1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (33 oy, ortalama puan: 4,30 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Su Vanası Ne Tarafa Açılır ?

su-vanasi-ne-tarafa-acilir

Su  saatinin önünde daireye giriş vanası olarak bilinen su vanası sağ tarafa sıkılarak kapatılır. Saat yönünde çevrilerek vana kapatılır. Sol tarafa yani saat yönünün tersine açılır. Şibel vana olarak bilinen vanalar hiç açılıp kapatılmadığı için bazen suyu tamamen kesmez. Su böyle damla şeklinde akmaya devam eder. Su sayacının önünde ve arkasında iki adet olmak şartıyla iki vana bulunmaktadır. Bu vanaların biri mutlaka çalışır durumda olması gerekir. Evinizde herhangi bir su patlaması olduğunda her tarafı su basmaması için haftalık su vanalarını kontrol ediniz.

radyator-vanasi-ayari-nasil-yapilir

Radyatör Vanası Ne Tarafa Açılır

Sıcak suyun radyatöre girmeden önce bir vanası bulunmaktadır. Hiç açılıp kapatılmayan radyatör vanasının göbeğinde gevşeme olur. Göbeği gevşeyen vanalar su damlatır. Radyatör vanası saat yönünde kapanır, saat yönünün tersine açılır. Kombinin dönüş borusuna su geçmeden hemen kalorifer peteğinin çıkışında ikinci bir vana bulunmaktadır. Bu vana yine aynı yönde açılıp kapanır. Tavsiyemiz radyatör vanalarını ayarlarken kombiye en yakın olanları daha az açmanızdır. Kombiden uzaklaştıkça petek vanalarını biraz daha açarak reglaj ayarı yapmış olursunuz.

Evinizde bulunan bütün vanaları tatile giderken veya hafta sonu evden ayrılırken mutlaka kapatın. Siz yokken lavabonun çelik sprelleri eskidiği için patlayabilir. Uzun süre kullanılan musluk bataryasına taharet musluğu ile batarya arasında yer alan hortumlar zamanla çürüdüğü için yüksek basınç ile patlar. Evinizi su basar. Bu kötü durumla karşılaşmamak için herhangi bir su tesisatçısı çağırarak su vananızı kontrol ettirin. Doğalgazın vanasını kapatmayı unutmayın. Kombi ve diğer su tesisatı bağlantılarında yer alan bütün vanaları kapatın. Soğuk iklim koşullarında oturan arkadaşlar bir yere gittiklerinde kombi içerisindeki suyu boşaltın yada tesisatın içerisindeki suyun donmasını önleyici tedbirler alın.

1 Yorum

  • Anonim

    Ayrıntılı anlatım için tşk

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.