1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (17 oy, ortalama puan: 4,29 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
tatile-giderken-dikkat

Tatile Giderken Dikkat | Su Vanasını Kapatın

Su tesisatınızda zamanla patlaklar oluşabilir. Biz buna birazda kendimiz önlem almalıyız. Tabi herkes bilmez su patlağına engel olmanın yollarını. Kesin bir çözüm olmamakla beraber hatırı sayılır tedbirler mevcuttur. En çok unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz konulardan biride su tesisat vanasını uzun yolculuklara çıkarken kapatmamak. Kapatınca ne faydası olacak demeyin boru patlaması önemli değil patladığında aşağı katı sel almasın diye tüm çabalar. Çünkü su akmaya başlayınca ya kapıyı çilingire açtırıp bir başkasının evinize girmesine göz yumacaksınız ya da tatili yarıda kesip eve döneceksiniz. Zaten böyle sıkıntılı bir durumu öğrendikten sonra onun stresiyle tatilde ne kadar keyifli olabilir ki. Önemli olan sorunu yaşanmadan engelleyebilmektir. Aksi takdirde tatiliniz zehir olur dinlenmeye gittiğiniz yerde iyice strese girersiniz. Bu yazımızda sıkça sorulan bu soruya açıklık getiriyoruz ki neden tatile giderken su vanasını kapatmanız gerektiğini daha çarpıcı şekilde görün.   
 
Yaz yaklaşınca herkes köyüne memleketine ve tatil bölgelerine gitmeye başlar. Ama gitmeden önce ev su tesisatında bir dizi önlemlerin alınması gerekir. Bunların kısaca anlatalım. İlk sırada vananın kapatılması var tabi oda bir iş çünkü vana hangi yöne kapanıyor çoğumuzun bu konuda kafası epey bir karışık durumda. Su saatinin iki yanında da bulunan kırmızı başlıklı vanaları tıpkı normal çeşmeler gibi sağa doğru çevirerek kapatırız. Bu vanalar çok çabuk bozulduğundan çoğu suyu tam kesmez ya da tam kapanmaz. Bu yönüyle şiber vana denilen bu vanalar çok kullanışsızdır. Aslında küresel dediğimiz tek hareketle kapanabilen kollu vanalar çok daha iyidir. Hem de kolay kapandığı için üşenmeden her seferinde vanayı kapatabiliriz. Şiber vanalar 6-7 tur attıktan sonra kapanırlar, vanayı saat yönünde çevirerek kapatabiliriz. Eğer kol saatiniz varsa saate bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. 
Bazı ana vanalar eskidiği için suyu tam kapatmayabilir bu yüzden evdeki muslukları da tek tek kontrol ederek kapatmanız gerekebilir.
Bunların haricinde daire içerisindeki su tesisat borularında  su olmadığından patlamada olamaz. Su vanasıyla birlikte gaz vanasını ve tabi elektrik şalterini de kapatmalıyız. Önlemlerinizi aldıktan sonra kafamızda hiç bir soru işareti kalmadan tatilinize rahatça çıkabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.