İSTANBUL TESİSAT
Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor Çözüm

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor Çözüm

17 Eylül 2014 Halil İbrahim Tesisat Temizliği | 5.203 Okunma
Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor Çözüm

Petek veya radyatörlerinizin altı ısınmıyor mu? Kombinin sıcaklığı yükselttiğiniz halde hala ısınamıyor musunuz ? Peki çözüme birde farklı bir yöntemle yaklaşalım.

Isıtma tesisatına bağlı radyatörlerin alt tarafları ısınmadığını farkettiğinizde tesisatınızı temizletmedin zamanı gelmiştir. Eskiden radyatörlerinize el vuramaz derecede sıcaklık varken şimdi eskisi gibi ısıtmıyorsa radyatörlerin altında çamur oluşmuş demektir. Su hızlı bir biçimde dönemediği için gerekli ısıyı alamazsınız.

Kombi ve peteklerinizde biriken kireç ve su taşları radyatörünüzde bulunan kanalları tıkayıp suyun devir dayim yani sıcak suyun dönüşümüne engel olabilir. Ayrıca kalorifer tesisatınızı oluşturan borular içerisinde kireç suyun yolunu daraltabilir. Bunların hepsini istanbul tesisat olarak kimyasal ve makineler yardımıyla açıyoruz. Isınma konusunda daha farklı nedenlerden dolayı şikayetçiyseniz iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Telefondaki yetkiliye mutlaka ısınma problemlerini anlatın.

Kombi ve kalorifer temizliğini işinin ehli bu konuda usta tesisatçılara yaptırın. Aksi takdirde kombinizden veya radyatörlerinizden olabilirsiniz.

Petek temizliği yapılan dairelerin %99`da tıkanıklık problemleriyle karşılaşılmıştır. Kaloriferleriniz zamanla eski performansını yitirdiğinde direk petek temizleme servisini arayarak daha fazla ısınabilirsiniz. Temizleme yapıldıktan sonra ortaya çıkan farkı mutlaka göreceksiniz.

ÖNEMLİ NOT : Petek temizliği ile peteklerin suyunun değiştirmeyi sakın birbirine karıştırmayın. Bu iki işlem arasında hem işçilik hemde kullanılan kimyasal farkı vardır. Bizim kullandığımız kimyasal TSE onayı almış piyasada 5 yıldır kullanılan bir kimyasaldır. Bu gibi firmalar tahliye vanasından radyatörlerin suyunu boşaltıp tesisatın içerisine bir miktar ilaç doldurup temizliğin yapıldığını söyleyebilirler. Bizim yaptığımız tesisatın içerisine kimyasal atıp makine ile 45 dakika çeviriyoruz. Daha sonra basınçlı su ile durulama gerçekleşiyor. Ortalama bu işlemler 100 metre kare daire için 2 saat sürmektedir. Tesisat içerisinden su boşaltma işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Suyu boşaltıp filitrenizi kendiniz temizleseniz 15 dakikada işi bitirebilirsiniz. Paranızda cebinizde kalır. Bizm yaptığımız makineli tesisat ve petek temizliği işlemi çok farklı bir işlemdir.

Kalorifer peteklerinizi yerinden sökmeden kimyasal sıvılarla ve makinalarla yıllık temizliğini yapıyoruz. Yaptığımız temizlik sonunda birde tesisatın içerisine koruyucu kimyasalları ekleyip kombinizi çalıştırıyoruz. Bu kimyasal radyatör ve komibinizi koruyucu bir kalkan gibi sararak sistemi su taşından ve kireçten korur. Yukarıda resimde gördüğünüz makina ile peteklerinizin içini pırıl pırıl yapana kadar yıkıyoruz. Bitmedi kombi filitrelerinide ücretsiz temizliyoruz.

RADYATÖRLERİN ÜSTÜ ISINIP ALT KISIMLARI ISINMIYORSA

ISIYI YÜKSELTTİĞİNİZ HALDE HALA ÜŞÜYORSANIZ

SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE KOMBİ ÇALIŞMADIĞI ZAMAN, SİSTEMDEKİ SU DONUYORSA

KOMBİ EŞANJÖR BORU ve PETEKLERİNİZDE KİREÇ ve KİR İLE TIKANMIŞ YERLERDE

YERDEN ISITMA SİSTEMİNDEKİ PLASTİK BORULARDA AŞIRI ÇAMURLAŞMA OLUŞMASINDA

PETEKLERİM NEDEN ISINMIYOR RADYATÖR PROBLEMLERİ

Panel radyatörlerin halk diliyle petekleri ısınmada kat kaloriferli sistemlerde, merkezi sistemlerde en çok kullanılan radyatör çeşitleridir. Panel radyötörlerin sistemde sıcak su varken ısıtmaması rastlanan sorunlar arasında yer alır. Bu sorunların nedenlerini sizlerle paylaşmak istedik.

*Aşağıda yazılan işlemler peteklerin bir kısmının ısındığı ve bir kısmının ısınmadığı şikayetlerine çözüm için yazılan yazılardır. Peteklerin tümü ısınmadığında kombinizde veya Kombi tesisatı su basıncında sorun olduğunu unutmayalım.

*Az ısınmayan petekler genelde tesisatın en son noktasında kalan peteklerdir. Eğer peteklerde hava yoksa, bunun nedeni kombinin su sirkülasyonunu sağlayan pompanın yakın peteklerdeki su sirkülesini, diğer petekler kadar yapmaması. Yakın peteklerde suyu 10 kez çevirirken (sirkülasyon ederken) uzaktaki peteklerde bu 2 veya 3 kez olması. Bunun için peteklerin vanalarından reglaj ayarı yapılması gereklidir. Yani peteklerin dönüş vanası peteğin altındaki vana yakından uzağa doğru açıklık konumu ayarlanmalıdır. En yakındaki vana çok kısık, en uzaktaki vana çok açık olmalı. Her eve ve tesisata göre bu ayarlamalar değişebilir.

*Kombi kat kaloriferi sistemlerinde bu gibi sorunların genellikle tesisatında hava olmasından dolayı peteklerin ısınmadığı tespiti olmuştur.

*Öncelikle peteklerin gidiş vanasının (üst kısmındaki vana) ve dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu ihtimal çok az olsada genede ihtimal olduğundan kontrol edilmesinde fayda vardır. Bazı tesisatçı firmalar maliyeti düşürmek için dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) volanlı (çevirmeli) yani normal vana takmayıp, allienlı vana takmaktadırlar ve allienlı vanayı kapalı veya kısık bırakılmasından dolayı çok enderde olsa petek ısınmama şikayeti olmaktadır. Bu vana peteğin alt kısımın bir T parçası gibi görünür. Kullanıcıların bunun vana olduğunu bilmediklerinden, bilseler dahi bu vana allien anahtar ile açıldığından açık mı, kapalı mı olduğunu bilmemektedirler.

*Peteklerin vanalarının arızalanmasından dolayı petekler yeteri kadar ısıtmaya bilir veya hiç ısıtmaz. Petek vanasının içinde conta vananın gövdesine yapıştığı, sıkıştığı v.b. gibi vana arızalarında petek ısınmaması söz konusu olabilir. Buda çok ender rastlanan problemdir.

*Peteklerin üst kısmında hava alma için yapılmış pürjör vardır. Bu pürjörün yapısına göre tornavida, pense, kargaburun gibi aletlerle açılıp, hava bitinceye kadar su gelinceye kadar petekteki hava alınır. Pürjör açılırken saatin ters yönünde açılmalı ve saat yönünde kapanmalıdır. Hava alma işlemi yapılırken peteklerin vanalarının açık konumda olması gereklidir. Petek vanaları saat yönünde kapanır, saatin ters yönünde açılır. Hava alma işlemi yapılırken tesisattaki su basıncı düşücektir. Kat kaloriferi, kombi tesisatındaki su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olmasına dikkat ediniz.

*Peteklere gelen tesisat borusunun ve ek yerlerinde tıkanıklık olabilir.

*Boru Tesisatı yapılırken özellikle PPRC (Polipropilen Random Kopolimer) boru halk diliyle plastik boru ek kaynak yerlerinde uygun olmayan şekilde kaynak yapıldığında, kaynak sırasında borunun erimesiyle boru çapının daralması ve hatta hiç su geçişi olmamasına neden olur.

*Yukarıda yazan tüm işlemler yapıldıktan sonra herhangi bir sonuç alınmadıysa tesisatınızı boru çaplarında uygunsuzluk olduğundan petekleriniz ısıtmıyor olabilir. Yetkili tesisatçı firmanızda danışmanızda fayda vardır.

Kalorifer peteklerinizin altı ısınmıyorsa petek temizlik ve bakım zamanı gelmiş demektir. Peteklerin ve petek borularının içinde biriken çamurlaşmış pislikler,toz yumakcıkları ve bakteriler tıkanmaya sebep olarak peteklerdeki ısı iletimini yavaşlatır. Petek temizliğini kimyasal ilaç ve petek temizleme makinesi yardımıyla peteklerinizi yerinden sökmeden temizliyoruz.

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor Çözüm” üzerine 6 düşünce

 1. ahmet

  Evim 1. Katta ve dairemin hemen altinda banyomun
  Altinda kendi komurlugum var kati yakitli 30.000 kalorili çetik isi marka kazanim bagli.evimin kullanım alani 90 mt kare.evimde ise 10 mt petek var45 derecede yakinca yanindaki petekler normal uzaktakilerin ise üst taraflari sicak alt kisimlari ise soğuk.kazanda bagli olan sirkülasyon pompasi 50/135 değerlerinde.peteklerin baglanti sekli sag ustten sicaksu girişi sol alttan cikis seklinde.acaba giriside asagidan Bağlasam bu sorun cozulurmu.

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Bu tarz problemleri çözmek için öncelikle petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petek temizliği yaptırmak yeterli olmaz hemen akabinde kalorifer tesisat koruyucu kimyasal atmanız gerekiyor. 10 metre petek için 3 litre atmanız yeterli olacaktır. Koruma kimyasalı temizlik yapılırken çıkmayan tortuları sistemde mikro parçalara ayırarak temizler. Ayrıca sizin ek pompa görevini yitirmiş olabilir. Pompaya baktınığınız zaman çalışıyormuş gibi görünebilir fakat kombi yada ek pompa çarkları özelliğini yitirmiş yada kırılmış olabilir. Peteklerin giriş ve çıkış borularını alt taraftan bağlamak ısı yönünden çok fazla bir şey fark ettirmez. Ama ısınmada %3 gibi bir artış olabilir.

   Yanıtla
 2. i.savaş

  Peteklerin altı ısınmıyorsa peteklerden hava almak gerekir mi? Kombiye uzak radyatörlerde bu sıkıntıyı yaşıyorum. Çözümü sizce ne olabilir.

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Peteklerin alt taraflarının soğuk olması havaya bağlı değildir. Peteklerin içerisinde hava varsa üst tarafları soğuk olur. Alt tarafların soğuk olmasının nedeni kombinin yeterli hız ve debide sıcak suyu uzak olan rayatörlere ulaştıramamasından kaynaklanır.

   Yanıtla
 3. Murat

  Peteklerin alt kısmı ısınmıyor fakat banyodan sıcak suyu açtığımızda peteklerin alt kısmı ısınıyor bunun sebebi ne olabilir?

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Bu sorun farklı kombi markalarında değişebilir ama genel anlamda problemi kısaca şöyle açıklayabiliriz. Sıcak su musluklarını açtığınızda kombi bütün gücüyle soğuk suyu ısıtmaya çalışır. Musluğu kapattığınızda ısınan fazla suyu peteklere geri gönderir. Peteklerin alt taraflarının soğuk olmasının nedeni petek içerisinde bulunan kanalların tıkalı olmasından kaynaklanmaktadır. Petekleri iyi bir su tesisatçı ustaya temizletmeniz yeterli olacaktır. Detaylı bilgi için petek temizliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>