1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (19 oy, ortalama puan: 4,37 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
lağım kokusu tespiti

Banyo – Tuvalet Koku Problemi Tespiti

Banyo ve tuvalet ortamında yaşanan lağım kokusu problemi bir sorun olmaktan artık çıkıyor. Gider borularından gelen kötü kokular evin hijyeni açısından tehlike arz etmektedir. Evde yaşanan lağım kokusu problemi iki bölüme ayrılır. Arada bir gelen kokular ve sürekli görülen koku sorunları. Sürekli bu sıkıntıyı çekiyorsanız bu koku şikayetini ortadan kaldırmak çok basit bir uygulama ile mümkün. Sahil kenarında bulunan konutlarda arada bir koku problemi görüldüğü için bu sıkıntılar lodos olduğunda yaşanmaktadır.

Genelde banyoda sürekli olarak görülen koku problemleri tesisat montaj hatalarından kaynaklanan sorunlardır. Bu şekilde yaşanan koku şikayetlerini bulmak çok zor değildir. Kamera ve diğer ekipmanlarla sıkıntının yaşandığı dairede kokunun geldiği yeri tespit ve tamirini yapmaktayız. Bu kanalizasyon kokusu şikayetlerinin son yıllarda artış göstermesinin sebepleri arasında banyolarda duşa kabin kullanımı, yeni tip duş teknesinin ortaya çıkardığını düşünüyorum. Bu konuyu biraz daha açarsak eskiden duşa kabin denilen suyu muhafaza eden bir şey yoktu. Duş aldığımız sırada bir miktar su banyonun yüzeyine taşardı. Seramiklerin üstünden akan su banyonun herhangi bir noktasına koyulan süzgeç giderine akardı. Şimdi banyolar eskisi kadar ıslanmıyor süzgeç içerisinde su olsa dahi 15 gün içerisinde buhar olup kayboluyor. Süzgecin içerisinde su kalmadığı için kanalizasyondan gelen koku direk banyonun yüzeyine dağılıyor.

Tuvalet kokusunun tahribat özelliği asit gibi tehlikelidir.
Tuvalet kokusunun tahribat özelliği asit gibi tehlikelidir.

Restaurant, otel, yemek gibi hijyene önem veren iş yerlerinde profesyonel olarak koku tespiti için hizmet vermekteyiz.

Banyodan Gelen Lağım Kokusunun Genel Sebepleri

 1. Banyo giderinin içerisinde su seviyesi azalmış veya kalmamış olabilir.
 2. Genelde banyolar artık yıkama yapılmıyor. Bir bez yardımı ile silindiği için gider borusu uzun süredir kullanılmamıştır.
 3. Lavabodan koku geliyor ise sifon hortumu eskimiştir.
 4. Sifona yeterli miktarda su dökülmüyor.
 5. Kanalizasyon gider borularında geri tepme veya emme vardır. Emme yapmasındaki sebep bir anda boşalan su hiçbir yerden hava almadığı için aşağı doğru vakum yapar ve su boşaldıktan sonra hava biranda geriye doğru çıkar.
 6. Klozetten gelen kokularda atık su gidere bağlantısı etrafında boşluklar meydana gelmiştir.
 7. Tuvaletten gelen kokuları tespit etmek için bir uzmandan yardım almak kesin sonuca ulaşmak için doğru bir adı olacaktır.

Süzgeç giderlerinden, lavabo giderlerinden, aydınlık ve kanalizasyon giderlerinden gelen kötü kokular bizi oldukça rahatsız eder. Bu kötü kokular yaydığı mikroplarla sağlığımızı tehdit eder. Genellikle kanalizasyon borusundan geri tepmesinden kaynaklanan kötü kokuların tespiti firmamız tarafından itinayla ve büyük özenle yapılmaktadır. Tıkalı bölgenin açılması ve kötü kokuların giderilmesi özel kameralı son teknolojik cihazlarla yapılmaktadır. Böyle durumlarda uzaman bir ekibe başvurmak gerekir. Sağlığımızı tehdit eden kötü kokulardan kurtulmak firmamız tarafından artık çok kolay. Diğer bir kötü koku olayı da, su kaçaklarının bulunduğu konut yada iş yerlerinde nem ve rutubet kokularıdır. Bu gibi kokular her nefes alış verişimizde ciğerlerimize mikrop olarak girer. Bununla birlikte kullandığımız eşyaları da çürüterek bizleri maddi manevi zarara sokar. Tıkanıklıktan kaynaklı kötü kokuları uzman ellere bırakmak en doğru iştir. Sıkça karşılaşılan problemler arasında sifon problemi çok sık karşılaştığımız problemler arasında yer alır. Yanlış sifon bağlantısı mutfak veya lavabo giderinden hoş olmayan kokular gelmesine sebep olur.

Koku problemlerine kameralı çözümler
Koku problemlerine kameralı çözümler

Koku şikayetlerine genel çözüm olarak atık su gider borularını yıkamak yeterli olacaktır. Banyoda yer gideri içerisinden gelen kokuları basit bir şekilde önlemek için bir bez parçasını deliğe tıkayarak çözüm bulabilirsiniz. Genelde banyoları kuru kaldığı için yer süzgeci içinde su kalmaz. Lağım kokusu içerisinde su bulunmayan yer süzgecinden dışarı verir. Rogar kuyusuna iki adet dirsek takılarak kanal borusunda su birikmesi sağlanır. Biriken sudan poyraz veya rüzgarlı havalarda kokunun apartman içine yayılması engellenmiş olur. Başka bir çözüm havalık borusunun çatı seviyesinden bir metre yukarıda bırakılmasıdır.

Yukarıdaki resimde anlatıldığı gibi sifonun direk gidere bağlanması yanlıştır. Sebebi sifonla gider arasında hiçbir engelleyici olmadığı için koku oluşmasıdır. Körüklü sifon olarak tabir edilen sifonları S harfi şeklinde kıvırarak bağladığında kıvrılan bölgede su birikerek atık su tesisatından gelen kokuyu engelleyecektir. Ayrıca sifonun takıldığı bölgede 50’lik adaptör conta dediğimiz plastiğin olması durumunda hem giderden geriye su gelmesi engellenir ve koku sorunu oluşmaz. Resimde siyah ve beyaz renkte adaptör contayı görebilir herhangi bir nalburdan tedarik edebilirsiniz. Fiyatı 1 TL ile 2 TL arasında değişmektedir.

12 Yorum

 • Cumalı durna

  Ben adanada oturuyorum uzun zamandır banyo dan çok ağır koku geliyor ne denediysem boş cıktı ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

 • Ebru ipek aytekin

  ….Merhabalar kanalizasyon kokusu mutfaktan gelip tüm eve yayılmaktadir ..Bununla ilgili çözüm noktanız varmıdır.?

 • Sevda

  Merhaba banyo ce balkon giderlerinden cok ağır lağım kokusu geliyor 4 senedir oturuyorum ve sürekli gelen bir koku hatta sokak kanalizasyonunsan da geliyor yoldan gecerken nereya başvurmalıyım

  • Murat Taştan

   İski ye başvurmanız gerekiyor efendim.

 • Arslan Bozdağ

  Banyoda koku var, küvet ve klozet giderleri iyi çalışıyor. Ev 30 senelik bir ev ve kiracıyım.Yardımcı olabilir misiniz?

  • Murat Taştan

   Gider borularının içerisine kamera sistemi ile incelemek gerekiyor. Boru içerisinde pislikler yapıştığı içinde koku yapabilir.

 • Sema Özdemir

  Evimin giriş katında 2015 aralık ayında ayrılırken olmayan bir koku Nisan ayında koku çok kötü Sayın ustam telefon bekliyorum teşekkürler

  • Murat Taştan

   Sizin bizi aramanız gerekiyor efendim.

 • Mehmet Fatih Oruç

  Merhaba ben Toki evleri Halkalı’da oturuyorum. Banyodan gelen lağım kokularından çok çekiyoruz.yeni evleneceğiz ve oturduğumuz ev resmen lağım kokuyor, eşyalar kokmaya başladı, zehirlenmekten korkuyoruz. Siz bunlara çare olabilir misiniz?

  • Murat Taştan

   Tesisatta hata vardır büyük ihtimalle bu sorunun tespiti için kamera sistemimiz var servis kaydı yaptırıp yardım alabilirsiniz.

 • Seda Alkan

  Merhaba evimiz fabrikalara yakın yeni sıfır bine ama banyoda arada kötü bir koku oluyor bütün evi sarıyor bunun için ne yapılması lazım bana ne kadara mal olur bu sorun acaba ? Şimdiden teşekkürler

  • Murat Taştan

   Gider borularının içerisine kamera ile bakılır sorun neredeyse tespit edilir.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.