1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (18 oy, ortalama puan: 4,44 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
esanjor-temizligi-ve-bakimi

Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

Plakalı eşanjörlerin temizliği yapılmadığında ısı verimi ciddi manada düşmeye başlayacaktır. Kalorifer sularının yeterince ısınmaması yerden ısıtma ve radyatör sistemine ısı iletimini düşürecektir. Bu sistem kombiye kirli suyun gitmesini engeller fakat her yıl bakımı yapılmadığında kireçten dolayı geçiş aralıkları tıkanacaktır. Yeni bir eşanjör maliyeti ile karşılaşmamak için sadece montaj ücreti kadar bir maliyetle 5 yılda bir temizlik yaptırabilirsiniz.

Genelde kombilerde ve ısıtma sistemlerinde bulunan eşanjörler iki sıvının birbirine temas etmeden ısı transferi yapmasını sağlayan yapıdır. Bu yapı birbirine bağlı plaklardan oluşmaktadır. Tüm plakalar birbirine saptamalarla birleştirilmiştir. Genellikle paslanmaz çelik ve karbon çelik malzemelerden yapılırlar, markalara göre fiyatları değişir. Ürünlerin fiyatları malzemeye göre değişir. Nedeni ise plakalı eşanjörde işçilik açısından çok fazla iş olmamasıdır. Maliyet malzemeye göre değişir. Avrupa ile Çin malı eşanjörler arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Plakalı eşanjör temizliği ucuz eşanjörlerde zor yapılır. Malzeme kaliteli olmadığından sökülüp takılması da zordur. Çin malı eşanjörlerin ucuz olmasının sebebi kullanılan malzemedeki çelik oranıdır. Eşanjör kalitesi düşük olduğundan çok fazla yüksek ısıda çalıştığında delinmeler ve kararmalar olabilir.

Plakalı Eşanjörün Avantajları

En önemli avantajlardan birincisi plakalara ek yapılarak ısı kapasitesi artırılabilir. Örneğin eviniz 3 katlı ise aldığınız eşanjörün kapasitesinden memnun değilseniz plakalara ek yaparak kapasiteyi artırır, daha hızlı ve verimli ısı elde edersiniz. Suların birbirine karışmasını önlediği için kirlenen kalorifer suyunun kombi içerisine girmesini engeller ve bu sayede kombi kazan arızası ve bakım maliyetlerinden kurtulursunuz. Tasarımı sayesinde hafif ve yer kaplamaz bu sebeple her sisteme montajı kolay olur. Eşanjör bakımı açısından da hafif olduğu için kolayca sökülüp temizlenebilir. Isı transferi konusunda yüzeyler geniş olarak birbirine temas ettiğinden çabucak ısınma sağlar. Tüm bu avantajlar plakalı eşanjörü diğer sistemlerden bir adım önde tutar.

esanjor-baglanti-semasi

Eşanjörlerin kullanım alanları çok farklı alanlar olabilir fakat bizle alakalı kısmı kalorifer ve sıcak su ısıtma sistemleridir.

Isıtma sorunu olan dairelere eşanjör konulur mu?

Kalorifer tesisatlarında eşanjör kullanılması ısınma sorunu ile alakalı değildir. Isı kapasitesini verimi artırmak amacı ile kullanılır. Bunun yanı sıra kombiden gelen sıcak su kalorifer suyu ile karışmadığından, temassız ısınma olduğundan kaloriferin kirli suyu kombinize giremez. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda plakalı eşanjörün tercih edilmesi için yeterlidir. Yerden ısıtma sisteminde eşanjör daha çok tercih edilir. Çünkü yerden ısıtma sistemi kalorifer peteklerine nazaran daha çabuk ve fazla kirlenir. Tesisatta oluşan çamur sisteme dolmasın diye eşanjör kullanılır. Genel olarak ısınma problemi olmasa da eşanjör tercih dilebilir. Firmamız eşanjör ve kalorifer tesisatı temizliklerini garantili olarak yapmaktadır.mümkün kılacak bir içinden kireç putlaşmasının sökülmesi için bazı kimyasal kullanımı
direkt sıcak su ısı kombi gelen değiştirici veya bir durumdur
yedek?

eşanjör-temizliği

Eşanjörün temizlenmesine ilişkin olarak farklı yöntemler ve kimyasallar kullanılabilir.Burada önemli olan işlemin titizlikle yapılması ve eşanjör dışında sisteminde temizlenmesidir.Aksi taktirde var olan atık sistem içinde dolaştıktan sonra tekrar eşanjörü kirletecek ve en başa dönülecektir.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.