İSTANBUL TESİSAT | İstanbul Tıkalı Boru Açma

İstanbul Tıkalı Boru Açma

İstanbul Tıkalı Boru Açma

Kırmadan tıkalı boru açma sektörüne 2006 yılında giriş yapan firmamız, kameralı boru tıkanıklığı açma hizmetini İstanbul’da yaygınlaştıran bir firmadır. Lavabo borularında makine ile tıkanıklık açma hizmeti veren firmayız. Üstün teknoloji kanal görüntüleme kameraları ile sizlere tıkanıklığa sebep olan bölge üzerinden görüntü alıyoruz. Kameralı olarak tıkanmış borularda kırmadan zahmetsiz olarak tıkanıklık açıyoruz. Tıkanan gider borularında kameralı hizmet dediğimiz teknolojiyi sürekli tıkanan kanalizasyon borularında kullanıyoruz. Bu hizmetin amacı ara ara tıkanıklığa sebep olan bölgeyi bulup tam o noktayı müdahale etmektir. Böyle sorununuz kökünden kalıcı olarak ortadan kakmış olur. Lavabonuzdaki boru tıkandı veya mutfağın gideri tıkandı artık korkmayın… Yeni teknoloji yeni hizmet artık boru tamiri diye bir şey yok. Makine ile klozetinizin borusunu veya tuvaletin borusunu açmak mümkün mü ? Bu soruya yanıt vermek çok kolay web sitemizde yer alan tıkanıklık açma resimleri sayesinde boruların nasıl açıldığını görebilirsiniz.

Benim borudaki tıkanıklık açılsın da ister kameralı ister kamerasız deyip geçmeyin. Kamera ne işe yarar? Kanal açma robotu denilen makine ile tıkanıklık açılır çokta güzel giderlerinizden su gitmeye başlar. Eskiden kamerasız açılan tıkanıklıkların çoğu 15 veya 20 gün sonra tekrar tıkanırdı nedeni açtığımız boruda ufak tefek kalıntılar kalabiliyordu tabi kamera sistemimiz olmadığı için boruda pislik kalmış mı? boru neden tıkanmış içerisinde yağlanma var mı? veya borunun içerisinde tahta veya inşaat zamanından kalma pislik var mı? göremiyorduk. Ama şimdi açılan tıkanıklığı borunun içerisine gönderdiğimiz kamera ile ne kadar tıkanıklığı açmışız görebiliyoruz. İşi körü körüne yapmadan nerede pislik kalmış o noktaya tekrar makineyi gönderiyoruz.

Kanalizasyon borusu tıkanıklığı açma

Birlikte yaşanılan ortak mahal kısımlarında binadan inen ana gider borusu tıkandığında diğer daire sakinlerinin sahip çıkmaması bu durumu içinden çıkılmaz bir hale sokar. Üst katlardan inen ana borularda tıkanma meydana geldiğinde bulunduğu katta mutfaktan veya banyodan pis su taşmaya başlar. Yukarıdan dökülen sular alt kattan geri teper. Çok uzun mesafe kanalizasyon hatlarına uygun ortalama 35 metre uzunluğunda boru açma kafaları tıkanıklık çeşidine göre salınarak tıkanma açılabilmektedir.

Lavabo borusu tıkanıklığı açma

Lavabo tıkandı diye korkmayın!… Lavabo gider borusunun bir iki metre ilerisinde meydana gelen tıkanmaları açmak için elinizden gelen bütün yöntemleri denemenize rağmen hala açılamayan tıkanıklığı robot makine kullanarak açabiliriz. Lavabonun borusunun içine gönderdiğiniz su hortumu katlandığı için dirsekten fazla ileri gidemez. Bu yolla açılmayan tıkanıklık pek zor olmasa da sizin sandığınız gibi tıkanıklığın yeri bir kaç metreden ibaret olmayabiliyor. Mutfağın giderinden hesap yaparak sifondan ana boruya kadar olan mesafe en kötü 4 metreden oluşmaktadır. Zaten kısa mesafede kolay kolay tıkanıklık oluşmaz. En iyi ihtimalle %2 eğim verilmeden 4 metre mesafeye döşenen dairenin pis su borusu kısa sürede tıkanmaya yapabilmektedir. Dairenin borusu ile ana borusunda arasında kalan mesafeyi ne kadar kısa tutarsanız tıkanma ve yağlanmaların önüne ters orantılı olarak bir o kadar uzak durmuş olursunuz. Makinenin ucuna geçirilen zincir uç borunun içine yapışmış yağları söker alır. Bu temizlikten tam emin olmak için borunun içine kamera gönderilmesi yeterli olacaktır.

Banyo gider borusu tıkanıklığı açma

Banyoda yaklaşık 5 adet gider borusu bulunmaktadır. Bütün bu banyo giderleri şaft içerisinde aşağı inen kendisinden daha büyük çaptaki ana boruya bağlanmadan daha geride bir noktada birleşmektedir. Bağlantı noktasına yakın tıkanıklıklar en kolay klozet içerisinden gönderilen sarma ucu ile açılmaktadır. Borunun içine kaçırılan madde sert bir cisim ise bunu kırıcı uç dediğimiz boruya zarar vermeyen kafayla çıkarılabilir. Klozetin borusuna kaçırdığınız bez çok ileri mesafeye gitmeden elinizle alabilirsiniz.

MAKİNE KULLANARAK KANAL BORUSUNDA TIKANIKLIK AÇMA

Kanalizasyon boru hattının suyu geri vermesi sonucu oluşan problemlere tıkanıklık denir. Tıkalı boru açma servisi kameralı olarak yapılmaktadır. Borunun tıkalı olan resmini ve açıldıktan sonra kanal görüntüleme kamerası ile resimleri çekip yayınlıyoruz. Kanal açma robotları sayesinde tıkalı tuvalet, tıkalı lavabo kalmıyor. Gider borusundan gönderdiğimiz kanal açma makinesi tıkalı olan noktayı bulup, borunun tıkanmasına sebep olan maddeyi söker parçalar. Örnek olarak lavabonun borusundan su hiç gitmiyor farz edin ve evye den giden sula dolapların altından geri gelmeye başladı. Hiç telaş yapmayın. Yada bulaşık makinesinin giderinden geri gelmeye başladı tüm giderler birbirine bağlı olduğu için pis su en yakın mesafeden kendini dışarı atar. Mesela klozetin borusu tıkandığında klozetten su geri gelmez banyonuzun ortasında veya genelde klozetin yanına en yakın mesafeden dışarı çıkar. Siz banyo giderinin tıkandığını zannedersiniz fakat tıkalı olan klozetin ana borusudur. Boruların hepsi ilerde bir noktada birbirine bağlı çalışmaktadır. Birleşim yerinin az ilerisi veya çatal tıkandığında oraya bağlı tüm borulardan su gidişini durdurur. Açmak için kimyasallar deneyebilirsiniz yinede bir işe yaramıyorsa firmamızdan yardım alabilirsiniz. Tuvaletten veya mutfak giderlerinden atılan pislikler zamanla borunuzun ek yerinde tıkanıklığa sebep olur ve suyun artık ileri değil daire içerisine gelmesine sebep olur. Bizi arayın en geç 1 saat içerinde tıkanıklığı açalım. Boru tıkanık açma makinesi ile tüm atık su boruları açılır. Bazen borularınız da biriken kireç bile tıkanıklığa sebep olmaktadır. Alaturka tuvaletlerde es dediğimiz yerde biriken kireç zamanla boruyu tamamen kapatır. Artık su gitmemeye başlar kanal açma makinesi kireci kırarak suyun yoluna devam etmesini sağlar.

Tıkalı kanal borularında iski araçları gibi su basarak değil, robot makineler kullanarak tıkanıklık açıyoruz. Kanal açma robotları suyun gitmesini engelleyen katı maddeleri parçalayarak pis suyun kanalizasyona doğru yol almasını sağlar. Çözemediğiniz kanal sorunları için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Apartmanın kanal hattı kanalizasyona bağlanmadan önce rögar kuyusu denilen haznenin içine dolar. Bu lağım çukurlarının bir giriş birde çıkış boruları vardır. Apartmandan gelen kanal borusunda su akıntısı yoksa bize servis yazdırabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse bina ile rögar arasındaki problemlere kanal açma firmaları, rögar ile cadde veya sokağınızda bulunan ana kanalizasyon hattı arasındaki sıkıntılar da İSKİ`den yardım alabilirsiniz. Bunu nasıl anlayabilirim? Rögar kapağını açıp içine baktığınızda kuyu yarı seviyesine kadar taşma yapmış veya tam doluluk varsa iski kuka araçları ile sorununuzu çözebilirsiniz.

Lavabonun giderinden su geri geliyor !

Klozetin su basma düğmesine bastınız su geri geliyor veya banyonun ortasındaki giderden su çıkabilir. Lavabonun musluğunu açınca su gitmez damla şeklinde alt kata sızabilir. Tuvaletin borusundan aşağı su gitmez. Evinizi atık su basabilir. Kamera kullanarak tıkanıklık açan tek firma. Duşun gideri tıkanabilir. Evinizde ana kanalizasyon borusu tıkanmış olabilir. Rögarınız tıkalı yerini bulamadığınızda bizi çağırabilirsiniz.

Kat borularından gelen pis ve kirli suları ana kanal borusuna ileten düşey konumda döşenen borulardır. Kolonlarda ana boruya geçişlerden önce temizleme parçası konulur. Temizleme parçası, ana boruların tıkanması durumunda açılması için kullanılır. Kanal boruları ana borudan sonra olabilecek en büyük çaplı borulardır. Kanal borusu çapı, daire içinde
kullanılan en büyük çaplı fkat borusu çapından daha az olamaz.

Yatay borularda çift çatal kullanmak doğru değildir. Onun yerine iki tane tek çatal kullanmak, suyun rahat akışını sağladığından daha doğrudur. Yatay borulara verilecek eğim son derece önemlidir. Genellikle sanıldığı gibi boruya fazla eğim verilmesi tıkanmayı önlemez, aksine aşırı eğim tıkanma ihtimalini artırır. Aşırı eğim verilmiş boruda suyun akış
hızı fazladır. Sağa, sola çarparak giden katı pislikler geride kalıp borunun iç yüzeyine yapışabilir. Bu zamanla borunun tıkanmasına neden olur. Pimaşların tıkanması sonucu tuvalet ve lavabo gider borularınız dan atık su geri gelmeye başlar. Ama % 2-5 eğimli borularda su ile katı maddelerin akma hızları yaklaşık olarak eşit olacağından birikme ihtimali azalır.Yatay atık su borularının eğimi % 2`dir. Borunun düz ve uzun olması, çapının büyüklüğü halinde eğim % 0,5`e kadar düşürülebilir. Eğimin % 5`ten fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

Rögarlar, bina dışı atık su borularının dönüşünde birden fazla borunun birleştirilmesinde ve temizleme bacası olarak tıkanmaların önlenmesi amacıyla kullanılır. Atık su rögar ebatları bina atık su yüküne göre hesaplanır ve en az 50 x 50 cm ölçülerinde yapılır. Düz döşenmiş atık su borularına 30 m`de bir rögar yapılmalıdır. Dış atık su borularının döşenmesine şehir kanalizasyonuna bağlandığı noktadan başlanır. Kanalizasyona genellikle uygun yerlerde, bağlama ağızları bırakılmıştır. Bu yapılmamış ya da bırakılan ağzı bulmak mümkün olmamışsa kanala bir delik açmak gerekecektir. Şehir kanalı genellikle beton borudan yapılmıştır. Delik sivri uçlu bir murçla veya kırıcı makine ile dikkatle açılır. Buraya, boru çapıyla aynı olan bir kol ağzı hazırlanır ve yerine bol çimentolu harçla tespit edilir.

Günümüz koşullarında firmamızın makine ile sağladığı hizmetlerden yararlanmak artık çok kolay. Eyvah tuvaletim tıkandı veya lavabodan su geri geliyor artık korkmayın firmamız evinizin fayanslarını kırmadan etrafı kirletmeden gider borularında meydana gelen tıkanıklığı açıyor. Mutfak giderlerinde aşırı yağ ve tortu birikimi tesisat ek yerlerinde bölgesel olarak boru iç tabakasında daralmaya yol açar. Daralmış bir borunun içerisinden su yavaş ilerlemeye başlar. Suyun hızında ki bu yavaşlama katı atıkların borunun dibine çökmesini hızlandırır. Biz bu yaşanan daralma ve tıkanmaları evinizin veya iş yerinizin bütün borularında ortadan kaldırıyoruz.

PEKİ NEDEN BU TIKANMALAR MEYDANA GELİYOR?

Firmamız yaşanan boru tıkanıklık problemlerinin hepsini bir araya getirip genel bir değerlendirme yaptı ve yaşanan sıkıntıların üç sebepten kaynaklandığını tespit etti.

Bunlardan birincisi tesisat ustası hataları : Tesisat ustasının eğim vermeden döşediği atık su gider borularında bu tür problemler meydana gelebilir. Bu tür şikayetler genelde 3 metrenin üzerinde eğimsiz döşenen pis su borusunda sık rastlanır. Örneğin mutfak gider borusunu mutfaktan alıp 10 metre mesafe boru ile banyo ana gider borularına bağlantısını yapılan yerlerde sık rastlanır.

İnşaat zamanından kalan moloz parçaları : Beton harç yada moloz parçaları atık su gider borusunun içerisine atıldığı zaman 2 yıl veya 3 yıl sonra borunun içerisine takılan yabancı maddeler tıkanmaya yol açar.

Kullanıcı kaynaklı boru tıkanmaları : Kullanıcı kaynaklı boru tıkanmaları genelde ya klozet yada eski tip alaturka tuvaletlerde görülür. Borunun içerisine atılan bez veya tuvalet kağıtları tesisat sisteminde bir noktada birikme yapar. Kolonyalı mendiller erimeyen ve sıkıntı yaşatan genel problemler arasındadır.

Yaşanan Sıkıntının Sebebini Nasıl Görüyorsunuz?

Kameralı ekiplerimiz boru içerisinde yaşanan sıkıntının görüntüsünü aldıktan sonra size noktasal olarak eğimsiz bölgeyi yada tıkalı olan noktayı gösterebilir. Yüzeyden hiçbir yeri kırmadan tespit yapan detektörlü kameralar bu iş için idealdir. Bu hizmetimiz size arızanın hem yerini hemde neden kaynaklandığını nokta atışı ile gösterir.

Hastaneler, oteller, iş merkezleri, okullar, toplu yaşama birimleri, siteler ve apartmanlar da kireçlenmeden ve katı atıkların birikmesinden dolayı atık su borularınızda tıkanmalar sıkça yaşanmaktadır. Tıkanmada en önemli etken suda erimeyen kalitesiz tuvalet kâğıtlardır.

Bu tıkanmaları uzman kadromuz ve son teknolojik makineler ile kısa sürede probleminize kesin çözüm uygulamaktayız. Size bir telefon kadar yakın olan servisimiz problemli yere en kısa sürede varıp arızayı tespit edip yaklaşık 30-60 dakika içerisinde işlemi tamamlamaktayız. Tıkanmalarınızı önce kamera ile tespit edip problemin cinsine göre uygun çözümü bulup işleme başlamaktayız.

Tıkanık borular da bazen katılaşmış, yapışmış ve donmuş maddeler nedeniyle açılamayabilir. Bu esnada diğer yöntemlerimiz devreye girmektedir. Kanal borularınızı görüntüleyen kamera ile tıkanıklığa sebep olan maddelere ulaşıp detektör yardımıyla noktasal tespiti yapılmaktadır. Bu tespitin amacı makine ile açılamayan tıkanıkları saatlerce ve metrelerce kazmaktan kurtulup sadece tıkanan bölgeyi kırarak tıkanıklığın kolayca açılmasıdır. Bu işlem sayesinde hem zaman dan dan hem de evinizin gereğinden fazla kırılmasına son vermekteyiz.

Bir diğer sorunlardan bir tanesi de rögar tıkanıklığıdır. Atık su borularında problem olmamasına rağmen kullanılan su yine aynı borudan geri vermektedir. Bu problemin sebebi de ana rögar kanalının tıkanmasıdır. Bu aşama da vidanjör makinesi devreye girmektedir. Vidanjörün de Problemi çözmesi için rögar yerinin belli olması gerekmektedir. Bazı binaların rögarı belli olmayabilir. Bu esnada yine detektörlü kameralarımız devreye girip rögarın yerini noktasal olarak tespit etmekteyiz. Böylece vidanjörün rögarı temizlemesiyle sorun tamamen çözüme kavuşacaktır.

Tıkanan gider borularında zahmetsiz tıkanıklık açma hizmeti vermek ve teknolojiyi yakından takip etmek oldukça zor ve pahalı maliyetler gerektirmektedir. Hizmet sektörü sürekli teknolojiyi takip etmek zorundadır. Kullandığımız cihazlar çağın gerisinde kaldığı zaman firmamızın da geride kalacağının bilincindeyiz. Yatırımlarımızı makine sistemlerine yatırarak sizlere daha iyi ve sorunzsuz tıkanıklık açmak için uğraşıyoruz. Tıkanıklık açıldıktan sonra kullanılan kamera sistemleri tıkanmaya sebep veya belirtilerini araştırıyoruz.

Yorumlar (2)

  • Fatih

    Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz sizler ile tıkanıklık açma sorunlarını çözmüş olduk teşekkür ederiz.

  • Zülküf Kaplan

    1 haftadır evimizin su tesisat borularından su az geliyordu bu firmayı aradım sağolsunlar söyledikleri saatte gelip işimizi hallettiler. Gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ediyorum.

  • Yorum Yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir