1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Basınç Düşürücü Montajı

İnsanlar dairelerinde, işyerlerinde su borularında herhangi bir problem yaşadığında bunun nedenlerini aramaya başlarlar. Genellikle su borularında yüksek basınç olduğu anda boru patlakları oluşabilir. Bu patlamalarda su basıncının yanında işçilik ve malzeme kalitesi de patlama nedeni olabilir. Su borusundaki patlama sorunlarını çözmek için basınç düşürücü taktırmak büyük bir adımdır. Basınç düşürücünün evinizdeki su ile çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi ve buna benzer makinelerin bozulmaması içinde size yararı olur. Genellikle plastik boru olan tesisatlarda kullanılan basınç düşürücü geceleri aniden yükselen şehir şebeke suyu basıncını düşürerek daire tesisatına zarar vermesini engeller. Eskiden döşenen mavi ve yeşil su boruları bunlar ilk üretilen plastik su borusu grubudur. Bu boruların kendiliğinden yarılarak su kaçağına neden olduğu sıkça görülmektedir. Borunun kendi ömrünün bittiği ve yarılamaya başladığı göz önünde bulundurularak daha fazla yarılmasına engel olmak için basınç düşürücü takılır. Mavi ve yeşil olan bu eski borular malzeme kalitesi olarak ta yeni üretilen beyaz borulara nazaran dayanıksızdır. Yeni üretilen beyaz borulara bakılacak olursa onlarda aynı şekilde patlayabilir. Eski borulara göre daha az rastlanır patlama vakalarına. Yinede basınçtan patlayan tesisat boruları görülmektedir. Daireye giriş yapan şehir şebeke suyunun basıncını kontrol etmek ve yüksekse basınç düşürücü montajı yaptırmak gerekir.

Su basıncının yüksek olduğunu nasıl anlarız?

Dairenizde kullandığınız musluklarda klozet ya da asma rezervuarların mekanizmaları sürekli bozulabilir. Musluğu açtığınızda su sıçrayacak kadar çok akıyorsa, başka binalarda ki su basınçları ile kıyaslayarak ayarlayabilirsiniz. Eğer kıyaslama yaptığınız diğer dairelerle sizin dairenizin tesisatındaki basınçta farklılık görürseniz basınç düşürücü taktırmanız gerekiyor demektir. Basınç düşürücüler birkaç marka olarak satılmaktadır. Çalışma prensibine bakıldığında mekanizmada sorun yaşanmaz ancak kalite farkı paslanma ya da çürüme noktasında belli olur. Paslanmaz ve çürümeyecek dayanıklı bir basınç düşürücü takılmalıdır. Çünkü sürekli değiştirebileceğiniz bir parça değildir basınç düşürücü.

Basınç düşürücü montajı nasıl yapılır?

Basınç düşürücü montajını genellikle daire girişindeki su saatinin yanına yapmak gerekir. Daireye giren basıncı düşürmek için bunun bu şekilde yapılma sı gerekir. Bazen bina girişlerine de basınç düşürücü taktırılır. Amaç binaya giren suyun basıncını düşürerek tüm daireler basınç düşürücü takılmış gibi bir etki yapmaktır. Ancak binanın girişindeki daire ile en üst kattaki daire basıncı farklı olur ve aşağı daireler göre ayarlanan basınç yukarıdaki dairelere yetmez. Buda binada ki daireler arasında sorun çıkarır. Herkes kendi dairesine gelen basınca göre suyu ayarlamak ister. En sağlıklı olanı her dairenin kendi su vanasının yanına basınç düşürücü taktırmasıdır. Sayaç yanından boru kesilerek rekorlar yardımıyla araya sıkılan basınç düşürücü yüksek basınç probleminizi çözer. Basınç düşürücü montajı bu şekilde yapılır.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.