
  Aralık ayı içersinde petek temizliği talebim olmuştu, Asu Tığrak adına kaydımı kontrol edebilirsiniz.
  Gerçekten peteklerden çok güzel randıman aldım.
  Önce tek kişi geldiği için tereddüt ettik ama Barış Bey gerçekten işinin ehli.
  Çok pislik çıkacak dedik ama korktuğumuz gibi olmadı, tek tek herşeyle çok güzel ilgilendi, akşam saatleri olmasına rağmen işini severek ilgiyle yaptı.
  Eşim ve ben Barış Bey’in ilgi ve alakasından dolayı firmanıza teşekkür etmek istedik
  İlgili yerlere lütfen iletin
  Teşekkürler
  Saygılarımla
  İyi Çalışmalar

 • özgür atlı

  04.01.2015 tarihinde peteklerdeki tıkanma ve kombinin kontrolü için gelen Ömer ve Burak isimli arkadaşlara çok teşekkür ederim.Hem arıza konusunda hem de arızanın giderilmesinde bizi çok iyi aydınlattılar. Arızayı giderdiler ve banyoda su sıçraması nedeniyle pislenen yerleri dahi temizlediler.. İstanbul tesisata çok teşekkür ederim..

 • banu duman

  Evine defalarca çeşitli arızalardan dolayı ustalar gelip gitmiş bir çift olarak şunu söyleyebiliriz ki; biz bu kadar profesyonel çalışan bir ekip görmedik.bir kere evimiz hiç kirlenmedi.soyledikleri saatte işlerini bitirdiler.kombimizi en yüksek derecelerde yaktığımız halde peteklerimiz ısınmıyordu.Ustalarımızın yoğun çalışmaları ve gayretleri sayesinde kombimiz(bosch marka)eski randımanında çalışmaya başladı.Biz çok memnun kaldık.ustalarımız gayet samimi guleryuzlu ve iyi niyetliydiler.ayrıca fiyat olarak Ankarada istenen fahiş fiyatların yanında çok da uygunlar.biz hayatımızda ilk kez evimizde yapılan bir işten bu kadar memnun kaldık.Kalmasaydık zaten bu kadar uzun yazmazdık:)emeği geçen arkadaşlara teşekkurler.Bu arada Ömer bey ve kardeşi yemek yemeden hatta bir,çay bile içemeden gittiler.içimize,dert oldu.Haklarını helal etsinler.Bir gün yemeğe bekliyoruz kendilerini..Bir müşteriye bu duyguları yaşatan firmaya da aldıkları para helali hoş olsun.Hepinize,çok teşekkür ederiz.Banu-Yavuz-Yusuf Duman…

 • Mustafa İlke Şen

  Yaptığı işe saygı duyan; işini temiz ve iyi yapan; güvenilir, dürüst ve duyarlı çalışanlar. Teşekkürler.

 • kubilay kaptan

  İSTANBUL TESİSATA ÇOK ÇOK ÇOOKKKK TEŞEKKÜRLER……..Evimizdeki peteklerin ısnmaması sebebi ile defalarca ustalar gelip gitti.bir kısmı peteklerin havasını aldı ,bir kısmı tahliye vanasından suları boşalttı ama peteklerimin ısınmama sorununu çözemediler….KOMBİNİZ YETERLİ DEĞİL DİYEN DE ÇIKTI,KOMBİNİZ BOZUK DİYENDE ÇIKTI….bir taneside petekleri söküp içini banyoda yıkamalıyız dedi…..tabii ki ev kirden geçemeyecekti…..tesadüfen internetten İSTANBUL TESİSATI buldum….ankara da yaşayan biri olarak ankara şubelerinin telefonunu aradım ama açıkçası istanbul lu bir tesisatçı ankarada şubemi açar isim hakkı vermişlerdir diye düşündüm….ancak aradım ve randevu aldım…..randevu saattinde 15 dakika önce geldiler(hatta ben evde yoktum ben geciktim onlar beni beklediler…genelde biz ustaları bekleriz..)hemen çalışmaya başladılar ben bu kadar profesyonel çalışan bir ekip görmedim,evimiz hiç kirlenmedi.
  kombi tesisatımızı daha önceden yapan ustanın hatasından dolayı kombimizin altına boruyu keserek vana koymaları gerekti , boruyu keserken ömer usta hafif elini kesti galiba..eliniz mi kanıyor dediğimde hayır diyerek onu bile saklamaya çalıştı….sonuç olarak işimizi söyledikleri gibi 2 saatte bitirdiler…bu arada biraz muhabbet ettik gerçekten kendileri istanbuldan gelmişler ve burada şube açmışlar…..kombimizi en yüksek derecelerde yaktığımız halde peteklerimiz ısınmıyordu.şimdi ise evimiz kombimiz aynı ayarda yanmasına karşın hamam gibi….. inanın Biz çok memnun kaldık.ustalarımız gayet işinde yetkin elemanlar ,samimi guleryuzlu vehpş sohbet idiler……ayrıca fiyat olarak Ankarada bir usta eve servise minimum 75tl gibi bir rakama gelirken ki buna sadece arıza tesbit içindir…..biz istanbul tesisata inanın çok makul rakama yaptırdık…İŞİMİZ YAPAN İSTANBUL TESİSATIN USTALARI ÖMER VE BURAK BEYE SONSUZ TEŞEKK
  ÜRLER…….KENDİLERİ ÇOK ÇOK UĞRAŞTILAR HAKLARINI HELAL ETSİ
  NLER……ÇOK ÇOK TEŞŞEKKÜR EDİYORUM….(NOT:yorumu okuyan arkadaşlar eğer petekleriniz de ısınmama problemi varsa hiç düşünmeden arayın….ben çok düşündüm aklımda soru işaretleri vardı ama o adar memnun kaldım ki bu kadar uzun teşşekkür yazısı yazmak zorunda hissettim kendimi…..yazdıklarıma inanmayanlar varsa kubilay1973@msn.com a mail attın telefonu verip gerçek olduğunu inandırırım…)

 • Rahmi TOKEL

  İyi günler, Radyatör kullanımında alüminyum döküm öneriyorsunuz.Piyasada döküm olmayan alüminyum panel dilimli radyatörler var.Buna dair öneriniz ve sizce mümkünse marka,model nedir. İlginize şimdiden teşekkür eder, başarılar ve esenlikler dilerim.

 • yalçın kaya

  arkadaşlar saolsun tam dedikleri saatte geldiler petekleri tertemiz yapıp aynen hiçbiryeri kirletmeden bıraktılar. çok memnunum istanbul tesisat işinde iyi GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN

 • Deniz Uçak

  Evimde ciddi bir ısınma problemi vardı. Peteklerin üst kısmı ısınıyor ancak alt kısmı ısınmıyordu. 2 gün önce petek temizliği yapıldı. Şu an hiçbir problem kalmadı, petekler çok güzel bir şekilde ısınıyor. Aynı problemi yaşayan herkese mutlaka tavsiye ediyorum. Çok teşekkürler.

 • Murat Serdar

  Gelen arkadaş çok temiz ve kaliteli çalıştı verdikleri saatte geldiler ve peteklerim daha verimli çalışıyor verdiğim paraya değiyor teşekkur ederiz

 • Aylin T.

  Her ne kadar evime şahsen gelmemiş olsanız bile bu siteden vermiş olduğunuz ÖNEMLi tecrübe ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

 • Mehmet

  Peteklerim ısınmıyordu internetten araştırdım İstanbul tesisatı aradım çok memnun kaldım Anadolu yakasındaki arkadaş çok tecrübeli gerçekten çok başarılılar evimde bakıcımız vardı yabancı ustamızın yabancı dil bilip iletişime geçmesi bile bizi sevindirdi barış ustamı
  herkese tavsiye ederim çok teşekkürler

 • tarık körlemez

  Kombim peteklere sıcak suyu verirken aniden duruyor ve çalışmıyordu,eve çağırdığım usta kombinin filtresini söktü ve tesisatımın kirlendiğini ve tesisatımın temizlenmesi gerektiğini söyledi,sökülen filtrem inanılmaz şekilde tıkanmıştı resmen çamur bağlamıştı.Daha sonra yaptığım araştırmalarda istanbul tesisatı buldum bu sitedeki yorumlara baktım ve istanbul tesisatı çağırmaya karar verdim.Randevu aldıktan sonra eve gelen Batuhan usta hemen işe koyuldu çok temiz bir işçilik ile yaklaşık 3 saatten fazla uğraşarak peteklerimi ve tesisatımı tertemiz yaptı Batuhan usta peklerle gerçekten çok uğraştı çünki çok kirlenmişti bunu temizlerken bizzat gördüm şimdi peteklerim inanılmaz bir şekilde ve eşit ısınıyor, daha önce niye yapmadım diye hayıflanıyorum.Teşekkürler Batuhan usta eline emeğine sağlık , çevremdeki herkese istanbul tesisatı öneriyorum şimdiden birçok müşteriniz oldu istanbul tesisat tekrar teşekkürler güzel hizmetiniz için

 • hafız bakırhan

  buradaki yorumları okuduktan sonra bende evimin peteklerini temizlettim. yaptıralı bir hafta oldu.. her şey yolunda.. Barış beye teşekkür ediyorum ilgisinden dolayı.. işi bilene bırakmak lazım.. sizde öyle yaparsanız içiniz de kafanız da rahat olur.. saygılar

 • Gökhan

  Kombi arızalı ve çalışmıyor ve bundan ayrı olarak peteklerin tıkalı oldugu halihazırda biliniyorsa hangi sıralamayla gitmek daha doğru olur? Önce kombi mi tamir ettirilmeli yoksa petekler mi temizlenmeli?

 • EMRE ENES KOÇ

  Evimizin peteklerinin çoğu yarıya kadar ısınıyordu ve özellikle 2 tanesi hiç ısınmıyordu. ortalama 60-70 derecede yakıyorduk kombiyi ona rağmen evin sıcaklığı ılıktan biraz halliceydi. Daha sonra dost tavsiyesi üzerine petek temizleme işlerine bakan bu firmayı aradım ve ertesi gün geldiler. Petekleri önce teker teker sonra hepsini birden temizleyip ilaçladılar Ki birçok firma baştan savma yapıp gidiyor. Ve Özellikle söylemeliyim ki çok da temiz çalıştılar. Şu an ise kombi 50 derecede yanıyor ve peteklere elimizi zor değdirebiliyoruz. Evin sıcaklığı muazzam derecede fark etti. Şiddetle tavsiye ederim. Teşekkürler. ANKARA

 • ismail güven

  iyi günler petek temizliğine acıkcası istanbul tesisata yaptırtana kadar pek inanmıyordum ama peteklerim artık hiç ısıtmamaya başladıgından internetten araştırma yaparak istanbul tesisatın petek temizliği ile ilgili olan makalesini okudum ve daha da arastırmadan servis talebinde bulundum ve gün içinde servis elemanları gelip dairemdeki petekleri etrafı ve petekleri sokmeden özel petek temizleme makinası ile temizlediler ve peteklerin içine koruyucu dedikleri sıvıyı takviye ettiler sistemi actıklarında aha daireden cıkmadan ısınmayan petekler büyük ölcüde ısınmaya basladı 1 saat sonra evimdeki bütün petekler ısınıp yanmayan peteklerim sıcacık oldu

 • yahya aydın

  merhabalar önceden hiç inanmasamda bir arkadasımın tavsiyesiyle petek temizliğini bende dairemde yaptırmak istedim internetten araştırdıgımda kimyasalla petek temizliği yapıldıgını ve sökülerek petek temizliği yapıldıgını okudum biraz daha arastırarak istanbul tesisatın petek temizliği ile ilgili makalesini okudum ve petek temizliğini yaptırmaya karar istanbul tesisattan gelen teknisyenlerin petek temizliğine başlamadan yapılan işlemi anlatması ve petek temizliği yaparken dairemi ve sistemi kurdukları banyoyu kirletmemeleri cok hosuma gitti .
  petek temizliği bittikten sonra kombimi çalıştırdıklarında peteklerdeki temizlik farkını daha teknisyenler daha dairemden cıkmadan anladım petek temizliği yaptırdıktan önceden son kademede yanmasına ragmen ısınmayan peteklerim petek temizliğinden sonra ilk kademede ısınmaya başladı ve teknisyenler cıkmadan dairem sıcacık oldu
  yapılan işçilik ve hizmet için istanbul tesisata teşekkür ederim .

 • Feyza Gür

  Büyük bir evim var yaklaşık 3-4 yıldır evi ısıtmaya çalışıyorum. Kombi bakımı , kalorifer petekhava alınması, pencerelere sünger çektirmek ..evi ısıtamadım, kalorifer petekleri de nazlı yanıyor bir kısmı ılık… tesisatçılara ödediğim paralar.. işe yarasalar helal olsun..internette çare aradım ve istanbul tesisat geldi . Kirli çamur gibi tesisat suyunu evimde en ufak kirletme yapmadan temizlediler , kombim 38 derecede kalorifer peteği sıcacık !!!!Allah razı olsun sizden ne diyeyim İnşallah ısınma problemi olan herkese ulaşabilirsiniz aldığınız para helal olsun

 • Mustafa Arıcı

  İstanbul tesisat oldukça yaygın bir alan ve İstanbul dışında da hizmet veren sanırım tek firma. Firmayı ararken bu kadar detaylı bir araştırma yapmamıştım tabi ki. Kalorifer tesisatı temizleme işlemin için de diğer firmalardan çok daha farklı işlem içeren bir cihaz kullanıp sorunsuz bir işlem yapıyorlar. Benim evim de uyguladıkları işlemler aynı bu şekilde oldu. Bu kadar şahane bir ekip ve çalışma disiplini daha önce hiç karşılaşmamıştım. Acıkça söylemek gerekirse birçok usta işi geç bitsin daha az işe gideyim oyalana oyalana çalışırken bu ustaların her işlem için ayırdıkları bir zaman dilimi var ve sürekli yeni gidilecek iş yerleri alıyorlardı. Ben sürekli aynı firmada tesisat temizleme işlemi yaptırmanın genel de yanlış olacağını düşünüyordum. Fakat İstanbul tesisatın bu denli disiplinli ve kaliteli çalışmasını görünce her zaman tercih edeceğim tek firma. Gerçekten ustaların makine ile kalorifer temizleme işlemiyle sunduğu kalıcı uygulama ile peteklerim daha kaliteli ısındığını hissediyorum. Özellikle bu konuda her sene sizi arayarak bir müşteriye sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz

 • Hakkı özyurt

  Kış gelmeden kombi bakımından sonra peteklerin temizliği için istanbul tesisat firmasından yardım aldık telefona çıkan arkadaş beni memnun eden bilgiler ışığında sizle çalışmama ikna etti. Yapılan işçilikten memnun kaldığım için yorum yazma gereği duydum. Sorun yaşamadan peteklerin temizlik işlerinde bu firmayı tercih edebilirsiniz

 • Zekiye Kalemci

  Kombi tesisatını temizlemeye gelen arkadaşlar bir ilaçtan bahsettiler. Ücretsiz olarak tesisatın içine koydukları bu kimyasal madde 3 gün sonra peteklerde performans artışına sebep oldu. Benim için sonuç önemlidir görünen köy klavuz istemez 👍

 • Yavuz Selim Tandoğan

  Ankara’daki evimin kaloriferlerinde ciddi bir ısınmama problemi vardı. Burak usta ve abisi bugün gelip petek temizliği yaptılar. Gerçekten profesyonelce ve titizce çalıştılar. Yaptıkları iş, tavırları ve titizlikleri çok iyiydi, teşekkür ediyorum.

 • aras kodaloğlu

  Petek kullanımın gerekli en büyük şartı her sene rutin bir şekilde yapılması gereken petek bakımı ise bu işin ustası da İstanbul tesisattır. Neden diye soracaksınız şimdi. Ben de hemen açıklayım. Gerek bu iş için gösterdikleri özen, seçilen ustalar ve çalıştıkları ekipmanlar son derece kaliteli ve tebriği fazlasıyla hak eden cinsten. Bu cihazları ne şekilde kullanmaları gerektiğini de en iyi şekilde bildikleri zaten yaptıkları işlemden fazlasıyla belli oluyor. Bundan daha önce de aynı işlemi İstanbul tesisata yaptırmıştım bu sefer ki petek temizleme için de gene onlardan yardım aldım. Tabi ki ara ara diğer farklı sorunlar için de yani tıkanıklık gibi durumlarda da bir numaralı tercihim istanbul tesisat. Her çağırdığım da daha da geliştiklerini ve kendilerini yenileme adına bir şey yaptıklarının mutlaka farkına varıyorum. Bu denli iyi firma arasında müşteri olarak ben de yer bulduğum için onlara teşekkür ediyorum. Kombi tesisat temizleme konusunda sağladıkları bu işlemleri her geçen gün daha çok noktaya ulaştırarak ben Gebze de olmama rağmen verilen saat ve randevu da evimde oldukları için teşekkür ediyorum.

 • İlhami

  3 senedir evimizde ısınamıyorduk.İstanbul tesisat ı aradık.dedikleri günde ve saatte geldiler.hiçyeri kirletmeden büyük bir titizlik ve özenle çalıştılar.sayelerinde bu sene sıcak bir kış geçiriyoruz.teşekkür ederiz

 • Mustafa Saygın

  Benim sorunum biraz daha farklıydı. Her yıl düzenli olarak kombi bakımı yaptırmama rağmen peteklerin doğru dürüst hiç ısındığını görmedim. En son çağırdığım kombici tesisatı temizletmem gerektiğini söyledi. Bu zamana kadar peteklerin temizlendiğini hiç duymamıştım. Çevremde tesisat temizliğini iyi yapan bir firma ararken iş arkadaşım haluk beyin referansı ile İstanbul tesisatı aradım. Geçen yıl arkadaşımın peteklerini yıkamışlar gayet memnun kalmış. Bana tavsiye ettiği için sizinle irtibata geçtim. Telefonda petek temizliğinden en iyi anlayan kişinin İbrahim bey olduğunu söylediler. Açıkçası ben biraz araştırmayı seven bir insanım tam 21 dakika telefonla konuşmuşuz. İbrahim bey daha servis gelmeden peteklerin yanmama sebeplerini söyledi. Bende gelmenize gerek yok dedim bu kadar bilgiden sonra bende yapabilirim dedim sorunumu dikkatle dinledi. Peteklerin ısınmamasının sebebi radyatörlerin ters bağlanmasıyla alakalıymış. Bunca sene nasıl kombi çalıştı diye sormayın adam bana bir kaç soru sordu öyle bir yerden yakaladı ki şaşırdım bende açıkçası. Ben kombiyi 2 yıl önce değiştirmiştim eski yerli kombilerin sıcak ve soğuk boru girişleri farklı yerdeymiş yeni gelen kombi Avrupa modellerinden yeni kombi taktırmıştım. Kombiyi montaj eden akıllı ustalar gidiş dönüş borularına hiç dikkat etmeden gelişi güzel monte etmişler. Kombi servisi bunu nasıl anlamadı ona da hayret ettim. Benim bir motorcu ustam vardır her yerde onu överek herkese tavsiye ederim adam aracın sesinden motorun neresinde sıkıntı olduğunu söylüyor İbrahim beyde aynı bu ustam gibi biri. Helal olsun diyorum diyeceksiniz sonuç ne oldu eve iki arkadaş geldi önce kombinin altından boruları çapraz bağlayarak yerlerini değiştirdiler. Sonrada petekleri temizlediler. İsmi murat usta olması gerekiyor o söyledi internette yorum yazmamı eee bu kadar büyük bir sıkıntıdan beni kurtaran firmaya bir teşekkür etmem gerekiyor. Sizlere tavsiyem şu şunu yapın bunu yaptırın diye her söylenene inanmayın derdinizden anlayan işinin ehli ustalara peteklerinizi temizletin.

 • burak durukan

  küçük odamız ve mutfak kaloriferi boyacılar tarafından ters bağlandığı için (hava alma yeri alta gelmiş)ısınmıyordu `murat taştan` usta ve yardımcısı peteği normal konumuna getirip havasını aldıktan sonra ilaç uygulamasıyla birlikte petekleri temizleyip yeniden verimli ısı elde etmemizi sağladı.sonuçtan ve ilgili yaklaşımlarından dolayı teşekkürler.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.