1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (27 oy, ortalama puan: 4,26 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Su Kaçağı Sızıntısı Nasıl Bulunur?

su-kacagi-sizintisi-nasil-bulunur

Zemin altında oluşan kaçaklar sızıntı şeklinde akmaya başladığında ortaya istenmeyen görüntüler çıkmaktadır. Yeni yapılan banyonun tavanında boya kabarması ve kararma şeklinde ortaya çıkmaktadırlar. Yeni tadilat yaptırdığınız banyoda su kaçağı sızıntısının nereden geldiğini nasıl bulurum diye hiç düşünmeyin. Cihazla yapılan su kaçak testlerinde sızıntı yapan borunun bölgesi belirlenebilir. Su akıntıları herkesin en çok korktuğu konulardan biridir. Bu sızıntıların nereden geldiğini bulmak oldukça zor ve maliyeti yüksek olan bir sorundur. Ev veya işyerlerinde su kaçağına sebep olacak 5 temel sebep bulunur. Yılların verdiği tecrübeyle bu yazımızda bu konuyu detaylı olarak siz değerli müşterilerimize anlatmak istedik. Bu sızıntıların başlıca ana sebepleri aşağıdadır.

1- Temiz su şebeke suyu sızıntısı
2- Atık su gider borularından gelen su sızıntıları
3- Kalorifer tesisatından kaynaklanan su sızıntıları
4- Yağmur suyu borularından kaynaklanan sızıntılar
5- Diğer sebepler

Temiz su kaçağı şebeke suyu
Temiz su kaçağı sıcak su borusu ve soğuk su borusu olmak üzere ikiye ayrılır. Bu borulardaki su kaçakları firmamız tarafından en kolay bulunan kaçaklardır. Bu tür sızıntıları anlamak için daire girişinde bulunan ana vanayı 2 iki gün kapatarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Suyun soğuk su veya sıcak sudan olduğunu da kombinin altında bulunan soğuk su girişi vanası 2 gün kapatarak anlayabilirsiniz. Bu vananın üstünde sarı bir filtre bulunur bu şekilde kalorifer tesisatından ayırt edebilirsiniz. Borusu kalorifer borularından daha küçük çapta bulunur. Bu vanayı kapattığınızda su sızıntısı durduysa su kaçağınız sıcak su borusundan kaynaklanmaktadır. Bu tür kaçaklar alt kata devamlı damla şeklinde akıntı yapar. Alt kattaki komşunuzun tavanından temiz su akar. 
Tesisatımı yeni yaptırdım neden hala su sızıntısı var sebebi 
Plastik borulardaki kaynakların sağlam yapılmadığından kaynaklanabilir. Yada su tesisatınızdaki şebeke suyunun aşırı derecede basınçlı gelmesinden kaynaklanabilir. İdeal su basıncı 4 bar olmalıdır. Devamlı borularınızın ek yerlerinden kaçırıyorsa dairenizin su sayacından sonraki bir yerine su basınç düşürücü vana taktırmanızı öneririm. Demir borulardaki su kaçakları genelde borudaki çürümeden dolayı yapar.

Atık su gider borularındaki su kaçakları
Atık su gider borularındaki su kaçakları devamlı su sızıntısı yapmaz. Bu borulardaki sızıntıları dairenin ana vanası kapattığınızda su hala geliyorsa anlayabilirsiniz. Yada alt katın tavanında sararma yapar oradan anlayabilirsiniz. Alt kata akan su devamlı değil ara ara akar.
Bu borulardaki sızıntılar neden olur
Bu tür su kaçakları genelde inşaat zamanından kalma sızıntılardır. İnşaat zamanında bilinçsiz birinin boruyu kırıcı bir madde ile kırması yada tesisatı yapan arkadaşın çatlak boruyu dikkat etmeden yapması sonucu oluşur peki neden şimdi akıyor 10 yıldır aynı binadayım neden şimdi akıtmaya başladı. Zamanında çatlak veya kırık olan atık su borularındaki kaçaklar zamanla alt tarafında kireç tortu oluşturmaya başlar bu tabaka sayesinde su borunun daha üst mesafesinden gitmeye başlar. Çatlak seviyesine geldiğinde su sızdırmaya başlar. Bu kaçakların başka bir sebebi de borudaki tıkanmadan dolayı yapar. Tesisat borunuza conta koyulmadığı içinde olabilir.

Kalorifer tesisatından kaynaklanan su sızıntıları
Bu tür sızıntılar borunun genleşmesi sonucu oluşur. Yıllar boyu kullanım sonunda borudaki sağlam yapılmayan kaynak yavaşça açılmaya başlar. Bu tür sızıntıları nasıl anlarsınız. Kombi basıncını 2 bara ayarlayın ve en az bir gün bekleyin kombiyi bu arada çalışır halde bırakın. Kombi suyunda düşüş varsa tesisatınızda kaçak vardır. Alt kat komşunuzun tavanı sararır.Bu tür kaçakları hiç kırmadan kimyasal ile onarıyoruz.

Yağmur suyu borularından kaynaklanan sızıntılar
Yağmur suyu borularındaki kırık contasız ve çatlaklar sebebiyle oluşan sızıntılardır. Bu tür sızıntıları kamera ile tespit etmek mümkündür.

Diğer sebeplerden kaynaklanan su sızıntıları
Banyo ve tuvaletinizde seramik aralarında beyaz derz denilen bir dolgu vardır. Bu dolgunun zayıflaması ve tamamen yerinden çıkması sonucu oluşur. Bu sızıntıları fayans aralarına derz dolgu yaptırarak çözebilirsiniz. Teras üstlerinde çok yaşanan bir sıkıntıdır. Başka bir sebeple duvarlardan kaynaklanan sızıntılar veya duvarlarda terleme diye tabir edilen sızıntılardır.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.