1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (50 oy, ortalama puan: 4,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

kalorifer peteklerinin altı neden ısınmaz

Petek veya radyatörlerinizin altı ısınmıyor mu? Kombinin sıcaklığını yükselttiğiniz halde hala ısınamıyor musunuz? Peki çözüme birde farklı bir yöntemle yaklaşalım. Isınma problemlerinin başında yanlış tesisat uygulamaları birinci sırayı alır. İlk çalıştığı günden beri peteklerin altı ısınmıyor ise tecrübeli bir ustadan mutlaka yardım alın. Böyle bir ustayı nereden bulacağım diyorsanız o zaman usta sizsiniz. Elinize bir anahtar alın ve makalede anlatılan işlemleri sırayla yapın.

Isıtma tesisatına bağlı radyatörlerin alt taraflarının ısınmadığını fark ettiğinizde tesisatınızı temizletmenin zamanı gelmiştir. Eskiden radyatörlerinize el vuramaz derecede sıcaklık varken şimdi eskisi gibi ısıtmıyorsa radyatörlerin altında çamur oluşmuş demektir. Su hızlı bir biçimde dönemediği için gerekli ısıyı alamazsınız. Kombiden en uzak peteklerin alt taraflarının soğuduğunu bir çok evde görebilirsiniz. Reglaj ayarı dediğimiz basit bir yöntemle soğuk olan peteklerin biraz daha ısınmasını sağlayabilirsiniz. Reglaj ayarı nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek evde kendiniz uygulama yapabilirsiniz.

Kombi ve peteklerinizde biriken kireç ve su taşları radyatörünüzde bulunan kanalları tıkayıp suyun devir daim yani sıcak suyun dönüşümüne engel olabilir. Ayrıca kalorifer tesisatınızı oluşturan borular içerisinde kireç suyun yolunu daraltabilir. Bunların hepsini İstanbul Tesisat olarak kimyasal ve makineler yardımıyla açıyoruz. Isınma konusunda daha farklı nedenlerden dolayı şikayetçiyseniz iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Telefondaki yetkiliye mutlaka ısınma problemlerini anlatın.

kalorifer peteklerinin altı neden soğuk olur

Peteklerin Alt Taraflarının Soğuk Olmasının Nedenleri

 1. Peteklerin alt kısımları tamamen buz gibiyse sistem içerisinde kirlilikten dolayı tıkanma meydana gelmiştir. Peteklere giden sıcak su tesisatı tıkandığında hızını kaybeder.
 2. Üst taraf ile alt taraf arasında anormal bir ısı farkı yok ise petekleri temizlettikten sonra mutlaka koruyucu ilaç atmanızı tavsiye ederim.
 3. Kalorifer petekleri alt taraftan yanmaya başlıyorsa petek bağlantılarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bunu anlamak için kombiyi kapatıp 45 dakika bekleyin. Tekrar kombiyi çalıştırın elinizi peteklerin üzerinde gezdirerek yanmayan bölgeyi anlayabilirsiniz.
 4. Kombiye en yakın petek haricinde hiçbir petek ısınmıyor ise kombinin altında bulunan filtre ve kombinin devir daim pompasını kontrol edebilirsiniz. Peteklerin alt taraflarının soğuk olması demek kombinin arızalı olduğuna işaret etmez.
 5. Eviniz çok büyük petek temizliği yaptırdınız hiç bir işe yaramadıysa kombinin hemen altına bir ek pompa bağlanırsa bu durum ortadan kalkacaktır. Sisteme harici bir pompa bağlandığında kombinin pompası ile aynı hızda çalışmayacağı için araya bir adet denge kabı koyulması mecburidir. Denge kabı sistemde oluşan havanın atılmasını sağlayacaktır.
 6. Radyatörler sürekli hava yapıyorsa ısıtma tesisatının en yüksek noktasına aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi otomatik hava purjörü bağlamanız yeterli olacaktır.otomatik hava purjörü ne işe yarar
 7. Odalarda bulunan petekler arasında çok büyük ısı farkı yaşıyorsanız çok sıcak olan odalardaki peteklerin vanasını biraz kısmanız gerekir.
 8. Kombiye en uzak noktada bulunan petekler ile en yakın petek arasında ısı farkı olması normaldir. Bu problemlerin oluşmaması için mobil sistem ısıtma tesisatı yaptırmak her odaya homojen bir ısının dağılmasını sağlayacaktır.
en-iyi-petek-borusu-baglanti-modeli-nasildir
Giriş ve çıkış vanalarının ikisi de alt tarafta olmalıdır

En fazla arızaya sebep olan problemlerin başında ısınmayan peteğe giden boruda kaçak olması başta gelir. Altı ısınmayan peteklerde genelde fark edilmeyecek kadar ufak bir kaçak meydana gelmiş olabilir. Kalorifer borularında meydana gelen kaçak çok ufak olsa da ısınmayı etkileyen faktörler arasında sayabiliriz. Bu problemin daha detaylı incelemek için su kaçağı bulma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kalorifer tesisatlarında meydana gelen kaçaklara çözüm yolları bir kaç farklı yöntemle anlatılmıştır.

Petek temizliği yapılan dairelerin %99’unda tıkanıklık problemleriyle karşılaşılmıştır. Kaloriferleriniz zamanla eski performansını yitirdiğinde direkt petek temizleme servisini arayarak daha fazla ısınabilirsiniz. Temizleme yapıldıktan sonra ortaya çıkan farkı mutlaka göreceksiniz.

ÖNEMLİ NOT : Petek temizliği ile peteklerin suyunu değiştirmeyi sakın birbirine karıştırmayın. Bu iki işlem arasında hem işçilik hemde kullanılan kimyasal farkı vardır. Bizim kullandığımız kimyasal TSE onayı almış piyasada 5 yıldır kullanılan bir kimyasaldır.

Bu gibi firmalar tahliye vanasından radyatörlerin suyunu boşaltıp tesisatın içerisine bir miktar ilaç doldurup temizliğin yapıldığını söyleyebilirler. Ortalama bu işlemler 100 metre kare daire için 1 saat sürmektedir. Tesisat içerisinden su boşaltma işlemini kendinizde yapabilirsiniz.  Paranızda cebinizde kalır. Bizim yaptığımız makineli temizleme işlemi olduğu için sadece petekler temizlenmez, boruların içerisi de tertemiz olur.


Servis Bölgelerimiz


Kullanılan Makineler


Hemen Servis Yazdırın

Panel radyatörlerin halk diliyle petekleri ısınmada kat kaloriferli sistemlerde, merkezi sistemlerde en çok kullanılan radyatör çeşitleridir. Panel radyatörlerin sistemde sıcak su varken ısıtmaması sık rastlanan sorunlar arasında yer alır. Bu sorunların nedenlerini sizlerle paylaşmak istedik.

 • Aşağıda yazılan işlemler peteklerin bir kısmının ısındığı ve bir kısmının ısınmadığı şikayetlerine çözüm için yazılan yazılardır. Peteklerin tümü ısıtmadığında kombide veya kalorifer tesisatı su basıncında sorun olduğunu unutmayalım.
 • Az ısınan petekler genelde tesisatın en son noktasına takılanlardır. Eğer peteklerde hava yoksa, bunun nedeni kombinin su sirkülasyonunu sağlayan pompanın yakın peteklerdeki su sirkülesini, diğer petekler kadar yapmaması. Yakın peteklerde suyu 10 kez çevirirken (sirkülasyon ederken) uzaktaki peteklerde bunun 2 veya 3 kez olması. Bunun için peteklerin vanalarından reglaj ayarı yapılması gereklidir. Yani peteklerin dönüş vanası peteğin altındaki vana, yakından uzağa doğru açıklık konumu ayarlanmalıdır. En yakındaki vana çok kısık, en uzaktaki vana çok açık olmalı. Her eve ve tesisata göre bu ayarlamalar değişebilir.
 • Kombi kat kaloriferi sistemlerinde bu gibi sorunların genellikle tesisatında hava olmasından dolayı peteklerin ısınmadığı tespiti olmuştur.
 • Öncelikle peteklerin gidiş vanasının (üst kısmındaki vana) ve dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu ihtimal çok az olsa da genede ihtimal olduğundan kontrol edilmesinde fayda vardır. Bazı tesisatçı firmalar maliyeti düşürmek için dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) volanlı (çevirmeli) yani normal vana takmayıp, ayarlı vana takmaktadırlar ve ayarlı vanayı kapalı veya kısık bırakılmasından dolayı çok enderde olsa petek ısınmama şikayeti olmaktadır. Bu vana peteğin alt kısımın bir T parçası gibi görünür. Kullanıcıların bunun vana olduğunu bilmediklerinden, bilseler dahi bu vana Allien anahtar ile açıldığından açık mı, kapalı mı olduğunu bilmemektedirler.
 • Peteklerin vanalarının arızalanmasından dolayı petekler yeteri kadar ısıtmayabilir veya hiç ısıtmaz. Petek vanasının içinde conta vananın gövdesine yapıştığı, sıkıştığı v.b. gibi vana arızalarında petek ısınmaması söz konusu olabilir. Buda çok ender rastlanan problemdir.
 • Peteklerin üst kısmında hava alma için yapılmış pürjör vardır. Bu pürjörün yapısına göre tornavida, pense, karga burun gibi aletlerle açılıp, hava bitinceye kadar su gelinceye kadar petekteki hava alınır. Pürjör açılırken saatin ters yönünde açılmalı ve saat yönünde kapanmalıdır. Hava alma işlemi yapılırken peteklerin vanalarının açık konumda olması gereklidir. Petek vanaları saat yönünde kapanır, saatin ters yönünde açılır. Hava alma işlemi yapılırken tesisattaki su basıncı düşecektir. Kat kaloriferi, kombi tesisatındaki su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olmasına dikkat ediniz.
 • Peteklere gelen tesisat borusunun ve ek yerlerinde tıkanıklık olabilir.
 • Boru Tesisatı yapılırken özellikle PPRC (Polipropilen Random Kopolimer) boru halk diliyle plastik boru ek kaynak yerlerinde uygun olmayan şekilde kaynak yapıldığında, kaynak sırasında borunun erimesiyle boru çapının daralması ve hatta hiç su geçişi olmamasına neden olur.
 • Son olarak hatırlatmam gereken bilgi benim de kararsız kaldığım fakat bazı durumlarda işe yaradığını ispatladığım şey peteğin alt tarafında bulunan vanadan veya kör tapa kısmından hava almak. Her zaman peteğin üst tarafında hava olmayabilir. Peteğin alt kısımlarında hava sıkışma yaptığında kanalların içerisine su giriş çıkışını engeller.

kalorifer peteklerinin havası nasıl alınır
Peteğin alt kısımları hala ısınmıyor ise vana ile radyatörü birleştiren rekordan hava alın. Resimde kırmızı ok işareti ile gösterilen parçayı sıcak su akana kadar gevşetin.

 • Bu işlemlerden sonra peteklerin alt kısımları ısınmıyor ise petek temizliği yaptırmanız şarttır. Unutmayın her ısınmayan radyatör temizlik yapılarak düzelmez. Peteklerin içerisindeki tortuyu temizlemeden problemin ne olduğu tam olarak anlaşılmaz.
Bu içeriği paylaş

69 Yorum

 • ali

  peteğin her iki tarafında Termostatik Köşe Radyatör Vanası olmasına gerek var mıdır? Yoksa sıcak suyun geldiği tarfta olması yeterli olur mu

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Sadece sıcak suyun girişinde termostatik vana bulunması yeterlidir. Farklı olarak kombiye bağlı oda termostatı taktırmak alternatif çözümler arasında yer alır. Her iki muslukta termostatlı musluk taktırmak maliyeti artırır.

 • Ali Çınar

  merhabalar;
  Maalesef soğuk diye taşındığımız daire ‘nin petekleri üst kısımlar dereceyi 50-60-70 e getirince ısınmaya başlıyor fakat altarı hiç ısınmıyor. Kombinin altındaki filtreyi temizledik yine değişen birşey olmadı , tesisatcı arkadaşa durumu arz ettik arkadaş bağlantısında bir sorun olduğunu söyledi . yani peteği karşınıza aldığınızda sıcak su üstte soğuk su altta kalıyordu. bize söylediği karşınıza aldığınızda sıcak su yine sağ üsste kalacak soğuk suyu sol alta almalısınız demesiydi. ne kadar doğru ne yapabiliriz.

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Aslında en doğru işlem peteğin en altından sağından sıcak suyun giriş yapıp sol alt kısımdan çıkış yapmasıdır. Size çözüm sunan tesisat ustasının uygulaması doğrudur. Yapılmasında herhangi bir sakınca yok.

 • Tulay vardar

  Merhaba
  Merkezi sistem kalorıfer payölcer takıldı 2 de kapalı 3.5da peteklerın ustu yanıyor altı ya az ya da hıc yanmıyor.4ve 5te cok ıyı yanıyor hem ısınamıyorum hemde yuksek fatura öduyoruz.en ust kattayız kalorıfer kazanı yenilendı bu basıncla alakalı mı yoksa petekler lemi alakalı cozum önerilerınız nelerdır tskler

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Sizin probleminiz termostatlı musluktan kaynaklanıyor. Normalde 2 de çalışması gerekir. Bütün seviyelerde az da olsa çalışır.

 • gultekin

  Merkezi ısıtmalı evde (1.kat) bir petegim yanmıyor temizligi yapıldı otomatik hava purjoru takilmasına ragmen petek çalısmıyor.
  dönüs vanasını kurbagacıkla açtıgımda petege su geliyor kapattıgımda hemen devre dısı kalıyor

  • Kameralı Su Tesisatçı

   o peteğin giriş çıkış yönlerini ters çevirip bağlantı şeklini çapraz yapın yanmaya başlayacaktır.

 • Onur Bulut

  Merhaba,
  İstanbul’da merkezi sistem bulunan 1 yıllık binada ikamet ediyorum. Projede yatak odasına yatay 240*20 cm boyutunda camın altına yatay petek yerleştirilmiş ve petekte termostatlı vana bulunmaktadır. Fakat peteğin ön tarafı çok az ısınıyor. 5 konumunda açıyoruz arka tarafa neredeyse sıcaktan dolayı el değdiremiyoruz, ön tarafı ise sadece ılık oluyor. defalarca havası alındı ama sorun çözülmedi. uygulamayı yapan firma zamanla açılacağını söyleyip geçiştiriyor.
  bu konuda çözüm yolu olarak önerebileceğiniz bir durum var mıdır?

  şimdiden teşekkür ederim.

  • Kameralı Su Tesisatçı

   O peteği diğer odalardaki peteklerle değiştirmenizi öneririm

   • Onur Bulut

    Merhaba,
    Diğer odalardaki petekler 90*100 cm boyutundadır. sadece yatak odası peteği 240*20 cm yatay uzun cam altı petektir. (diğerleri ile değişim yapılamaz)
    Su giriş çıkışı alttan bağlantılıdır. su girişini üste alarak çapraz bağlantı ile çözüm sağlanabilir mi?
    binanın garantisi devam etmektedir. tamir değil peteğin değişmesi gerekiyor diyorsanız değişim için müteahhit firmaya baskı yapayım.

    teşekkür ederim.

    • Kameralı Su Tesisatçı

     petek bağlantılarını değiştirmektense peteğin komple değişimi daha uygundur. Sonuçta fabrikasyon hatası olabilir. Mütahit firma bunu yapmadan önce aynı binadan bir peteği söküp sizinkiyle değiştirsin denesin.

 • Ferhat Irmak

  Mrb bızım sorumumuz 2 katlı eve kömürlü kalorifer yaptırıp ısınamamak.kaloriferler cok sıcak değil kazan yanıyor acaba pompa mı basmıyor alt kat 18 derece üst kat 11 derece sıcak su önce üste sonra alta iniyor kazan çıkış boruları 32 lik

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Kazan çıkış borularını 40 lık olarak değiştirdiğinizde yaşadığınız sorun ortadan kalkacaktır. 40 lık kazan borularını en üst kata kadar değiştirin.

 • HÜSEYİN SARI

  İyi günler. Merkezi ısıtma sistemli bir sitede oturuyorum. Isı pay ölçerli. Bütün peteklere termostatik vana taktırdım. Oturma odası, yatak odası ve çocuk odasını sürekli kullanıyorum. 1 oda ve mutfağın peteği sürekli kapalı. Tasarruf açısından yanlış mı yapıyorum? Kullandığım 3 oda 4-5 te yanıyor sürekli.Diğer kullanmadığım 2 odayı da açıp dereceyi düşürmek doğru olur mu?

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Bu sistemleri kullandığınızda kullanmadığınız odaların vanalarını kapatabilirsiniz. Sonuçta yaktığınız kadar ödüyorsunuz

 • abdullah nusret dal

  öncelikle iyi çalışmalar anlatımınız ve yardımlarınız için teşekkürler..
  bizim apartmanda alttan bağlantılı termostatik vanalı merkezi sistem ısıtma var biz 1.kattayız ısıtma 13.katta oturma odamızdaki petek hem küçük hemde vanalar açık olduğu halde bi çıtırtı sesi var 2 yıllık bir bina henüz benim sorum buna ek yapabilirmiyim odayı daha iyi ısıtması açısından bu arada kılıflı boru kullanılmış daire girişinde de çoklu vana ile dağıtılıyor içeriye bu konuda ne yapmam gerekli yani termostatik vanaların kafasını çıkardım engellemesin diye onları söküp normal vana takmalımıyım çıtırtı neden olur çok rahatsız etmiyor ama alt ve üst tarafı ısı farkı var azda olsa radyatörde…

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Öncelikle gelen sesin radyatörden mi yoksa musluktan mı geldiğine bakın. Genelde musluklardan dolayı bu sıkıntı oluşur musluğun birini değiştirin sesin kaybolduğunu göreceksiniz. Peteklerin ısınmasına gelince hiçbir zaman kaloriferlerin alt ve üst sıcaklığı eşit olmaz. Az da olsa alt taraflar soğuk olur.

 • Kaan kaan

  Merhaba
  Merkezi ısıtmalı (doğalgaz) sitede oturuyorum. Bunu sitenin satış sonrası hizmetine bildirdim. Geldiler ve ters bağlantı olduğunu söyleyip düzelttiler. Peteklerde termostatlı Vana var. Benim sorunum peteklerin kısmı üstü ısınıyor kısmı ısınmıyor. Misal hepsini 3e açtığımda 2 petek komple ısınıyor ama diğer 3de petekte üstü ısınıyor ve alt tarafı soğuk ve bu 3 peteğin diğer ikisi gibi sıcak değil.
  Eve gelen teknikçiyi ve mekanikçiyi dövüceğim artık. Lütfen bana yardımcı olun.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Maalesef bu sorun merkezi sistemle ısınan tüm daireler de sık rastlanır durum haline geldi. Yapılacak tek şey alt tarafları ısınmayan radyatörlerin bağlantı şekillerini değiştirmek olacaktır. Çapraz bağlantı modeli ile bu sorunu %99 çözebilirsiniz.

 • gurkan aka

  Sadece kullandigim peteğin reglaj musluklarini acip digerlerini kapatsam kombiye bir problem yaratir mi? Bar dusuyor kendi kendine diger tarflarda kacak oldugunu dusunuyorum. Bu yuzden sadece kullandigim petegin reglaj musluklarini acip digerlerini kapatip barı sabitlemeyi dusundum.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Bunu ancak mobil sitem kollektör bulunan bir ısıtmada yapabilirsiniz. Öbür türlü peteğin vanalarını kapatmak kaçağı durdurmaz. Kaçağı durdurmak için kimyasal ilaçlar kullanıyoruz.

 • TUNCER ŞAHİN

  merhaba.öncelikle ev yeni 145 m2, dış cephe yalıtımlı ve petekler sıfır.ECA 24000 KW LIK yoğuşmalı confeo plus kullanıyorum.küçük bebeğim olduğu için evin ısısı tüm odalarda 23.5 veya 24.0 c olması lazım.problem kombiye en yakın peteğin alt kısmı çok az ısınıyor diğer odaların ki ise ısınmıyor. usta çağırdım önce reglaj ayarını yaptık ve kombinin suyunu 1.9 dan 2.3 e çıkarıp basıncı artırdı.fakat peteklerin altı şimdi ise sadece ılık oluyor yani yine ısınmıyor.sonra oda termostatı al istediğin sıcaklıklığı elde edersin dedi öyle yaptım ama bu kezde normalde (kombi 41c de yanarken arka odalarım ılık ve günde 8 m3 harcıyordum. termostattan sonra ise (kombi 70 c de yanarken ön oda hemen ısındığı için arka odalarım buz gibi ve günde 11m3 harcamaya başladım ) benim peteklerin alt kısımlarını ısıtmak ve ısıyı yüksek tutarak tüketimi azaltmam için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olabilirmisiniz

  • Cihazlı Tesisatçı

   Tuncer bey petek temizliği yapıldıktan sonra peteklerin alt taraflarını ısıtmak için devir daim hızını artırmamız gerekiyor. Bunun içi gerekli olan kademeli bir ek pompa takılması ve sistemin en yüksek noktasına otomatik hava purjörü takarak ısıtma sorununuzu tamamen çözebiliriz.

 • irfan Kılınç

  Merhaba benim kombim ecea markasıdır 3 yıl oldu sıfır taktırdım ama petekler altı ısınmıyor üstü ısınıyor ama cok cok az ısınıyor ben suyunu ve havasını boşalttım yinede aynı degisen birsey yok bunun icin ne yapmam gerekiyor Bilginize arz ederim

 • İsmail avşar

  İlk defa konbi kullanıyorum konbim 55 derecede oda termostatım 23 derecede enson petegim tam ısınmıyor reglaj ayarı yaptım alvanadan denedim olmadı üst vanadan denedim olmadı bırde dıger peteklerın en alt kısmları soğuk üstü cok sıcak petekler çapraz bağlı peteklerın üç köşesi ates gıbı diğer köşesi soğuk ısınan köşeler üst köşeler ve alt dönüş köşesi. Isınma problemi yaşıyorum yardımcı olurmusunuz tesekürler

 • VOLKAN

  Adana da yaşıyorum.10.katta (en son daire) sıfır daire satın aldım.Kalerifer hattı ve petekler merkezi ısıtma sistemine göre döşenmiş.3.30 metre olan petekleri 7.50 metre olarak değiştirdim.Fakat 60 derecede sabaha kadar çalıştırdığım kombi evimi ısıtmadı.Peteklerin havası alındı reglaj ayarı yapıldı ama sonuç değişmedi.30 günlük kombi sıfır petek ama ev ısınmıyor.6.kat 8. kat ve yine 10. kat karşı komşum da hiç bir petek değişimi yapılmadan 43 derecede evin içi hamam gibi oluyor.petekler ısınmasına rağmen ev ısınmıyor.NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ.

 • Orhan

  Petek bağlantısında sıcak su girişi üstten mi olmalı alttan mı

  • Cihazlı Tesisatçı

   Petek bağlantıları yapılırken alttan giriş veriliyorsa alttan çıkış sağlanır. Çapraz bağlantı üstten giriş alttan çıkış en sağlıklı bağlantı olacaktır.

 • Hasan

  Biz Öğrenci olduğumuz için evde 6 adet petek var ve biz bunlardan sadece 3 tanesini yakıyoruz bu ücrette herhangi bir fark yaratır mı yaratırsa bu mevla çok değişir mi?
  bide biz 12 saat yakıyoruz 12 saat yakmıyoruz bu bize daha mı masraflı olur yoksa sabit bir ısıda 24 saat mı yakmak daha cazip olur ?

  • Cihazlı Tesisatçı

   6 petek ile 3 petek arasında fiyat farkı oluşmaz. Sebebi ise 3 petek içinde sistemi komple göz önüne alıp yeteri kadar ilaç kullanılır ve bir daire servis ücreti yansıtılacaktır. Gündüz kombiyi kapatıp akşam olunca tekrar çalıştırmak arasında en fazla 50 TL doğalgaz faturası fark eder. Çünkü akşam eve döndüğünüzde soğuk bir evle karşılaşıp oda sıcaklığını yakalamak için kombi sürekli çalışmaya başlayacak. Aradaki bu ufak miktar için evi soğutmaya gerek yok.

 • Coşkun Cengiz

  Merhaba,
  Evimizde yoğuşmali kombi var. Radyatörler hepsinin yüksekliği 50cm sirasiyka uzunluklari şöyle : 40, 50, 50, 50, 50, 140 cm toplamda 3.80 metre. Evim tokide, merkezi sistemden ferdî kombiye geçiş yapılmış. Kombiyi şu anda 45derecede calıştırıyoruz ve odalarin sicakligi 20 veya 21 bazan 22 derece oluyor. Fakat alt ve üst katta duran yok.
  Bu peteklerin metrajını büyütsek bizim için makul okur mu? Eğer olursa; mesala 50cm uzunluğundaki radyatör yerine 600×1200 lük radyatör taktirsak yeni radyatör hem yüksek hem uzun olacagi icin (radyatörler çapraz bağlı) alttaki çıkışa 2 dirsekli ek boru , üstteki girişe de ek parça ekleyip bağlanti mümkün olacak gibi görünüyor. Diğer radyatorlerde de böyle dirsekli bağlanti olacak. Bu durum suyun devir daimine dolayisiyla kombinin çalışmasina olumsuz etki eder mi? Ve bu bağlantilarda hangi çeşit boru kullanilmalidir? Şimdiden teşekkür ederim..

  • Cihazlı Tesisatçı

   Coşkun bey petekleri büyütüp masraf yapmak yerine kombinin sıcaklık ayarını 60 dereceye çıkarmayı neden düşünmüyorsunuz. Sonuçta büyük peteği ısıtmak için kombi daha fazla enerji harcayacak.

 • Emin argunhan

  merhabalar salonuma ilave Petek eklettirdim. Mevcutta olan peteğin alttarafı soğuk diğer eklettirdiğim peteğe sıcaklık gidene kadar kombi derecesi düşüyo ne yapmam gerek?

  • Cihazlı Tesisatçı

   Bu sorunu yaşamanız çok normal. Kapasitenin üzerine siz eklemeye yaptığınızda kombi bunu karşılayamayacak duruma geliyor. Sistemin ısıtabileceği kapasite bellidir. Bunun üstüne kalorifer peteği eklemek ısıyı artırmaz. Bir radyatöre gelen sıcak suyu siz ikiye bölmüşsünüz. O peteklerin ikisini de çıkarın yerine tek bir petek fakat biraz büyüterek daha verimli ısı alabilirsiniz.

 • Nuri

  Merhabalar merkezi sistemli bir apartmanda oturuyorum ama mutfakta salonda yatak odasinda petek var mutfaktaki petek yaniyor salondaki petek cok az isitiyor yatak odasindaki hic isitmiyor sebebi ne olabilir. Ufak bebegim var yoksa gun icinde gelirmisiniz bakmaya

  • Cihazlı Tesisatçı

   Merkezi sistemlerde petek hiç yanmıyor sa mutlaka hava sıkışmıştır. Yada kazan içerisinde bulunan su azalmış olabilir. Bu tarz problemlere binanın teknik görevlisiyle iletişime geçerek çözebilirsiniz.

 • Olcay

  Merhaba ben 80000 cal katı yakıtlı kalorifer kazani kullanıyorum 3 katlı dairede kullanıyor 3 katta kalorifer tesisatı alt giriş alt çıkış 2 kat üst giriş alt çıkış çapraz alt kısım ısınmıyor. Bağlantıların farklı olması etkiler mi

  • Cihazlı Tesisatçı

   Genelde çapraz bağlantı tercih edilebilir. Sizin söylediğiniz tüm bağlantı şekilleri doğru yapılan bir iş. Sizin dairelerde farklı bir sorun vardır tesisat temizliği gerekebilir.

 • Özer

  Merhaba,
  Benim evdeki peteklerin alt kısımları ısınmıyor. Usta çağırıp petek temizliği yaptırdım.. Yok ilaçtı, yok berrak suydu, yok havaydı, yok efendim 3 yollu vanaydı, pompaydı derken 2 gün boyunca 6 saatlik bir çalışma sonucu.. Usta gelmeden önce nasıl peteklerin alt kısmı yanmıyordu… Şu anda PETEKLERİN ALT KISMI YİNE YANMIYOR.. Yani ısınmıyor.. iNTERNETTEN ÖĞRENDİĞİM KADARIYLA KOMBİ DEN GELEN SICAK SU ÇAPRAZ BAĞLANTI İLE ÜSTTEN GİRMESİ GERKEİYOR.. Bende emin olmak için kombiyi açtım ve peteklerin üst giriş ve alt giriş vanalarının üzerine elimi koyduğumda sıcak suyun alttan giriş yaptığını farkettim.. Sorum şu ki ; Kombinin altında sıcak su çıkışı ile soğuk (yani peteklerden geri dönüş) su girişlinin yönlerini değiştirirsem bi yararı olurmu.. Yani kombinin altında ki hatların yerini değiştirsem olumlu bir sonuç alabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim..

  • Cihazlı Tesisatçı

   Kombinin altından direk çapraz bağlantı yapılması gerekiyor. En sağdaki boruyu en soldaki boruya ve en soldaki boruyu en sağdaki boruya bağlayarak ters bağlantı sorununu çözebilirsiniz.

 • tuncay bostancı

  merhaba;
  yenidoğan bebeklerimiz için yatak odamızdaki mevcut petek yeteri kadar ısıtmıyor yatak odamıza ek bir petek taktırmamız mümkün olur mu acaba?olursa nasıl yapmak gerekir acaba?
  teşekkürler.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Ek petek bağlamak yerine, kalori değerleri yüksek diğer radyatörden daha büyük boyutta petek bağlatabilirsiniz. Tesisatın ısıtabileceği belli kapasitede radyatör vardır. Siz fazladan radyatörü bağladığınızda aldığınız ısı çok fark etmez. En kaliteli petek modeli hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

 • BORA ÖGEER

  HOCAM ; TESİSATIN KOMBİ ÇIKIŞINA EK BİR MİNİ DEVRİDAİM MOTORU TAKTIRMAK İSTİYORUM. DİKKAT ETMEM GEREKEN ÖNEMLİ HUSUSLAR NELER OLABİLİR. SAYGILAR.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Kombinin kendi pompası ile diğer takacağınız pompa aynı yönde dönmesi yeterlidir. Ayrıca bu iki pompanın biri diğerinden daha hızlı çalışırsa sistemde sürekli hava yapar.

 • Hüseyin ERBAŞ

  Peteğin ust tarafi isiniyo alti isinmiyor havasida alindi aceba devir daimmi yapmiyor bu sorunu nasil giderebilirim

  • Cihazlı Tesisatçı

   Peteklerin içi kirlenmiş olabilir. Devir daim sırasında ileriye gitmekte zorlanan su peteklerin alt taraflarının soğumasına sebep olur. Siz en iyisi petek temizliği yaptırın.

 • Özgür

  Petek temizliğini kaça yapıyosunuz ve benim yatak odasındaki petek hiç ısınmıyor Kombiyi sıcaklığını çok açmam gerekiyor biraz ısınması için Ayrıca bütün odalardaki peteklerinin altı ısınmıyor Bütün bunların arızalarını gidermek ortalama kaç para gider

 • Emre Karakaya

  Merhaba hocam bizim eve yeni petek bağlandı ev dublex doğalgaz yok 40binlik kömür sobası kuruldu 60 derecede yakıyoruz devirdaim pompasının üzerinde 3 kademe var biz ikide çalıştırıyoruz ama petekler yeteri kadar ısınmıyor 3 yaptığımız zaman zararımız olur mu

  • Cihazlı Tesisatçı

   Emre bey pompayı 3. kademeye aldığınız zaman pek fazla zararınız olmaz. Bunun yerine tesisat temizleme kimyasalı kullanarak temizlik yaptırmanız daha doğru olur. Sistemin içerisini 1 gün boyunca temizleyerek daha fazla randıman alabilirsiniz.

 • AYSEL K.

  merhaba 2 hafta önce kombi ve petek bakımı yaptırdım bakımcı fazla kirlenmemiş ama şimdi daha güzel ısınırsınız dedi 🙂 ama ne yazık ki şimdi eski derecemiz 40 ta ısınırken şimdi 45-50 de bile ısınamıyoruz. peteklerin orta kısmından alt tarafı hiç ısınmıyor sizce neden kaynaklı olabilir ne yapmam lazım.sorunu kendim düzeltebilir miyim acil yardımlarınızı bekliyorum…

  • Cihazlı Tesisatçı

   Aysel hanım kullanılan kimyasal bu noktada çok önemli petek temizliği işi bittikten sonra koruma kimyasalı kullanılmadıysa sorunu bu yüzden yaşıyor olabilirsiniz. Temizlik sırasında kombinin içine pislik gittiyse su sirkülasyonu yavaşladığı için bu yüzden de petekler ısıtmayabilir.

 • İlker Ayanoğlu

  Peteklerim de vanalar iki tarafta da ve aşağıda. Hangisi soğuk su hangisi sıcak su nasıl anlarım? Reglaj ayarı yaparken her 2 vana içinde aynı işlemi uyguladım. Soğuk su vanasını tamamen açmamın daha mantıklı olacağını düşünüyorum o nedenle soruyorum. Teşekkürler.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Peteklerde soğuk sıcak su borusu yok. Sadece gidiş ve dönüş borusu vardır. Yazıyla gidiş neresi dönüş neresi anlatmamız mümkün değil

 • hülya özdemir

  Arkadaşlar.Benimde bir sorum olacak. Bosch Classic Condense kombi kullanıyorum.Memnunum. Isınmada bir sorun yok. Kombi mutfakta. Borular alttan döşemeli dağıtım antrede kombiye yaklaşık 5-7 metre uzaklıkta.Isınma konusunda çocuk odası diğer odalara göre az ısınıyor, oda kuzeydoğuda. Odada iki tane biri açılır iki kantlı, bir tane tek açılır tek kanat pencere ve balkon kapısı var.Dağıtım konnektörü mecburen altı patek olduğu için 6 lı.Dağıtımın hemen arkası banyo.Yanı çocuk odası.Konnektörü 7 li ye değiştirip banyodan çocuk odasına yeni bir petek koydursam sonuç nasıl olur? Veya banyodaki havlupandan ek nasıl yapabilirim? Planda anlatabildim galiba.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Kollektörü 7 lik yaptıktan sonra alacağınız sonuç daha iyi olur. Fakat sisteme fazla petek atmak daha fazla ısınacağınız anlamına gelmez. Sonuçta konutun büyüklüğü hesaplanarak ihtiyaca göre kombi ve boru çapı montaj edilmiştir. Bunların üzerine ekleme yaptığınız zaman diğer peteklerde ısı kaybı yaşayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar peteğin boyunu büyüterek daha fazla ısınacaklarını zanneder fakat aldıkları ısı aynı kalır. Kaliteli bir radyatör kullanmak bence daha doğru tercih olacaktır.

 • SEYFETTİN UYSAL

  benim sorunum merkezikatı ısıtmalı son kat 8 adet petek bulunmakda hepside altları ısınmıyor üstleri ısınıyor sorun ne olabilir

  • Cihazlı Tesisatçı

   Bu sorunun sebebini anlayabilmek için diğer dairelerde bu skıntı yaşanıyormu bakmak gerekir.

 • okan özdemir

  İyi günler, peteklerin alt ve orta kısımlarında ısınma sorunu var. Petekler ve kombi yeni bağlandı. Peteklerin sıcak su giriş vanası sol altta çıkış vanası ise sağ altta. Vanaların altta olması peteklerin ısınmasını etkiler mi? Çapraz bağlantı olarak bağlatmak ısının peteklere dağılımını değiştirir mi ? Isınma sorunu yaşadığım peteklerin boyları 1.5 ve 1.8 metre. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Kalorifer peteklerinin kapasitesi tesisat borularının çapına uygun olarak bağlanmadığı için bu sorundan kurtulmanız mümkün değil. Küçük çaplarda çekilen kalorifer tesisatların bu sıkıntıları görmek mümkün. En kolay yoldan çözümü ek pompa bağlayıp tesisatın su sirkülasyon hızını artırabilirsiniz. Bu yöntemle ısınmayan petek asla olmaz. Bütün peteklere el vuramazsınız, hepsi sıcacık olur.

  • Anonim

   kombinin üç yollu tamir takımını kontrol ettirin

 • Özlem Hicip T.

  Evimiz 2 katĺi yukardaki 2 tane petegın üstü ısınıyor altı ısınmıyor neden ne yapmamız gerekiyor

 • mutlucan açıkagöz

  peteklerin alt kısımdaki su vanası her zaman açıkmı kalmak zorundadır yoksa kapalı durmasımı lazım

  • Hsyn cln

   Alttaki çıkış vanaları açık olmalı.

 • Cebrail

  Peteklerimin alti osinmiyor Merhaba Peteklerimin al tarafi isinmiyor eryamanda oturuyorum petek temizleme islemini ne kadara yapiyorsunuz bize geri donus yapabilirmisniz tskler

 • sami d.

  iyi günler,
  peteklerin yan ısısı (en azından üst kısım) oldukça sıcak olmasına rağmen petek üstünden hiç har çıkmamakta. Bu da temizlikle mi alakalıdır?

 • gökhan demir

  Merhaba, Adapazarında ikamet ediyorum, buraya servisiniz var mı bilemiyorum ama internette yaptığım araştırmada işin ehli olduğunuza kanaat ederek çözüm için size sormak istedim. Adapazarı’nda müstakil bir evde oturuyoz, Ev 30 yıllık eski bir ev, duvarlar yığma tuğla yani 30 cm kalınlığında. Ev 2 katlı alt kata kaba inşaat şeklinde yani camı kapısı yok. Üst kata 2 sene önce doğalgaz döşektik, kombi viesman yoğuşmalı, petekler demirdöküm plus. tüm bunları tavsiye üzerine aldık. Ancak özellikle peteklerin alt kısımları üst kısımlarına göre ciddi derecede ısınmıyor. İnterntten araştırınca bunun bir problem olmadığını peteklerin çalışma sisteminin bu olduğu, üst kısımların daha fazla ısınmasının normal olduğu yazıyor. Ancak bu petekler evi ısıtmıyor, hatta bazıları kendilerini zor ısıtıyor, bu durum yaklaşık 500-550 TL gibi fatura ödememize rağmen böyle. Evde ısı yalıtımı da yok ama bu kadar tüketime rağmen evin belli bir derecede ısınması gerektiğini düşnüyorum. Evin ısınmamasında peteklerin alt kısmının üst kısmı kadar ısınmaması ne derece etkilidir ve bu durum için bir çözümünüz var mı ve Adapazarı’na gelebilecek ekibiniz mevcut mudur? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim

  • Mustafa Gezer

   Merhaba.. Öncelikle alttaki boş inşaat bir dezavantaj. Odalarinizda laminant parke var mı bilmiyorum, yoksa yaptırın. Varsa da, laminant altına olabilecek en kalın yalıtım malzemesi konmalı. Kombinizin pompası yetersiz kalıyor olabilir. Altına ek pompa taktırın. Bunun doğru çalışması için de bir denge kabı gerekiyor. Bu bence çok önemli bir işlem. Yalıtım konusunda ise yapabileceğiniz ne varsa, bir uzman yardımıyla yapın. Petekleriniz en kaliteli petek.. Yani benim önerim, yalıtım ve ek pompa..

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.