kirmadan-cihazla-su-kacagi-tespiti

Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Zaman ilerledikçe hayatın her alanında olduğu gibi tesisat sektöründe de teknoloji gelişmeye devam ediyor. Eski alışkanlıklarınız kırmadan su kaçağı bulan firmamızla tanıştıktan sonra ortadan kalkacak. En iyi su tesisatçılardan seçilen kadromuzda su kaçağı tespiti hizmeti veren toplam 10 ekip bulunmaktadır. Bu ekiplerin asıl görevi arızalı bölgeyi kamerayla kontrol edip,  su kaçağını bulduktan sonra tamiri yapmaktır. Firmamız kendi bünyesinde su kaçak bulmaya yarayan bütün cihazlara sahiptir. Misyonumuz konut ve ticari alanlarda meydana gelen su sızıntılarının yerini belirleyip en az hasarla onarımını tamamlamaktır.


Su Tesisatında Kaçak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tesisat borularında su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız burada yazılanları evde kendi başınıza uygulamanız gerekir. Soğuk suda kaçak olduğunu düşüyorsanız dairenin ana vanasını kapatıp bir kaç saat bekleyin. Alt kat komşunuzun tavanından damlayan sularda azalma olmazsa kombinin altında bulunan sıcak su vanasını kapatıp bekleyin. Pis su borularında kaçak var diyorsanız şüphelendiğiniz boruları bir kaç gün kullanmadan beklemeniz gerekir.

Hangi daireden su kaçırdığını bilmiyoruz?

Üst kattan sizin dairenize damlayan bir su akıntısı var ve üst katınızdaki komşunuz bu problem benden kaynaklanmıyor diye inatlaşarak sizi kızdırabilir. Üst katınızda iki daire olduğunu düşünürsek acaba kimin banyosundan bana su damlıyor diye kararsız kalabilirsiniz. Hatta bu durum rüyalarınıza bile girmeye başlar. Çözümü çok basit havalandırma boşluğundan bakarak hangi daireden size su sızdırdığını görebilirsiniz. Bunu yapmak mümkün olmadığında bizden yardım alarak kırma yapmadan su sızıntısının kimin dairesinden geldiğini buldurabilirsiniz. Önemli bir not bulduğumuz kaçakların %99’u bir üst kattaki evlerin banyolarından çıkıyor.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Bazı evlerde yaşanan su kaçaklarının erken anlaşılması için bazı yararlı bilgiler:

 • Su sayacınız musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa
 • Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda
 • Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde alt katın tavanında hala sararmalar devam diyorsa.
 • Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başladığında
 • Islak yada kuru zeminlerde yüzeye sürekli çıkan bir su olması halinde
 • Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikayeti olduğunda
 • Evde kanalizasyonda yaşayan böceklerde çoğalma yaşandığında

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Bildiğiniz üzere kullandığımız cihazlar su akan yeri takip ederek bir ekran yardımıyla göstermiyor. Her müşterinin kafasında canlandırdığı betonun altını gören cihazlara sahip olduğumuzu zanneder. Bütün şirketlerin kaçak bulmak için kullandığı 3 farklı cihaz bulunmaktadır.  Bunlar kullanım yerlerine göre aşağıda belirtilmiştir.

Dinleme Cihazı : Su kaçaklarını bulmak için en çok kullandığımız cihaz dinleme cihazıdır. Sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında sonuca en hızlı ulaştığımız makinedir. Kaçağın yerini noktasal olarak bulduğumuz en hassas alettir.

Termal Kamera : Genelde içerisinden sıcak su geçen borularda sızıntı tespiti için kullanılır. Fakat termal kameralar markası ne olursa olsun yardımcı bir cihazdan öteye gidemez. Bu cihazla su borularının nereden geçtiğini gördükten sonra dinleme cihazıyla nokta atışı yapabiliyoruz.

Pis Su Kamerası : Servis hizmeti verdiğimiz yerlerde pis su giderlerinde oluşan hasarı görmek için kullanılır. El ile gönderdiğimiz kameranın dışarıda bulunan ekranından tesisat hatalarını ve boru kırıklarını görebiliriz.

Nem Ölçer : Cihaz sıvı temasında bulunan ortamın 3 cm derinliğe kadar nem seviyesini ölçmede kullanılır. Bu cihazla su kaçağının tam olarak yeri işaretlenemez. Ancak tespit aşamasında yardımcı alet olarak kullanılması iş yükünü azaltır.


Servis Bölgelerimiz


Kullanılan Cihazlar


Telefondan Bilgi Alın

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Binalarda oluşan su kaçaklarını bulmak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin her biri sağlam ve hassas sonuçlar vermesine rağmen, kullanıldıkları yerler koşullara göre değişir. Hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için eldeki ekipman ve bölgenin durumu gözden geçirilmelidir. Gaz izleme tekniği hariç bütün su kaçak bulma teknikleri su sızıntısının çıkardığı sesten hareket ederler.

En Fazla Kullanılan Su Kaçağı Bulma Teknikleri

 • Tahmin yürütüp seramikleri kırarak su kaçağını bulma tekniği
 • Termal kamerayla sıcak su kaçaklarını tespit etme
 • Boru kamerası kullanılarak görüntüleme
 • Boruya verilen gazı izleyerek kaçağı bulma
 • Boyalı Su Kullanarak Kaçak Bulma Yöntemi
 • Akustik cihazla dinleme yaparak kaçağın sesini bulma
 • Kimyasal ilaç kullanılarak patlak borunun tamiri
 • Ortamda en fazla nem bulunan noktayı tespit etme

Tamirat Fiyatları Nasıl Değişir? Neye Göre Belirlenir?

Tespit için gönderdiğimiz personel kaçağın yerini bulduktan sonra tamirat için fiyat listesini oluşturur. Onarım fiyatlarımız minimum 50 TL’den başlayarak işçilik ve malzemenin çeşidine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Tamir fiyatını ustamız müşterinin onayına sunduktan sonra çalışmasına devam eder. Temiz su tamirlerinde onarım ücreti 50 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatları size gelen ustamız malzeme işçiliği hesaplayarak belirler.

Kırılan Yerin Onarımını Yapıyor musunuz?

Kırılan fayans, granit gibi seramik yapıda malzemeleri kırmadan çıkarmak olanaksızdır. Patlayan borunun üstünde bulunan seramik kırılarak çıkartılır. Borunun tamiri yapıldıktan sonra müşterinin elinde benzer fayans var ise ustamız kapatma işlemini yapar. Ya da müşteri seramiklerin teminini sağladıktan sonra ertesi gün seramik yapıştırma hizmeti verebiliyoruz.

Demir borularda kaçak tespiti yapılıyor mu?

Demir boru yani galvaniz borularda oluşan patlakların yer tespiti cihazla yapılmaktadır. Su damlayan yerde arızanın meydana geldiği noktayı bulmak için suyun çıkardığı sesi aramaya başlarız. Bütün kaçak tespit cihazlarında ses takip etme özelliği bulunduğundan su tesisat borularının tümünde kaçak bulma hizmeti verebiliriz.

Parke altında su kaçağı buluna bilir mi?

Bildiğiniz üzere parkelerin altında şilte dediğimiz ses geçirmeyen izolasyon tabakası bulunur. Bu etkenler işimizi zorlaştırsa da parkenin altında kaçak bulabiliyoruz. Boruyu onarmak için parkenin yerinden çıkarılması gerekir. Su çeken parkelerin altı kurumadan kapatma işlemi gerçekleşirse parkelerde kabarma görülür.

Betonun yada duvarın içini görebiliyor musunuz?

Bu zamana kadar yerin altını gösteren bir cihazla karşılaşmadık. Ama zeminin röntgenini çeken bir alet yapılır ise bunu ilk alan firma biz oluruz, bundan şüpheniz olmasın. Düşündüğünüz cihaza yakın prensiple çalışan termal kameralarla boruların nereden geçtiğini ve sızıntı yerini bulma hizmetini sağlıyoruz.

Birden fazla patlak boru nasıl tespit ediliyor?

Banyoda su sızıntısı başladığında alt katın tavanından birden fazla noktadan su damlamaya başladığını görebilirsiniz. Birkaç yerden su akmasının sebebi banyonun zemine yayılan sudan kaynaklanır. Birinci kaçak bulunup tamir edildikten sonra evde başka bir kaçak var mı diye basınç testi tekrar yapılır.

Evim sigortalı ne yapmalıyım?

Evinizin su tesisatı sigorta kapsamı içerisine dahil edilmiş ise acente şirketini arayıp arıza talebinde bulunabilirsiniz. Firmanın anlaşmış olduğu eksper su hasarını kontrol ettikten sonra tamir için gerekli çalışmayı başlatacaktır. Çok acil durumlarda eksperin onayını aldıktan sonra istediğiniz tesisat firmasına onarım işlerinizi yaptırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için firmamızı arayıp murat beyden bilgi alabilirsiniz.

Dış Alanlarda Su Kaçağı Tespiti

Su kaçakları her zaman daire içlerinde karşınıza çıkmayabilir. Bazen ana su saati binaya girişte dışarı bırakılıp, toprak altından uzun bir mesafe ile tesisat borusu yürütülebiliyor.. İşte bu yüzden iç tesisatlarda kullanılan tespit cihazları dış mekanlarda işe yaramaz. Derinliği 1 metreden aşağı seviyede döşenen borularda su kaçağını bulmak için geniş alan mikrofonlarına sahip makineler kullanılır. Büyük bir alana yayılmış arazilerde şirketimiz su kaçağını bulmak için sewerin aquaphon a200 modelini kullanmaktadır. Bu su kaçak cihazını muadillerinden ayıran en önemli özelliği dış hat kaçaklarında 3 metre derinliğe kadar etkili olmasıdır.

35 Yorum

 • Ali Rıza Sırma

  İstanbul Şile Sahilköy yazlık evimin orta banyonun tavanında su damlamaktadır. Suyu kapatıp tesisatı boşalttığımızda kesilmekte.

  • Murat Taştan

   Şile ye servis hizmetimiz yok malesef efendim.

 • Osman Kaya

  Dairenin içinde su sızıntısı 5 senelik yeni ev fakat kiracı banyoya kezzap dökmüş sanırım ondan su sızıyor yardımcı olabilir misiniz?

  • Murat Taştan

   Tesisatı değiştirmeniz gerekir. Çünkü kezzap tesisata zarar verdiyse çözüm bulamayız malesef.

 • Murat Taşdemir

  Yeni yaptırdığımız mutfak dolaplarının duvara denk gelen kısımlarında küf oluştu. Bunun bir su kaçağından olup olmadığını bilmiyoruz. İkinci bir konu da, daha önce tuvalet olarak kullanılan yeri çamaşır makinesini koyduğumuz bir dolaba dönüştürdük. Fakat çok kötü koku geliyor. Makineden gelme ihtimali yok çünkü makine daha birkaç aylık. Bu iki konuda çözüm ihtimaliniz var mıdır acaba? Teşekkür ederim.

  • Murat Taştan

   Çözüm kameralı sistemlerimizle boru içlerine bakınca ortaya çıkacak. Randevu alırsanız koku tespitini yaparız çıkan arızaya görede tamirini konuşuruz efendim.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.