1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Atık Su Gider Borusunda Su Kaçağını Tespit Eden Firma

gider-borusunda-su-kacagi

Gider borusunda su kaçağı bulma, temiz su borularında sızıntı yada yeri belli olmayan çok çeşitli kaçak çeşitleri ve buna paralel olarak uygulanan yöntemler vardır. Bazen duvarlarda oluşan nemlenmeler, bazen küf atan tavanlar bazende çeşitli yerlerden sızan, damlayan sular kaçağın habercisi olabilir.

Oluşan kaçağın bir çok farklı sebepleri vardır. Bunları bir kaç madde halinde sıralarsak:

  • Tıkanmış giderleri açmaya çalışırken kullanılan kimyasalların contaları eritmesi
  • Boru montajı esnasında dikkatsizlik neticesinde oluşan montaj hataları
  • Yine inşaat esnasında borularda meydana gelen hasarlar
  • Demir borularda ortaya çıkan korozyona bağlı aşınmalar

Atık Su Borularındaki Kaçak Oluşumu :

Atık su borularında veya sizin bildiğiniz adıyla gider borularında oluşan su kaçakları birden bire oluşmaz. Gider borusu kaçağı ile temiz su kaçağı gözle ayırt edilemeyecek şekilde birbirine benzer.Bu konuda yapılan en çok hatalardan biri tavan dan akan pis su kokusuz berrak bir şekilde geldiği için temiz su borusu patlamış zannediliyor. Temiz suya benzemesini sebebi betonun içerisinde biriken su alt kata geçmeden önce tabla betonu suyu filtre gibi bir süzgeçten geçirmesidir .Altı kazılan bir toprağı pis suyu dökün belli bir süre sonra alt taraftan toprağın emdiği su tertemiz bir şekilde çıkar. Gider borusunda ortaya çıkan kaçağı en iyi şekilde ayırt edebilmek için şunu bilmeniz gerekiyor alt kata sürekli su damlıyorsa bu kaçak temiz su kaçağıdır. Alt kata ara ara su kaçağı oluyorsa bir akıp bir kesiliyorsa bu kaçak atık su gider borusunda oluşmuş bir kaçaktır.

Tesisat boruları yağlanma, kireçlenme, daralma gibi problemleri zamanla oluşsa da damlama, çatlama, patlama şeklinde görülen etkileri birden telaşa kapılmanıza neden olur. Aslında gider borularındaki kaçağı bulmak temiz su borularındaki kaçağı bulmaya oranla çok daha zordur. En kötü tarafı sürekli bizleri yanıltmasıdır. Ama siz bu konuda firmamıza güvenebilirsiniz.

Bugüne kadar bulamadığımız su kaçağı yoktur. Eğer evinizde su kaçağı var ve bulamazsak sizden ücret almayacağız, bunu garanti ediyoruz. Ustalarımız kaçağı bulduklarında size de göstereceklerdir ve size bir bedel söyleyeceklerdir. Sizin kabul etme durumunuza göre tadilat aşamasına geçilecektir. Yaptığımız tadilatlarda 1 veya 2 kalebodur kırılması halinde fayansçı getirtemeyiz. Sadece tesisat onarımı yapılır ve size teslim edilir. Ancak onarım işi 1 günlük veya yarım günlük bir iş ise buna fayansçı getirerek işin tek elden bitmesini sağlarız. Bugüne kadar yaptığımız tüm işlerde fayans konusunun hassasiyetini gördüğümüzden 1 – 2 karoyu tesisatçı da koyar mantığını kabul etmedik. Sonuçta her işin bir ustası olur ve ustası kendi işini yaparsa çok daha kaliteli ve içimize sinen bir iş olur.

Bir kadın temizlik yaparken kanalizasyona gideceğini düşündüğü tuz ruhu,çamaşır suyu gibi asitli kimyasallar kullanırken çevreye ve gider borularına vereceği zararları düşünemez. Asitli ev temizleme kimyasalları gider borularının birbirine geçiş noktasında buluna ve sızdırmazlığı sağlayan contaları eritip yok eder. Plastik conta özelliğini yitirdiğinde alt katın banyosunun tavanında lekeler oluşturur. Su kaçağından dolayı banyonun tavanında oluşan lekeleri görmek için tıklayın.

Gider su borusu dediğimiz borular kirli su borularıdır. Bu borulardaki kaçakları su kaçağını bulan kameralı cihaz yardımıyla tespit ediyoruz. Cihazımız ile boruların içinde geziyoruz. Kameralı cihazımız son donanım teknoloji ürünüdür. Renkli görüntü yapabilir, resim çekebilir ve görüntü kaydedilebilir. Yukarıdaki resimde cihazımızla çekilmiş görüntüleri görebilirsiniz. Su kaçaklarının noktaları gayet net belli oluyor. Bazen ek yerlerinde conta kayması, tam geçmeme veya contasız geçme sorunları ile karşılaşıyoruz. Bunlar net olarak kaçak belirtisidir. Fakat eğimsizlik ya da tıkanıklık durumunda kesin olarak sızıntı olan yer bulunamaz.

Bu da bütün giderlerin değişmesi gerektiğini gösterir. Bunlar kamera sistemi sayesinde bakılır, tespit edilir. Kamera sistemi belirli çaplarda ki borular görüntülenebilir. 50 lik pimaşlardan başlar ve 100 lük ölçülere kadar görüntüleme yapılır. 50 lik çapın altında ve 100 lüğün üstünde olan pimaşlar için ise değişik kameralar bulunur. Örneğin 200 lük ve 300 lük borularda küçük kameralarla görüntü alınamaz. Çünkü kameranın merceği ve çapı küçüktür, boru çeperini göremez. Birde tabi kameranın girip girmeyeceği yerler vardır. Süzgeç giderleri çoğu zaman gırtlak hortumdan yapılır. Bu tür küçük çapta borulara kameranın 1 metre uzunluğunda olan aparatı takılır ve görüntü elde edilir. Büyük çaplı borularda ise boru çeperi küçük kameralar tarafından görülemez. Merceği daha büyük olan kameralar büyük çaplı borularda çok daha iyi görüntü alırlar. Firma olarak her türlü çaptaki gider borusunu görüntüleyebilir ve kaçağın yerini tespit edebiliriz.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.