1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (17 oy, ortalama puan: 4,35 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
temiz-su-ve-atik-su-sistemleri

Temiz Su ve Atık Su Sistemleri

Su Tesisatı Nedir?

Her yapının sıhhi tesisatı, üç temel işlevi karşılamalıdır. Besin tüketimine (yemek pişirmek, içmek) yönelik ve günlük tüketimde kullanılan (çamaşır yıkamak ve temizlenmek) suyun sağlanması ve konut içinde kullanılmak için dağıtılması; organik atıklar, deterjanlar, bazı eriyikler vb., “pis suyun” boşaltılması. Bazı durumlarda, sıhhi tesisatın özel işlevleri olabilir. Bir kuyudan,kaynaktan, suyun alınması; pis suların toplandığı fosseptik çukurlar ve biyolojik işlemlerle pis suların toprağın derinliklerine dağılması; içme suyu tesisatı; suyun, içilir nitelik taşıması, mekanik filtre tesisatı, tesisatın hazne, boru gibi parçaların poli fosfatlar aracılığıyla, kimyasal açıdan korunması gibi.

Temiz Su Tesisatı

Temiz Su tesisatları binalarda temiz suyu, kullanma yerlerine kadar ileten boru ağına temiz su tesisatı denir. Su tesisatı daireye çıkana kadar sadece soğuk su şeklinde gelir ama daire içinde bu tesisat iki farklı boru olarak ayrılır. Temiz su tesisatımız iki tanedir. Birisi soğuk su bir diğeri ise sıcak su tesisatıdır. Soğuk su tesisatı kombinin altına kadar getirilir ve sıcak suya dönüşümü olması için bağlanır. Buradan gelen su sıcak su tesisatına döner.

Atık Su Tesisatı

Su kullanma yerlerinden gelen atık suları binanın 1,0 – 1,5 m. dışına taşıyan boru bölümlerinin toplamıdır. Bina içi atık su tesisatı boru bölümlerinin görevleri dikkate alınarak, ana boru, kolon, kat borusu, bağlantı borusu, havalık borusu olmak üzere beş bölümde incelenir. Atık su hattının döşemesindeki ustalık bir hayli önemlidir. Çünkü atık su tesisatı bir dairenin alt yapısında çok önemlidir. Hata yapma şansınız bütün pimaşların tekrar değişmesine ya da birçok yerin kırılmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden atık su tesisatınızı tekrar yaptırırken ya da yeniden yaptırırken seçtiğiniz ustaya ve malzemeye çok önem veriniz. Neticede bu işlem bir kere yapılıyor. İkinci bir maliyet ve pislikle boşuna hiç uğraşmayın. Atık su hattı döşenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus pimaşın meylinin (eğiminin) verilmesidir. Çünkü pimaşın içinde su beklememelidir. Akımı iyi olması ve suyunda akarken hızlı bir şekilde akıp gitmesi gerekir. Bu yüzden ustanızın malzemenizi seçerken çok dikkatli olmanız gerekir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.