1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (33 oy, ortalama puan: 4,36 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Pimaş Yıkama

pimas-yikama

Yağlanmış lavabo gider borularında pimaş yıkama yapmak kalıcı çözümler sunar. Pimaşların içine dökülen yemek yağları eğim olmayan gider borularında dibe çökme yapar. Yağ tutmuş lavabo borusu belli bir süre sonra suyun önüne set oluşturur. Ana borularda bu yağlanma bodrum katlarda su baskınlarına sebep olur. Binanın ana kanal borusu uzun döşenmiş yatay hatlarda daha fazla problem çıkarmaktadır. Kanal yıkama işini ve hangi durumlarda gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağız. Vereceğimiz bilgiler ışığında ne yapmanız gerektiğini ve hangi durumun yanlış hangisinin doğru olduğunu göreceksiniz. Mutfak lavabosu kendiliğinden taşma yaptığı durumlarda pimaş tıkanıklığı meydana gelmiş olur. Bazı tıkanmalar geçici olsa da ilerleyen zamanlarda tıkanıklığın tekrarladığına şahit olursunuz. İyi çekmeyen lavabo giderleri büyük olasılıkla yağlanmaya başlamıştır. Pimaşları yıkamazsanız sürekli geçici tıkanıklık açtırmış olursunuz.

Atık su gider boruların da zamanla oluşan kireçlenme, yağlanma ve katı cisimlerin sebebiyet verdiği tıkanmalar söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlar da hiç şüphesiz eviniz de büyük bir tadilat ve masraf çıkacağını düşünüp moraliniz bozulabilir. Önceki yıllarda lavabo veya tuvalet tıkanmalarını evinizin büyük bir bölümü kırılarak çözüm bulunabiliyordu. Artık kırmaya ve dökmeye son verecek teknolojinin ürünü olan kanal açma makinesi ile evinize en küçük zarar verilmeden minimum fiyatlara tıkanıklık açılır. Bir pimaş tıkandığında bez veya kâğıttan dolayı değilse daraldığı için tıkanmış demektir. Gider borusu daralması birden bire olan bir şey değildir. Yıllar boyunca gidere dökülen atıkların boru çeperine yapışarak oluşturmuş olduğu katmanın giderek kalınlaşması ve boru çapını küçültmesidir. Küçülen boru eskisi kadar geniş olmadığından içinden geçen atıklarda dar bölgelerde sıkışarak pimaş tıkanmasına sebep olurlar. Tıkanıklık açma makinesi ile müdahale edilip açılsa da dar olduğundan daha sonra tekrar tıkanır. Özellikle mutfak giderlerinde yemek artığı ve yağların birikmesi ile oluşan daralmalar çok karşılaştığımız bir sorundur. Peki, bu sorunu nasıl çözeriz? Tabi ki her zaman olduğu gibi kırmadan tıkalı gider açılır. Ancak mühim olan açıldıktan sonra neler olacağıdır.

Tıkanıklık açılan gider neden tekrar tıkanır?

 Gider içinde bazı kalıntıların olması sonucu tekrar tıkanabilir. Pimaş yıkama makinesi dediğimiz basınçlı su ile giderdeki kalıntıları temizleyen bir sistem bulunuyor. Gider borusu içini temizleyerek eski haline getiren sistem sayesinde atık su borusunu yeniden yaptırmaktan kurtuluyorsunuz. Makine 150 bara kadar üretebildiği basınçla pimaş içi yıkama işinde gayet başarılı. Üstelik değişik başlıklar kullanarak boru içindeki kalıntı tipine göre müdahale imkanı da sağlıyor. Mutfak giderindeki basınçlı suyla pimaş temizleme döner başlıklı uçlar kullanılarak sağlanıyor. Su basıncı ile dönen başlık suyu boru içinde döndürerek her noktaya çarpmasını sağlar ve böylece hiçbir yerde yağ kalıntısından eser kalmaz. Tıkanan gideri de açan atık su boru yıkama makinesi ürettiği yüksek basınç sayesinde çarpmanın şiddeti ile birçok tıkanıklığı da giderir. Kum, çamur vb. atık maddelerle dolmuş olan gider borularında da çok etkili temizlik yapar. Tıkanıklık robotu ile kum vb. cisimlerin tıkadığı gider açılır. Fakat makine giderden çıkarıldığında kumlar tekrar açılan yolu kapatabilir. Bu yüzden yıkama makinesi ile tamamen kumu dışarı atmalıyız ki tekrar tıkanmasın. Genellikle inşaatı yeni bitmiş yapılarda bu durumla karşılaşırız. Neyse ki basınçlı suyla pimaş temizleme şansımız var. Aksi takdir de daha yeni yapılmış bir inşaatta tadilata girmek kaçınılmaz olurdu.

Gider borusu temizliği 5 yılda bir bakım gibi düşünülerek yaptırılması gerekir. Kanalizasyon borularından gelen kötü kokuları engeller. Boru içerisinde bakteri ve canlı organizmaların yok olmasını sağlar. Her türlü kötü atığın kanalizasyona atıldığını düşünürsek mutfak giderlerine temizlik yönünden çok dikkat etmek gerekir. Yıkama yapılan pimaş giderlerinin içi ter temiz olur.

1 Yorum

  • Ibrahim

    Merhaba gider içi pimaş yıkamayı ne kadara yapıyorsunuz 7 adet gider agzı var dükkanda tahmini hattımız 15-20 metre bütün gider ağızlarından da girilmesini istiyoruz oralarda tıkanıyor

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.