1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (26 oy, ortalama puan: 4,38 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
tesisat-temizligi-kalorifer-tesisati-yikama

Tesisat Temizliği | Kalorifer Tesisatı Yıkama

Kalorifer sistemlerindeki ısı kayıpları ve genel bakım amacı ile tapılan tesisat temizliği işlemi belirli aralıklarla yapılması gereken ve yakıt tasarrufu konusunda etkili olan bir iştir.

Tesisatımı ne kadar zamanda temizletmeliyim?

Tesisat borularınızın içini ve peteklerinizin iç temizliğini ortalama 3-4 yılda bir temizletmelisiniz.

Peteklerin ısı performansı gittikçe azaldı?
Peteklerin alt taraflarına biriken tortu su giriş ve çıkışını yavaşlatarak eskine nazaran ısınmada problemler yaşatabilir. Ayrıca kombi devir daim pompası eski gücünü yitirmiş olabilir. Eşanjör geçişleri kireç tutmuş olabilir.

Peteklerin içerisinde su sesi meydana geliyor?
Peteklerin havasını kontrol ediniz. Ayrıca muslukların değişimi de yapılması gerebilir.

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk?
Peteklerinizin temizliğini yaptırın. Kombi filtre temizliğini yapın. Kombinin pompasını kontrol ettirin. Buda yetmiyorsa tesisatınızın borularını bir tesisatçı yardımıyla çaplarında büyütme yapın.

Yerden ısıtma sistemi eski performansın da artık ısıtmıyor?
Kombinizin altında bulunan filtreyi temizleyin. Sık sık filtre tıkanıyorsa tesisatınızda aşırı çamurlaşma meydana gelmiştir. Yerden ısıtma temizliği yapan firmalara makine yardımı ile temizlik yaptırın. Sonuç sizi yine memnun etmiyorsa kollektörleri vanaları ile birlikte komple değiştirin.

Yerden ısıtma sistemi ne kadar zamanla temizletilmeli?
Sulu alttan ısıtma sistemlerinde zamanla çamurlaşma meydana gelir. Bu çamurlaşma ortalama 2-3 yıl aralığında temizletilmelidir. Aksi takdirde kombi pompasına ve eşanjörde tıkanmalara yol açar. Tesisat borularının çeperine yapışan çamur tabaka oluşturursa ısıtmada en az 5 derecelik bir kayıp oluşturur.

Tesisatım ilk çalıştığı günden bu yana ısınamıyorum?
Tesisatımın ilk çalıştığı günden beri radyatörlerimin alt tarafları soğuk diyorsanız tesisatı çeken ustayla görüşün veya kombinizi servisine kontrol ettirin. Bunları yaptınız hala sonuç alamdıysanız şuan ki boru çapının biraz daha büyük çapıyla birlikte yeni tesisat borusu çektirin.

Evim çok büyük kombiye uzak olan petekler çok soğuk buz gibi?
Bu gibi sıkıntılarda peteklerinizin içini makineyle temizledikten sonra tesisatınızda hiçbir yeri kırmadan yapacağımız değişiklikler sayesinde yanmayan radyatörleriniz ısınacaktır.

Reglaj ayarı nedir? nasıl yapılır
Reglaj ayarı kombiye en yakın muslukların kısılarak en uzaktaki peteklere daha fazla su gitmesini sağlamaktır. Bunu yapmak için kombiye en yakın petekten başlayarak sadece giriş musluğunu yani peteğin üst tarafında bulunan musluğu tamamen kapatın ve sadece yarım tur açın. İkinci peteğin musluğunu tam tur böyle artırarak ayar yapabilirsiniz. Dönüş muslukları yani peteklerin alt tarafında bulunan musluklar ile oynama yapmayın.

Peteklerin havasını nasıl alırım?
Bu işin nasıl yapıldığını web sitemizde anlatmıştık, petekten hava alma sayfasına tıklayarak nasıl yapıldığını tekrar görebilirsiniz.

Petek temizliğinizi yaptırdınız mı? Önemsemeyip geçmeyin.Bakımı ve temizliği yapılmayan peteklerin bir süre sonra içinde biriken bakteriler ve pislikler kombinin ayarı çok yüksek bile olsa ısıyı tam olarak peteklere iletmez evinizin ısısını ayarlayamazsınız ve bu durum canınızı maddi olarak da sıkabilir. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak için önleminizi şimdiden alın.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.