1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (16 oy, ortalama puan: 4,44 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
kalorifer-borularinda-kacak

Kalorifer Tesisat Borularında Kaçak Tespiti

Kalorifer borularında kaçak olduğunu anlamak için tesisata bağlı basınç göstergesinin en az 2 gün bağlı kalması gerekir. 15 dakikalık basınç testi uygulamak ısıtma borularında bazen kaçağı belli etmez. Sistemde var olan bir kaçak varsa bunu anlamanın en güzel yöntemi sistemi tamamen kapatıp göstergeyi takip etmek gerekir. Cihazların çoğu kalorifer kaçağını göremez bunun yerine ilaç uygulayarak borudaki çatlağı kapatmak yeterli olacaktır.

Bireysel ısıtma sisteminde yada merkezi ısıtma borularında oluşan kaçakların yer tespiti ile ilgili çalışmaları yüksek tecrübeye sahip firmamızdan temin edebilirsiniz. Eski yapıların kalorifer borularında inceleme başlatın çoğunda ufak tefek sızıntılara rastlarsınız. Arada bir kazan yada kombiye su takviyesi bu sorunların geçici olarak çözüm bulmasına sebep olur. Fakat kazana su verme aralığı giderek kısalmaya başladığında bina yönetimleri için bu problem büyük bir soruna dönüşür. Günlük 3 veya 5 defa su eklenen ısıtma sisteminde 250 litreye yakın su kayıpları ortaya çıkar. Suyun çok kıymetli olduğu dönemlerden geçiyoruz ve boşa giden bu israfın kısa zamanda durdurulması gerekir. Günlük kayıp çok göze gelmese de hesabı aylığa vurduğunuzda net sonuç ortaya çıkar. Kazana sürekli su takviyesi yaptığınız dönemlerde borunun patlak yerinden suyun dışarı çıkmasını boşa beklemeyin çünkü asla su kendini yukarı verip dışarı çıkmaz. Kalorifer borularının geçtiği yerin altında toprak değil de otopark, daire, bodrum varsa akan suyun nereye denk geldiğini hesaplayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ama borular direk toprağa gömülü ise bu kaçağı tahminler yürüterek bulmanız imkansızdır. Bu yüzden rastgele bölümleri kazdırıp kırdırmanız çok fazla işe yaramayacaktır. Kaçak çok büyük değilse patlak olan boruyu en iyi masrafsız çözüm ilaçla olacaktır. Sistemin içerisine gönderilen ilaç kalorifer borusunda oluşan patlaktan kendini dışarı atarak donmaya başlar. Sakın borunun içinde donar mı? sormayın suyun içinde kaldığı sürece ilaca hiç bir şey olmaz. Bu ilaçla beton zemin içinde kalan kombi borularının patlağını kapatmak daha kolay. İspat olarak çivi sapladığımız yerden ısıtma borusuna ilaçla tamir uygulaması yaparak 5 yıl sağlamlığını kanıtladık.

Bir diğer yöntem sesi dinleyerek evde kombide meydana gelen kaçak bulunabilir. Toprak altında yada zemin altında fazla bir derinlik yok ise kaçağı dinleyerek bulmak kolay olabilir. Bu yöntemle kaçak bulurken borunun geçtiği yolu iyi bilmek gerekir. Galeri içerisinden giden kalorifer borularında ses dağıldığı için dinleme yöntemi kullanılması sonuç veremeyebiliyor.

İkinci bir yöntem termal kamera ile kalorifer borusunda kaçak tespit işlemi yapılabilmektedir. Yalıtım sorunu olan yerlerde bu yöntem pek fazla tercih edilmez. Toprak altında kalan kısımları termal kamera kullanarak inceleme yapamazsınız. Tüm metotlarda derinlik mesafesi kaçağın yerini bulmak için en önemli faktördür.

Eski bir yöntem daha var uzun ince demir çubuğun ucuna kuru bez bağlanarak belirli aralıklarla toprağa saplanır. Yaş bir noktaya rastladığınız zaman kazı yapılarak 2 metre sağa sola kaydırma yaparak kaçağı bulabilirsiniz. Bazen toprak üzerinde yetişen bitkilerin farklı yetişmesi sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

kaçak-tespiti

Bu yöntemlere ek olarak biz firma olarak 2009 yılından bu yana kimyasal ilaç yöntemini en etkili çözüm olarak kullanmaktayız. Ortalama su kaybı hesaplanıp sistemde var olan su miktarına ilaç oranı bölünerek net rakamlar ortaya çıkarılmaktadır. Bu hesaplamayı yaparken 100 litre suya 1 litre kaçak gideren ilaç atılmak koşulu ile delik boruyu %99 oranında kapatabilirsiniz. Su kaçağının maksimum seviyede olduğu dairelerde sistem ister kombi olsun isterse merkezi sistem kazan ilaç kullanmak mantıklı bir iş olmaz. Kaçağın büyüklüğünü firmamızı arayıp vereceğiniz bilgiler doğrultusunda öğrenebilirsiniz.

Kalorifer tesisat borularında kaçak tespiti yapılabilmesi için öncelikle kaçağın olup olmadığına dair kendi gözlemlerinizi yapmanız gerekebilir.Bunun da basit bir kaç kuralı vardır.Öncelikle bu önemli hususları belirleyip daha sonra profesyonel yardım alabilirsiniz.Bununla ilgili detaylı bilgilere diğer makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.