1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Kombilerde Yaşanan Su Kaçağını Termal Kamerayla Bulan Firma

Kombide su kaçağı olması demek bütçeniz için ekstra gider ve daha az ısınmak demektir. İlk akla gelen ve gözle görülür belirti de kombinin su miktarındaki eksilmedir. Başka bir deyişle kombide basıncı gösteren barometrenin sık sık alarm vererek kombiyi durdurmasıdır. Bu durumda genelde düşünülen kombinin arıza vererek bozulduğudur. Aslında bu kombinin kendine zarar vermemesi için aldığı bir tür tedbirdir.

Kombide Su Eksilmesi :

Kombi ile peteklerin bağlantısı olan borularda görünmeyen küçük veya büyük su kaçakları söz konusudur bu kaçak sürekli kombiye su takviyesi yapmanıza sebep olur. Mesela gün içerisinde sürekli dışarıdasınız eve geldiğinizde odaların sıcak olmadığını görürsünüz. Hemen gidip kombiyi kontrol edip yanıp yanmadığına bakarsınız. Bide baktınız ki kombi çalışmıyor sebebini araştırırken tanıdığınız var ise bir kombi servisini ararsınız fakat size kombinin suyu tam mı? sorusunu yönelttiğinde birde bakarsınız ki kombinin suyu sıfıra kadar düşmüş. Su basıncını 2 bar seviyesine kadar getirdikten sonra ertesi gün aynı durumla yine karşılaşırsınız.

Kalorifer Tesisatında Su Eksilmesi :

Yine kombi çalışmıyor su seviyesi düşmüş durumdadır. Bunun sebebini araştırırken kombiye kabahat bulmayın. Kombide kaçak olmaz kaçak %99 ihtimal ile kalorifer borularında patlaktır. Isı ile genleşen borunun ek yerinden yada bağlantı noktalarında bir kaçak meydana gelmiştir. Bu sorunu hiç kırmadan kaçağı kapatan ilaçla çözüme kavuşturuyoruz. Kombideki su kaçağı kombide su eksiltme yapmasına neden olur.

Kombide su eksiltme olmasının size zararı nedir? Böyle bir durumda ne yapmalısınız? Nedenleri ve sonuçları sıralayacak olursak :

  • Kombide su eksiltme olması ilk planda direk faturanıza yansıyacaktır.
  • Bu da peteklerin ısınmaması ve sizin sıcaklık derecesini daha çok artırmak istemenize yol açacaktır.
  • Normalde kombinin ortalama su basıncı 1,5 bar olmalıdır. Kaçak olması durumunda kombideki bu basınç düşecektir. 3-6 ay arasında bir defa olan su eksilmeleri normaldir. Bu durum kombide su eksilmesi olarak yorumlanmamalıdır. Ama birkaç günde bir kombide su eksiliyor ise kombide su eksilmesi sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

Su eksilmesinden bahsetmişken bu iki farklı nedenle ortaya çıkar ve iki çeşidi vardır.

  1. Birincisi kombiden kaynaklı su kaçağı
  2. Kalorifer tesisatına bağlı su kaçağı

Eğer kombide bir sorun yok ama hala kombinin su eksiliyor ise kaçak kalorifer borularınız da demektir. Bu da ikinci çeşididir. Kaçak tesisatta olduğunda kaçak kimyasalı kullanarak hiç bir yeri kırmadan dökmeden sorundan kurtulabilirsiniz. Kalorifer tesisatındaki pis su boşaltılarak sisteme ilaç basılır. Uygulanan ilaç bir kaç gün kombi hiç kapatılmadan çalıştırılır. Bir kaç gün sonra kombide su eksilmesi duracaktır. Su eksilmesi durumunda kullanıcının yapacağı bir şey yoktur.

Kombi teknolojinin ilerlemesi ve modern bir cihaz olması sebebiyle son 10 yılda kullanımı en fazla artan ısınma aracı oldu. Kombili yapılarda kalorifer petekleri ve kombide aynı su vardır. Kombide ısınan su peteklere gider, peteklerde soğuyan su kombiye döner. Bu şekilde devamlı olarak bir dönüşüm vardır.

Kombide su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır? Kombideki su ilk planda kombinin bağlantı borularına bakarak kesin olarak anlaşılabilir. Daha sonra ise petek giriş ve çıkışları kontrol edilmelidir. Hemen numarayı arayın ve servis yazdırın. Ustalarımız gelip kombinin tamirini yapacaklardır. Bunun dışında kombinin sağlığı için ne yapmalıyım? kombinin uzun ömürlü olması, sizi sağlıklı bir şekilde ısıtması ve faturaların kabarmaması için, herhangi bir sorun olmasa bile kombinin ve peteklerin temizliğini 2-3 senede bir yaptırmalısınız. Bu 2-3 senede bir temizlik kombinin yaşına ve modeline göre artıp azalabilir. Sistem ilk kirlenmeden sonra daha sık temizlenme ihtiyacı duyacaktır. Kombi ve devir daim parçaları da yorulduğundan yıprandığından daha çabuk arıza yapabilir. Tüm bu nedenlerle bakım önemi de iyice artar. Yapılan her servis için garanti verildiğinden gönül rahatlığı ile bizi tercih edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.