1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Dinleme Yaparak Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

kalorifer-su-kacagi-tespiti

Kalorifer su kaçağı tespiti yapılırken başlangıç aşamasında sisteme direk ilaç uygulamak yanlış bir yoldur. Yapılması gereken ilk işlem kombinin basınç göstergesinin hangi aralıklarda su eksilttiğidir. Kombinin basınç göstergesi hızlı bir şekilde düşüyorsa kalorifer borularında kaçak var demektir.  Kaçak arama işlemlerini başlatmadan önce kombi içerisinden bulunan denge tankının havası kontrol edilmedir. Havası biten tanklarda sağlıklı bir şekilde basınç göstergesi çalışmaz.

Kalorifer tesisat borularında oluşan kaçaklar tesisatının eskimesi olması ve boru ek yerlerinin zamanla gevşemesi gibi durumlarda ortaya çıkabiliyor. Ortaya çıkan kaçaklarda evinizde oluşan maddi  hasarlarda ev sahiplerinde yarattığı manevi hasarda küçümsenecek gibi değil .Peki su kaçağım görünmüyorsa nasıl kombi tesisat borularında kaçak var olduğunu anlayabilirim diyorsanız yazımızda tüm aklınızdaki sorularınıza cevap bulabileceksiniz. Adım adım sıralayacak olursak kalorifer su kaçağı tespiti nasıl yapılır :

  1. Eğer kombinin basıncında gözle görülebilecek oranda düşüş  varsa
  2. Yada kombinin boru ve bağlantı yerlerine elinizi sürdüğünüzde ıslaklık görüyorsanız
  3. Artan faturalara rağmen ısınma sorunu varsa
  4. Kalorifer musluklarında yada zeminde su damlaları oluşuyorsa

Bu durum da kaçağın olduğunu sizde anlamışsınızdır. Örneğin kombiye normalde ayda bir kez su basarken şimdi 15 günde,1 haftada veya gün aşırı su basımı yapıyorsanız kalorifer hattınızda büyük sorunlar başlamıştır demektir.Bu sorunlardan biride yüksek gelen doğal gaz faturanızdır. Çünkü kaçaklar kaliteli  ısınmanıza da  engel olmaktadır.

Her türlü kaçağı kırmadan zahmetsizce bulan ve onarımını yapan firmamız kalorifer su kaçağı konusunda da uzmandır ve zahmetsizce tespitini yapmaktadır. Artık kabusunuz haline gelen kalorifer kaçaklarından korkmanıza gerek yok. Bir telefonla hemen randevu alabilirsiniz. Ekibimiz verdiğiniz randevu saatinde verdiğiniz adreste olacaktır. Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Kalorifer petekleri içindeki suların basınçlı olması sebebiyle genelde iki kat arasından geçen kalorifer boruları hasar görür. Bu borulardan çıkan sular alt kattaki eve su damlatırken, üst kattaki ev için ise nemlenme olur ve kötü kokuya sebep olur.

Kalorifer Tesisat Borularında Patlama-Su Kaçağı :

Şebeke sularında genelde gündüz vakitlerinde apartmanlardaki su kullanımı daha çok olacağından su basıncı geceye göre daha az olur. Gece yoğunlaşan su basıncı siz uyurken evinizi su içinde bırakabilir. Kalorifer tesisatlarında ise gece gündüz demeden her an patlama olabilir. Genelde kalorifer kaçakları basınçtan değil malzeme kalitesi ve işçilikten dolayı yaşanır. Zaten kışın sürekli sıcak suyla çalışan, sürekli ısınıp soğuyan borular deforme olur. Birde kaliteli olmayan sıcak suya dayanmayan bir boru kullanılmışsa kaçak kaçınılmaz hale gelir.

Kalorifer Borularında Kaçak Nasıl Bulunur :

Kalorifer borusundaki kaçak  sebebi tesisatı döşerken yapılan hatalar ve yanlış kullanılan malzemedir. Elektronik cihazımızla kalorifer tesisatındaki su kaçağının yerini elektronik cihazlarla buluyoruz. Elektronik cihazımız son teknoloji ürünüdür ve nokta atışı yapmaktadır. Kesinlikle cihaz kullanmadan, evinizde banyonuzda veya tuvaletiniz de kırmaya başlamıyoruz. Ancak kalorifer tesisatlarında normal şebek suyu borularında olduğu kadar basınç uygulanamadığından çok küçük kaçaklar bulunamayabilir. Böyle bir durumda ise kaçak onarım sıvısı olan flex dub kullanılmaktadır. Aynı zamanda flex dub İstanbul satış bhayisi olan firmamız bu kimyasalın etkilerini bizzat test etmiştir. Çok iyi sonuçlar aldığımız bu onarım kimyasalı ile yapılan işlere gönül rahatlığı ile garanti veriyoruz. Çünkü ürüne güveniyoruz. Cihazımızla bulduğumuz noktadaki su kaçağı temiz su tesisatında bir veya iki fayans kırmak şartıyla müşterimizin kabulüne göre tamiratını yapıyoruz. Eğer temiz su tesisatı değilse kameralı cihazla kaçağı müşterimize gösterir yine kabul etmesi durumunda tamiratı yapıyoruz.

Sizin evinize gelen servis elektronik cihaz kullanmıyorsa kesinlikle evinize almayın. 15 yılı aşkın süredir hizmet veren firmamız en az 10 yıllık deneyime sahip ustalarla ve son teknoloji ekipmanla çalışır. Sorunlar daha da büyümeden çözüme ulaştırırız.

Kalorifer tesisat kaçaklarında kimyasal ilaç ile onarım daha çok tercih edilmektedir. Kombi tesisatı kapalı devre bir sistem olduğu için içerisinde dolaşan suyun basıncı değişken bir yapıya sahip değildir. Maksimum 2 bar basınçla çalışan ısıtma tesisat boruları fazla basınca maruz kalmadığı için ekonomik çözüm olarak kimyasal uygulaması yapılmaktadır. Cihazla kombi su kaçakları bulunması oldukça zor bir işlemdir. Çünkü bu tarz tesisat sistemlerine bağlı basınca dayanıklı olmayan kombi ve radyatörler bulunmaktadır. Ayrıca yerden ısıtma tesisatlarında kullanılan borularda tamir kırılarak yapıldığında üstündeki zemine bağlı olarak maliyeti oldukça artırmaktadır. Bunun yerine hem yerden ısıtma tesisat kaçaklarında hemde plastik boru ile döşenen sistemlerde kullanılabilen kaçak onarım sıvısı daha ucuza mal edilmektedir.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.