1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (12 oy, ortalama puan: 4,67 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
kimyasal-ilacla-petek-temizligi

Kimyasal İlaçla Kombi Petek Temizliği

Kombinin ısıtma borularına bağladığımız makineyle içerideki kirli suyu dışarı çıkarma işleminin ardından petekleri temiz suyla bir defa yıkama işlemi yapılır. İşe yarar ilaçlı tesisat temizliği yaptırmak kaliteli ustaların elinden oldukça yapılan iş daha faydalı bir hal alacaktır. Makinenin deposuna dairenin petek sayısına göre kimyasal ilaç atılır. Bir metre radyatör ortalama 8 litre su almaktadır. Yedi radyatör bulunan bir dairenin tesisatında toplamda 60 – 70 litre su bulunmaktadır. 1 litre kimyasal ilaç 70 litre suya eklenir. Bu hesabı yukarıda yazılı matematiksel rakamlara göre kendi dairenizde hesaplayabilirsiniz. İlacın fazla eklenmesi kombi ve tesisatın parçalarına zarar verebilir. Dubleks dairelerde 2 litreden az kimyasal kullanmamak gerekir. İşçilikten kar edeceğim diye  malzemeden kaçmak olmaz. Makine çalışır hale getirildikten sonra yaklaşık 30 dakika kimyasal boruların içerisinde çevrilir. İlaç peteklerin kanallarından ve radyatör vanalarından geçerken tıkalı bölgeleri açar. Bu işlemi yaparken bütün peteklerin vanası kapatılıp bir radyatöre uygulanırsa daha iyi sonuçlar alırsınız. Bu işlemden sonra temiz su ile durulama yapılır. Kimyasal ilacın tamamen içeriden çıkarmak gereklidir. İçeride ilaç kalıntısı olursa kombiye hava yaptırır. Sonrasında makine tekrar su doldurulur içine nötrleştirme ilacı dökülerek tesisatın içinde kalan asidin öldürülmesi sağlanır. Ne kadar temiz suyla durulama yaparsanız yapın içeride yine bir miktar asit kalacaktır. Nötrleştirici ilacı tesisatın içine atıp kombinin kendi pompasıyla yavaşça dolaştırarak da yapılabilir. Ama makine ile yıkama yapmak daha sağlıklı bir işlemdir.

Asitli İlaçla Petek Temizleme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 • Kullanılan kimyasal ilacın sistemde bulunan peteklere zarar vermediğinden emin olmak gerekir.
 • Isıtma boruları aşırı derecede korozyona maruz kalmış ise asitli ilaç kullanmak doğru değildir.
 • Petekler temizlendikten sonra sistemin tümünden asidi yok etmek gerekir. İçeride asit kaldığında kombinin basıncını yükseltir.
 • Çok kireçli sistemlerde en az 3 yılda bir ilaçlı petek temizliği uygulaması yapılmalıdır.

Bütün bu işlemlerin sırasıyla yapıldığı kalorifer tesisatlarında peteklerin ısı değerlerinde yükselmeyi görebilirsiniz. Aynı zamanda kombinin parçalarını temizleyen kireç temizleyici ilaçlar suyun akış hızını artırır. Bence kombiye bakım yaptırmanıza gerek yok.  Böyle bir temizlik işlemi tesisat, kombi, radyatörlerin içini ilk alındığı güne çevirir. Kombiye zarar vermeden kimyasal ilaçla petek yıkama yapılırken vanaların kapatılması gerekir. Temiz bir tesisat kombinin pompasını fazla yormaz. Çıkan arızları yok ederek paranızı cebinizde bırakır. Uzun süre çalışan kombilerin eşanjöründe tıkanma yapmasının sebebi kireç dolan deliklerin kapanmasıdır.  Kireç ve pas eşanjörün, üç yollu vananın tıkanmasına sebep olur.  Bu parçaların arızalarını çok pahalı maliyetlere çıkmaktadır. Hele üç yollu vana tıkanırsa mutlaka değiştirmeden önce tesisatınızı temizletin ki tekrar tıkanma yapmasın. Kombi servisleri sizi bu konuda zaten uyaracaktır. Tesisatın içinden gelen pislikler kombiyi tıkadığında parça değiştirmek yerine servis elemanından temizlemesini isteyin. Temizliği yapılan parçalar mekanik olduğu için yeni takılacak parça kadar iyi çalışır. Eşanjör delindiyse ona yapacak bir şey yok. Yenisi ile değiştirilmesi lazımdır.

2 Yorum

 • Zafer Kopuz

  Evimde 6 peteğin temizliğini yaptırmak istiyorum, kaç paraya mal olur. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. Fındıklı Mh. Maltepe-İstanbul

  • Murat Taştan

   150 tl ye mal olur efendim.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.