1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Hiç Puanlanmamış)
Loading...
robotla-su-kacagi-bulan-firmalar

Robotla Su Kaçağını Bulan Firmalar

Duvar kırmadan robotla su kaçağına bulan firmalar daha çok Bağcılar bölgesine yoğunlaşmıştır. Tesisat borularında herhangi bir kopma oluştuğunda sızıntıyı fark edemezsek bu size pahalıya mal olur. Ödeyeceğiniz su faturası iki ya da üç katına çıkabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda robotlu tesisatçılara başvurmadan önce evde sizin uygulayabileceğiniz bir kaç basit teknikten bahsedeceğim. Eve çağırdığınız su kaçağını bulan firmalar da aynısı yapacaktır. Öncelikle kombinin altında yer alan iki vana vardır. En sağdakinin sola doğru bir yanında bulunan küçük bir vana vardır. Kombiye giriş yapan soğuk su vanası diye adlandırılır fakat bu vanayı kapattığınızda sıcak su borularında kaçak var ise önlemiş olacaksınız. Bu teknik uygulandıktan sonra 5 saat kadar beklenmelidir. Aşağıya akan su kesmediyse ikinci yöntemi denemenizi öneririm. Evinizde ki atık su tahliye borularının hiçbirini kullanmayın. Bu testin sonuç süresi yaklaşık 24 saattir. Hala su akıntısı devam eder ise farklı bir tesisatçı ustadan yardım almanız gerekir.

Su kaçağı tespitinde kullanılan akustik sesler nasıl meydana gelir?

Yeraltında, basınçlı borulardaki su sızıntıları birçok farklı sesler meydana gelir, bunlar;

A.Borudaki titreşimden kaynaklanan veya borudaki delik sebebi ile azalan basınçtan kaynaklanan sesler.

B.Borunun etrafında akan suların oluşturduğu sesler.

C.Borudaki suyun etrafındaki duvara vurması ile çıkan sesler

D.Boruya sıçrayan ve/veya borudan sıçrayan taş ve çakıl kaynaklı sesler

Genellikle A maddesinde belirtilen sesler sayesinde su kaçağı tespiti mümkün olmaktadır çünkü bu sesler sabit ve güçlüdür diğer maddelerde belirtilen sesler su kaçağı tespitinde etkin değillerdir çünkü her boru patlamasında olmaya da bilirler.

Su kaçağı tespitinde kullanılan seslerin yüksekliğini ve frekansını etkileyen faktörler

Borudaki su basıncını

Boru malzemesi ve boru çapı

Toprak tipi ve toprak sıkıştırma

Boru üzerinde toprak derinliği

Yüzey örtüsü: çimen, gevşek toprak, asfalt, beton levha, vb.

Sızıntı Sesin yüksekliği veya yoğunluğunu, boru içindeki suyun basınç altında (limitine kadar)doğrudan orantılıdır, bu şekilde çıkan seslerden sızıntının sebep olduğu kaçak miktarını tespit edebiliriz:

Demir şebeke, bakır hizmetleri ve çelik borular gibi metal borular, PVC borular veya asbestli çimento boruları mutlaka daha yüksek sesle ve daha yüksek frekansta olan su sızıntısı sesleri iletir.Bu nedenle, boru malzemenin bilmek su kaçağı tespiti için önemlidir.

Büyük çaplı borular, PVC, beton, çelik veya demir olsun, çok daha az ses iletirler. Küçük çaplı borular daha çok ses iletir. Bu sebeple büyük çapta boruların su kaçağı tespitini küçük çapta boruların su kaçağı tespitine göre daha zordur.

Gevşek topraklarda su kaçağı tespiti sıkı topraklara nazaran daha kolaydır ve topraktaki borunun yerden kaç metre aşağıda olduğu da su kaçağı tespitini etkileyen faktörlerdendir. Eğer 7-8 metre gevşek toprakta bir sızıntı varsa 3-4 metrede bulunan sert topraktaki sızıntıya göre çok daha kolay tespit edilirler.

Son olarak, toprak örtüsü, bir asfalt cadde, gevşek toprak, beton döşeme veya çim olup olmadığını, aynı zamanda önemli bir fark yaratıyor.Sert sokak yüzeyler ve su sızıntısı sesler ve sızıntı ile beton döşemeler su borusunun iki tarafında5 ila 10 metre veya daha fazla duyulabilir. Çimler ve gevşek bir yüzeyler de böyle bir yumuşak plaka yüzeyi su kaçağı tespiti için daha zordur.

Metal borular, 6 inç ve 12 inç arasında özellikle demir şebeke, bakır hizmetleri ve çelik borular her yönde yüzlerce metre su sızıntıları sesleri iletir. Asbestli çimento boru ve PVC boru neredeyse kadarıyla sesler iletmez.

Boru Malzeme ve Çap Mesafe Seyahat Sesler 60PSI2GPMSızıntıiçin
6 inç Dökme Demir Boru 600-1000metre
12 inç Dökme Demir Boru 400 ila 800metre
24 inç Dökme Demir Boru 200 ile 400metre
6 inç AC Boru 400 ila 800metre
12 inç AC Boru 300 ila 500metre
24inçACBoru 100-300metre
6 inç PVC Boru 200 ila 300metre
12 inç PVC Boru 100 ila 200metre
24 inç PVC Boru 50 ila 100metre
Bu nedenle malzeme ve boru çapı bilgisi su kaçağı tespiti için önemlidir.

Her robot kullanan tesisatçı su kaçağını bulacak diye bir şey yoktur. Ustaya güven tabi ki önemlidir fakat cihazın gösterdiği nokta bazen şaşırtabilir. Bu işi meslek edinmiş robot cihazlı tesisatçılardan yardım almanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Her gün bu işle uğraşan insan diğer tesisatçı ustalara nazaran işlerde daha tecrübeli olurlar. Bazı ustalar derki “onların robotla bulduğu kaçağı ben tecrübemle bulurum” bu lafa gülüp geçiyorum. Aslında piyasada sanatına laf söylenmeyecek bir sürü usta var. Fakat bu ustalar genelde büyük binaların mekanik tesisatlarıyla uğraştığı için sizin bu ustalara ulaşmanız bir hayli zordur. Geriye kalan plastik boru ustalarının tecrübesi bizimle yarışmaya yetmez.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.