1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Patlak Su Borusu Nasıl Tamir Edilir

Patlayan su borusunun tamirine başlamadan önce arızanın yerini bulmak gerekir. Bunun için tahmin yürüterek patlağın yerini bulmak yerine, teknolojiden yararlanıp arızanın oluştuğu bölgeyi tespit etmek daha karlı olacaktır. Duvar boyunca yukarıdan aşağı doğru sızıntı şeklinde akan suyun kamera sistemiyle tespit edileceğini biliyor musunuz?

Patlak su borusu her şeyden önce patlayan yerinin en doğru şekilde tespiti ile yapılabilir. Patlak borunun yer tespitini yapmak için profesyonel tesisatçılar en doğru yöntemleri uygulayacak ve evinizde minimum tadilat ile su patlağı olan boruyu bularak tadilata başlayacaktır. “Su borusu patladığında ilk yapmanız gereken şey su vanasını kapatmak olmalıdır.” Daha sonrasında bildiğiniz bir ustadan yardım almalısınız. Alt katınız evde yoksa elektrik sigortasını kapatmayı unutmayın. Patlayan su sızdırmaya başladıktan bir kaç saat sonra alt katın prizlerinden kendini dışarı atabilir.

Evinizde su patlağı olduğunu düşünüyorsanız tesisatçı yada tadilat yapan bir firma ararken ilk önce bakmanız gereken firma profili olmalıdır. Özellikle söz konusu patlak su borusu tamiri ise bu çok daha fazla önem arz eder. Tabi firma profilini yalnızca web sitesine bakarak çözemeye bilirsiniz. İkinci adım olarak patlak su tamiri hakkında kaba taslak bir fikir edindikten sonra firma ile birebir görüşmek gerekir. Yaptığınız kısa bir telefon görüşmesi ve bir kaç soru zaten kafanız bir fikir şekillenmesini sağlayacaktır. Tabi soracağınız soruların başında patlak su borusu nasıl tamir edilir gelmelidir.

Su Boruları Neden Patlar :

Mevsim ister yaz olsun ister kış evimizdeyken başımıza gelmesini istemediğimiz bir konu varsa oda tadilat gerektiren bir  durum meydana gelmesidir. Bu tadilat gerektiren durumlardan biride patlayan su borularıdır. Su borusunun patlamasının bir kaç nedeni birden vardır. Bu nedenler başında yıpranmış eski tesisat boruları,kalitesiz kullanılmış malzemedir.

Alt yapıda herhangi bir problem olduğunda üst yapı zarar görür ve yapılan tüm işler en başa döner. Alt yapılar arasındaki en çok dikkat edilmesi gereken tesisatlar su tesisatlarıdır. Su tesisatları patladığı zaman kendine yol bulur ve çok büyük tahribatlara yol açar. Su borularında patlak durumunda suyun inanılmaz bir yol izleme durumu vardır. Bir bakarsınız hiç alakası olmayan bir yerden sular akmaya başlamış. Nedeni belli olmayan bu sular çoğu zaman size zarar verir, ancak apartman dairelerinde genellikle daireye değil bir alt kattaki komşunuza zarar verir. Su borularının patlaması gibi durumlarda hoş olmayan canınızı sıkabilecek tartışmaların da yaşandığı görülmüştür.

Üst kat suyun çıktığı yeri göremediği için kendi dairesi ile alakalı olmadığını iddia eder, fakat su alt kattaki komşunun başına aktığından bir an önce üst komşudan çözüm bekler. İlk görüşme olumlu geçer bir tesisatçı çağrılır ve sorun bulunamaz tesisatçının bulana kadar her yeri kıracağım demesi üzerine daire sahibi böyle bir çözüme haklı olarak yanaşmaz. Bunu gören alt komşu ise gerekli hassasiyetin gösterilmediğini düşünür. İlk tartışma böyle başlar, ardından alt komşunun ansızın kafasına damlayan temiz olup olmadığı belli olamayan su tartışmanın üst boyutlara taşınmasına sebep olur. Bu noktadan sonra iş çığırından çıkar ve evinin her yerini kırdırmak istemeyen üst kat komşu araştırmalar sonucu kaçağın yerinin tam olarak bulunabileceğini görür.

Boru patlaklarının temel sebepleri:

Su boruları patlama sebepleri başlıca şunlardır.

 • Eski binalardaki tesisatlar da doğal olarak eskirler, yıpranırlar. Bu durum aynı anda bir ya da birkaç noktada su patlağına sebebiyet verebilir.
 • Tesisatların ilk montajların da zarar görmeleri de gelecekte muhtemel su patlaklarına sebep olabilir. Takılmadan önce ya da montajı sağlandıktan sonra dış etkilerden zarar görmüş tesisat boruları uzun vadede tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
 • Tesisatlarda kullanılan malzeme kalitesi su patlaması için zemin hazırlayabilir. Kalitesiz malzemelerin su patlaması yaşama riskleri çok daha fazladır.
 • Şebeke hattındaki basıncın fazla artması da su patlakları için etken oluşturabilmektedir. Su basıncı düzenleyici olmadığı durumlarda oldukça sık yaşanabilir bir durum haline gelmektedir patlak su boruları.
 • Tesisat sistemlerinin uzun süre çalışmaması da boru patlağına sebep olabilir. Su akarken olduğu kadar durağanken de yıpratıcı bir etken haline gelebilir. Özellikle eski tesisatlarda pas yolu ile borunun çürüyüp patlaması bir olasılıktır.
 • Ev tadilatları sırasında tesisatın yeri gözetmeksizin tadilatın yapılması su patlaklarına sebebiyet verebilir.

Patlak sebebi ne olursa olsun patlağın ya da patlakların sebebi nokta atışı bulunmalıdır. Çünkü su patlakları genelde döşemede yerin altında ya da duvarda sıvanın altındadır. Su patlağı bulmanın yolu kesinlikle duvarları kırmak değildir.

Patlayan Su Borusunun Bulunması ve Tamiri :

Çağrılan su kaçağı tespit ekibi evdeki su kaçağına neden olan patlak boru kısmını tespit eder. Patlak olan borunun tamiratı kısmına gelince işler yine karışır, çünkü tamir edilecek yerinde kırılması gerekmektedir. Bu kısımda elden gelen bir şey yoktur. Patlak su borusu nasıl tamir edilir sorusuna İnternet’den cevap aranır. Cevaplar arasında kaçak onarım kimyasalı karşınıza çıkar. Kaçak onarım kimyasalı patlak boruyu tamir eder. Fakat tamir edilen boru önemlidir. Özellikle kalorifer tesisatı patlaklarında hatasız sonuçlar verir. Şebeke suyu tesisatında ise basınç daha yüksek olduğundan pek tercih edilmez. Patlak su borusunu tamir etmenin en mantıklı yolu (şehir şebeke su borusu için) su kaçağı bulma cihazı ile bulunan noktanın kırılıp boru patlağının tamir edilmesidir. Tabi bunun için de sadece cihazlar yetmez. Bu cihazları kullanan servis görevlilerininde yeterli bilgi ve beceriye de sahip olmaları gerekir. Kalorifer tesisatı borusu patlağı için kaçak tamir kimyasalını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Salonun tavanı neden akıyor?

Salonun tavanından su akıyor ve üst komşunuza gittiğiniz zaman salon tertemiz. Sorunu anlamaya çalışıyorsunuz, durumu komşunuza bildiriyorsunuz ama size mantıksız geliyor. Kısaca anlatmaya çalışalım. Su tesisat borusu patladığı zaman duvarın içindedir. Patlayan borudan akan suyun gidebileceği yer kısıtlıdır.

Bu durumda duvar içerisinde çatlaklar yollar arar. Bulduğu yolu da çıkabileceği yere kadar takip eder. Banyoda patlayan bir suyun hemen yanında bulunan salon tavanından akması işin profesyoneli olan tesisatçılar için oldukça alışılagelmiş bir durumdur. Başınıza gelecek alışılmadık durumlarda vakit kaybetmeden profesyonel  tesisatçı ustaya başvurun. Kısa sürede takibi yapılıp tespit edilmeyen su patlakları duvarlarınıza, boyalı yüzeylere ve tabii ki en çok da boyalarda kabarma şikayeti olacaktır.

Su faturam neden yükseldi?

Anlamadığınız bir şekilde su faturanız mı yükseldi? İlk kontrol edilmesi gerek durum evinizin tesisatında su patlağı olup olmadığıdır. Evinizde hiç bir yerden su akmadığını düşünebilirsiniz. Ama alt komşunuza , evinizin  dış cepheye ya da zemine su akıyor olabilir. Anlamadığınız su fatura artışlarında mutlaka su patlağı araştırması yaptırmanızda fayda görecek, aylarca yüksek su faturası ödemek yerine çok daha ucuza su patlağını tamir ettire bileceksiniz.

Patlayan su borusu nasıl tamir edilir?

 • Su patlağının yeri tam ve doğru olarak özel cihazlarla tespit edilmelidir.
 • Patlak su borusunun kaç yerden patlak olduğunu kontrol etmeli bütün patlaklar tespit edilmelidir.
 • Patlak yer ya da yerler tespit sonrası açılması şart ise minimum kırma ile açılmalıdır.
 • Gerekiyor ise patlak boru  değiştirilmeli, gerekmiyorsa son teknolojinin elverdiği şekilde tadilat yapılmalıdır.
 • Tadilat sonrası su borusunun patlamayacağı konusunda profesyonel tesisatçınız tarafından garanti alınmalıdır.

Her türlü su kaçağı tespiti ve onarım işlemlerinde sizlere hizmet vermekten gurur duyarız.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.