1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (17 oy, ortalama puan: 4,35 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
donan-su-borusu-nasil-acilir

Donan Su Borusu Nasıl Açılır?

Daha çok doğu Anadolu bölgesinde sık görülen su borularının buz tutması tesisatı olumsuz yönde etkilemektedir. Sıcaklığın eksi değerlere ulaşması sonucu boru içerisinde kalan suyun donamasına sebep olur. Donan demir borularda buz tutmuş boruyu çözeblirsiniz. Fakat plastik borularda buzu çözmek o kadar kolay değildir. İki çeşit yöntemle buz tutmuş borularınızı açabilirsiniz.

1. Tüp ve şalama yöntemi

Tüpün üstüne takılan şalama yöntemiyle boruyu ısıtarak donan boruyu açabilirsiniz.

2. Boruya elektrik verme yöntemi

Elektrik kaynağı yapan bir usta bulunur ve boruya düşük bir elektrik vererek donan su borusu açılabilir.

Bir diğer yöntem kimyasal ilaç kullanarak donmuş su borusu açılablir. Fakat böyle bir ilaç varmı yokmu insan sağlığına herhangi bir etkisi varmı bilmiyorum. Bana kalırsa eski yöntemler kullanarak tesisatın açılmasını sağlamak daha sağlıklı ve ucuz olur.

Plastik boruda su donması yaşanırsa kimyasal kullanmak daha doğru olur. Çünkü plastik boruyu ısıtma yöntemi ile açamazsınız. Bazı borularda donma sonucu patlaklar meydana gelebilir bunun sebebi aşırı soğuklar sebebiyle boru yarılması meydana gelmesidir.

3. Bir diğer yöntem tuzlu su kullanarak sayaç tarafından sıcak su gönderilmesidir. Bir motor yardımı ile sıcak tuzlu su gönderilmesi tesisatın açılması için faydalı olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.