İSTANBUL TESİSAT | Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanıklığı yaşanan konut ve ticari alanlarda su taşması sonucu biriken yağlardan dolayı koku problemleri yaşanmaktadır. Lavabo temizliği insanların sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için önemlidir. Çeşitli lavabo açıcılar ve kameralı sistemlerle temizliği yapılan gider borularının içerisinde kalan atık maddeler suyun akış hızını olumsuz etkiler. Banyolarda kullanılan sabun artıkları, lavabo borusunun dibine çökerek saçların birbirine yapışıp yumak oluşturmasına sebep olur. Hortum tarzı esnek malzemelerle tıkanıklığı açmaya çalışmak size geçici çözümler sunar. Demir yada sert cisimler kullanılarak açılan tıkanmalar ise lavabo borusunun kırılmasına neden olur. Tıkanıklık açılır fakat beraberinde alt kata su damlamaya başlar. Bir yerde sürekli lavabo tıkanıyor ise robotla lavaboyu açtırmak kalıcı çözüm sağlayacaktır. Giderin içerisinden gönderilen yılan tarzı yay sistemi borunun şekline göre kıvrılarak tıkanıklığın olduğu noktaya ulaşır. Dönerek ilerleyen çelik yay boru temizliğini yaptıktan sonra geriye doğru çekilir. İlerleme sağlarken borulara zarar vermeden tıkanık lavabo giderini açar. Bu sistemi kullanırken yapılan işin kontrolü için kamera kullanmak şarttır. 

Atık su tahliye borularında robotla lavabo tıkanıklığı açma hizmeti en kısa sürede verilmektedir. Verilen bilgiler arasında kameralı robotun ne işe yaradığı ve evde kendi başınıza basit tıkanmalarla nasıl açacağınız hakkında öneriler yer almaktadır. Tıkanık lavaboları açmak için yapılması gereken en önemli kural gider borusu içerisinde yağlanmayı hızlandıracak kullanımlardan uzak durmak gerekir. Tıkanan tüm lavaboların giderlerinde kamerayla yapılan görüntülemede yağlanma sonucu tıkanıklığın oluştuğu görülmüştür. Yaşanan bu sıkıntılar sadece Ülkemize has bir durum değildir. Dünyanın her yerinde bizim gibi lavabo açan firmalara rastlamanız mümkündür. Bazen lavaboların içi çok kirlendiğinde etrafa kötü kokular yaymaya başlar. Hiç para ödemeden evdeki imkanlarla lavabo tıkanmalarını açmak için pompalama ya da sirke tekniklerini uygulayabilirsiniz. İşlemleri sırasıyla denedim fakat sonuç alamadım diyorsanız boşuna daha fazla enerji kaybetmeyin. Bu yöntemler sadece basit tıkanıklıkları açmak için işe yarar. Daha fazlası için profesyonel bir yardım almanız gereklidir. Lavaboyu asitli kimyasal yöntemleriyle açarken borulara zarar verecek türden ilaçlar sakın kullanmayın. Düzenli olarak lavabo açıcı benzeri kimyasalların kullanılması boru geçişlerinde sızdırmazlığı önlemek için kullanılan contaları eritir. Görevini tam anlamıyla yapamayan bağlantı contaları su kaçırmaya başladığında alt katın tavanında sararma ve kararma şikayetiyle karşılaşırsınız.

tıkanmış lavabo gideri açan firma
tıkanmış lavabo gideri açan firma

Robotla Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Gider borularında yaşanan tıkanıklık sorunları gelişen teknolojiyle birlikte kısa sürede açılmaktadır. Evde kendi yöntemleriniz ile açamadığınız tıkanmaları robot makine çağırarak açtırmayı deneyebilirsiniz. Tıkanmış lavabo ve mutfak giderlerinin içine gönderdiğimiz borunun şekline göre kıvrılabilen esnek yay sistemi tıkanıklığın olduğu noktaya kadar ilerler. Tıkanmaya yol açan yabancı maddeler robotun kafa kısmına sarılarak geriye doğru çekilir. Şayet tıkanma yağlanmadan dolayı olmuş ise parçalamak için zincir kafa dediğimiz parça robota takılarak gönderilir. Bu işlemlerin sonunda giderin tamamen açılıp açılmadığını kontrol etmek için kamerayla görüntü alırız. Tıkanmaya neyin sebep olduğu kamera sayesinde açıkça gözlenir. Açılması imkansız tıkanmalara karşı yer tespiti cihazıyla tıkanıklığın noktasal olarak yeri belirlenip tadilat çalışması yapılabilmektedir. Bu sayede zemine döşenen kaplama malzemelerinin fazladan kırılmasına gerek kalmaz. Tadilat çalışmalarına alternatif olarak boruların içerisinde basınçlı yıkama yapılarak gereksiz tadilat çalışmasını engellenebilir.

kırmadan robotla lavabo açıcı
kırmadan robotla lavabo açıcı

Lavabolar Neden Tıkanır?

Kısa sürekli tıkanmalar genelde ticari alanların lavabolarında yaşanır. Gıda işiyle meşgul işletmelerin mutfaklarından dökülen yemek artıkları tıkanmaya sebep olur. Eğim verilmeden yapılan atık su borularında bu şikayetler yılda birkaç kez tekrarlanır. Suyun akış yönü ters verildiği için evyeden dökülen yemek artıkları boruda birikme yapar. Giderin içerisinde set oluşturan maddeler pis suyun kanalizasyona gitmesinin önüne geçer. Mutfaktan ya da diğer lavabolardan dökülen sular geri taşma yaparak geri gelir. Bina içerisindeki ana boruların çeperi geniş ve dikey döşendiği için bez gibi suda erimeyen katı atıklar atılmadığı sürece tıkanma yapmaz. Konutlarda alt yapı tesisatı döşenirken uygun açıda eğim verilmesi bu yüzden çok önemlidir. Lavabo deliğinden itibaren ana boruya giden mesafe 10 metre mesafeyi geçmemesi gerekir. Bu şartlar sağlandıktan sonra geriye kalan kullanıcıların dikkatli olmasıdır. Düzenli olarak gider temizliği yapılan yerlerde tıkanıklık şikayeti yaşanmaz. Borunun içerine gönderilen basınçlı su jeti lavabo borusunun temizliğini kusursuz olarak yapmaktadır. İşletmelerin bu tür bakımları zamanında yaptırmaması sonucu ani tıkanmalara neden olduğundan ticari kayıplara yol açar. Suyun yaşam alanlarında kullanılmadığı bir bölüm yoktur. Bu yüzden içeri gelen temiz su borularıyla birlikte tahliye amacıyla kullanılan su borularını da düşünmek gereklidir.

Lavabo Açma Yöntemleri

Gider boruları içerisinde kalan yiyecek artıklarını ve sabun kalıntılarını çevre dostu olmayan kimyasallar kullanarak tıkanıklığı açmaya çalışmak size geçici çözümler sunabilir.

Lavabolarda oluşan tıkanmaların sebepleri:

 • Değişen toprak, donmuş zemin, zeminin oturması sonucu borularda zarar görmüş kırılma yada çökme olabilir.
 • Tıkanma: Yağ birikimi veya yabancı bir nesne suyun gidişini kısıtlar veya hattın doğrudan su akışını durdurabilir.
 • Korozyon: Boruların dayanıklılık sürecine bağlı olarak ömrünü tamamlamış olması.
 • Göbekli boru: Borunun bir bölümü kağıt ve atık toplayan bir vadi oluşturması, zemin ve toprak koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.
 • Sızdıran ek yerleri: Borular arasındaki mühürler pis su borusu çevresinde kaçağa neden olur.
 • Kanalizasyon Ana Hattı: Ağaç veya çalı kökleri kanalizasyon hattı işgal etmiş veya temizliği yapılmayan bir boru olabilir.
 • Mevcut borular bozulmuş veya aşınmış olabilir yatak kısmı iyi malzemeden beslenmemiş olabilir.
Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır?

Mutfak lavabo bağlantılarının ana boruya uzaklığı nedeniyle sürekli tıkanmalar yaşayabilirsiniz. Mesafenin uzun olması pis suyun akış hızını yavaşlatır. Ağır ilerleyen atık suda yiyecek ve yemek yağları dibe çöker. Önü kapanan lavabonun borusunda su gidişi tamamen durduğunda tıkanma meydana gelir. Suyun gidiş yönüne doğru akıntının sağlıklı verilmemesi, yatay döşenen mutfak lavabosu borularında sık sık tıkanıklığa neden olur. Böyle durumların yaşanmasının önüne kararlı bir biçimde geçilmesi için belirli dönemlerde mutfak lavabolarının içi yıkanmalıdır.

Yorumlar (13)

 • Ruhankaynat

  Evimizin içine ya lavobalardan yada alafrangalatdan koku geliyor ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 • Ali-Emel Demiralp

  Evimizin giderindeki çok büyük sıkıntıları görüntüleyerek tespit edip, problemleri inanılmaz bir sürede, inanılmaz bir hızda çözdüğünüz için çok teşekkür ederiz. Üç gün içinde salon, mutfak, bahçe kırıldı, tüm borular değiştirildi, kırılan taşlar yerine yenileri kaplandı. Gece saat 10:30’a kadar, iş bitene kadar çalışıldı. Kadir Usta’ya, birlikte çalıştığı arkadaşlara, Mazlum Usta’ya çok çok teşekkür ederiz. Gerçekten işini çok iyi yapan bir firmaymışsınız.

 • Arif Yüzer

  Bulunduğum yerde kiracıyım daireye taşınalı ortalama bir hafta oldu bulaşık makinesi gidere bağladıktan sonra geri tepme başladı. Lavabonun suyu hiç gitmiyor bugün çamaşır makinesini çalıştırdım sular geri gelmeye başladı. Sizce böyle bir tıkanma olayı sonuncunda kiracı mı? yoksa ev sahibimi masrafı karşılamak zorunda. Ben lavabo açan firmaların birine tıkanıklığı 150 TL karşılığında açtırdım. Ustalar boruda yağlanma sonucu tıkanıklığın oluştuğunu söylediler. Hiç böyle bir durumla karşılaştınız mı?

 • ŞAHİN Ç.

  Bizim de tuvalet giderimiz sık sık tıkanıyor.Yaklaşık 2 yıl önce üst kata yeni kiracının gelmesiyle
  tıkanma sorunu yaşamaya başladık.Üst kattan tuvalete atılan kağıt parçaları ve pedler tıkanmalara
  sebebiyet verdi.Halende atmaya devam ediyorlar.İlk başlarda kimyasal açıcılar ile ( kostik , sıvı jel )
  açtığımızda 3-4 ay tıkanma olmazken şimdi bu 1 haftaya düştü.Evimiz sigortalı olduğu için geçen
  sene tamamen tıkalı iken sigorta firmasından gelen arkadaş kamera olmadan sadece matkap ucuna takılan
  titreşim telleriyle salınım yaparak güya açmıştı.Tıkanan yer tam da sitenizde bahsettiğiniz gibi bizim
  giderin ek çıkış yeridir.Üst kattan tuvalet kağıtlarının atılmasıyla tıkanma çıkış borusunun olduğu ek yer de
  oluyor.Apartmanın gider borusu 40 yıllık beton boru.Normalde tuvalet kağıtları atılmasa böyle bir
  sorunumuz olmayacak ama maalesef sürekli atılıyor.Sizden öğrenmek istediğim daralmış olan
  tıkanan ek yerin çapını yani et kalınlığını kireç ve tortularla beraber elinizdeki cihazlarla açabilir misiniz?
  Çünkü geçen sene gelen sigortacı arkadaş da 15 metre salınım yaparak açmıştı ancak 4 ay sonra gene
  tıkanma olmuştu.Şu an gider yarı açık ve boruyu tamamen açarak aynı sorunun tekrarlanmamasını
  garanti edebilir misiniz? Çünkü sizden sonrada üst kattan kağıt atılmaya devam edilecek.Böyle bir işlem
  bize fiyat olarak ne kadara mal olur.Konuyu açık yazdım çünkü daha evvel yapılanlar sonuç vermedi.
  Evimiz Kadıköy’dedir.
  Konu hakkında cevap maili yazabilirseniz çok memnun olurum.

 • H.UĞUR

  Mutfağın tavanından son yedi aydır zaman zaman su damlıyıor ve sürekli genişliyerek yayılıyordu son zamanlarda tavanın üçte biri ıslandı. Bu ara sorunun giderilmesi için üç ayrı usta getirdik herbiri değişik sebepler sunarak tamir ettik diye bir şeyler yaptılar sorun devam etti, sonra internetten firmanızın ismini aldım. Ömer KASIMOĞLU adında elamanınız geldi sorunun kombiden banyoya giden sıcak su borusunda olduğunu tespit eeti ve tamir etti. son üç gündür damlama kesildi. Problemimi çözdüğü için kendine teşekkür ederim. Yapılan işten ve gelen elamandan memnun kaldım.

 • Kemal ÜNAL

  istanbul tesisattan bir ricam var ben ankarada küçük çaplı tesisat tamir işleriyle uğraşıyorum,lavabo açıcı cihazı nereden takribi kaça bulabilirim,hangi marka ve tip önerirsiniz.teşekkürler

 • ismail

  Avcılarda bulunan iş yerimi tıkanıklık sebebiyle sular bastı. Firmanızın acil ekiplerini tebrik ediyorum 20 dakika içerisinde müdahale ettiler problemimi giderdiler. Çalışanlarınızı ayrıca tebrik ediyorum ahlak ve disiplinli çalışmaları beni en çok etkileyen oldu

 • burak aytekin

  Kameralı lavabo açan firma ararken sizi aradım sırf bu sayfada yayınlanan videodan etkilenerek diğerlerinden farklı olduğunuzu düşündüm. İnternet sayfaları çok profesyonel göstersede telefonda konuştuğum kişiler resmen işine geliyorsa yaptır gelmiyorsa yaptırma tarzında firmalardı. Bu kamera işini çok merak ediyordum Cemil ustanın lavabo borusu içerisinde bize yağlanmaları gösterdi sonrada basınçlı yıkama makineleri varmış gider borusunun içini tertemiz yapıp çıktılar. Ha bu arada videoda gösterilen zincir olmasaydı sizi evden içeri almayacaktım :)) Sınuçta biz farklıyız diyorsunuz daha önce ben zaten Zincir kafa olmadan iki kere farklı bir firmaya tıkanıklığı açtırmıştım. Bu sefer tıkanıklığın uzun süre olmayacağına inanıyorum çünkü kendi gözümle borunun temizlendiğini kamerada gördüm. Merak etiğim şu tuvalet tıkandığında kamera ile borunun içine nasıl bakıyorsunuz Allah sabır versin size zor işiniz var doğrusu kolay gelsin cemil ustaya buradan ayrıca teşekkür ediyorum daha önceki firmanın elemanlarından farklı olarak tıkanıklık problemiyle ilgilendi. Sırf bu yorumu cemil usta istedi diye yazıyorum. güzel bir şey sonuçta iyi şeyleri anlatmak gerekiyor herkese tavsiye ederim özellikle lavabo tıkanmalarında cemil usta diyorum

 • B. Bekaya

  Tıkalı lavabo açmak için firmanızdan servis çağırdım. Lavabodan sular geri gelmeye başladığında tıkalı olduğunu anladım. İlk siz çıktınız karşıma gerçekten doğru seçim mazlum ustaya teşekkürlerimi sunarım :):):) İnşallah bi daha lavabom tıkanmaz.

 • ebru genç

  izmit te yazlığım bulunmaktaydı yazın gidiyodum evyem tıkanmıştı ömer ustayla yakışıklı kardeşi burak ustayla gelip lavabo tıkanmasını açtılar tşkler

 • A.Tayfur

  Beykoz daki evimin en alt katındaki lavabo giderinden su geri gelmeye başlamıştı. Anadolu yakasından bir firma çağırdım tıkanıklığı açamadılar. Gelen elemanlar lakait bir şekilde buranın kırılması gerektiğini söylediler bende sinirlendim. Sonra sizi internetten buldum ve aradım diğer firmadan biraz pahalı fiyat verdiniz fakat o getirdiğiniz kamera ile bütün probleemim çözüldü. Kamera ile rögarın yerini buldular beraber kazı çalışmasını yaptık. Çalışan elemanlarınız benimle birlikte saat 23:00 kadar iskinin aracı beklediler çözüme ulaştıktan sonra ayrıldılar o kadar büyük bir dertten kurtardınız beni aldığınız para son kuruşuna kadar helal olsun.

 • Zeynep Ç.

  Sabah yazdırdığım tıkanıklık servisi için teşekkür etmek istedim. Lavabo tıkanıklığı hiçbir yer kırılmadan açıldı.

 • tansu tanyar

  istanbul tesisata teşekkür ederim. Tıkanmış tuvaletimi açmak için tam söyledikleri saatte kapımdaydılar.40 dk sonra ise işleri bitmiş evimden çıkıyorlardı.son derece terbiyeli, düzgün elemanlar ile olabilecek en temiz şekilde çalışıyorlar.herkese tavsiye ederim.

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir