1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (27 oy, ortalama puan: 4,30 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Betondan Su Sızması Nasıl Önlenir?

betondan-su-sizmasi-nasil-onlenir

Genellikle yeni yapılarda görülen ve başa bela olan beton çatlaklarından sızan sular kaynağını tespit etmenin yanı sıra sızıntıyı engellemekte çok zordur. Böyle sorunlar ikiye ayrılır, biri tesisatlardaki kaçaklardan kaynaklanan sorunlardır. Diğeri ise betondaki çatlaktan kaynaklanan üst kattaki suyun çatlağa girerek aşağı sızmasıdır. Betondaki çatlaktan su sızması sadece inşaat zamanında olur. Henüz şap atılmamış bir binaya verilen suyun aşağı inmesi aslında çokta inanılmaz bir durum değil. Betondan akan su bina yapıldıktan sonra önemlidir. Bina yapılınca da zaten banyo dışında hiç bir yerde su olmayacaktır. Banyoda da zaten fayans olduğundan su betona temas etmez ve alt kata betondan su damlaması mümkün değildir. Fakat siz yinede betondaki çatlağın nasıl kapatıldığını merak ediyorsanız anlatalım. Öncelikle su damlayan kısımlarda ki çatlağa bir kaç açı ile delikler deliniyor. Bu elikler çatlağı tutturabilmek için bir kaç farklı noktadan delinir ve deliklere çakılan minik kanallara su basılarak çatlağa girebilmiş mi bakılır. Eğer çakılan boru çatlağa denk gelmişse ilaç basılır. Çatlağı takip ederek bütün kattaki boşlukları dolduran sıvı artık betondaki çatlağı tamamen doldurmuş olur. Çatlaklardan kurtulsak ta sürekli bir su sızıntısı olması halinde beton suya doyduğunda yine aşağı verir. Bunu tamamen engellemek mümkün değildir, tabi özel bir beton kullanmıyorsanız.

Beton Arasından Gelen Suyu Bulma

Betondan aralarından suyu bulma ve sızıntıya son vermek için diğer bir yolda su kaçağı cihazı sayesinde mümkün olur. Su damlayan bölgenin üst katında şap altına döşenen herhangi bir tesisatın patlaması veya gider borularının sızdırması ile akıntı başlar. Bu tür bir sızıntıyı kesmek için su sızıntısının kaynağını bulmak ve onarmak gereklidir. Borunun patlağını bulan cihazımız tesisatta gerekli taramayı yaptıktan sonra kaçak varsa zaten direk yerini gösterir fakat kaçak yoksa tesisat sağlam sorun başka nedenlerden kaynaklanıyor demektir. Aslında kaçakların büyük bir bölümü tesisatlardan sızan sulardır fakat tesisatın neden olmadığı bir suyu da cihaz bulamaz. Su kaçak aletleri sadece su tesisatlarındaki patlağı veya gider borusunda ki kırık yerleri görebiliriz. Banyoda fayans yüzeyinde bir boşluk varsa ya da derz araları tam anlamıyla doldurulmamış ise su aşağı kata iner. Burada tesisatın sağlam olduğuna eminsek sorunu fayans aralarına sağlam şekilde derz verip yine problemi çözmüş oluruz.
Bahçeden toprağın emdiği suyu veya yer altı sularından kaynaklanan kaçağı bulan bir cihaz yok. Çevreden toprağın emdiği suyu binanıza geçmesini engellemek için ancak drenaj boruları döşenebilir. Topraktan binanıza sızan sular bu şekilde önlenir. Betonun üzerinde bulunan toprak suyu emerek altına verir. İzolasyonu yapılmamış beton yüzeyler çatlak kısımlardan su sızdırmaya başlar. Duvarın yüzüne aşağı inen su alt katın tabanında birikme yapar.

Otoparktan Alt Tarafa Su Sızıyor

Genelde otoparkların üstünde bahçeler bulunmaktadır. Otopark tavanının üstüne en az bir metre yükseklikte toprak gelir. Bahçeye ekilen bitkilerin ihtiyacı olan sulama yapıldıkça tavandan su damlamaya başlar. Bazı yerlerin toprak derinliği fazla olduğundan su damlaması sadece yağmur yağdığında gerçekleşir. Bu sorunu yaşayan otoparklarda sızıntının yerini tespit etmek pek fazla işe yaramaz. Ancak bütün toprağın kaldırılarak bütün beton zeminin üzeri izolasyon ile kaplanırsa giderilebilir.

3 Yorum

 • adem aydın

  iyi günler elevator oda sından alttan betondan o daya su doluyor suyun gelmesini engellemem için nasıl bir yol cızmam lazım

 • Ugur baykuş

  İyi günler bizim fabrika nın 200 metrekare terasından alt kata su sızıyor. Usta geldi ve terleme sonucu nem oluyor ve alt kata su damlıyor dedi terasa havalandırma bacası yapılması lazım dedi. Inandırıcı gelmedi. Sizce doğruluk payı varmı

  • Cihazlı Tesisatçı

   Terleme şikayeti apartman dairelerinin balkon kısımlarında çok görülür. Bazı mülk sahipleri balkonları kapattığında üst katında oturan komşusunun balkonu açık kalır. Alt sıcak üst kısım soğuk olduğunda bu şekilde kullanıma açık bölümlerde rutubet, nem problemi sürekli oluşur.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.