1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (16 oy, ortalama puan: 4,31 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
lavabo-montaji

Lavabo Montajı | Klozet Montajı

Günümüzde ayaklı lavabo diye tabir edilen lavabolar giderek yerini dolaplı (hilton lavabo) bırakmaktadır. Aslında banyonuzda yeriniz varsa uygun fiyatlara gösterişli dolaplı lavabolardan taktırabilirsiniz. Koçtaş gibi çeşit aralığı bol olan yapı marketlerde hemen hemen her ay bu tarz banyo dolaplarında kampanya yapılmaktadır. Hatta küçük mağazalardan satın aldığınızda montajı ile size hizmet verebiliyorlar. Dolaplı lavaboların su tesisatları biraz daha farklı yapılamktadır. Musluk ağızları diğer ayaklı lavabolara göre dolap içerisinde kapakların arkasında kalmaktadır. Alacağınız lavabo modeline göre tesisatı yaptırmanız gerekir. Gider borusu ve musluk girişleri lavabonun tam orta hizasına gelmesi gerekir. Lavabo sifonunun koku yapmaması için eski tip lavabo sifonu satın alın. Yeni çıkan lavabo sifonları ucuz fakat müşterilerin çoğundan koku şikayetleri almaktayız. Banyonuzun vazgeçilmezi haline gelen banyo dolapları montajı sırasında dolabın terazide olması gerekir. Dolabın üst kısmına bir elektrik tesisatı çekilmesi gerekebilir. Montaj işlemi bittikten sonra ustanız evden ayrılmadan musluk kenarlarını iyice kontrol ediniz. Herhangi bir yerden damlama veya akıtma olursa banyo dolabınızın çürümesine sebep olur. Ustaların hepsi çok iyidir. Fakat işçiliklerde en fazla yapılan hata son kontrollerin sağlam bir şekilde yapılmamasıdır. Lavabonuzun duvara sabit bir şekilde altı sağlam olmalıdır. Esneyen lavabonun ayağı kuvvetli bir basınç yapıldığında kırılma yaşanabilir. Bu tür problemler ciddi yaralanmalara sebep olmaktadır. Düşen lavabonun kırık parçaları ayağınızı kesebilir, yada dengenizi kaybedin üstüne düştüğünüzde bıçaktan daha keskin seramik yaralanmasına yol açar.

Öncelikle lavabo montajı, ustası tarafından yapılmadığı takdirde ilerde yerinden oynayarak düşerse seramik çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Lavabo montajı deyip geçmeyelim. Çalışılan mekanın yada su saati vanasının suyu kesilir. Eğer yeni bir lavabo montajı yapılmayacak ise, var olan lavabonun üzerindeki sifon ve batarya bağlantıları dikkatlice sökülerek eski lavabo yerinden çıkarılır. Yeni lavabonun duvara monte edilecek vida kısımları eski lavabonun vida kısımları ile uyumlu ise lavabo direk aynı vida yerlerine vidalanır, değil ise lavabonun vida yerleri işaretlenerek matkap ile yer açılır ve öyle monte edilir. Lavabo duvara monte edildikten sonra batarya ve sifonu üzerine takılır.

Bu işlemin yanı sıra klozet montajı da eğer eli anahtar tutan biri olursa yapılabilir. Klozet içerisinden şema ve montajın nasıl olacağını anlatan kılavuzlar çıkacaktır. En çok dikkat edilmesi gereken şey klozeti oturtma esnasında su sızdırmayacak şekilde olmasıdır. Aksi takdirde sızan su hemen alt katın tavanından damlamaya başlar. Bu işlerden biraz anlayan biri klozet montajı yapabilir, ancak her zaman için işi ustasına bırakmak daha doğru olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.