İSTANBUL TESİSAT | Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Yüzeyden kırılmadan cihazla tarama yapılarak tespit edilen su kaçakları tadilat fiyatlarını büyük oranda düşürmektedir. Su tesisat borularının geçtiği her yerde görüntülü cihazla su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Patlak noktanın bulunup tamir için onayı alındıktan sonra onarım işlemi gerçekleşmektedir.

Belirli bir bölgede su kaçağı bulunup bulunmadığını anlamak için yapılacak çalışmaları bir önceki yazımızda anlatılmıştı. Bu çalışmalar su kaçağı arama ekibine yön verme açısından da çok önemlidir. Ancak su kaçağı bulma ekibinin asıl görevi su kaçağının tam olarak yerini bulmak bu noktayı işaretleyerek tamirat ekibinin o noktaya gelmesini, boruyu tamir etmesini sağlamaktır. Basit kaçaklarda su kaçağı servisi patlak borunun tamirini hemen yapabilir. Su kaçağı noktasının belirlenmesi öncelikle ekibin tecrübesine ve kabiliyetine dayanır. Böyle bir ekibin yetişmesi, yeterli bir ekipman sağlanması yeterli eğitimlerin verilmesi bu işle ilgilenen su kaçak firmalarının görevidir. Kurumsal bir su kaçak şirketinin işi yapmaktan çok, yaptığı işin arkasında durabilmesi daha önemlidir. Söz verilen zaman aralığı içerisinde mutlaka müşteriye hizmet verilmesi gereklidir.

Su sızıntısı yapan yerleri belirlemek için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin her biri sağlam ve hassas sonuçlar vermesine rağmen, kullanıldıkları yerler koşullara göre değişir. Hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için eldeki ekipman ve bölgenin durumu gözden geçirilmelidir. Gaz izleme tekniği hariç bütün su kaçak bulma teknikleri su sızıntısının çıkardığı sesten hareket ederler. Kaçak bulmada en yaygın olarak kullanılan ses yöntemi hızlı ve maliyet olarak en ucuz fiyata yaptırabileceğiniz bir su sızıntısı kontrol yöntemidir.

cihazla-su-kaçağı-tespiti-hizmetini-veren-firmalar

Ses dinleme yöntemi su kaçağı noktalarının bulunmasında kullanılan en yaygın ve en etkili yoldur. Zemin üstünden boru boyunca ses dinlenerek sesin en yüksek olarak geldiği nokta bulunur. Şehir şebekelerinde zemin sert olduğundan bu yöntemle iyi sonuç alınır. Bina dışında meydana gelen kaçaklarda zemin yumuşak toprak ve çeşitli bitkiler olduğu için ses tam olarak duyulmaz. Boru döşemek için açılan kanalın doldurulması başka bir bölgeden gelen malzeme ile yapıldığında zeminin eski durumu bozulacağından ses iletimi zayıf olacaktır. Ayrıca zemin altında farklı dolgu malzemelerinin bulunması da sesin karakteristiğini değiştirir. Gaz izleme metodu ve kaçak sesi düzelticisi gibi yeni gelişen metotlar ses dinleme metodunun alternatifi değil yardımcısıdırlar. Ses dinleme metodunun avantaj ve dezavantajları aşağıda sıralanmıştır. Metodun dezavantajları çok kötü olmasına rağmen su kaçaklarının %80’i ses dinleme ile bulunmaktadır. Su kaçağı teknisyenleri pratik olarak bitkilerin anormal gelişmesini topraktaki nem durumu veya kar ve don olayını gözleyerek de su kaçağı noktalarını bulmaya çalışırlar.

Istanbul tesisat ankara su kaçağini suzgecte tesbit ettik az hasar cok iş su kaçaklarına uzman çözümler http://www.istanbultesisat.org/su-kacagi/kirmadan-su-kacagi-bulma/

Posted by Cihazla Su Kaçağı Bulma – Su Kaçak Tespiti – İstanbul Tesisat on 16 Mayıs 2015 Cumartesi

1. Ses dinlemenin Avantajları:
1.1 Kullanılan aletler pahalı fakat kaçak tamiri ucuz ve sağlamdır,
1.2 Yer altında fazla gürültü yoksa, dinleme işlemi fazla zaman almaz,
1.3 Bu şartlar altında abone sayaçları dinlenerek su kaçağı noktalarının yeri kolaylıkla bulunur.
2. Dinleme Yönteminin Dezavantajları
2.1 Bazen sesin en yüksek olduğu yeri bulmak çok güçtür.
2.2 En yüksek ses her zaman için kaçağın yakınında oluşmayabilir;
2.3 Yoğun trafiğin gürültülü sanayinin bulunduğu bölgelerde etkili ses dinleme yapılamaz;
2.4 Başarılı bir ses dinleme çalışması teknisyenin kabiliyetine ve tecrübesine dayanır;
2.5 Bazı kaçakların çıkardığı sesler hiçbir ses dinleme tekniğiyle duyulmayabilir.
3. Gürültülü bölgelerde yapılacak ses dinleme çalışmaları geceleyin yapılabilir. Eğer mümkün olursa çok gürültü yapan fabrika pompa gibi ekipmanlar dinleme sırasında çalıştırılmamalıdır.

su kaçağı tespiti yapan firmalar arasında kalıcı çözümler üreten firma
su kaçağı tespiti yapan firmalar arasında kalıcı çözümler üreten firma

Bir su kaçağı tamiri yapılırken su sızdıran bölgeyi bulmak gerekir. İşlemlerin sıralı olarak yapılması esnasında kısa sürede çok sayıda patlağın tamiri ortaya çıkabilir. Fakat etkili bir yöntem kullanıldığında meydana gelen patlakların tamirinde bir çoğalma olmayacak, meydana gelen patlak kadar tamirat yapılacaktır. Çünkü patlakların oluşmasını etkileyen faktörler değişmeyecektir. Patlakların oluşumunda kullanılan aletler ortamda kullanılan tesisat borusuna yada evde sürekli meydana gelen su kaçağına göre değişiklik gösterebilir. Evde sürekli su kaçağı meydana gelebiliyorsa bunun nedeni boruları birbirine kaynak yaparken yapıştırma biçiminin acemi bir şekilde olmasından kaynaklanabilir. Bu yüzden basınç vermeden su kaçağını termal kamera veya nem ölçer cihazı kullanarak bulmak gerekebilir. Su kaçağı bulma yöntemleri doğru uygulandığında patlak sayılarındaki artış maliyet olarak müşteriye daha az yansıyacaktır. Hassas ölçümler kullanılarak yapılacak işlemler çürüyen boruların tamirinde masrafı büyük oranda düşürecektir. Su hasarı oluşan dairede patlama sebebi bilinirse ilerde oluşacak kaçakların önüne geçilmiş olur.

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

1.1 Kırarak Kaçak Bulma Yöntemi
1.2 Termal Kamera Yöntemi
1.3 Kamera Görüntüleme Yöntemi
1.4 Gaz İzleme Yöntemi
1.5 Boyalı Su Kullanarak Kaçak Bulma Yöntemi
1.6 Akustik Dinleme Yöntemi
1.7 Kimyasalla Kaçağı Kapatma Yöntemi
1.8 Nem Ölçme Yöntemi

 • Kırarak Kaçak Bulma Yöntemi

Kaçak bulmada bilinen en eski yöntemlerden biridir. Eski tesisatçı ustaların vazgeçemediği kırarak kaçak bulma yukarıda yazılı tekniklerin hiçbiri etkili olmadığında kullanılacak yöntemdir. Alt kata damlayan yere göz ile bakılarak üst kattan nereye denk geldiği hesaplanıp zemin karoları kırılır kaçak bulununcaya kadar devam eder.

Makineyle Su Kaçağı Bulan Firma - İstanbul Su Tesisat
Makineyle Su Kaçağı Bulan Firma – İstanbul Su Tesisat

Canlıların yaşam alanında büyük bir öneme sahip olan su dünyanın %70 alanını kaplamaktadır. En küçük canlıdan en büyüğüne kadar su olmadan yaşayabilecek bir varlık yoktur. Ülkemizde içme suyu kaynakları yağışlarında etkisiyle giderek yok olmaktadır. Bu bilgiyi bilerek bir damla suyu bile harcarken ileriyi iyi düşünmemiz gerekir. Evlerde su faturası olarak bilinen mecburi olarak cebimizden çıkan bir para olduğu için herkes ihtiyacı kadar su harcar ve suyu çok dikkatli kullanır. Fakat iş yerlerinde aynı durumu görmeniz mümkün değildir. Damlayan veya açık bırakılan musluğa kimse dikkat etmez. Tuvaletlerde ve temizlik işlerinde kullanılan suyun hesabını yapmak ne mümkün! Hele kamu kurumlarında kimse fatura denen kağıt parçasını görmediği için yukarıda yazılanların hiçbirine dikkat etmez. İşletmeye gelen yüksek fatura kimsenin dikkatini çekip de acaba bu binanın borularında kaçak mı var deyip araştırmaya girmez. Nasıl olsa devlet ödüyor mantığı hakim olduğu için ancak yüksek makam sahipleri bu kadar su faturasını olur dediğinde herkes ayağı kalkar. Harcanan suyun birim fiyatı ne kadar olursa olsun su sızıntılarına çok dikkat edelim. Bir borudan su kaçırıyorsa bina teknik görevlisi veya tesisatçılarına mutlaka bildirin. Yaşadığım bir olayı anlatayım size bir devlet hastanesinin lavabosunu kullanmak zorunda kaldım. İçeride sağı solu izlerken tabi bir tesisatçı gittiği her yerde yapılan tesisatı inceler merak olduğu için. Baktım musluk çok fazla sıkıldığı için dişliyi dibinden çatlatmış su kaçırıyor. Çeşmenin önünde ayna denilen aparat olduğu için kimse su kaçırdığını görmüyor. Ben elimle biraz sıkayım dedim belki gevşek sıkıldığı için kaçırıyordur ama ne yaptıysam nafile dirseğin içindeki kaynak yeri oynadığı için damlayan suyu durduramadım. Görevlileri çağırdım ustalar gelip baktılar anlattım teşekkür ettiler onlarda bir haftadır alt katın tavanına akan suyu bulmaya çalışıyorlarmış. Meğerse bir hafta önce bu musluğu değiştirmişler yerine yenisini sıkarken plastik boruyu patlatmışlar ama kimse oradan kaynaklanacağını tahmin etmiyormuş. İşte böyle sayın müşterilerim bizim işimizde dikkat ve tecrübe elimizde bulunan en önemli cihazdır. Bu deneyimlerimiz olmasa dünyanın en gelişmiş cihazlarında elimizde olsa kaçak bulamayız. Diğer bir ayrıntı ise ustanın mesleğine olan aşkı olması gereken en büyük meziyetlerden biridir. Mesleğini severek yapan ustanın bulamayacağı kaçak yoktur. Biriken bilgi deneyimi ile birlikte her firmada bulunmayan görüntülü sızıntı bulma aletleriyle çalışmaktayız.

 • Termal Kamera Yöntemi

Bu yöntem su kaçağı bulmada yardımcı olarak kullanılabilir fakat su sızıntısını tam olarak belirlemede bilindiği kadar etkili bir yöntem değildir. Termal kamera yöntemi uzun süren araştırmalar sonucunda etkisini gösterir. Bir dairede bazen bir günlük bir araştırmanın sonucunda kaçağın yerini bulmada size yardımcı olur. Bu cihazla kaçak bulurken oldukça sabırlı hareket etmek gerekir. Gözden hiçbir yer kaçırılmadan sıcak suyun sirkalasyonu yapılarak kaçak tespit edilir.

Banyodan alt kata damlayan suyun yerini makineyle bulma.
Banyodan alt kata damlayan suyun yerini makineyle bulma.
 • Kamera Görüntüleme Yöntemi

Bu yöntemle sadece atık su gider borularında su kaçağı kontrolü yapılabilir. Kameraların görevi pis su giderlerinde kırılmış yada birbirinden ayrılmış boruları ortaya çıkarmaktır. Bazen de eğim verilmeden montajı yapılan gider borularında arıza bulmaya yarar.

Su tesisat giderleri kameralı cihazla kontrol yöntemi kullanılarak arıza tespiti yapılır.
Su tesisat giderleri kameralı cihazla kontrol yöntemi kullanılarak arıza tespiti yapılır.

Zemin içerisinde bulunan tesisat borularında su kaçağını bulmak için seramiklerin hepsini kırmaya gerek kalmadan sadece su kaçıran yerin üzerindeki bölüm açılarak tamir yapılabilmektedir. Patlayan boruda su akıtmasına neden olan dış etkenler fiziksel şartların düzgün bir şekilde uygulanmaması sonucu oluşabilmektedir. Plastik borularda yapılan sıcak kaynak havasının ısı derecesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu şartlara uygun olamayan tesisat boruları kullanım esnasında açılma göstermektedir. Firmamıza gelen su arıza problemlerinin %80`i sıcak su borularında, kaynak yapılan ek yerlerin açılması sonucu meydana geldiği görülmektedir. Banyo tadilat süreci içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken alt yapı tesisat borularının değişikliğidir. Su kaçağına meydan vermemek için pis su borularının döşenmesi esnasında çok sıkı kontrollerin yapılması şarttır. Gider borularının birbirine bağlanma noktalarında bulunan siyah contaları boruyu kaptırmadan düzgün bir şekilde yerine yerleştirilmesi gerekmektedir. Boruların üzeri kapatılmadan önce sızdırmazlık testleri mutlaka yapılmalıdır. Hangi marka boru kullandığınızın önemi yoktur. Taşınma esnasında veya depo aşamasında borularda oluşan kırık ve çatlaklar gözle görülmeyecek kadar ufak çapta olabilir. Kullanılan atık su tesisat boruları suyun akış yönüne göre doğru eğim verilerek yapılmalıdır. Evinizde temiz su tesisatı değişikliğine gidecek olursanız tesisatçı ustalardan 10 bar basınç testi uygulamasını yaptırdığınızda ek yerleri zayıf olan noktaları önceden görmüş olursunuz. Ana şebeke borunuza basınç düşürücü vana montajı yapılması durumunda tesisat borularınızı yüksek basınca karşı korumuş olursunuz.

 • Gaz İzleme Yöntemi

Basınçlı bir tüp içerisinde bulunan gazın tesisat borularına verildikten sonra patlak noktadan gazın çıkışı beklenir. Zemin üzerine çıkan gazı kokuyu algılayan farklı bir cihazla tespit ederek kaçağın yeri bulunur. Gaz izleme yöntemi nadiren kullanılan su kaçağı bulma tekniklerden biridir.

Termal kamera ile kalorifer tesisat borularında kaçak tespiti
Termal kamera ile kalorifer tesisat borularında kaçak tespiti

Duvar içerisinde patlayan su borusu belirli bir noktadan kendini dışarı atarak boya ve ahşap zeminde kabarmaya sebep olur. Duvarın içindeki ıslak beton kaçağı bulma noktasında sizi yanılgıya düşürmesin. Düşüldüğü gibi en fazla ıslanan yer su sızdırmasına sebep olan bölge olamayabilir. Su kaçıran yerin kaynağını bulmak profesyonel cihazların bize sağladığı kolaylıklardan biridir. Garantili tamirat yapan uzman firmalarının en büyük özelliği tamir ettikleri boruya 2 yıl içerisinde herhangi bir sızdırma olursa müdahale etmeleridir. Su akıtan yerin boyasının kabarması betonun tamamen ıslak olduğunun kanıtıdır. Genelde ıslak zemin alanlarında oluşan su sızıntıları ilerleyen günlerde alt komşunuzu rahatsız etmeye başlayacaktır. Konutunuzun etrafına dolaşan su borularını tesisat projenize göre yaptırmanız durumunda arızanın yerini bulmak daha da kolaylaşacaktır. Birbirine simetri dairelerin banyoları şaft denilen boşluk tarafından birbirinden ayrılmaktadır. Havalandırma boşluğundan bakılarak su kaçağının hangi daireden geldiği anlaşılabilir. Su akıtan dairenin su sayaç vanasından itibaren su kaçağı tespiti yapılarak işlem sonlandırılır.

 • Boyalı Su Kullanarak Kaçak Bulma Yöntemi

Piyasada satılan renklendirici boyalar satın alındıktan sonra belli miktarlarda boya suyun içinde karıştırılır. Daha sonrasında boyalı suyu gider borularından dökülerek ıslanan duvar gözlemlenir. Bu işlem bir kaç defa tekrarlanabilir.

Pis su borusunda su kaçak tespiti
Pis su borusunda su kaçak tespiti

Su tesisat arızalarını bulmada kullanılan makinelerin ayarları çok hassas olup dinleme yapılırken ortamı dikkatlice incelemek gerekir. Alt kata akan suyun kokusuna ve rengine aldanıp da kaçağın pis su yada temiz su olduğuna karar vermek yanlıştır. Su kaçağına bakan tesisatçı ustaların dairede yapması gereken en önemli şey müşteriyi dikkatlice dinlemek olacaktır. Fakat bu bilgileri dinleyip dikkatini anlatılan şikayete yöneltmek ustaların yapacağı hataların en büyüğüdür. Su sızdıran duvarın arkasında veya altında su kaçağı aramak yapılan yanlışların en başında gelir. Tabi ki bütün su kaçaklarını makineyle bulmak olmaz, bunun yanı sıra ustanın tecrübesini kullanarak akıllı çözümler sunabilmesi de çok önemlidir. Evinize gelip tesisatı değiştiren ustanın aynı hatasına düşmemek için su tesisatını yapan ustadan bir kademe ilerde olmamız gerekir. Bu yüzden biz İstanbul su tesisat firması olarak çalıştırdığımız ustaların sürekliliği için elimizden gelen her imkanı kullanmaya çalışırız. Sektörümüzde su kaçaklarını bulmak için yetiştirdiğimiz bütün ustalara güveniyoruz. Çok zorda kalmadığımız sürece eğitimini yani çıraklık süresini tamamlamamış ustaları evinize göndermeyiz. Şuanda usta dediğimiz çalışanlarımızın eğitim süreci bazıları için bir yıl bazıları için iki yıl sürmüştür. Bu yüzden firmamıza su kaçağı servisi için randevu alırken içiniz rahat olsun. Çalışanlarımızın yaptığı hataların sorumluluğunun bilinciyle kurulduğumuz günden bu yana problemsiz bir şekilde çalışıyoruz.

 • Akustik Dinleme Yöntemi

Boru patlaklarını bulmada en etkili ve en yaygın kullanılan yöntem dinleme yapılarak kaçak bulmadır. Maliyeti ucuz ve kısa sürede sonuç veren bu tekniği kullanan tesisatçı ustanın kulağı kaçak sesine aşina olması gerekir. Ayrıca dinleme yapılırken ortamda hiç ses olmaması gerekir. Dinleme yöntemi ile su kaçağı bulma işlemi sadece temiz su tesisat borularına basınç verilerek kaçak bulmada kullanılır.

su tesisat borusu patladığında dinleme yapılarak noktasal yer tespiti işaretlenir.
su tesisat borusu patladığında dinleme yapılarak noktasal yer tespiti işaretlenir.

Su sızdırmalarına karşı alınan önlemler yerleşik hayat tarzını daha yaşanabilir bir hale getirmiştir. Su akıtan bölgenin kabarması alt kat komşunuza yüksek maliyetler oluşturmaktadır. Tavanın sararması veya tavanda oluşan lekeler sonucunda alt katınızdaki daireye yeniden boya masrafı çıkarmaktadır. Bunu kendi açınızdan bir düşünün yeni boya yaptırdığınız evinizin tavanında su damlamaya başladığında sinirleriniz ne kadar boşalır. Aynı durumu komşunuz içinde değerlendirin. Hiç kimse üst katından gelen su sızıntısını çekmeye mecbur değildir. Bize bildirilen su tesisat arızalarının çoğu banyo tesisatında meydana gelen su borusu patlamasıdır. Defalarca banyonuzu kırdırıp tamir yaptırmanıza rağmen su akıntısı halen devam edebilir. Bunun nedeni tamire gelen ustaların sorumsuzca yaptıkları işi kontrol bile etmeden üzerini kapatmalarıdır. Sektörde ortalama 9 yılını dolduran firma olarak sürekli su tesisat borularında oluşan arızları bulmakla uğraştığımız için meydana gelen problemlerin bir çoğunu cihaza gerek kalmadan tahmin edebilmektedir. Edindiğimiz bu tecrübeye rağmen yinede servise gittiğimiz dairede gerekli tüm kontrolleri yaparız. Sonuca kesin ulaşmak için yaptığımız tamiratların üzeri seramikle kapatılmadan önce su kaçırıp kaçırmadığı kamera ile kontrol edilip sonrasında kapatılır. Banyonuzun tavanında oluşan nem, rutubet şikayetleriniz için firmamızdan teknik destek alarak garantili çözümler sayesinde bir kere para ödeyerek kurtulabilirsiniz.

 • Kimyasal İlaçla Kaçağı Kapatma Yöntemi

Önceden yurt dışından gelen 2012 yılından sonra ülkemizde üretimi başlayarak maliyeti biraz daha düşen bu yönteme kimyasal ilaçla boru patlağını kapatma tekniği diyoruz. Bu ilaç kaçak boyutu ileri düzeyde olmayan kalorifer borularında kullanılması gereklidir. Sıcak su ve soğuk su borularında değişken basınç sürekli yaşandığı için kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Kalorifer tesisatı sabit basınçlı kapalı devre borular olduğu için kullanılmasında yarar vardır.

Kalorifer borularında su kaçağı tamir işlemi
Kalorifer borularında su kaçağı tamir işlemi

Not: Su tesisat işleri bilinçli ve özveriyle yapılması gereken bir meslektir. İşini ciddiye almayan tesisatçıların yaptığı tüm tesisat borularında ilerleyen yıllarda müşteri mutlaka maddi ve manevi sorunlar yaşayacaktır. Uzman ekiplerimiz tesisat borularınızı kontrol ederken ustalarımıza yardımcı olmanızı öneririz. Hasta doktor ilişkisine benzer yöntemlerle su kaçağını bulmak sizin yardımlarınız sayesinde daha kolay hal alır.

 • Nem Ölçme Yöntemi

Duvar ve zemin aralarında ıslanan bölgenin nem seviyesini ölçerek su kaçağı bulunur. Su kaçağını bulmada yardımcı olarak kullanılan bu ufak cihazlar tesisatçı ustayı yönlendirmek için ihtiyaç halinde devreye girer.

Su Kaçağı Tespiti
Resimde görülen dairede patlayan borunun yeri bulunup tamiratı yapılmıştır.

Evinde su borusu patlayan insanların temel problemleri arasında işçilik ve malzeme kalitesi belirleyici rol oynar. Şikayetin ortaya çıkışı yavaş bir şekilde ilerlediği için konutun herhangi bir bölgesinde kabarmalar, boya dökülmeleri meydana gelebilir. Göz ile görünen bu problemlerin su tesisatından kaynaklandığını anlayabilmek için evinizde ortalama iki saat süren bir takım testlerin yapılması gerekir. Konutunuza gelen tesisatçı ustamız bu testler sonucunda ortaya çıkan bilgileri analiz edip doğru tespiti yapmak için uygun olan kaçak tespit cihazını kullanır. Kırmadan su damlayan yeri bulmak için yapılması gereken testler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelikle tespit yapılacak olan dairenin giriş suyunun bina şebeke suyundan ayrılması gerekir. Daha sonra daire içerisinde ki musluklar ve vanaları kapatılarak teste hazır hale getirilir. Bunu yapmamızda ki sebep tesisat içerisine uygulanacak basınç sırasında musluklara bağlı makinelerin zarar görmemesidir. Temiz su testi için gerekli olan aletler elektrikli su motoru ve tesisatçıların kullandığı su manometre göstergesidir. Eğer konut içerisinde bir kaçak varsa manometre göstergesinde düşme meydana gelecektir. Aynı zamanda musluklar ve vanalar kontrol edilerek herhangi bir sızdırmanın kaçak zannedilmemesi gerekir. Aksi takdirde dairede kaçak olduğunu düşünüp manometre görünen düşüşe aldanarak saatlerce kaçak bulunmaya çalışılır. Testler sonucunda temiz su tesisatında herhangi bir kaçak olmadığı kanaatine varılırsa pis su görüntüleme işlemine geçilebilir. Üst kat komşunuzdan size sızma yapan suyun sadece sıcak su veya soğuk su kaçağı olması gerekmez. Atık su giderlerinde problem oluşmuş olabilir. Üst katın banyosundan sızan su tavanda renkli lekeler oluşturuyorsa ” pis su kaçağı ” olma olasılığı yüksektir. Bunu anlamak için görüntülü sistemlerle üst katın giderlerini kontrol etmek en garanti yoldur.

Temiz su diye tabir edilen şebeke suyu patlakları ortalama 15 dk ile 20 dk arasında yapılacak testler sonucu ortaya çıkar. Şebeke suyu borularında sızdırma yapan yerin bulunması halinde noktasal tespit yapan servis elemanlarımız müşterinin talebine göre tamirat yapmaktadır. Onarım işi iki kısımdan oluşmaktadır.

1- ) Kırmadan kimyasal ilaçla tamir
2- ) Zemin kırılarak sızdıran borunun noktasal olarak onarımı

Kalorifer tesisat kaçaklarında kimyasal ilaç ile onarım daha çok tercih edilmektedir. Kombi tesisatı kapalı devre bir sistem olduğu için içerisinde dolaşan suyun basıncı değişken bir yapıya sahip değildir. Maksimum 2 bar basınçla çalışan ısıtma tesisat boruları fazla basınca maruz kalmadığı için ekonomik çözüm olarak kimyasal uygulaması yapılmaktadır. Cihazla kombi su kaçakları bulunması oldukça zor bir işlemdir. Çünkü bu tarz tesisat sistemlerine bağlı basınca dayanıklı olmayan kombi ve radyatörler bulunmaktadır. Ayrıca yerden ısıtma tesisatlarında kullanılan borularda tamir kırılarak yapıldığında üstündeki zemine bağlı olarak maliyeti oldukça artırmaktadır. Bunun yerine hem yerden ısıtma tesisat kaçaklarında hemde plastik boru ile döşenen sistemlerde kullanılabilen kaçak onarım sıvısı daha ucuza mal edilmektedir.

Lavabonun giderinden alt kata su sızıyordu. Su tesisat borusunda kamera ile kontrol yapılıp delik nokta tamir edildi.
Lavabonun giderinden alt kata su sızıyordu. Su tesisat borusunda kamera ile kontrol yapılıp delik nokta tamir edildi.

Üst kattan dairenize sızan suyun nereden geldiğini bulmak artık çok kolay!… Komşunuzla aranızda çözemediğiniz buna benzer problemleri su kaçak tespiti yapıldıktan sonra bir sonuca bağlayabilirsiniz. Kimin dairesinden geldiği belli olmayan su sızıntılarını kameralı cihazlarla kontrol ettirdikten sonra çözebiliriz. Toplu yaşam alanlarının en büyük sıkıntılarından biri olan ortak mahal alanlarında yaşanan rutubet, nem gibi problemleri kimsenin üstüne almamasıdır. Herkes yan komşudan geliyor gibi sözlerle geçiştirmektedir. Kimi zaman üst katın tuvaletinden akan su damlaları bazen de mutfağın tavanından gelen su akıntıları yeni yaptırdığınız boyayı kaldırır. Duvardaki rutubet, boya kabarmaları hoş olmayan görüntülere sebep olmaktadır. Su kaçıran yerin kaynağını bulunmadığı sürece her yaptırdığınız boyanın ardından kusma yapacaktır.

Türkiye şartlarında gümrük vergisinin ağır olması aldığımız cihazların fiyatlarını iki katına çıkarmaktadır. Aletle su tesisat patlaklarına bakma işine ilk başladığımız yıllarda kullandığımız makinelerin servis fiyatları yüzünden çok paralar harcandı. İstanbul`da artan tesisat şirketlerinin ortak çalışmaları sonucunda maliyetleri yarı yarıya düşürmeyi başardık. Sonuçta arıza bulma fiyatlarını düşürdük.

Parkenin altından giden kalorifer tesisat borularında meydana gelen patlağın yerini bulup tamir etme
Parkenin altından giden kalorifer tesisat borularında meydana gelen patlağın yerini bulup tamir etme

Günümüzde bir çok evin banyosunun arkasındaki duvarlarda kabarmalar oluşmaktadır. Bu karşılaşılan durum bazen eski binalarda bazende sıfır binaların bodrum katında karşımıza çıkmaktadır. Problemli duvarda su kaçırması halen devam ettiği için üzerine yapılan boya yada izolasyon bir çözüm olmuyor. Boyası kabaran duvarın üzerine iki kat boya yapılsa da kabarmalar tekrar ortaya çıkar. Tavanda meydana gelen su damlacıkları bir kaç gün sonra etrafa yayılmaya başlar. Üst katınız bu sorunu hemen yaptırmazsa su sızıntıları diğer odaların tavanına sıçrar. Banyonun tavanında birden fazla yerden su akıyorsa üst katınızda boru bir çok yerden patlamış anlamına gelmez. Patlayan su borusunda tamirat yapılmadığı için betonun üstünde farklı bölgelerde gölet oluşturur. Bekleyen su alt katın tavanında en zayıf yerlerden akıntı yapar. Su sızıntıları tek bir noktada birleşip alt katınızdaki daireye yağmur gibi de akabilir. Su borusu bir anda çoğalıp tavandan damlamaya başladıysa mutlaka üst katın temiz su borusu patlamıştır. Eğer su damlaması yok, sadece geceleri su damlaları çoğalıyorsa hem şebeke suyu borularının hemde atık su gider borularının kameralı sistemlerle kontrol edilmesi gerekir. Zamanla tuvaletin tavanında sararma olması pis su borularında bir sızıntı var anlamına gelir. Biz genelde bir takım testler yaparak kesin sonuca ulaşıyoruz. Sizler evinizde bu bilgileri kullanarak su kaçağının nereden olduğunu bulabilirsiniz. Banyonun yan duvarları alt kısımlarından rutubet yapıyorsa kalorifer borularında veya küvetin giderinde bir sıkıntı vardır. Peki ne oluyor da bu beton içerisindeki borular kırılıyor patlıyor içinizde merak edenler illaki vardır. Su kaçağına sebep olan faktörler iki kısımda ele alınır. Dış faktörler hepimizin bildiği iş bilmeyen ustalar, kalitesiz su boruları ve inşaat zamanında darbeye maruz kalan kısımlardır. İç faktörler ise şebeke basıncı ve asitli kimyasalların bolca kullanılmasıdır. Pis su boruları tıkanma yaptığında her insan eline bir kimyasal alır borunun içine boşaltır. Fakat bilmediğimiz konu bu ilaçlar kısa süre sonra gider borularının birbirine geçişi sırasında su sızdırmasını engelleyen contaları eritir. Çok nadir başınıza gelecek parkenin üstüne su çıkması, fayansın üstünde su birikmesi gibi durumlarda sıcak su borunuz patlamış olabilir.

kameralı cihazlarla su sızdıran bölgenin tespiti
kameralı cihazlarla su sızdıran bölgenin tespiti

Bina içinde ıslak zemin arkasında kalan bölgelerde nem şikayeti derinlemesine incelenip suyun kaynağını tespit etmeye yarayan teknoloji günümüzde mevcut fakat bu işi yapan ustalara ulaşmak bir o kadar zor. Şikayetin oluşması sonucu geçen süreçte etkin yöntemlerin zamanında uygulanmaması kaçağın yayılmasına ve zararın artmasına sebep olur. Sigortalı evlerde alt yapı tesisat boruları demirbaş olarak kabul edildiği için şirket tarafından oluşan maddi zarar karşılanmaktadır. Evinize gelen sigorta eksperi yaptığı kontroller sonucunda tamiri geciktirmeden yapacaktır. Birde kiracı müşterilerimizin sorunları ev sahipleri büyük ölçüde yaşanmaktadır. Ev sahibi vatandaşların arızayı kabullenmemesi süreci biraz daha uzatacaktır. Alt komşuya verilen zararın farkında bile olmayan üst komşu acil olarak patlayan boruyu tamir ettirmediği zaman alt katın elektrik tesisatına bile zarar verebilir. Su sızıntısı problemleri binanın demir ve beton yapısını olumsuz yönde etkilemektedir.

duvar içinde su kaçağı bulan makine
duvar içinde su kaçağı bulan makine

Yeni satın aldığınız dairenin eskiyen demir boruları kırılıp yerine yeni plastik borular döşenmesine rağmen alt kata su sızıntısı devam etmektedir. Bunun sebeplerini araştırırken gerekli çalışmaların başlatılabilmesi için öncelikle işinizi yapan tesisatçı ustayla irtibata geçmeniz gerekmektedir. Yaptırdığınız işlerin tadilatı gerçekleştiren firma tarafından bir garantisi olması gereklidir. Bütün uğraşlarınıza rağmen su tesisatçı firma işinin hala arkasında durmuyor ise bir su kaçak firmasından yardım alarak sızıntıya sebep olan noktayı buldurup tamir ettirmeniz gereklidir. Tamiratını yaptırmadığınız su sızıntıları alt katın banyo tavanına zarar vereceği için alt katınızda bulunan dairenin bütün zararını karşılamak zorunda kalırsınız. Ülkemizde eskiye nazaran bilinçli tüketiciler gün geçtikçe çoğalmaktadır. Üst kattan akan suyun verdiği zararı alt kattaki daire sahibi çekmek istemiyor. Ortaya çıkan bu tabloyu kendinize yapılmış gibi kabul edip mümkün olan en kısa sürede arızanın tamirini gerçekleştirmeniz sizin menfaatinize olacaktır.

cihazla çalışan su tesisatçı firma
cihazla çalışan su tesisatçı firma

Evde Su Kaçağı Problemi Nasıl Anlaşılır?

Banyonun altında oluşan sızıntılar alt katın tavanından damlayana kadar hiçbir şeyden haberiniz olmaz. Alt komşunuzun prizlerinden su çıkmaya başladığında acil önlemler almanız gerekir. Banyolarda oluşan su kaçakları bulunması en kolay tesisat arızalarıdır. Alt daireye istenmeyen sebeplerden dolayı verdiğiniz rahatsızlık kısa sürede halledilmezse hukuki olarak komşunuzla aranızda ciddi sıkıntılar oluşabilir. Bırakın kendi dairenizi tadilat yaptırmayı alt kata verdiğiniz zararı bile karşılamak zorunda kalırsınız. Arıza oluştuğunda makineyle su kaçaklarına bakan usta bulmak eskisi kadar zor değil. Eskiden internet bu kadar yaygın olmadığı için sürekli tavsiye üzerine evlerde kaçak araması yapardık. Şimdilerde hiç tanımadığımız müşteriler bizi internetten bulup çağırıyorlar. Evinizde su kaçağı problemi olup olmadığını anlamak için edindiğimiz tecrübelerden maddeler halinde bahsederek kolayca anlamanızı sağlayacağım. Aşağıda yazılı problemlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız evinizde su sızıntısı olabilir.

termal kamera su kaçağı bulma
termal kamera su kaçağı bulma

1. Su sayacınız musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa
2. Su faturanıza  yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda
3. Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde alt katın tavanında hala sararmalar devam diyorsa.
4. Yer seramikleri arasında bulunan derz boşluklarının arası açıldığında
5. Islak yada kuru zeminlerde yüzeye sürekli çıkan bir su olması halinde
6. Tesisat borusu geçsin yada geçmesin duvarlarda rutubet veya ıslaklık yaşıyorsanız.

Yorumlar (84)

 • mini2433@hotmail.com

  robotla kaçak su tespit ücreti nedir

 • Halil İbrahim

  Bu problemin aslında ana kaynağı boru çaplarının düşük çekilmesinden dolayı kaynaklanıyor. Gece şebeke suyu kullanımı azaldığı için su basıncı yükselir. Çözüm olarak en alt kata tesisatın büyüklüğüne göre hidrofor ilave yapılarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 • Yusuf Durmaz

  İyi günler. Bir sorum olacak.30 yıllık 5 katlı bir binanın 5. katında oturuyorum. gündüz vaktinde duşta su sürekli az geliyor ve sıcak su gelmiyor. ama gece böyle bir problem olmuyor. yoğunluktan suyun tazyiki az gelmesi normal mi bunun bi çözümü var mı yani neden yoğun kullanımda üst kata su tazyiki az gelir. çözümü varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Halil İbrahim

  Sıcak suyun patladığından emin olmak için kombinin altında bulunan dört boru vardır. En sağdan ikinci borunun üzerinde yer alan kombiye soğuk su girişini sağlayan vanayı kapatıp bir gün bekleyin. Eğer su damlaması azalıyorsa yada tamamen kesildiyse kaçak sıcak su borusunda demektir. Bunu yaptığınızda sadece dairede sıcak su çalışmaz basit bir yöntemdir deneyebilirsiniz.

 • Ceren

  Merhaba yaklaşık 1 hafta önce parke yaptırdık fakat bugün farkettim ki kilerin kapıya yakın kısmında parkenin üzerinde bir miktar su gördüm bir şey dökülmüştür diye sildim fakat yarım saat sonra baktığım zaman su damlaları şeklinde tekrar ortaya çıktı ve gittikçe çoğaldı sildikçe çoğalmaya devam ediyor ne yapacağımı bilemedim sitenizdeki yazıyı okudum ve sıcak su borusunun patlayabileceği düşündüm ama yine de emin olamıyorum lütfen yardımcı olun bu su nereden geliyor ?

 • TAHİR KOCAMAN

  MERHABA BEN TAHİR KOCAMAN İZMİRDEN SU TESİSATCISIYIM SAYFANIZI BİLGİLENDİRMELERİ OKUDUM TOPLUMU COK GÜZEL AYDINLATMIŞSINIZ TEŞEKKÜRLER BU DEVİRDE DÜRÜS İŞ YAPAN BULMAK ZOR .YORUMLARI OKUDUM MÜŞTERİLERİNİZ MEMNUM SİZLERDEN BİR RİCAM OLACAKTI BEN KACAKLARI ESKİ USUL KIRARAK BULMAYA CALIŞIYORUM AMA TEKNOLOJİYİ KULLANMAK GEREKLİ SİZLER BU KONUDA DENEYİMLİ USTALARSINIZ SİZLERDEN RİCAM HANGİ TÜRDE CİHAZ ALAYIM MARKA VEYA MODEL SES DİNLEME VEYA TERMAL KAMARE BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM SAYGILARIMLA

 • ali mercan

  Kolay gelsin.Kör cephede nemlenme var mutfagın çeşmesinin hizasından yayılıyor ama kaçagı nerede oldugunu gozle göremiyorum su tesisatı demir bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ücret ilede bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 • eda guler

  Merhaba internet sltenize googlede arastirma yaparken buldum telefonla gorustugum ibrahim bey en kisa surede su arizasinin tespit edilecegini soyledi bugun gelen ustalarinizin tecrubesi mukemmel fakat kredi kartina taksit olayida olsa su kacaginin tamir ucretini zorlanmadan oderlz bu tarz arizalar hic beklenmedik bir anda cikiyor zaten bugun bizde cok hazirlikli degildik allahtan ibrahim beyin olumlu yaklasimi sonunda odemeyi blr ay erteledik

 • hulusi salihbakır

  sizden önce farklı bir firmayla görüştüm su akan yeri anlattım fakat tavandan su akmıyorsa bulamayacaklarını söylediler siz nasıl arızayı buluyorsunuz bana telefonumdan yada mail adresimden geri dönüş sağlayabilirseniz memnun olurum alt komşuya daha fazla zarar vermek istemiyorum.

 • Fatoş

  Bu hafta su kaçağı tesbiti için iki kez randevu aldım ve her ikisinde de zamanında geldiler… Gelemeyecekleri zaman telefonla bildirim yapan bir firma Kesinlikle tavsiye ederim

 • Pingback: Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor | İnşaat haberleri blogu

 • Su Kaçağı

  Fİrma kaliteli firma tavsiyte ederim

 • onur

  Merhaba İstanbul tesisat yetkilileri ben alt katta oturuyorum 2 sene içinde tam 4kez sıcak su borusu patlıyor yatak odası kısmında komşu usta geliyor kaynatıyo ek yapıyo başka bölgeden patlıyor borular eski kalitesiz usta faktörü de var tabii boruları dışardan verebilirmiyiz cevabınızı bekliyorum

 • Gök

  Ya güzel iş mişşş

 • cuneyt usta

  merhabalar ben cüneyt usta fayans kalabodur boya parke mutfak dolabı sürgü ray dolap işleri yapiyorum uzman ve referanslı işlerle sizlerin evlerinize güzellik katmak istiyorum nmr 5417424058

 • Halil İbrahim

  Öncelikle buradan ücret bilgileri verilemiyor. Banyonuzda herhangi bir boruda su kaçağı varsa cihazlarla bulunabilir.

 • Halil İbrahim

  Su kaçak cihazları ile kaçağın yeri tespit edilir ve sonrasında tamiratı için fiyat verilerek yapılır. Fiyat bilgileri için telefon numaralarından firmamıza ulaşmanız gerekmektedir.

 • BUSE

  Merhaba banyomdan alt kata su akmakta baktığımızda klozetin olduğu bölümden geliyormuş gibi görünmekte fakat yeni yapıldı banyom tekrar kırdırmak istemiyorum ne yapabilirm ve nekadara mal olur bana yardımcı olursanız sevinirim kartalda ikamet etmekteyim.teşk.

 • BÜŞRA YILDIZ

  Bizim evimizin banyo duvarıyla birleşik olan bütün duvarlarından su çekiyor boyalar dökülmeye başlıyo özelliklede küvetiin olduğu duvar daha fazla n eyapılabılır ? ücret hakkında bilgi alabilirmiyim

 • aras kodaloğlu

  Petek kullanımın gerekli en büyük şartı her sene rutin bir şekilde yapılması gereken petek bakımı ise bu işin ustası da İstanbul tesisattır. Neden diye soracaksınız şimdi. Ben de hemen açıklayım. Gerek bu iş için gösterdikleri özen, seçilen ustalar ve çalıştıkları ekipmanlar son derece kaliteli ve tebriği fazlasıyla hak eden cinsten. Bu cihazları ne şekilde kullanmaları gerektiğini de en iyi şekilde bildikleri zaten yaptıkları işlemden fazlasıyla belli oluyor. Bundan daha önce de aynı işlemi İstanbul tesisata yaptırmıştım bu sefer ki petek temizleme için de gene onlardan yardım aldım. Tabi ki ara ara diğer farklı sorunlar için de yani tıkanıklık gibi durumlarda da bir numaralı tercihim istanbul tesisat. Her çağırdığım da daha da geliştiklerini ve kendilerini yenileme adına bir şey yaptıklarının mutlaka farkına varıyorum. Bu denli iyi firma arasında müşteri olarak ben de yer bulduğum için onlara teşekkür ediyorum. Kombi tesisat temizleme konusunda sağladıkları bu işlemleri her geçen gün daha çok noktaya ulaştırarak ben Gebze de olmama rağmen verilen saat ve randevu da evimde oldukları için teşekkür ediyorum.

 • ibrahim mustafa

  İstanbul tesisat oldukça yaygın bir alan ve İstanbul dışında da hizmet veren sanırım tek firma. Firmayı ararken bu kadar detaylı bir araştırma yapmamıştım tabi ki. Kalorifer tesisatı temizleme işlemin için de diğer firmalardan çok daha farklı işlem içeren bir cihaz kullanıp sorunsuz bir işlem yapıyorlar. Benim evim de uyguladıkları işlemler aynı bu şekilde oldu. Bu kadar şahane bir ekip ve çalışma disiplini daha önce hiç karşılaşmamıştım. Acıkça söylemek gerekirse birçok usta işi geç bitsin daha az işe gideyim oyalana oyalana çalışırken bu ustaların her işlem için ayırdıkları bir zaman dilimi var ve sürekli yeni gidilecek iş yerleri alıyorlardı. Ben sürekli aynı firmada tesisat temizleme işlemi yaptırmanın genel de yanlış olacağını düşünüyordum. Fakat İstanbul tesisatın bu denli disiplinli ve kaliteli çalışmasını görünce her zaman tercih edeceğim tek firma. Gerçekten ustaların makine ile kalorifer temizleme işlemiyle sunduğu kalıcı uygulama ile peteklerim daha kaliteli ısındığını hissediyorum. Özellikle bu konuda her sene sizi arayarak bir müşteriye sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

 • ibrahim mustafa

  Kombimin su basınç göstergesi sürekli düşüyordu. Gün içerisin de bu durum nedeniyle birçok kez vanayı açmak zorunda kalıyordum ve ancak bu şekilde gösterge normal bir hale geliyordu. Özellikle gece çok daha düştüğü için peteklerin ısınması duruyor ve kombi bozulmasının da yakın olduğunu hissettiriyordu. Buna hemen bir çözüm bulmam lazım dı yoksa kısa zaman içerisin de tamamen soğuk bir evde oturmak zorunda kalacaktım. Tamamen şans eseri firmanızı arayarak problemlerimi dile getirdim. Tesisat kaçağı olabileceğini düşündüler ve aynı gün içerisinde gelen ekipler sorunuma çözüm aramaya başladılar. Öncelikle peteğimi ne kadar süredir temizletip, temizlenmediği mi sordular. Bense peteği daha birkaç ay önce temizletmiştim. Yani ben düşünüyordum ki yaşadığım bu sorunun bununla hiçbir alakası olamaz. Meğersem tam da ondanmış. Ben kombi tesisatı temizleme işlemi yaptırdığımız zannederken evimde çalışan ustanın kullandığı zarar verici maddeler ile tesisat borum da oluşan çatlaklar bu hale getirmiş ve ufaktan başlayan su sızıntısı petekte ki su miktarını azaltarak basıncı düşüyormuş. Bunu duyar duymaz aklıma ilk gelen duvarların kırılacağı oldu. Sonuçta borular duvarın içerisinden geçiyor bu kaçağı bulmak için kıracaklar ve evim mahvolacak diye düşünürken doğru bir firma seçmişim ki hiç kırmadan kaçağı onardılar. Bunun için üretilen bir sıvı varmış. Kaçağı kendisi bulup uzun süre etkili olacak şekilde kaçağın üzerine yapışıp kırmadan kalıcı bir çözüm için iyi bir yöntemdi. Normal bir petek temizlik işlemi ile giderilebilecek bu sorunun ücretleri oldukça makul. Fakat işin içine kaçak girince kullanılan bu maddenin etkisi çok yüksek olduğu için maliyeti de biraz yüksekti ama olsun sonuçta ben evim kırılarak binlerce liralık zarara uğrayacağıma sorunsuz bir çözüm buldum. Bana bu imkanı sağladıkları gibi daha birçok kişiyi de bu dertlerden kurtaracaklarına eminim.

 • MELTEM AYGÜN ÖZİN

  Ne kadar istemesek de ne var ki bazı problemler gelip bizi buluyor. Bunun için de her zaman hazırlıklı olmak imkansız oluyor. Hiç beklenmeyen bir anda dolapların için su dolu olduğunu görmek bu sızan suyun nereden geldiğini anlayamamak daha da çıldırtıyor insanı. Bunu nerden biliyorum daha birkaç gün önce böyle bir sorun yaşadım ve tüm günüm rezil oldu. Böylesi bir durumda çağırdığınız tesisatçıya güvenmekten başka bir çareniz kalmıyor. Komşudan yada tanıdığım kişilerden duyduğum su sızıntısı tespiti gibi hasar verici bir işleme ihtiyaç duymak beni oldukça üzse de buna mecbur olarak hiç bilmeden İstanbul tesisatı aradım. Onları ilk sorduğum sorulardan biri su sızıntısının yerini bulma konusunda ne tür bir işlem uyguluyorsunuz oldu. Aslında burada öğrenmek istediğim daha en başından evimin ne kadar hasar göreceğiydi. Fakat telefon da benimle konuşan bayanın kırım kelimesini ağzına almadan bir takım anlatımlar yapması sonucunda dayanamayıp kırılma oranı ne kadar olabiliyor diye sordum. Aslında biliyorum onların belirleyeceği bir şey değil bu fakat işte insan dayanamayıp soruyor. Hele ki benim gibi etrafınız da hep bunun kötü örneklerini yaşıyorsanız sormamak gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bayanın bana verdiği cevap sitemizi de incelerseniz kırmadan bilgisayarla su sızıntı tespiti sayesinde %100 lük bir kırılma içerisinde ki oranı %5 lere düşürerek kaliteli hizmet veriyoruz demesi olmuştu. Bu cümle hala aklımda çünkü evime gelen ustaların aynı bu özveride çalışması güven duymama neden oldu. Hiçbir yerim kırılmadan sorunumu gideren İstanbul tesisatın kaliteli işlemleri her yerde anlatacağım.

 • bahattin

  İstanbul tesisatın bana verdiği hizmetler için çok teşekkür ederim. Ben de aynı şekilde burada yazan yorumları okuyarak tercih etmem gerektiğine inanmıştım. Burada yazılan olumlu düşüncelere inanıp tercih ettiğimiz firmada aradığımız tüm hizmet bir anda ayağıma sunuldu. O yüzden bende başımdan geçenleri anlatmak istiyorum ki daha birçok kişinin bu firmadan yardım almasını sağlayayım. Benim su kaçağı tespit konusunda yaşadığım bir sıkıntı vardı. Üstelik eski bir evi satın aldığım için değişmesi gereken hatları ustaları belirlediği ve ben eve girmeden değiştirdi. Bu işlem yaklaşık 7-8 ay önce olmaktadır. Hiçbir sorun yok her şey güzel derken bir gün uyandığım da evimin çeşitli noktaların da su birikintileri ile karşılaştım. Bu da ne diyerek etrafı kolaçan ettim. Acaba musluğu mu açık bıraktım diye defalarca bakmama rağmen her noktayı gözden geçirmekten neredeyse oğlumu bile okula geç bırakıyordum. Böyle bir durumla karşılaşınca insan ister istemez bir endişe duyuyor ve hemen sorunun kaynağını araştırmaya başlıyor. Oğlumu okula götürüp geldikten sonra meydana gelen birikintinin sildiğim halde tekrar oluşmaya başladığını gördüm ve artık su kaçakları servisi ile irtibata geçmemin gerekli olduğunu düşündüm. Tek isteğim evimin kırılmamasıydı ve yaptığım araştırmada da kırmadan su kaçağı hizmeti veren firmalar olarak arama yaptığım da karşıma ilk çıkan İstanbul tesisat oldu. Hemen aradım ve aynı sitelerinde yazdığı gibi kırmadan su kaçağı bulma işlemini yaptığını, bunun için elektronik cihazlar ile çalışarak hizmet verdiğini söyleyerek neredeyse 15- 20 dakika belki de daha uzun bir süre telefonda konuştuk. Bu da benim hoşuma gitmişti. Çünkü öncesinde aradığım birçok firmanın hemen kapatma isteği içerisinde olması beni fazlasıyla rahatsız etmişti. Fakat en baştan bu ilgi ve alaka beni tatmin etmeye yetmişti. Konuştuktan çok kısa bir zaman sonra evime gelen ustaların işlerinin uzun olacağını düşünerek önce bir çay ikram ettim ve kısa bir sorun paylaşımı yaptıktan sonra hemen işleme başladılar. Başlamaları ile bitirmeleri arasında 1 saatlik bir zaman dilimi vardı. Su kaçağının meydana geldiği noktanın oldukça güç olduğunu ulaşmak için biraz daha robotu ileri ittirilmesi gerektiğini söyleyen ustadan sonra içim biraz kararsa da ne yazık ki su kaçağı onarımını sadece bir fayanslık bir alanı kırarak çözümlediler. Yaklaşık 1 hafta önce yaptırdığım bu işlemden sonra hiç aynı problemle karşılaşmadım. Karşılaşmayacağımı da eminim.

 • bülent şimir

  Yaşadığım bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu buraya yazmamın nedeni sıkıntımın çözümlerini gideren İstanbul tesisatı herkesin tercih etmesini sağlamak ve artık sorun çekmeden su kaçağı problemi yaşayanların da bu dertten kurtulmalarıdır. Bir müddet zorunlu bir durumdan dolayı evden ayrılmak zorunda kalmıştım. Her tarafı sıkı sıkı kapatıp bana kalsa yapılması gereken her türlü tedbiri aldıktan sonra bir haftalığına evden ayrıldım. Komşularımı arayıp sorduğum da bir sorun var mı? Oralar nasıl diye hep iyi cevabını alıp içim rahat bir şekilde telefonu kapatıyordum. Fakat artık eve gelme zamanım geldiğinde gördüğümüz manzara tansiyonumu düşürecek dereceye gelmişti. Benim bağırışıma küçük bir apartman olduğu için tüm komşularım gelmişti. Evimin her tarafı su içerisinde kalmış halılarım, parkelerim çoktan suyun içerisinde yüzüyordu. Neden veya nasıl olduğuna bakmadan hemen komşumun aradığı tesisatçıyı beklemeye başladım. Bir yandan ağlıyordum bir yandan da bu durum nasıl düzeltilir ki diye kendime soruyordum. Gelen ustalar da neye uğradığını şaşırmıştı. Biz bir yandan suyun dışarı atmaya çalışırken ustalar da bir yandan su kaçağının yerini bulma ile ilgili çalışmalarını uyguluyordu. Onların yanına gidip bakmak bile içimden gelmiyordu. Evim berbat bir hal almıştı ve gerçekten bunun sıkıntısı bana yetiyordu. Ama tüm bu sıkıntılarım içerisinde evime gelen ustalara bir teşekkürü borç biliyorum. Daha ben evimde ki suyu dışarı çıkarmadan bu kadar kısa bir süre içerisinde kaçağın oluştuğu bölgeyi onardıklarını söylediler. Ama bu nasıl olur dediğim de artık bu işin kolay çözümü var. Kameralı su kaçağı kontrolü ile yüzeyden yapılan işlemler ile tespit edilmesi zor kaçakları bile bulduklarını söylediler. Onlara gerçekten çok teşekkür edip uğurladım. Aynı memnuniyetimi firmayı arayarak da belirttim. Burada anlatmak istememin nedeni de eğer bu firmayı seçecekseniz gönül rahatlığı ile aramanız gerektiğini belirtmek içindir. Su kaçağı tespiti için ben doğru tercih yaptım siz de bu firmadan yardım aldığınız da yazdıklarım da ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz.

 • faruk şengelen

  Üst katımda oturan komşumun banyoyu her kullanışı ile hatta kullanmadığı zamanlar da bile tavanımda meydana gelen ıslaklığın her geçen gün daha fazla arttığını gördüm. Ne kadar komşuma bu durumu bildirsem de gene de bana yardımcı olacak bir işlem yapmadı ve banyosun da hiçbir sorun olmadığını belirtip sürekli erteledi. Zarar gören onun evi olmadığı için bu derece rahat davranması benim asabımı bozmaya başlamıştı. Daha fazla bu durum devam ederse biliyordum ki büyük bir tartışma çıkacak. Hem onu utandırmak hem de kendi başımın çaresine bakmak için internet sitesinden su tesisat kaçağı bulma konusunda kimden yardım alacağımı araştırmaya başladım. Eğer bunu yapmasaydım şu anda tavanımın ne halde olduğunu tahmin bile edemiyorum. Aylarca devam eden bu sorun komşumun sorunsuzluğu yüzünden rutubete kadar ilerlemiş ve banyo kötü kokulara esir kalmıştı. Sonun da İstanbul tesisatı aramaya başladım. Benimle konuşan kişinin usta olduğunu düşündüm ama ofiste çalışan bir elemanmış. Bana sorular sorup sorunumu anlamaya çalışması hoşuma gitmişti. Zira ustalarımız eve geldiğin de ne yapılacağına onlar karar verir biz onunlar ilgilenmiyoruz da diyebilir di. Telefonu kapattıktan sonra ustaları beklemeye başladım. Akşam saati olduğu biraz trafiğe takıldıkları ve yol da oldukları söylemek için beni aradılar. Geç kalsalar da tutup bana haber vermeleri müşterilerini önemsediğini gösterir. Kısa bir zaman sonra evime ulaşan ustalar ilk iş olarak aletle su kaçağı tespiti yapmaya başladılar. Çok sürmedi sorunun üst kattan olduğunu ustalar da teyit etmesi ile komşuma karşı zafer kazanmış gibi sevindim ve üst kaça çıkarak su kaçağının yerini bulma çalışmalarına başlayıp çok kısa bir süre de tüm sorunlarım çözüldü. Bu nedenle de çok memnun kaldım.

 • lütfi demirci

  Sürekli evimin eski bir bina olduğunu her gelen ustanın mutlaka hattın komple değiştirilmesi gerekiyor demesinden artık sıkılmış. Hatta öyle bir noktaya gelmiştim ki su kaçağım varsa kullandığım bezler ile yada küçük kaplar ile kendi kanımca bir şekilde idare etmeye çalışıyordum. Başka hiçbir alternatif sunmadan özenmeden bir şeyler anlatmaya çalışan ustalara buradan ne desem boş. Bunlar da usta diye hayatımıza giriyorlar ve bize yarar sağlayacak hiçbir şey sunmuyorlar. Ben bu kargaşalık içerisin de kendi kendime bir çözüm bulmaya çalışırken komşumun bana önerdiği bir firmadan da son kez yardım almamı istedi. Eğer o da aynı şeyi derse o zaman sana karışmıcam dedi. Benim bez ve kovalar ile çözüm bulduğumuz şeylere çok kızdığı için böyle diyordu. İlk başta yok falan dedim ama beni ikna etti ve İstanbul tesisata ulaştım. Su kaçağı problemi yaşadığımız anlattım ve bana aynı gün içerisinde bir saat verip bu zaman içerisin de ustalarımız evini z de olacak dedi. Bekledim o saatin gelmesini tam saatin de gelen ekipler çaktırmadım ama benden daha ilk başta tam not almıştı. Benim amacım önce onlara bir şey ikram etmekti fakat öncelikle problemi halletmeleri gerektiğini söylediler. Bu şekilde işine bağlı olmaları beni daha fazla memnun etti. Kırmadan su kaçağı onarımını nasıl yaptıklarını gerçekten çok merak ediyordum. Onları izlemeye başladım. Birçok ustanın böyle bir durum da üzerimde baskı hissediyorum dediğini bildiğim için onlar da görmediğim bu durum aksine kendine güveniyorlar. Kamera olduklarını söyledikler bir hortum ucunda bağlı olan küçük bir aparatı içeri gönderip dışarıda bulunan cihazdan inceleme yapmaya başladılar. Baya bir ileriye kadar giden hortumda bende borumun içerisini görmüş oldum. Çok geçmedi kırılmanın nerede meydana geldiğini bana göstererek kendi gözümle su kaçağı tespitinin yapıldığı gördüm. Kamerayı içeride bırakarak nasıl anlatsam neredeyse bir kitap büyüklüğünde bir alanı kırdılar ve kaçak oluşumlarına müdahale ettiler. Üstelik evimin komple kırılmasına ve tüm hattın değişmesine gerek duyulmadan. İstanbul tesisat gerçekten bu işte bir harika.

 • ayla timurlenk

  İstanbul tesisat ekibine güvenerek iş yerimi emanet ettiğim için çok mutluyum. Onların bana sağladığı hizmet sayesinde gönül rahatlığı ile bizi tercih eden müşterilerimize yemekler yediriyoruz. Ünlü bir mekanın sorumlusu olarak yaşadığımız tıkanmalar müşterilerin bize sipariş verdikleri yemekleri de yapmamızı engelliyordu. Gider tıkalı olduğu için musluğu kullansak tüm pislik dışarı çıkmaya başlıyor ve ardında kötü kokular baş gösteriyordu. Bu şekilde yaşadığım ilk sorundu. Buranın sorumlusu olarak mutlaka bir çözüm bulmalıydım ve bence bu şansı en doğru şekilde kullandım. Üzerlerine giydikleri kıyafetten lavabo gideri açma için kullandıkları cihazlara kadar ne kadar harika olduklarını söylemem gerekiyor. Ben nasıl bir yol izleyeceklerini bilmediğim için mecburen bu süre zarfı içerisinde müşterilerimi geri çevirmek zorunda kalmıştım ki bu da kötü bir durumdu. Fakat çalışan ustalarımız bu kötü durumun uzamasına izin vermeden kısa sürede tıkanıklığı giderdiler. İlk başta lavabo giderine ulaşmak için değişik yapıda ki adına pislik toplayıcı tel dedikleri bir aleti içeri soktular ve cihaza dokunmaları ile içeriden sesler gelmeye başladı. Sanki boruyu parçalıyormuş gibi bir anda şaşırdım. Sanırım ustamızın benim yüz halimden bunu anladığını düşünüyorum ki bunun tıkanıklık açıcı tel olduğunu söylerek tıkanmaya neden olan maddeleri parçalayıp verilen tazyikli su sayesinde giderden temizlendiğini söyledi. Gerçekten bir numaralı bir işlemdi. Mutfağımın hiçbir yerinin kırılmaması da beni binlerce liralık zarara uğratmaktan da kurtarmıştı. İşlerini bitirdikten sonra hemen ekipmanlarını toparlayıp özenle yerleştirdikten sonra makul bir fiyatla iş yerimizden ayrıdılar. On üzerinden on versem gene de bu denli titizlikle çalışan firmanın hakkını vermiş olamam.

 • zerrin pala

  Bundan çok kısa bir zaman öncesin de su kaçağı ile ilgili ciddi problemlerim meydana gelmişti. Hatta kısa bir zaman önce demeyelim de yıllardır bu sorunlar belli aralıklar dahilinde uğraşmak zorunda kalıyordum. Son zamanlar da daha yoğun bir etkiye sahip oluşu benim de sinirlerimi bozmaya başladı. Ne yapıp edip bu sorunu kökten çözmek gerektiğini düşündüm ve artık evim ne kadar kırılacak sa kırıldım dedim ve kendi mahallemiz de yıllardır tanıdığımız ustayla çıktık bir yola. Biraz cahillik biraz bilgisizlik deyin ama sorunumun çözülmesinden çok evimin nasıl mahvedebileceğinin yöntemlerini izledim desem yeridir. Banyo da meydana gelen su kaçağı tespit edilene kadar kale bodurların büyük bir çoğunluğu mahvoldu ve bu yıkıntı artık duvarlar da uygulanmaya başlamasıyla işleme son vermek gereksinimi duydum. Nasıl bu şekilde yanlış bir tercih yaptım kendime sonrasında çok kızdım. Usta evden gidip oturup kara kara düşünüyordum ki aklıma birden komşumun su kaçağı sorununa cihazlar ile hizmet veren bir firmadan yararlandığı aklıma geldi ve hemen internetin başına oturup bu firmaları aramaya başladım. Şans mı dersiniz ne dersiniz bilmem ama karşıma istanbul tesisat çıktı ve hem yazılarını hem de yaptığı işlemleri gösteren videolarını izleyerek baktım ki tercih edebileceğim güvenilir bir firma. Hemen aradım ve hiç beklemeden bana en yakın olan onarım ekiplerini yönlendirdiler. Ustaların evime girdiği anda ki yüz ifadeleri gerçekten çok kötüydü. Abla bu kadar kırdırmaya ne gerek vardı dediklerin de yaptığım hatanın bende farkına varmıştım. Ustaların hemen cihazlarını çıkararak hattan içeriye gönderdikleri ince bir hortumla ne yapacaklar ki diye düşünürken bir de baktım ki içeride görüntü alıyorlar. Gider borularımın için ilk defa görüyordum ve buna oldukça ilginç geldi hemen bende izlemeye başladım. Aslında bu izleme faslı çok sürmedi kısa zaman içerisinde tespit edilen su kaçağı hemen onarılarak giderildi. Bana kalan da boş yere kırılan bir banyo oldu. Ama hatanın neresinden dönersen kardır demişler. Ben de en azından yaşadığım kaçak probleminin doğru bir şekilde giderilmesini sağladığım ve bu konuda oldukça özverili ve titizlikle çalışan istanbul tesisat ustalarına teşekkür ederim.

 • muharrem eraslan

  merhabalar benim banyo tuvaletime su damlıyor. tatvan/bitliste dairem var kiracı oturuyor ve yaklasık 1 yılı aşkın süredir su damlamasından şikayetçi yaklaşık 5 6 ay öncesinde üst katın lavabo su borusunun catlak oldugu tespit edilmiş ve tamir edilmişti ama ortalama 1 ay sonra yine bu şikayetler başladı daha önce tamir edilen boru kontrol edildi herhangi bir sıkıntı görülemedi fayans derz dolguları felan cözüm bulamıyoruz sizce neden kaynaklanıyor olabilir tavsiyeleriniz nedir ayrıca bitlise hizmet verir misiniz şayet hizmet verirseniz ortalama masrafı (tl cinsinden) ne kadar tutar gerekli bilgilendirmeleri mailime gönderirseniz sevirim.

 • salim biryürekli

  web sayfanızı internetten su kaçakları üzerine araştırma yaparken buldum. Sayfanıza verdiğiniz önemin işinize yansıyacağı ümidiyle ve referanslarınızı incelerek bir yıldır devam eden tesisat problemini çözeceğinize kanaat getirdim. Tanıdık bir tesisatçının bizi çözümsüz bırakması bu sorunumuzu sanki imkansız bir duruma sokuyordu. Ustalarınızın evimizde yaptığı 2 saatlik çalışma sonucunda kaçağın yeri bulundu. Teknolojinin bir firmaya sağladığı başarıyı çok güzel örneklendirmişsiniz hepinize başarılar diliyorum güvenilir bir çalışma eşittir istanbul tesisat diyorum

 • Özkan YÜCEL

  İkametimde su kaçağı olduğu için arkadaş tavsiyesi ile çağırdığım istanbul tesisat personelinin arıza tespit ve onarımındaki başarısı, güler yüzlü hizmet anlayaşı ve kalitesi gerçekten beni memmun etti. ıstanbul tesisat personeli ömer kasımoğlu ve beraberindeki arkadaşıma teşekkürü bir borç bilirim. Saygılarımla. Özkan YÜCEL

 • Yavuz Selim Tandoğan

  Ankaradaki evimin kaloriferlerinde ciddi bir ısınmama problemi vardı. Burak usta ve abisi bugün gelip petek temizliği yaptılar. Gerçekten profesyonelce ve titizce çalıştılar. Yaptıkları iş, tavırları ve titizlikleri çok iyiydi, teşekkür ediyorum.

 • Onur

  Merhabalar benim dubleks bir dairem var olmaz olsun bıktırdı artık terastan gelen su akıntısı yüzünden. Artık damla damla kovalars damlıyor tavandan . Kaç usta geldi kac kere izalasyon yapildi ne fayda yagmur yagmasin hemen basşliyor ayni sıkıntı . Söyle bir durum daha var apartmandaki bütün teras dairelerinde bu sorun bulunmaktadir . Gerçekten bana yardimci olurmusunuz . Elimiz kolumuz bagli ne yapilcagini bilmiyoruz yapilmasi gereken ne varsa yapildi milyarlar dokuldu tekrar yaptiripta tekrar akar diye elimiz gitmiyor . İnternette sizi görünce yazmak istedim yardim edersenz cok sevınırım . İyi calismalar

 • Mehmet Raylı

  istanbulda en iyi su kaçağını tamir eden firma diyebilirim. UZun süren iki günlük bir çalışmanın sonrasında borunun patlak yerini bulup tamiri yapıldı. Daha öncesinde iki tane su kaçak firması gelip kalorifer borularında kaçak aradılar ama bir neticeye varamadık. Sağolsun fatih ustanın sabır dolu çalışması ile Apartmanın ısıtma borusunda ortaya çıkan kaçağın yerini tespit ettik. 10 gündür sızdırma yapan yeri bulmak için bakmadığımız yer kalmadı. Sizi de bize binanın su tesisat işlerine bakan hüseyin usta tavsiye etti. Tespit için verdiğiniz fiyat başlangıçta pahalı geldiği için başlangıçta sizi tercih etmedik ama keşke başında sizi çağırsaymışız. Diğer firmalara ödediğimiz servis ücretiyle bu kaçak bizi baya yıprattı. Kazanın su kaybı olduğu için üst katların peteklerinde sürekli hava problemi oluyordu çok şükür bu derttende kurtulduk. Apartman yöneticiliğini yapmıyorum fakat binada bu işlerden anlayan ben olduğum için bu gibi tamir işleriyle ben ilgileniyorum. Bundan sonra firmanızı herkese tavsiye edeceğim. Bu teşekkür yazısını fatih usta rica ettiği için yazıyorum fazlasını hakediyor ama müdürünüzde en azından görsün bu tarz olumlu mesajlarda elemanlar prim alıyorlarmış fatih ustaya iki katını verin baya uzun yazmaya çalıştım.

 • Halil İbrahim

  Bu konuda iki ihtimal var atık su giderlerinde su kaçağı meydana gelmiş olabilir yada eskiden binada su deposu için ayrılmış bir boruda bir kaçak bulunabilir. Dairenin bütün tesisat boruları basınç testi yapılarak bir tesisatçıya kontrol ettirin. Bu kaçak kalorifer borularında olması düşük bir ihtimal ama yinede siz hepsini kontrol ettirin.

 • Halil İbrahim

  Ridgid kanal görüntüleme kameralarını biz tercih ediyoruz. Boru içerisinde en iyi görüntüyü alabilmek için şuan İstanbul’da ve Ankara’da ağırlıklı olarak Ridgid 20 metre kamera kullanılıyor. 20 Metre kameralar uzunluk açısından iyi olduğu gibi uç kısımlarında sinyal verici bulunduğu için borunun sızıntı yapan yerini kolayca bulabiliyorsun.

 • özge filiz

  Kolay gelsin ,

  İstanbul dışındayım ama üst katım dan banyoma yağmur gibi su akmakta ,fakat geçen hafta üst komşum su tesisatını,çeşmelerini falan değiştirdi 2 gün açık durduğu halde su sızıntısı olmadı.Bir hafta su sızıntısı yokken tekrar başladı,bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz.?

 • levent

  slm kolay gelsınarkadaslar ben tesısat ustasıyım il aksaraydan kamera almak isyiyorum kanalızasyon ıcıne bakmaya tercıhınız nedır lutfen cvp alacam ksınlıkle

 • Halil İbrahim

  Genleşme tankının havası normal değerleri gösterdiğinde tesisat basıncında hala bir düşüş var ise boruların birinde kaçak var demektir. Yada petek vanalarından, bağlantı borularında bir sızdırma meydana gelebilir. Bütün petekleri kontrol ederek herhangi bir su sızması olup olmadığını kontrol edin. Görünürde herhangi bir kaçak yoksa zeminin içine gömülü boruların bir veya bir kaçında patlak oluşmuştur.

 • umut demir

  Genleşme tankında hiç ağırlık oluşmuyor ve göstergesi de normal basınç gösteriyor. Tesisatta kaçak varsa çalışırken acaba basınç düşmez mi?
  Tesisat yeni olduğu için olabilir mi?
  İlginize teşekkür ederim.

 • Halil İbrahim

  Kazanın genleşme tankını kontrol ettirmenizi öneririm. Genleşme tankı ısınan suyun hacim genişlemesi sonucu oluşan basıncı dengede tutar. Yada kalorifer borularında bir patlak meydana gelmiştir. Bu yüzden su basıncında düşme görülüyordur.

 • Umut DEMİR

  4 daireli bir binanın katı yakıtlı kalorifer sistemini yeni yaptırdım. Deneme maksatlı iki gündür kazanı çalıştırıyorum. Gün içinde yakıyorum, akşamları kapatıyorum. Ertesi gün gittiğimde kazan basıncının düştüğünü görüyorum. Çalışırken hiç bir basınç değişimi olmazken (12 saat aralıksız çalıştı) ertesi gün kazan suyunun azalması (basıncın düşmesinin sebebi ne olabilir? Bir de kazanı 70 dereceye ayarladım otomatik yüklemeli olduğu için ayarlarını da güncel kullanımdan daha yoğun bir ayara getirdim. 8 saniye kömür alıyor, 150 saniye bekliyor. pompa sürekli çalışıyor ve kazan ısısı 59 derecenin üzerine çıkmıyor. bu sorunları kafamızda netleştiremediğimiz için evimize de taşınamıyoruz. yardımcı olursanız sevinirim.

 • Taner Arslan

  Selamlar, üst kattaki tuvalet gideri bölümünün tam altında olan alt kattaki tavanda sarımsı lekeler var. Sanırım kaçak var. Buradaki usta fayanslar kırılacak diyor, gider tam duvar dibinde. aslında size yaptırmak istiyorum. En erken ne zaman gelebilirsiniz ?

 • yavuz

  Merhalar. Salonun ust katinda cati terasi bulunmaktadir. Ust katin tavaninda bir sey yok. Ust katta banyo v.s bulunmaktadir. Sadece ufak 1 adet oda yer almaktadir. Sorun olan kisim salondan ust kata cikan merdivenr yakin tavanda nemlilik mevcuttur. Gunden gune havalardan oturu yuvarlak nemli kisim artmakdatir tavanda
  ucretsiz tespit yapiliyor mu

 • Halil İbrahim

  Toplam olarak su kaçak maliyetlerini çıkarmak mümkün değildir. Çünkü arızanın tam olarak ne olduğunu bilmek ve görmek gerekir. Öncelikle şunu öğrenmem gerekli salonun üst katında çatı terası var mı? Yada salonun üst katında ıslak hacim bulunuyor mu? Islak alandan kastım tuvalet mutfak yada banyo var mı? Bu bilgileri bize anlatabilirseniz size ortalama bir maliyet çıkarabilirim.

 • Halil İbrahim

  mutfağın tavanından gelen su damlamaları bazen kesiliyor bazende akıyorsa atık su gider borusu delinmiş olabilir. Bu problemi daha net anlamak için kamerası bulunan bir tesisatçı ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Derzlerin arasından kaçak yapma şansı düşük bir ihtimaldir. Belkide yağmur suyu gider borusu mutfaktan geçiyor olabilir. Bu yüzden yağmur yağınca akmaya başlıyor yağmur bitince kesiliyor olabilir. Farklı bir açıdan bakacak olursak bu akıntı geceleri artmaya başlıyor ise akşam saatlerinde su kullanımı daha az olduğu için şehir şebeke suyu basıncı arttığında tavandan damlama yapabilir. Başka bir ihtimal daha var balkonda bulunan yer süzgeci tıkandığında üst kattaki komşunuz açmak için borudan içeriye delici sert bir cisimle müdahale ettiyse gırtlak hortumu delmiş olabilir. Bu nedenle balkonu yıkadığında veya balkona yağmur alınca balkon giderinden inen su mutfağın zeminine yayılarak alt kata geçmiş olabilir.

 • nihat

  mrb .bizim mutfak tavanında su çekmesi var alçıyı kırdım tavandaki çatlaktan su damlıyor ilk önce çok damlıyordu 10 bekledik su az damlamaya ve bezende hiç damlamıyor. Sucu getirdim mutfak balkonundan fayans arasından su sızıyor dedi üs kata söyledim fayans aralarını derz dolgusu yaptı ama su eskisi gibi çok damlatmaya başladı azaldı hatta bazı yerler kurudu şuan çok az damlama var bazen duruyor bazen damlıyor sorun ne olabilir

 • yavuz

  merhabalar

  benim de evim dubleks. salonun tavan kısmında belli bir bölümü yağmurlu havadan ötürü nemlendi. yuvarlak bir alan ıslak bir şekilde şuan. sanırım leke yapacak. bunun çözümü ve toplam maliyeti ne kadar ? ev istanbul anadalou yakası maltepede

 • Halil İbrahim

  Teras katlarda oluşan su kaçakları %99 olarak izolasyon problemleri yüzünden kaynaklanmaktadır. Mutlaka izolasyonun iyi bir şekilde yapılması gerekir. Defalarca yapılan izolasyon çalışmaları tavandaki akıntıyı kesmediğinde bunu bir su kaçak firmasıyla değil izolasyon firması ile çözmeniz gerekir. Bunu anlamak için su kaçak cihazına gerek yok. Balkon yada terası 1 cm civarı su ile doldurun, gideri bir poşetle tıkayın. Alt kata oturup 15 dakika çay için eğer su damlacıkları artmaya başlarsa tesisat gider borularında sorun yok demektir.

 • ahmet akcan

  çatıkatında oturmaktayım. Evim dubleks.Terasdan sızdığını sandığım yağmur suyu alt kat oda tavanına gelmektedir.Tavan nemden devamlı surette nemlenmekte ve sıvalar çürümektedir.Sebebi yağmur suyu olduğu kanaatindeyim.Çünkü ne zaman yağmur yağsa çürük ve nem artmaktadır.Bir çok defa boyattım ama yağmur yağınca tekrar nem ve çürüme oluşuyor.
  Bu sorunun su kaçak tespit aleti ile halledilebilir mi yardımcı olmanızı rica ediyorum.Zira bu durum canımıza okuıdu . Teşekkürler

 • Feyza

  Büyük bir evim var yaklaşık 3-4 yıldır evi ısıtmaya çalışıyorum. Kombi bakımı , kalorifer petekhava alınması, pencerelere sünger çektirmek ..evi ısıtamadım, kalorifer petekleri de nazlı yanıyor bir kısmı ılık… tesisatçılara ödediğim paralar.. işe yarasalar helal olsun..internette çare aradım ve istanbul tesisat geldi . Kirli çamur gibi tesisat suyunu evimde en ufak kirletme yapmadan temizlediler , kombim 38 derecede kalorifer peteği sıcacık !!!!Allah razı olsun sizden ne diyeyim İnşallah ısınma problemi olan herkese ulaşabilirsiniz aldığınız para helal olsun

 • Serdar Seyhan

  6 ay önce evin bütün tesisatını tadilata girdiğim için yeniledim. Son bir aydır alt kat daireden her gün şikayet alıyordum. Sonunda bir usta çağırdım evin banyosuna baktı yeni olduğu için onunda kırmaya eli gitmedi. Sağolsun istanbul tesisatı arayarak bir servis çağırdı gelen fatih ustanın yardımlarıyla klozet giderinin bir parçasının kısa olması sonucu akıntının oldğunu söyledi. Tesisatçımız o parçayı klozetin vidalarını sökerek değiştirdi. Sonuç mükemmel çok teşekkür ediyorum

 • Mustafa DEMİRER

  Arkadaşlar ben bu işin pratik çözüm yolunu buldum sizede tavsiye ederim. Gider borusunun içine şefaf plastik gider borusunu diğer borunun içinden iteleyerek çatal ana gidere kadar itiniz ve lavabo giderinizi bu bu boruya bağlayınız bu vesile ile diğer eski tesisat hattına zarar vermeden işiniz görülmüş olur

 • ayşe güney

  kdz ereğliye servis ücretiniz ne olur. alt kata bizden su sızıyor. su yürür dir olabilir diyolar. tam bizim lavoba altı ama bşka yer diyolar. daha kırmaya başlanmadı. her tarafın kırılmasını istemiyorum. nette dolaşırken sizin yaptklrınızı gördüm. umarım cazip bi fiyatla gelirsiniz. bu arada pis su mu temiz su mu olduğunu anlayacak basit bi yöntem var mı.

 • A.Veysel Binay

  ekibinize katılmak isterim, profesionel olarak her türlü sıhhi tesisat yaparım: yangın dolap tesisatı spring hidrant tesisatı vidal kompresör tesisatı mürekkep tesisatı enjeksion tesisatı ve s… Sizin gibi prafesionel bir ekipte yer almak isterim. tel:05325459895 Başarılar.

 • MAHİR ÜLKÜ DEMİRBAŞ

  3 yıldır,amatör tesisatçılar,kırılan banyolar,değişen borular,yüksek maliyetli çözümsüzlükler ve sıkıntılı bir süreç.Nihayet İSTANBUL TESİSAT`ın profesyonel yaklaşımı,teknolojik aygıtları ve işini bilen temiz ve titiz çalışanları sayesinde,daha az maliyetle su sızıntısı tesbit/tamir edildi.İSTANBUL TESİSAT`a çok teşekkürler,Muhammed Usta ve oğlu İbrahim Usta`ya da titiz ve iyi niyetli çalışmaları için çok teşekkür ediyorum…

 • Tayfun Karagol

  45 yillik apartmana ait bulunamayan ve tikali pis su gideri firmanin ozelliklede Yunus veH. ibrahim beyin yardimiyla 2. gunde bulunup,Omer ustanin calismasiyla kisa surede sonuca ulasildi.Kendilerine calismlarindan dolayi cok cok tesekkur ederim.T.Karagol Elk. muh.

 • Ismail gündogan

  Evimde su kacagi oldugunu alt dairemden ögrendim ne yapacagimi hangi tesisatci ile muatab olacagimi sasirdim tanidiklarin su tesisatcilari ile irtibata gectim her gelen farkli yer tesbiti yapip kiralim ve onaralim fikrindeydi iclerinden biri teklojik cihazlarla kaca buluyorlar dedi ve bana telefon numarasini verdi aradim servis ucretl dahilinde gelebileceklerini ve su anda cok isleri oldugunu ancak aksam gelebiliriz dedi bende denize dusmus caresiz biri olarak hemen gelip mudahale etmelerini rica ettim.geldiklerinde tesbit icin sadece kulaklik ve ona bagli cok basit gibi gorunen altucu ucgen ayaklardan olusan aletle su akan alt dairenin bolgesinde dinleme yaptilar ve abi senin tesisatinda sorun yok alt daire muhtemelen yamur suyundan etkilenmistir dedi ve ucretini alip gitti.bu arada alt komsumla surekli sinir harbi icindeydik 1saat arayla vanayi kapatmam icin surekli rahatsiz ediyordu.daha sonra internetten bu isleri yapan ciddi firmalar varmidiye bakti allah karsima istanbul tesisati cikardi telefon actim durumu anlattim bana cok emin ve kati bu bizim isimiz aninda mudahale yappar sorunu cozeriz cevabini alinca servis ucretinin digerini gore daha pahali olmasina ragmen cagirdim.1saat icersinde ekip geldi ve teknolojik cihazlarla mudahale edip 2 saat icinde kacagi bulup tamiratinida yaptilar ve almis oldugu ucretde helal olsun bu vesile ile istanbul tesisat ve ekibine tesekkur ederm allah yardimcilari olsun

 • cenk başkan

  3 tane tesisatçı getirdik bi su sızıntısı vardı yapamadılar internette istanbul tesisatı buldum gelip yaptılar saolsunlar çok profesyonel çalışıyolar gercekten aldıkları parayı hakediyolar helal olsun bırakın mahalle arası tesisatçılarıyla ugrasmayın arayın istanbul tesisatı

 • timur sökmen

  Allah razı olsun istanbul tesisattan,bir aydır evime su akıyordu bir çok kere tesisatçı ve cihazla baktırdım haram olsun aldıkları paralar kandırıldım.ve sonra istanbul tesisatı buldum profesyonel ekibi ve kaliteli cihazları ile problemi çözdüler sağolsunlar.benim kesin tavsiyem istanbul tesisattır aldıkları para sonuna kadar helal olsun.

 • Nurullah Akkori

  Benim kavacıkda fırın üzerine bir işyerim var. Fırındaki olması gereken hijyen ve temizliği bilirsiniz. 1 haftadır kötü koku ve duvalarda nem meydana geldi. İstanbul tesisatı aradım kameralar ile atık su borularında görüntüleme yaptılar ve yandaki binanın ana atık su borularındaki çatlağın benim dükkanıma sızıntı yaptığını söyledir. Borunun tamiri yapıldı ve dükkanımda ne koku kaldı nede sızıntı problemi özellikle ibrahim ustanıza teşekkür ediyorum.

 • Aliye S.

  Klozetin rezervuarında su sızıntısı vardı istanbul tesisat firmasından yardım istedim. Rezervuar bir ay sonra akıtmaya başladı, ilk başlarda firmanızı aramakta tereddüt ettim sonra sizi arayıp arızayı bildirdim elemanları geldi arızanın parçadan kaynaklı olduğunu söyleyip ücretsiz değişim yaptılar. işinizi bu kadar temiz yaptığınız için teşekkür ediyorum.

 • Hakan B.

  Apartmanızda meydana gelen su sızıntı problemini bulmak için istanbul tesisat firamasından önce 2 tesisatçı usta getirdim fakat herhangi bir çözüme ulaşamadım. İnternette dolaşırken sizin firmanızı buldum elemanlarınız sabırlı bir çalışmadan sonra cihazlarla su sızıntısının yerini buldular. Teşekkür ediyorum

 • salih salnaz

  Bizim ust kattan alt kata su sizintisi oluyor kaca bakiyorsunuz arizayi bulmak icin randevu almak gereklimi

 • İSMAİL ÜSTÜN

  Evimin banyosunda meydana gelen su kaçağını titiz bir çalışma ile hiç bir yere zarar vermeden tespit eden ve tamir eden İbrahim-Murat ustalara samimiyeti ve çözümcü yaklaşımı ile işyeri sahibi ve yöneticisi olan İbrahim beye buradan teşekkürlerimi sunuyorum. yorumları okuyan ziyaretçilerede mahalle arası eli çekiçli balyozlu su tesisatçılarına değil istanbul tesisata ulaşmalarını öneririm siz onlara ulaşın onlar sizi sıkıntıdan kurtarsın

 • Kenan

  Merhaba , 3. katta oturuyorum dış kapı paspasımın olduğu yerde zemin ıslak denilebilecek kadar nemli belli ki bir yerden sızıntı var ama nerden? Kırmadan modern yöntemlerle bütçeyi üzmeden temiz işçilikle Avcılar da çözüm mümkün mü? Videolardan belli ki mümkün de maliyet nedir? İyi çalışmalar.

 • murat

  bu firma işini iyi yapıyor.

 • murat

  güzel başarılı bir site.

 • Halil İbrahim

  Yağmur yağdığında su damlıyorsa bakılması gereken tek yer tesisat borularınızda yağmur gider borularının içerisine kamera ile bakılmasıdır. Kamera görüntüleme fiyatı 150 TL dir. Fakat bu yöntemden önce izalasyon kaçağımı yoksa tesisat borularından mı geliyor kontrol edilmesi gerekir. Her kaçak tesisat borularından geliyor diye bir kaide yoktur. Ustalarımız su kaçağı tamiri için gerekli bütün alete sahiptir fakat izalasyon şikayetlerine bakmıyoruz. Seramik aralarından gelen suyu anlamanız çok basit önce terasın giderini tıkayın hiç su kaçırmasın sonra havuz gibi 2 cm yüksekliğinde balkonu su doldurun. Aşağı inip bir çay için yarım saat içerisinde su alt kata inmeye başladıysa bu fayans aralarından gelen bir su sızıntısıdır.

 • Ali yokuş

  En üst katta oturuyorum. Tavandan avizelerden su damlıyor yağmur yağınca. Ücret nekadar.

 • Halil İbrahim

  Üst katlardan gelen su kaçaklarını bulmak çok zahmetlidir. Bu yüzden üst katınızda şüpheli dairelerin tek tek su kaçak kontrollerinin yapılması gerekir. Su sızıntısının hangi daireden geldiği belli değilse daire başı maliyet artar. Fiyatlar konusunda firmamızla irtibata geçmeniz gerekir. Kontrol edilen daire sayısı arttıkça su kaçağı fiyatı düşer.

 • selim kurt

  anlattıklarınız fena şeyler değil yalnız insanların kafasını bulandıran konu her zaman maliyettir.bizim binada üst katlardan gelen su problemi var.tespiti için ne kadar ücret alıyorsunuz açıklarsanız sevinirim.iyi çalışmalar.

 • hilal tatar

  Firmanızın hizmetleri çok güzel ama benim dikkatimi her zaman fiyatlar çeker. Su kaçaklarını bulmak için kaç para alıyorsunuz. Ayrıca benim dairemde iki kaçak olursa yine aynı ücretimi alıyorsunuz.

 • LALE AKBULAK

  istanbul Tesisatı rastgele internet den buldum ve aradım aynı gün içinde verdikleri saatte geldiler.Su kaçağı olan yeri buldular ve tekrar arızayı tamir için verdikleri randevu gün ve saatte hiç şaşmadan gelip tamir ettiler. Bunla kalmayıp bir de evin tamire ihtiyacı olan yerlerini gezip görüp ayrı bir ücret talep etmeden içlerinden gelerek yapan KADİR USTAMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ELLERİNE SAĞLIK SANKİ SİHİRLİ BİR DEĞENEK GİBİLER .Arızayı tesbit 30 dakika yapmak 4-5 saat eskisinden daha güzel yapıp bırakıp gidiyorlar. İSTANBUL TESİSAT TEŞEKKÜRLER

 • Pırıl Özsu

  İstanbul Tesisat Firması Prosyonel bir ekip sorunumu Çok Hızlı Bir şekilde Çözerek Sonuça vardılar hemen müdale ederek tedavi uygulayıp su kaçak promlemi finalle getiren Murat Usta Genç ve Terbiyeli Yetenekli usta çok çok tşk ederim İbrahim bey ..

 • Selim Burak

  su kaçağı bulma işinden anlıyorum sizin gibi profesyonel kişilerle çalışmak isterim 0530 929 8571

 • tolga özden

  Öncelikle İstanbul tesisat şirketinin yöneticilerinden olan ibrahim bey ve Semiha hanımın son derece profosyonel yaklaşımları için çok teşekkür ederim. evimdeki su kaçağını yarım saat içinde bulan yunus beye ayrıca teşekkür ederim.herkese tavsiye ederim.

 • selçuk çimen

  bende çağırıcam ama çok pahalıdır diye çekiniyorum ortalama nekadar tutuyor acaba

 • kemal

  Evimde bulunan su sizintisini gelen arkadaslar buldular bir iki seramik kirildi ama ziyani yok size ve ekibinize beni bu dertten kurtardigi için tesekkur ediyorum

 • yusuf sakallı

  Öncelikle İbrahim ve Hüseyin ustaya çok teşekkür ediyorum. Ben evde yokken alt kt komşumun evini, benim dairemden sızan sular olduğunu görünce hemen vanalarını kapatmışlar ve bana haber verdiklerinde mahvoldum şimdi evin içi kırılacak arıza bulunacak sıkıntısı bastı. Biraz araştırıp soruşturduktan sonra bu işin elektronik makinalarla tespit edilebildiğini duydum (ama işin aslı pek inanmadım) internetten ve eş dosttan araştırma yaptıktan sonra istanbul-tesisat a ulaştım randevu verdiler ve Genç ama işinin ehli İbrahim ve Hüseyin usta geldiler önce alt at komşudan bir bakalım tavan kısımlarına dediler ve kontrol ettiler sonra cihazlar yardımıyla su kaçağının yerini tespit ettiklerini ne yapalım diye sordular şaştım tamir edilim dedim ve tek parça yer karosunu titizlikle kırarak borudaki patlayı göstererek tamiratını yaptılar. Daha sonra kontrol ederek tesisatta kaçak olmadığını belirterek işlemin tamam olduğunu söylediler. tekrar teşekkür ediyorum şirket yetkililerine ve ustalarına beni evin kırılıp dökülmeden ve çok çok masraflara sokmadan kurtardıkları için. NOT: Normal bir tesisatçı getirseydim bana göre duvarda nem ve kabarma olan yeri kırdırırdım ama PATLAK TESPİT EDİLEN VE TAMİRATI YAPILAN YERİN BENİM DÜŞÜNDÜĞÜM YERLE ALAKASI YOKMUŞ.. görüş ve referans sormak için 5054439224 İsteyen olursa tamirat resimlerini alabilirler

 • fatih daştan

  Bağcılarda bir tekstil atölyem var. 3 aydır atölyeyi her sabah açtığımızda tabanda su birikmesi ve kötü koku şikayetim vardı. Bu problem yüzünden dükkanımı taşımayı bile düşündüm. Dükkanı yeni aldım öyle bir hevesle satın almıştım ki hevesim kursağımda kaldı. Tabandan geçen bütün atık su borularını kırdırıp yeniden yaptırdım fakat arıza hiç kesilmeden devam etti. istanbul tesisat çalışanları tesisatcılık dönemlerinden tanıyordum bu yüzden arkadaşları çağırıp arızayı anlattım. Ekipleri Kameralarla gelip boruların içini görüntülediler ve hiç aklımıza gelmeyen yağmur borusu inişinde kırık tespit ettiler. Arızayı da hiçbir yeri kırmadan tamir ettiler. Boruyu yüzeyden götürüp bağlantısını yaptılar. Ekibin başındaki ibrahim ustaya teşekkür ediyorum artık sabahları dükkanı açtığımda kötü koku yok. Çek pasla her gün suları dışarı çekmiyoruz.

 • Erhan Aydemir

  2 senedir rezil olmuştuk mahelleden Tesiatçı getiyorduk yok şurası yok burası deyip Gidiyorlardı yemin ederim psikojim bozuld istanbul tesisat iki saate gelip haletti çok teşekkür ederim

 • Şakir TEKİN

  Kardeşimin dairesinin banyo mutfak tadilatını yaptırmıştık bu aşamada su tesisatlarında yer değişikleri oldu tesisatçımız bağlantılardan sonra tesisata su bastı 2 gün kadar açık tutulduktan sonra fayans işlemine geçildi bu olaydan 2 ay kadar sonra binanın dış cephesinden damlama şeklinde sızıntı oldu. Görevli olduğum firmada çalışan tesisatçılardan edindiğim bilgilerden firmanızın referansı üst düzeydeydi telefon ettim sağolsun İbrahim bey iyi bir yaklaşım gösterdi arızayı bulamaz isek servis ücreti almayacaklarını söyle fayanslar yeni yapıldığı için kırma dökme işide açıkçası beni korkutuyordu gelen ekip Murat ustan ve harun usta titiz bir çalışma sonucu hiç akla hayale gelmeyecek yerden su kaçağını buldular tek hedef gösterip 1 tane fayansla işi kurtarmış olduk firmanıza yaptığı bu hizmet için çok teşekkür ediyorum…

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir