İSTANBUL TESİSAT
Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

17 Eylül 2014 Halil İbrahim Tesisat Temizliği | 14.005 Okunma
Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Petek veya radyatörlerinizin altı ısınmıyor mu? Kombinin sıcaklığı yükselttiğiniz halde hala ısınamıyor musunuz ? Peki çözüme birde farklı bir yöntemle yaklaşalım.

Isıtma tesisatına bağlı radyatörlerin alt tarafları ısınmadığını farkettiğinizde tesisatınızı temizletmenin zamanı gelmiştir. Eskiden radyatörlerinize el vuramaz derecede sıcaklık varken şimdi eskisi gibi ısıtmıyorsa radyatörlerin altında çamur oluşmuş demektir. Su hızlı bir biçimde dönemediği için gerekli ısıyı alamazsınız.

Kombi ve peteklerinizde biriken kireç ve su taşları radyatörünüzde bulunan kanalları tıkayıp suyun devir dayim yani sıcak suyun dönüşümüne engel olabilir. Ayrıca kalorifer tesisatınızı oluşturan borular içerisinde kireç suyun yolunu daraltabilir. Bunların hepsini istanbul tesisat olarak kimyasal ve makineler yardımıyla açıyoruz. Isınma konusunda daha farklı nedenlerden dolayı şikayetçiyseniz iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Telefondaki yetkiliye mutlaka ısınma problemlerini anlatın.

peteklerin-alt-tarafi-soguk-isinmiyor

Peteklerin Alt Taraflarının Soğuk Olmasının Nedenleri

 1. Peteklerin alt kısımları tamamen buz gibiyse sistem içerisinde kirlilikten dolayı tıkanma meydana gelmiştir. Peteklere giden sıcak su tesisat tıkandığında hızını kaybeder.
 2. Üst taraf ile alt taraf arasında anormal bir ısı farkı yok ise petekleri temizlettikten sonra mutlaka koruyucu ilaç atmanızı tavsiye ederim.
 3. Kalorifer petekleri alt taraftan yanmaya başlıyorsa petek bağlantılarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bunu anlamak için kombiyi kapatıp 45 dakika bekleyin. Tekrar kombiyi çalıştırın elinizi peteklerin üzerinde gezdirerek yanmayan bölgeyi anlayabilirsiniz.
 4. Kombiye en yakın petek haricinde hiçbir petek ısınmıyor ise kombinin altında bulunan filtre ve kombinin devir daim pompasını kontrol edebilirsiniz. Peteklerin alt taraflarının soğuk olması demek kombinin arızalı olduğuna işaret etmez.
 5. Eviniz çok büyük petek temizliği yaptırdınız hiç bir işe yaramadıysa kombinin hemen altına bir ek pompa bağlanırsa bu durum ortadan kalkacaktır. Sisteme harici bir pompa bağlandığında kombinin pompası ile aynı hızda çalışmayacağı için araya bir adet denge kabı koyulması mecburidir. Denge kabı sistemde oluşan havanın atılmasını sağlayacaktır.
 6. otomatik hava purjörü

  otomatik hava purjörü

  Radyatörler sürekli hava yapıyorsa  ısıtma tesisatının en yüksek noktasına yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi otomatik otomatik hava purjörü bağlamanız yeterli olacaktır.

 7. Odalarda bulunan petekler arasında çok büyük ısı farkı yaşıyorsanız çok sıcak olan odalardaki peteklerin vanasını biraz kısmanız gerekir.
 8. Kombiye en uzak noktada bulunan petekler ile en yakın petek arasında ısı farkı olması normaldir. Bu problemlerin oluşmaması için mobil sistem ısıtma tesisatı yaptırmak her odaya homojen bir ısının dağılmasını sağlayacaktır.

Petek temizliği yapılan dairelerin %99`da tıkanıklık problemleriyle karşılaşılmıştır. Kaloriferleriniz zamanla eski performansını yitirdiğinde direk petek temizleme servisini arayarak daha fazla ısınabilirsiniz. Temizleme yapıldıktan sonra ortaya çıkan farkı mutlaka göreceksiniz.

ÖNEMLİ NOT : Petek temizliği ile peteklerin suyunun değiştirmeyi sakın birbirine karıştırmayın. Bu iki işlem arasında hem işçilik hemde kullanılan kimyasal farkı vardır. Bizim kullandığımız kimyasal TSE onayı almış piyasada 5 yıldır kullanılan bir kimyasaldır. Bu gibi firmalar tahliye vanasından radyatörlerin suyunu boşaltıp tesisatın içerisine bir miktar ilaç doldurup temizliğin yapıldığını söyleyebilirler. Bizim yaptığımız tesisatın içerisine kimyasal atıp makine ile 45 dakika çeviriyoruz. Daha sonra basınçlı su ile durulama gerçekleşiyor. Ortalama bu işlemler 100 metre kare daire için 2 saat sürmektedir. Tesisat içerisinden su boşaltma işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Suyu boşaltıp filtreyi kendiniz temizlerseniz 15 dakikada işi bitirebilirsiniz. Paranızda cebinizde kalır. Bizim yaptığımız makineli tesisat ve petek temizliği işlemi çok farklı bir işlemdir.

Panel radyatörlerin halk diliyle petekleri ısınmada kat kaloriferli sistemlerde, merkezi sistemlerde en çok kullanılan radyatör çeşitleridir. Panel radyötörlerin sistemde sıcak su varken ısıtmaması rastlanan sorunlar arasında yer alır. Bu sorunların nedenlerini sizlerle paylaşmak istedik.

*Aşağıda yazılan işlemler peteklerin bir kısmının ısındığı ve bir kısmının ısınmadığı şikayetlerine çözüm için yazılan yazılardır. Peteklerin tümü ısıtmadığında kombide veya kalorifer tesisatı su basıncında sorun olduğunu unutmayalım.

*Az ısınmayan petekler genelde tesisatın en son noktasında kalan peteklerdir. Eğer peteklerde hava yoksa, bunun nedeni kombinin su sirkülasyonunu sağlayan pompanın yakın peteklerdeki su sirkülesini, diğer petekler kadar yapmaması. Yakın peteklerde suyu 10 kez çevirirken (sirkülasyon ederken) uzaktaki peteklerde bu 2 veya 3 kez olması. Bunun için peteklerin vanalarından reglaj ayarı yapılması gereklidir. Yani peteklerin dönüş vanası peteğin altındaki vana yakından uzağa doğru açıklık konumu ayarlanmalıdır. En yakındaki vana çok kısık, en uzaktaki vana çok açık olmalı. Her eve ve tesisata göre bu ayarlamalar değişebilir.

*Kombi kat kaloriferi sistemlerinde bu gibi sorunların genellikle tesisatında hava olmasından dolayı peteklerin ısınmadığı tespiti olmuştur.

*Öncelikle peteklerin gidiş vanasının (üst kısmındaki vana) ve dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu ihtimal çok az olsa da genede ihtimal olduğundan kontrol edilmesinde fayda vardır. Bazı tesisatçı firmalar maliyeti düşürmek için dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) volanlı (çevirmeli) yani normal vana takmayıp, ayarlı vana takmaktadırlar ve ayarlı vanayı kapalı veya kısık bırakılmasından dolayı çok enderde olsa petek ısınmama şikayeti olmaktadır. Bu vana peteğin alt kısımın bir T parçası gibi görünür. Kullanıcıların bunun vana olduğunu bilmediklerinden, bilseler dahi bu vana allien anahtar ile açıldığından açık mı, kapalı mı olduğunu bilmemektedirler.

*Peteklerin vanalarının arızalanmasından dolayı petekler yeteri kadar ısıtmaya bilir veya hiç ısıtmaz. Petek vanasının içinde conta vananın gövdesine yapıştığı, sıkıştığı v.b. gibi vana arızalarında petek ısınmaması söz konusu olabilir. Buda çok ender rastlanan problemdir.

*Peteklerin üst kısmında hava alma için yapılmış pürjör vardır. Bu pürjörün yapısına göre tornavida, pense, karga burun gibi aletlerle açılıp, hava bitinceye kadar su gelinceye kadar petekteki hava alınır. Pürjör açılırken saatin ters yönünde açılmalı ve saat yönünde kapanmalıdır. Hava alma işlemi yapılırken peteklerin vanalarının açık konumda olması gereklidir. Petek vanaları saat yönünde kapanır, saatin ters yönünde açılır. Hava alma işlemi yapılırken tesisattaki su basıncı düşecektir. Kat kaloriferi, kombi tesisatındaki su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olmasına dikkat ediniz.

*Peteklere gelen tesisat borusunun ve ek yerlerinde tıkanıklık olabilir.

*Boru Tesisatı yapılırken özellikle PPRC (Polipropilen Random Kopolimer) boru halk diliyle plastik boru ek kaynak yerlerinde uygun olmayan şekilde kaynak yapıldığında, kaynak sırasında borunun erimesiyle boru çapının daralması ve hatta hiç su geçişi olmamasına neden olur.

*Yukarıda yazan tüm işlemler yapıldıktan sonra herhangi bir sonuç alınmadıysa tesisatınızı boru çaplarında uygunsuzluk olduğundan petekleriniz ısıtmıyor olabilir. Yetkili tesisatçı firmanızda danışmanızda fayda vardır.

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor” üzerine 24 düşünce

 1. ugur goktas

  Merhba evimdeki ara holdeki petek hic isitma yapmiyor digerlerinde bir sorun yok
  bu petegin icnde su da var havasini aldigimiz yerden vanayi astik su da geliyor ama neden isitmiyor bir turlu anlamadim o petwge ait vanalari kontrol ettigimde soguk oldugunu gordum sicak su neden gelmiyor olabilir

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   petek ters bağlantı yapılmış olabilir. Bir tesisatçı yardımı ile önce peteğin alt üst bağlantılarını kontrol ettirin. Eğer petek ters bağlanmamış ise her iki bağlantıyı alttan yapın. Bu şekilde belki petek ısınabilir. Yanmayan peteklerin çözümü her zaman petek temizlik olmayabilir.

   Yanıtla
 2. ümit

  merhaba merkezi sistemde en üst katta oturuyorum peeteklerimin altı soğuk üstü sıcak bunun nedeni nedir ne yapmam gerekir teşekkürler

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   ümit bey merkezi ısıtma sistemlerinde peteklerin altının soğuk olma sebebi çok eski bir tesisat borularına sahipseniz kireçlenmeden dolayı borularda daralma meydana gelmiş olabilir. İkinci bir sebep kazan dairesinde bulunan pompanın çarkları görevini eskisi kadar yerine getirmiyordur. Yöneticiniz ile görüşüp merkezi sistem petek temizliği yaptırmanız probleminizin düzelmesine yardımcı olabilir.

   Yanıtla
 3. yucel

  Kazan daireli bir lojmanda oturuyorum. Benim ve diger dairelerin Hicbir peteginde sorun yok fakat bir tane odamda ust vanadanda alt vanadanda su geliyor. Normalde alt vanadan su devirdaymi olmasi gerekirken alt vanadanda su geliyor ariza neden kaynaklanmaktadir acaba

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Bu bir sorun teşkil etmez. Merkezi sistem ısıtma kullandığınız için radyatörü söküldüğünde ana kolon borularının gidiş ve dönüş borularında basınçlı su bulunduğu için her iki vanadan su gelebilir. Pompa gidiş yönünden su bastığında herhangi bir dairenin peteğinin dönüş vanasından devir daim yaparak dönüş yönünde basınç oluşturur.

   Yanıtla
 4. ufuk

  Aynı sorunu yaşıyorum peteklerin üst kısmı sıcak iken alt kısmı yarısı kadar sıcaklık var Havayı almak sorunun giderir mi acaba ? Yada yeni yapıldı ücretsiz bakarlar sanırım ?

  Yanıtla
 5. ramazan kicali

  Benim bir sorum olacakti yukaridan yani vananin oldugu boru sogukken alttan cikis olan boru sicak bu durum normal mi?Normal degilse ne yapmamiz lazim?

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Bu durum normal değil radyatör bağlantınız ters olduğu için alt taraftan ısınmaya başlıyor. Eğer radyatöre giriş ve çıkış borularının ikisi de alttan bağlanmış ise problem olmaz.

   Yanıtla
 6. Şükran ARSLAN

  Öncelikle çok temiz çalışıyorlar ve gelen elemanlar çok efendi ve alanında uzman kişilerdir.Ayrıca İbrahim Bey de Çok anlayışlı ve dürüst bir insan. Bu ekipten memnun kaldım. Çok Teşekkürler.

  Yanıtla
 7. Muhammed Dogan

  Kombinin peteklerindeki üst vanayı açıyoruz. Peki alt vanayıda mı açıyoruz? Ben iki odayı tamamen açtım.Diğer odalardaki ve mutfaktaki petekler kapalı.bazen üst sıcak alt soğuk oluyor.

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Peteklerin alt tarafları soğuk olduğunda kombiye yakın peteklerin alt kısımlarında bulunan vanaları tamamen kapatın. Sonrasında kombiye en yakın radyatörün vanasını bir tur açın. Kombiye ikinci yakın peteğin alt vanasını 2 tur açın. Bunu yapmanızda ki sebep devir daim yapan sıcak su kendini en kısa yoldan dönüş yaparak tekrar geri çevirmesidir. Su en kolay yoldan geri döner. Bu şekilde yaparak biraz daha fazla verim alırsınız. Eğer böyle yaparak sonuç alamıyorsanız petek temizliği yaptırmanız şarttır.

   Yanıtla
 8. Emşn

  Beyefendi evimin safdece bir odasındaki peteğin altı ısınmıyor petek ve kombiyi değiştireli daha 3 ay oldu ama diğerleri ısınmasına rağmen bu odanınpeteği ısınmıyor.tesisatın sonu da değil aslında sonraki devam eden tesisatlara bağlı peteklerede problem yok. Yardımcı olabilirmisiniz

  Yanıtla
 9. Anil Cetinkaya

  Merhabalar,
  1+1 evimde 3 adet petek bulunmaktadir. Peteklerin alt kisimlarinda isinma sorunu var. Ust taraflar cok sicak iken alt taraflar soguk. Problem kireclenme midir ? Bu islemleri yaptirmam ne kadr surer ve maliyeti nedir bilgi verir misiniz?

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Petek temizleme fiyatı için firmamızı telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Peteklerin alt tarafları her zaman üst bölgelere nazaran daha soğuk olur. Fakat iki taraf arasında çok aşırı fark oluşuyorsa petek temizleme yaptırmanız probleminizi giderecektir. Öncesinde radyatör musluklarının tamamen açık olduğundan emin olun. Ayrıca peteklerin hava alma bölgesinden kombi çalışır durumdayken sıcak su gelene kadar hava alın.

   Yanıtla
   1. ANIL ÇETİNKAYA

    üst kısımlar sıcak iken alt tamamen soğuk. arada ciddi bir fark vardır. radyatör musluklarımda açık ve sıcak su gelene kadar da hava aldım ancak değişen bir şey olmadı

    Yanıtla
    1. Halil İbrahim Yazar

     O zaman petek temizliği yaptırmanız gerekiyor. Havalı sistemle petekleriniz alurad yani alüminyum petek ise sökülerek temizlenmesinde yarar vardır. Panel radyatörlerde sökmeye gerek yoktur. Sökülmeden temizlenerek aradaki bu ısı farkı kaybolacaktır.

     Yanıtla
 10. Murat

  Peteklerin alt kısmı ısınmıyor fakat banyodan sıcak suyu açtığımızda peteklerin alt kısmı ısınıyor bunun sebebi ne olabilir?

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Bu sorun farklı kombi markalarında değişebilir ama genel anlamda problemi kısaca şöyle açıklayabiliriz. Sıcak su musluklarını açtığınızda kombi bütün gücüyle soğuk suyu ısıtmaya çalışır. Musluğu kapattığınızda ısınan fazla suyu peteklere geri gönderir. Peteklerin alt taraflarının soğuk olmasının nedeni petek içerisinde bulunan kanalların tıkalı olmasından kaynaklanmaktadır. Petekleri iyi bir su tesisatçı ustaya temizletmeniz yeterli olacaktır. Detaylı bilgi için petek temizliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

   Yanıtla
 11. i.savaş

  Peteklerin altı ısınmıyorsa peteklerden hava almak gerekir mi? Kombiye uzak radyatörlerde bu sıkıntıyı yaşıyorum. Çözümü sizce ne olabilir.

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Peteklerin alt taraflarının soğuk olması havaya bağlı değildir. Peteklerin içerisinde hava varsa üst tarafları soğuk olur. Alt tarafların soğuk olmasının nedeni kombinin yeterli hız ve debide sıcak suyu uzak olan rayatörlere ulaştıramamasından kaynaklanır.

   Yanıtla
 12. ahmet

  Evim 1. Katta ve dairemin hemen altinda banyomun
  Altinda kendi komurlugum var kati yakitli 30.000 kalorili çetik isi marka kazanim bagli.evimin kullanım alani 90 mt kare.evimde ise 10 mt petek var45 derecede yakinca yanindaki petekler normal uzaktakilerin ise üst taraflari sicak alt kisimlari ise soğuk.kazanda bagli olan sirkülasyon pompasi 50/135 değerlerinde.peteklerin baglanti sekli sag ustten sicaksu girişi sol alttan cikis seklinde.acaba giriside asagidan Bağlasam bu sorun cozulurmu.

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Bu tarz problemleri çözmek için öncelikle petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petek temizliği yaptırmak yeterli olmaz hemen akabinde kalorifer tesisat koruyucu kimyasal atmanız gerekiyor. 10 metre petek için 3 litre atmanız yeterli olacaktır. Koruma kimyasalı temizlik yapılırken çıkmayan tortuları sistemde mikro parçalara ayırarak temizler. Ayrıca sizin ek pompa görevini yitirmiş olabilir. Pompaya baktınığınız zaman çalışıyormuş gibi görünebilir fakat kombi yada ek pompa çarkları özelliğini yitirmiş yada kırılmış olabilir. Peteklerin giriş ve çıkış borularını alt taraftan bağlamak ısı yönünden çok fazla bir şey fark ettirmez. Ama ısınmada %3 gibi bir artış olabilir.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>