İSTANBUL TESİSAT | Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Petek veya radyatörlerinizin altı ısınmıyor mu? Kombinin sıcaklığı yükselttiğiniz halde hala ısınamıyor musunuz ? Peki çözüme birde farklı bir yöntemle yaklaşalım. Isınma problemlerinin başında yanlış tesisat uygulamaları birinci sırayı alır. İlk çalıştığı günen beri peteklerin altı ısınmıyor ise tecrübeli bir ustadan mutlaka yardım alın. Böyle bir ustayı nereden bulacağım diyorsanız o zaman usta sizsiniz. Elinize bir anahtar alın ve makalede anlatılan işlemleri sırayla yapın.

Isıtma tesisatına bağlı radyatörlerin alt tarafları ısınmadığını farkettiğinizde tesisatınızı temizletmenin zamanı gelmiştir. Eskiden radyatörlerinize el vuramaz derecede sıcaklık varken şimdi eskisi gibi ısıtmıyorsa radyatörlerin altında çamur oluşmuş demektir. Su hızlı bir biçimde dönemediği için gerekli ısıyı alamazsınız.

Kombi ve peteklerinizde biriken kireç ve su taşları radyatörünüzde bulunan kanalları tıkayıp suyun devir dayim yani sıcak suyun dönüşümüne engel olabilir. Ayrıca kalorifer tesisatınızı oluşturan borular içerisinde kireç suyun yolunu daraltabilir. Bunların hepsini istanbul tesisat olarak kimyasal ve makineler yardımıyla açıyoruz. Isınma konusunda daha farklı nedenlerden dolayı şikayetçiyseniz iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Telefondaki yetkiliye mutlaka ısınma problemlerini anlatın.

peteklerin-alt-tarafi-soguk-isinmiyor

Peteklerin Alt Taraflarının Soğuk Olmasının Nedenleri

 1. Peteklerin alt kısımları tamamen buz gibiyse sistem içerisinde kirlilikten dolayı tıkanma meydana gelmiştir. Peteklere giden sıcak su tesisat tıkandığında hızını kaybeder.
 2. Üst taraf ile alt taraf arasında anormal bir ısı farkı yok ise petekleri temizlettikten sonra mutlaka koruyucu ilaç atmanızı tavsiye ederim.
 3. Kalorifer petekleri alt taraftan yanmaya başlıyorsa petek bağlantılarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bunu anlamak için kombiyi kapatıp 45 dakika bekleyin. Tekrar kombiyi çalıştırın elinizi peteklerin üzerinde gezdirerek yanmayan bölgeyi anlayabilirsiniz.
 4. Kombiye en yakın petek haricinde hiçbir petek ısınmıyor ise kombinin altında bulunan filtre ve kombinin devir daim pompasını kontrol edebilirsiniz. Peteklerin alt taraflarının soğuk olması demek kombinin arızalı olduğuna işaret etmez.
 5. Eviniz çok büyük petek temizliği yaptırdınız hiç bir işe yaramadıysa kombinin hemen altına bir ek pompa bağlanırsa bu durum ortadan kalkacaktır. Sisteme harici bir pompa bağlandığında kombinin pompası ile aynı hızda çalışmayacağı için araya bir adet denge kabı koyulması mecburidir. Denge kabı sistemde oluşan havanın atılmasını sağlayacaktır.
 6. otomatik hava purjörü
  otomatik hava purjörü

  Radyatörler sürekli hava yapıyorsa  ısıtma tesisatının en yüksek noktasına yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi otomatik otomatik hava purjörü bağlamanız yeterli olacaktır.

 7. Odalarda bulunan petekler arasında çok büyük ısı farkı yaşıyorsanız çok sıcak olan odalardaki peteklerin vanasını biraz kısmanız gerekir.
 8. Kombiye en uzak noktada bulunan petekler ile en yakın petek arasında ısı farkı olması normaldir. Bu problemlerin oluşmaması için mobil sistem ısıtma tesisatı yaptırmak her odaya homojen bir ısının dağılmasını sağlayacaktır.
En iyi peteğe gelen boru bağlantı modeli
En iyi peteğe gelen boru bağlantı modeli giriş ve çıkış vanalarının ikisi de alt tarafta

Petek temizliği yapılan dairelerin %99`da tıkanıklık problemleriyle karşılaşılmıştır. Kaloriferleriniz zamanla eski performansını yitirdiğinde direk petek temizleme servisini arayarak daha fazla ısınabilirsiniz. Temizleme yapıldıktan sonra ortaya çıkan farkı mutlaka göreceksiniz.

ÖNEMLİ NOT : Petek temizliği ile peteklerin suyunun değiştirmeyi sakın birbirine karıştırmayın. Bu iki işlem arasında hem işçilik hemde kullanılan kimyasal farkı vardır. Bizim kullandığımız kimyasal TSE onayı almış piyasada 5 yıldır kullanılan bir kimyasaldır. Bu gibi firmalar tahliye vanasından radyatörlerin suyunu boşaltıp tesisatın içerisine bir miktar ilaç doldurup temizliğin yapıldığını söyleyebilirler. Bizim yaptığımız tesisatın içerisine kimyasal atıp makine ile 5 dakika çeviriyoruz. Daha sonra basınçlı su ile durulama gerçekleşiyor. Ortalama bu işlemler 100 metre kare daire için 1 saat sürmektedir. Tesisat içerisinden su boşaltma işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Suyu boşaltıp filtreyi kendiniz temizlerseniz 45 dakikada işi bitirebilirsiniz. Paranızda cebinizde kalır. Bizim yaptığımız makineli temizleme işlemi olduğu için sadece petekler temizlenmez, boruların içerisi de ter temiz olur.

Panel radyatörlerin halk diliyle petekleri ısınmada kat kaloriferli sistemlerde, merkezi sistemlerde en çok kullanılan radyatör çeşitleridir. Panel radyötörlerin sistemde sıcak su varken ısıtmaması rastlanan sorunlar arasında yer alır. Bu sorunların nedenlerini sizlerle paylaşmak istedik.

 • Aşağıda yazılan işlemler peteklerin bir kısmının ısındığı ve bir kısmının ısınmadığı şikayetlerine çözüm için yazılan yazılardır. Peteklerin tümü ısıtmadığında kombide veya kalorifer tesisatı su basıncında sorun olduğunu unutmayalım.
 • Az ısınan petekler genelde tesisatın en son noktasına takılanlardır. Eğer peteklerde hava yoksa, bunun nedeni kombinin su sirkülasyonunu sağlayan pompanın yakın peteklerdeki su sirkülesini, diğer petekler kadar yapmaması. Yakın peteklerde suyu 10 kez çevirirken (sirkülasyon ederken) uzaktaki peteklerde bu 2 veya 3 kez olması. Bunun için peteklerin vanalarından reglaj ayarı yapılması gereklidir. Yani peteklerin dönüş vanası peteğin altındaki vana yakından uzağa doğru açıklık konumu ayarlanmalıdır. En yakındaki vana çok kısık, en uzaktaki vana çok açık olmalı. Her eve ve tesisata göre bu ayarlamalar değişebilir.
 • Kombi kat kaloriferi sistemlerinde bu gibi sorunların genellikle tesisatında hava olmasından dolayı peteklerin ısınmadığı tespiti olmuştur.
 • Öncelikle peteklerin gidiş vanasının (üst kısmındaki vana) ve dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu ihtimal çok az olsa da genede ihtimal olduğundan kontrol edilmesinde fayda vardır. Bazı tesisatçı firmalar maliyeti düşürmek için dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) volanlı (çevirmeli) yani normal vana takmayıp, ayarlı vana takmaktadırlar ve ayarlı vanayı kapalı veya kısık bırakılmasından dolayı çok enderde olsa petek ısınmama şikayeti olmaktadır. Bu vana peteğin alt kısımın bir T parçası gibi görünür. Kullanıcıların bunun vana olduğunu bilmediklerinden, bilseler dahi bu vana allien anahtar ile açıldığından açık mı, kapalı mı olduğunu bilmemektedirler.
 • Peteklerin vanalarının arızalanmasından dolayı petekler yeteri kadar ısıtmaya bilir veya hiç ısıtmaz. Petek vanasının içinde conta vananın gövdesine yapıştığı, sıkıştığı v.b. gibi vana arızalarında petek ısınmaması söz konusu olabilir. Buda çok ender rastlanan problemdir.
 • Peteklerin üst kısmında hava alma için yapılmış pürjör vardır. Bu pürjörün yapısına göre tornavida, pense, karga burun gibi aletlerle açılıp, hava bitinceye kadar su gelinceye kadar petekteki hava alınır. Pürjör açılırken saatin ters yönünde açılmalı ve saat yönünde kapanmalıdır. Hava alma işlemi yapılırken peteklerin vanalarının açık konumda olması gereklidir. Petek vanaları saat yönünde kapanır, saatin ters yönünde açılır. Hava alma işlemi yapılırken tesisattaki su basıncı düşecektir. Kat kaloriferi, kombi tesisatındaki su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olmasına dikkat ediniz.
 • Peteklere gelen tesisat borusunun ve ek yerlerinde tıkanıklık olabilir.
 • Boru Tesisatı yapılırken özellikle PPRC (Polipropilen Random Kopolimer) boru halk diliyle plastik boru ek kaynak yerlerinde uygun olmayan şekilde kaynak yapıldığında, kaynak sırasında borunun erimesiyle boru çapının daralması ve hatta hiç su geçişi olmamasına neden olur.
 • Son olarak hatırlatmam gereken bilgi benim de kararsız kaldığım fakat bazı durumlarda işe yaradığını ispatladığım şey peteğin alt tarafında bulunan vanadan veya kör tapa kısmından hava almak. Her zaman peteğin üst tarafında hava olmayabilir. Peteğin alt kısımlarında hava sıkışma yaptığında kanalların içerisine su giriş çıkışını engeller.

Peteğin alt kısımları hala ısınmıyor ise vana ile radyatörü birleştiren rekordan hava alın.

Peteğin alt kısımları hala ısınmıyor ise vana ile radyatörü birleştiren rekordan hava alın. Resimde kırmızı ok işareti ile gösterilen parçayı sıcak su akana kadar gevşetin.

 • Bu işlemlerden sonra peteklerin alt kısımları ısınmıyor ise petek temizleme yaptırmanız şarttır. Unutmayın her ısınmayan radyatör temizlik yapılarak düzelmez. Peteklerin içerisindeki tortuyu temizlemeden problemin ne olduğu tam olarak anlaşılmaz.

Yorumlar (66)

 • Halil İbrahim

  Kalorifer problemlerine bakmadan çözüm bulmak çok mümkün olan bir durum değil. Ama müşterilerimizin çoğu iyi bir tesisatçı bulamadığı için bu sorunlara cevap bulamamakta. Tesisat borularınız kullanılmadığı için içeride bekleyen su kirlenmiş olabilir. İşe ilk olarak petek temizliği yaptırarak başlamalısınız.

 • aysel

  İyi günler kombiyi 50-55 derecede yakıyoruz fakat peteklerin altı ısınmıyor.Ev 4 senelik fakat yeni ilk biz kullanmaya başladık,tesisat yerden döşeli bu sorun yeni olmaya başladı peteklerdede termostatik vana var 5 te duruyor ne yapmalıyız bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

 • Halil İbrahim

  3 sene okuduğun bilgiye saygı duyuyorum fakat 5 yıl uygulamalı olarak ısıtma problemlerine çözüm arayan biri olarak bu bilgileri paylaşıyorum.

 • neltu

  Hocam, 3 sene d.gaz ve ısıtma sistemleri teknolojisi okudum üstüne yıllardır şu işleri yapıyorum. İlk kez paralel bağlantıya çapraz bağlantıdan iyi diyeni gördüm.

 • bera boyraz

  evımızde 2 odada 1 mutfakta 1 de banyoda kalorıfer petegı var. Sadece odaların birisinde kalofiferde ısınma sorunu yasıyorum. Kalorifer asagısı buz gibi yukarısıda orta ısıda. Halbuki merkezi sistem var diğer petekler cayır cayır yanıyor. Petegın sol altında bi vana gibi bişey var o sıcacık ama sağ alttaki buz gibi. Sağ üstte hava bosaltma yeri varmış ordan havayı boşalttım ve temiz su gelmeye baslayınca kapattım. Ama kalorifer hala ısınmıyor aynı sekilde altı buz ustu ılık. Ne yapabilirim yardımınızı bekliyorum

 • ibrahim

  merhaba dubleks dairemi tek 26000lık y kombı ıle ısıtmaktayım.ust katın peteklerının alt kısımları tam olarak ısınmıyor bı cozum bulamadım yardımcı olursanız sevınırım

 • serhaty

  merhabalar;

  yeni aldığımız evdeki petekler de sıkıntı yaşamaktayım. doğal gaz yanmakta ama alt kısım soğuk üst kısım sıcak. petekler hava mı almıştır diye düşündüm ama sebep bu değilmiş. bana bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

 • Ercan çağlar

  Selam evimde her peteğe ayrı ayrı boru gidiyor ama 2 odamın peteği hiç ısınmıyor suyunu boşalttım temiz su geldi Peteklerde ne gibi bir sorun olabilir

 • Halil İbrahim

  Peteğin yeri değiştikten sonra mesafe uzamıştır. Kullanılan her dirsek mesafeyi 1 metre uzatır. Bu yüzden petek çok iyi ısınmaz.

 • Burak

  Evdeki biri haricinde bütün petekler ısınıyor o biride tadilattan sonra yeri değiştirilmişti ısınmamaya başladı suyunu defalarca değiştirdim ve her seferinde havasını aldım vanayı çevirdim sıcak suyu veriyo ama 5 dakika ısındıktan sonra tekrar soğuyor acaba devirdaimle ilgisi varmı ve ne yapabilirim bu durumda yardım ederseniz sevinirim?

 • Halil İbrahim

  Bu durumda 3 problem aklıma geliyor. Bunlardan birincisi sistemde mevcut bulunan otomatik purjörler çalışmadığı için sizin petekler sürekli hava yapıyor olabilir. Bir diğer kontrol etmeniz gereken kazan dairesinde bulunan su seviye manometresi su düşük olduğu zaman üst katlarda hava yapar yada su hiç gitmez. Bir diğer sıkıntı ana kolonlar halinde çalışan bir ısıtma sisteminde her kolona ayrı pompa bağlıdır. Bu radyatörlerin bulunduğu pompa sirkülasyon tam anlamıyla yapmıyor olabilir. Üçüncü sıkıntı kazan dairesinde filtreler bulunuyor ise temizlemek gerekebilir. Birde daire içerisinde kollektör bağlantılar vardır demir sopaya benzeyen bu parça içerisinde hava birikmiş olabilir yada radyatöre gelen mini vana bağlantıları tıkanmıştır.

 • ZeYnep

  Merhaba biz yaklaşık bir hafta önce merkezi sistemli bir lojmana taşındık ama peteklerimizin sadece iki tanesi düzgün çalışıyor iki tanesi hiç çalışmıyor diğerlerininde altları ısınmıyor yönetimi aradığımızda daire içlerine bişey yapamadıklarını söylediler biz peteklerdeki havayı boşalttık ama yinede hiç bi faydası olmadı bu durunda biZim yapabileceğimiz bişey varmı acaba ?

 • Halil İbrahim

  Kalorifer peteklerinin alttan bağlantı yapılması en doğru yoldur. Termostatik vana taktırmak küçük evler için pek akıllı bir çözüm değildir. Çapraz bağlantının alttan bağlantıya göre kötü bir tarafı yoktur. Fakat en doğru bağlantı peteğe giren ve çıkan vanaların alttan bağlantı olmasıdır.

 • Halil İbrahim

  Kalorifer peteğinin genleşmesinden kaynaklanan bir ses olması gerekiyor. Belkide kalorifer peteğiniz kaliteli bir ham maddeden yapılmadığı için ses yapıyordur. Bunu anlamak için evdeki mevcut bir peteği ses yapanla değiştirin sonrasında ses kesilirse kalori değeri yüksek kaliteli yeni bir petek almanızı tavsiye ederim.

 • mehmet şengül

  Kombiyi kapatınca peteğin altından tesisattan ‘tık tık’ diye ses geliyor bu ses alt katta rahatsızkık veriyor.Çözümü varmı?

 • Sacit

  Ustam dah yeni bu sene doğalgaz döşettirdim. Dşeyen usta peteklerin hepsini altan alta bağladı. Sonra gitittiğim evlerde ve internet sitelerinde hep çapraz bağlantı yapın diyordu ve en kötü bağlantınında alttan alta oldugunu %20 verim düşer yazıyordu bunun uzerıne ben termostatık vana takmak için de çapraz yaptım hepsini. Hol ve mutfakta termostatik vana yok onları tekrardan alttan alta yapayımmı.

 • Halil İbrahim

  Kalorifer peteklerinin alt taraflarının soğuk olmasının sebepleri arasında her zaman temizlik yatmaz. En önemli neden ısıtma sisteminin doğru bir şekilde su sürkilasyonu yapamamasıdır. Bunu en fazla tetikleyen şey peteklerin kirli olması fakat sadece radyatörün içi değil kalorifer borularının içindede pislik oluşabilir. Bu şekilde sonuç almak daha fazla oranda görülebilir. Yapmanız gereken en doğru şey tesisatınızı temizletmek olacaktır.

 • serap

  benimde orta odamın peteyinin alt kısmı soğuktu.alttaki vanayı anahtarla açdım.suyunu boşaltıp sulu elektirik süpürgesini vananın ağzına dayadın 15 dk.vakumladım.ama hala ısınmadı.sonra kardeşim ilk petekden sonra kademeli kademeli azdan çoğa doğru vanaları çevirdi.ısındı.bugün vanaları kapattım.şimdi açarken ilk vanayı az 2. vanayı biraz daha fazla 3. birazdaha fazla yaptım .ama o ayarı tutturamadım .ne yapacağımı şaşırdım.

 • tolgahan

  Peteklerin altları ve üstleri arasında ısı farkı bulunması ve her peteğin ısınmaması nedeniyle istanbul tesisattan tesisat temizliği konusunda yardım istedik. İşlem için Barış Bey geldi evimize, ev sahibimizin yurtdışında olması ve evin yıllardır boş kalması nedeniyle çok da iyi durumda olmayan tesisatımızı bize de açıklamalar yaparak bir güzel temizledi, önerilerde bulundu. Tesisatı temizlerken banyoyu kirletmemek için de azami özen gösterdi. Hoş sohbetleri ve ehil işçilikleri için Barış Bey’e teşekkür ediyoruz.
  İşlem üzerinden birkaç saat geçtiği için sonucu çok yorumlayamamakla birlikte peteklerin tamamıyla ısınmama sorununun düzeldiğini söyleyebilirim.

 • ERSAN

  apatmanda bireysel kombi kullanıyorum. peteklerimin alt kısımları hep soğuk. yorumları okudum ve anladığım kadarıyla borulardaki daralmadan kaynaklanıyor bu sorun. firmanın gelip kimyasallarla bu sıkıntıyı gidermesi ne kadara mal oluyor acaba?

 • Halil İbrahim

  Alüminyum petekleri nasıl temizlettiğinizi bilmiyorum. Ama alüminyum petekler makine ile temizlenmez. Alüminyum peteklerin her biri yerinden sökülerek banyoda basınçlı makinelere bağlanıp temizlenmelidir. Ayrıca bu peteklerin içerisine asitli ilaç atılarak temizlik yapılırsa radyatörlerde delinmeler başlar. Bunun yerine koruma ilacı denilen daha pahalı ilaçlar içine atılıp temizlenmelidir. Koruma kimyasalı ait özelliğinde değil bazik özelliktedir. Uzun sürede temizleme gerçekleştirir ama radyatörde delinmelere yol açmaz. Temizlik sırasında etrafa koku yaymaz. Aynı zamanda temizlenen kalorifer tesisat borularına film tabakası çekerek uzun süreli bir koruma sağlar.

 • Kamuran

  Evimin kombi ve petekleri fazla kullanılmadı fakat salondaki peteğin üst taraftan sadece 2cm si ısınıyor peteğin tamamı 40 cm geriye kalan kısmı yanı 38cm kısmı ısınmıyor havasını aldım temizlettim ,peteklerim yeni model aleminyum ince petek yardımcı olursanız sevinirim

 • Halil İbrahim

  Eğer merkezi sistem ısıtma kullanıyorsanız ısınmayan peteklerde farklı problemler olabilmesi mümkündür. Fakat kombiyle ısınan bir evde oturuyorsanız petekler güzelce temizlenip içerisine 2 tanede koruyucu sıvı atılırsa ev hamam gibi sıcak olur. Isıtma sisteminizin ne olduğunu yazabilir misiniz?

 • rafık

  Benim evim 4 katli binada sonuncu katta.
  Salon ile yatak odasının peteklerinin alt kısmı hic isinmiyor. Usta cagirdim geldi baktı birşeyler denedi. Sorun kısmen çözüldü. Kısmen diyorum şöyle bu seferde koridordaki petek hic isinmiyor mutfaktaki petekler de altı isinmiyor. Tekrar cagirdim ustayi salona giden borular kucukmus öyle dedi 32lik olması gerekirmiş falan ama kafama yatmadi çünkü daha once isiniyordu simdi neden isinmiyor garip geliyor bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olun sinir oldum ya kafayı yiyeceğim.

 • Halil İbrahim

  Birçok sebepten dolayı bu sıkıntı yaşanmış olabilir. Bu söylediğiniz arıza havadan dolayı yapmış olabilir. Ustalarınızın söylediği gibi su basıncının az olmasından dolayı veya kalorifere gelen tesisat borularının çapı daralmış tıkanmış olabilir. Görmeden yorum yapmak çok mümkün değil.

 • erkan

  Merkezi sistemli yeni bir binada oturyorum. Salon peteğimin altı değil dikine 4′te 3′ü ısınmıyor. Mütahitin tesisatçıları kalorifer basıncından olduğunu söylüyorlar ama diğer odalarda herhangi bir sorun yok. Sorun ne olabilir nasıl çözülebilir.

 • Halil İbrahim

  Alt kısımdan hava almak daha basit bir olay. Peteğin alt kısımları bazen hava sıkışması yüzünden sıcak su o bölgeye ilerleyemez. Bu işlemi yapmadan önce kombiyi 2,5 bar seviyesine kadar getir radyatörün musluklarını sonuna kadar aç. Alt tarafta bulunan tapayı bir miktar gevşetin ama çok az aç. Fazla açarsanız su bir anda odayı batırır. Sıcak su gelene kadar işlemi devam ettir 2 dakika süre yeter. Eğer petek hala ısınmıyorsa tesisat boruları tıkalıdır. Sonucu bende merak ediyorum işe yarayıp yaramadığını web sitemizde paylaşırsan sevinirim.

 • Yusuf

  kombimiz ,tesisatımız, doğalgazımız herşeyimiz yeni, ilk kullanım olacak..evdeki tüm petekler sorunsuz ısınıyor altıda üstüde uzağıda yakınıda..fakat orta uzaklıktaki bi peteğimiz (140cm lik) ilk denemede sıcak su almadı, epey bi süre bekledikten sonra borulara kadar yani peteğin girişine kadar su ısındı fakat bi türlü peteğin alt kısmı ısınmıyor,havasını aldım suyunu aldım kombiyi en yüksek değerine çıkardım en uzaktakine bile el sürülmeyecek kadar ısınmasına rağmen bu arızalı peteğin altı bi türlü ısınmıyor üstüde öyle aman aman değil ama idare eder şekilde..yukarıdaki yazıda alt kısmın havasını almaktan bahsetmişsiniz ama, hava alma kısmı sadece üstte var, alt taraf tıpalı şekilde kapatılmış..ev kullanıcısı olarak çözümüm var mıdır? iyi çalışmalar..

 • Halil İbrahim

  Peteklere giden tesisat boruları temizlenmemiş olabilir. Siz petekleri temizlerken tesisat borularının içleri kirli kalmıştır. Ayrıca bir kombinin kapasitesi ne kadar büyük olursa olsun çekilen kalorifer boru çapları küçük olduktan sonra ısıtma sisteminiz en fazla 5 peteği düzgün ısıtır. 5 Petekten sonraki kaloriferlerin alt tarafları ısınmaz.

 • hanifi

  3+1 ev de yoğuşmalı kombi kullanıyorum.sıralı sistem yaptırdım ilk sıra bütün odalar ısınırken şimdi banyodaki havlu pan ısınmıyor.Sıcak su gelen boru da buz gibi ondan önceki odanında peteklerin altında dört parmaklık genişliğin da bir soğukluk var sebebi nedir eşanjör mü bozuldu (çift eşanjörlü kombi) yoksa petekler mi kirlendi.Hava yok peteklerde hatta petekleri tek tek kapatıp bütün peteklere su vererek temizledim içinden bir hayli balçık aktı ama yine de ısınmıyor nedeni nedir.kombinin basıncı nasıl artırılır en son peteğe ulaşması için

 • Halil İbrahim

  peteklerin vanaların sıcak konuma doğru çevirmeniz gerekiyor. Sola doğru çevirin sonuna kadar açın. Ayrıca merkezi sistemde bulunduğunuz konum kuzey cephe veya dairenizin büyüklüğü faturanızı etkileyen faktörlerdir. Ödediğiniz tutar gayet normal bir değerde diğer daireler daha ucuza ısınabiliyorsa bunu site yönetimine sorup ısı pay ölçerleri tekrar kontrol etmelerini isteyin.

 • ali

  halil bey sıtedekı genel olarak herkezınkıne bı cvp yazmışınız nedense benım soruma neden cvp vernedınız 3 uncu yazışım farkındaysanız???????????????????

 • MURAT İPEK

  yeni aldığım dairede çocuk odası ve yatak odası peteklerinin üst kısmında çok az bir sıcaklık alt kısımlarında ise hiç sıcaklık yok. bu sıkıntı binada bulunan tüm dairelerde mevcut.bu sıkıntıyı nasıl çözebiliriz.

 • Halil İbrahim

  Sürekli hava yapmasının sebebi evde bulunan peteklerin kapatılması olabilir. Pompa büyük olduğu için radyatörlere hızlı bir şekilde su göndermektedir. Gönderdiği su kapasitesini peteklerin karşılaması gerekiyor. Yada buraya denge kabı ilave ettirin denge kabına otomatik hava alma purjörü montaj edilebilir. Bir diğer çözüm devir daim pompasının suyu çevirme hızını ayarlayan bir düğme var ise düşürmeniz yeterli olacaktır.

 • EVREN

  Merhaba;
  250kcl’lik katı yakıtlı kalorifer kazanı termometresi 80 derece gösterirken radyatörlerdeki sıcaklık 30derece hissedilmektedir. Termometre bozuk değildir. Petekler sürekli hava yapmaktadır. Kalorifer kazanı yeni alınmış olup daha 3 günlüktür.

 • ali

  halil bey soruma herangıbı yanıtda bulunmamışsınız?*

 • Halil İbrahim

  en üst seviyede bulunan peteğin bir herhangi bir bölgesine otomatik hava purjörü takılabilir. Yada en üst katta boruların çatı arasında bulunduğu bölgeye takılabilir.

 • Ersin

  Kolay gelsin bende yeni merkezi sistem binaya taşındım peteklerin 1 i Hariç hepsinde Isınma problemi yaşıyorum alt soğuk üst sıcak oda yeteri kadar ısınmıyor havalarınıda aldım yine çözüm olmadı.

 • ali

  halil bey sizlere bir sorum olacak ben merkezi bir sistemli(pay olcerli) dairede oturuyom.gecen yıllarada faturam 240,00 dan asagı düşmedi ve odaların peteklerı ısı ayarları hepisininde aynı ev 90 mt kare bunla ılgılı nasıl bır cozum suna bılırsınız.(bır dıyer sorum ıse petelerın alttakı vanada saga cevırınce soğuk sola cevırınce sıcak ışaretleri bulunuyo ben bunları hangi yönde tutmalıyım sıcaktamı soguktamı)simdıden tsk sunarım ıyı calısmalar.

 • efe can

  Çözüm? Petek temizletmek mi?

 • Gökmen

  Kombimi 2 senedir kullanıyorum, 2 senedir herhangi bir problem olmamasına rağmen bu sene peteklerin alt tarafı ısınmamaya başladı. Kendi imkanlarımla peteklerin ve tesisatın içerisindeki suyu tamamıyla boşaltıp tekrar doldurdum, ancak problem hala devam ediyor. Peteklerin havasını aldım yine düzelmedi. Su basıncı 1.5 – 2.0 bar arasında. Isıtmada veya pompada herhangi bir sorun yok görünüyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 • damla

  Evim son katta malesef isinmiyo rum Petekler sürekli hava yapıyor… nerdeyse saat başı havasını alıyorum ev sahibi ile kavga edicek duruma geldim lütfen yardımcı olabilir misiniz bu soruna nasıl bir çözüm bulunur

 • Halil İbrahim

  petek ters bağlantı yapılmış olabilir. Bir tesisatçı yardımı ile önce peteğin alt üst bağlantılarını kontrol ettirin. Eğer petek ters bağlanmamış ise her iki bağlantıyı alttan yapın. Bu şekilde belki petek ısınabilir. Yanmayan peteklerin çözümü her zaman petek temizlik olmayabilir.

 • ugur goktas

  Merhba evimdeki ara holdeki petek hic isitma yapmiyor digerlerinde bir sorun yok
  bu petegin icnde su da var havasini aldigimiz yerden vanayi astik su da geliyor ama neden isitmiyor bir turlu anlamadim o petwge ait vanalari kontrol ettigimde soguk oldugunu gordum sicak su neden gelmiyor olabilir

 • Halil İbrahim

  ümit bey merkezi ısıtma sistemlerinde peteklerin altının soğuk olma sebebi çok eski bir tesisat borularına sahipseniz kireçlenmeden dolayı borularda daralma meydana gelmiş olabilir. İkinci bir sebep kazan dairesinde bulunan pompanın çarkları görevini eskisi kadar yerine getirmiyordur. Yöneticiniz ile görüşüp merkezi sistem petek temizliği yaptırmanız probleminizin düzelmesine yardımcı olabilir.

 • ümit

  merhaba merkezi sistemde en üst katta oturuyorum peeteklerimin altı soğuk üstü sıcak bunun nedeni nedir ne yapmam gerekir teşekkürler

 • Halil İbrahim

  Bu bir sorun teşkil etmez. Merkezi sistem ısıtma kullandığınız için radyatörü söküldüğünde ana kolon borularının gidiş ve dönüş borularında basınçlı su bulunduğu için her iki vanadan su gelebilir. Pompa gidiş yönünden su bastığında herhangi bir dairenin peteğinin dönüş vanasından devir daim yaparak dönüş yönünde basınç oluşturur.

 • yucel

  Kazan daireli bir lojmanda oturuyorum. Benim ve diger dairelerin Hicbir peteginde sorun yok fakat bir tane odamda ust vanadanda alt vanadanda su geliyor. Normalde alt vanadan su devirdaymi olmasi gerekirken alt vanadanda su geliyor ariza neden kaynaklanmaktadir acaba

 • Halil İbrahim

  Bu durum normal değil radyatör bağlantınız ters olduğu için alt taraftan ısınmaya başlıyor. Eğer radyatöre giriş ve çıkış borularının ikisi de alttan bağlanmış ise problem olmaz.

 • ufuk

  Aynı sorunu yaşıyorum peteklerin üst kısmı sıcak iken alt kısmı yarısı kadar sıcaklık var Havayı almak sorunun giderir mi acaba ? Yada yeni yapıldı ücretsiz bakarlar sanırım ?

 • ramazan kicali

  Benim bir sorum olacakti yukaridan yani vananin oldugu boru sogukken alttan cikis olan boru sicak bu durum normal mi?Normal degilse ne yapmamiz lazim?

 • Şükran ARSLAN

  Öncelikle çok temiz çalışıyorlar ve gelen elemanlar çok efendi ve alanında uzman kişilerdir.Ayrıca İbrahim Bey de Çok anlayışlı ve dürüst bir insan. Bu ekipten memnun kaldım. Çok Teşekkürler.

 • Halil İbrahim

  Peteklerin alt tarafları soğuk olduğunda kombiye yakın peteklerin alt kısımlarında bulunan vanaları tamamen kapatın. Sonrasında kombiye en yakın radyatörün vanasını bir tur açın. Kombiye ikinci yakın peteğin alt vanasını 2 tur açın. Bunu yapmanızda ki sebep devir daim yapan sıcak su kendini en kısa yoldan dönüş yaparak tekrar geri çevirmesidir. Su en kolay yoldan geri döner. Bu şekilde yaparak biraz daha fazla verim alırsınız. Eğer böyle yaparak sonuç alamıyorsanız petek temizliği yaptırmanız şarttır.

 • Muhammed Dogan

  Kombinin peteklerindeki üst vanayı açıyoruz. Peki alt vanayıda mı açıyoruz? Ben iki odayı tamamen açtım.Diğer odalardaki ve mutfaktaki petekler kapalı.bazen üst sıcak alt soğuk oluyor.

 • Petek Temizliği Name

  Komple tesisat temizlenmesinde fayda görüyoruz.

 • Halil İbrahim

  O zaman petek temizliği yaptırmanız gerekiyor. Havalı sistemle petekleriniz alurad yani alüminyum petek ise sökülerek temizlenmesinde yarar vardır. Panel radyatörlerde sökmeye gerek yoktur. Sökülmeden temizlenerek aradaki bu ısı farkı kaybolacaktır.

 • ANIL ÇETİNKAYA

  üst kısımlar sıcak iken alt tamamen soğuk. arada ciddi bir fark vardır. radyatör musluklarımda açık ve sıcak su gelene kadar da hava aldım ancak değişen bir şey olmadı

 • Emşn

  Beyefendi evimin safdece bir odasındaki peteğin altı ısınmıyor petek ve kombiyi değiştireli daha 3 ay oldu ama diğerleri ısınmasına rağmen bu odanınpeteği ısınmıyor.tesisatın sonu da değil aslında sonraki devam eden tesisatlara bağlı peteklerede problem yok. Yardımcı olabilirmisiniz

 • Halil İbrahim

  Petek temizleme fiyatı için firmamızı telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Peteklerin alt tarafları her zaman üst bölgelere nazaran daha soğuk olur. Fakat iki taraf arasında çok aşırı fark oluşuyorsa petek temizleme yaptırmanız probleminizi giderecektir. Öncesinde radyatör musluklarının tamamen açık olduğundan emin olun. Ayrıca peteklerin hava alma bölgesinden kombi çalışır durumdayken sıcak su gelene kadar hava alın.

 • Anil Cetinkaya

  Merhabalar,
  1+1 evimde 3 adet petek bulunmaktadir. Peteklerin alt kisimlarinda isinma sorunu var. Ust taraflar cok sicak iken alt taraflar soguk. Problem kireclenme midir ? Bu islemleri yaptirmam ne kadr surer ve maliyeti nedir bilgi verir misiniz?

 • Halil İbrahim

  Bu sorun farklı kombi markalarında değişebilir ama genel anlamda problemi kısaca şöyle açıklayabiliriz. Sıcak su musluklarını açtığınızda kombi bütün gücüyle soğuk suyu ısıtmaya çalışır. Musluğu kapattığınızda ısınan fazla suyu peteklere geri gönderir. Peteklerin alt taraflarının soğuk olmasının nedeni petek içerisinde bulunan kanalların tıkalı olmasından kaynaklanmaktadır. Petekleri iyi bir su tesisatçı ustaya temizletmeniz yeterli olacaktır. Detaylı bilgi için petek temizliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

 • Murat

  Peteklerin alt kısmı ısınmıyor fakat banyodan sıcak suyu açtığımızda peteklerin alt kısmı ısınıyor bunun sebebi ne olabilir?

 • Halil İbrahim

  Peteklerin alt taraflarının soğuk olması havaya bağlı değildir. Peteklerin içerisinde hava varsa üst tarafları soğuk olur. Alt tarafların soğuk olmasının nedeni kombinin yeterli hız ve debide sıcak suyu uzak olan rayatörlere ulaştıramamasından kaynaklanır.

 • i.savaş

  Peteklerin altı ısınmıyorsa peteklerden hava almak gerekir mi? Kombiye uzak radyatörlerde bu sıkıntıyı yaşıyorum. Çözümü sizce ne olabilir.

 • Halil İbrahim

  Bu tarz problemleri çözmek için öncelikle petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petek temizliği yaptırmak yeterli olmaz hemen akabinde kalorifer tesisat koruyucu kimyasal atmanız gerekiyor. 10 metre petek için 3 litre atmanız yeterli olacaktır. Koruma kimyasalı temizlik yapılırken çıkmayan tortuları sistemde mikro parçalara ayırarak temizler. Ayrıca sizin ek pompa görevini yitirmiş olabilir. Pompaya baktınığınız zaman çalışıyormuş gibi görünebilir fakat kombi yada ek pompa çarkları özelliğini yitirmiş yada kırılmış olabilir. Peteklerin giriş ve çıkış borularını alt taraftan bağlamak ısı yönünden çok fazla bir şey fark ettirmez. Ama ısınmada %3 gibi bir artış olabilir.

 • ahmet

  Evim 1. Katta ve dairemin hemen altinda banyomun
  Altinda kendi komurlugum var kati yakitli 30.000 kalorili çetik isi marka kazanim bagli.evimin kullanım alani 90 mt kare.evimde ise 10 mt petek var45 derecede yakinca yanindaki petekler normal uzaktakilerin ise üst taraflari sicak alt kisimlari ise soğuk.kazanda bagli olan sirkülasyon pompasi 50/135 değerlerinde.peteklerin baglanti sekli sag ustten sicaksu girişi sol alttan cikis seklinde.acaba giriside asagidan Bağlasam bu sorun cozulurmu.

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir