Su Kaçağı Ustası Telefon Numarası
İSTANBUL TESİSAT
Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Kırmadan Su Kaçağı Bulma

16-07-2014-19-02 ibrahim Su Kaçağı | 3621 Okunma
Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Teknolojinin gelişmesiyle eski yöntemlerle su kaçağı bulma tarih olurken çeşitli makine üreticileri tarafından ülkemize ithal edilen su kaçağı tespiti cihazı ile sektörde rekabet artmaktadır. Su tesisat firmaları nakit para akışı sebebiyle inşaat, konut alt yapı işlerine fazla önem vermemektedir. Çünkü bu tarz işlerde çek ve ileri tarihli ödemeler yapıldığından firmalar eleman ve malzemeye ödenek bulamadığı için sistem bir noktada tıkanmaktadır. Şartlar bu durumdayken firmaların eleman bulma sıkıntısı giderek artıyor. Yeni nesil gençler zor şartlarda ve beden gücü gerektiren işlerde çalışmak istemiyorlar. Genellikle cafe, kasiyer veya bir mağazada reyon görevlisi olarak çalışmayı tercih ediyorlar. Bu gençlerin gelecek için herhangi bir ideali yada aile kurma düşüncesi olmayan örf ve adetlerden tamamen yoksun kalıp yozlaşmasının bir göstergesidir. Halbuki su tesisat sektöründe 10 yıl sonra kalifiye eleman sıkıntısı yaşanacağını düşünürsek usta elemanların dolgun ücretlerle çalışabileceği bir ortam meydana gelecektir. Şuan işçiliğe kıymet verilmeyen bir toplum içerisinde yaşıyorken gelecekte Avrupa`da olduğu gibi Ülkemizde de bu tarz ağır işleri yapan ustaların çok kıymetli olacağı düşünülebilir.

Su sızdırmalarına karşı alınan önlemler yerleşik hayat tarzını daha yaşanabilir bir hale getirmiştir. Su akıtan bölgenin kabarması alt kat komşunuza yüksek maliyetler oluşturmaktadır. Tavanın sararması veya tavanda oluşan lekeler sonucunda alt katınızdaki daireye yeniden boya masrafı çıkarmaktadır. Bunu kendi açınızdan bir düşünün yeni boya yaptırdığınız evinizin tavanında su damlamaya başladığında sinirleriniz ne kadar boşalır. Aynı durumu komşunuz içinde değerlendirin. Hiç kimse üst katından gelen su sızıntısını çekmeye mecbur değildir. Bize bildirilen su tesisat arızalarının çoğu banyo tesisatında meydana gelen su kaçaklarıdır. Defalarca su kaçağını tamir ettirmenize rağmen su akıntısı kesmemiştir. Bunun nedeni tamire gelen ustaların sorumsuzca yaptıkları işi kontrol bile etmeden üzerini kapatmalarıdır. Sektörde ortalama 8 yılını dolduran şirketimiz su kaçakları problemleriyle sürekli uğraştığı için evlerde meydana gelen arızaların bir çoğunu cihaza gerek kalmadan tahmin edebilmektedir. Edindiğimiz bu tecrübeye rağmen yinede servise gittiğimiz dairede gerekli tüm kontrolleri yaparız. Siz istemeseniz bile görüntülü su kaçak sistemleri ile dairenin tesisatlarına bakarız. Sonuca kesin ulaşmak için yaptığımız tamiratların üzeri seramikle kapatılmadan önce su kaçırıp kaçırmadığı kamera ile kontrol edilir sonrasında kapatılır. Banyonuzun tavanında oluşan nem, rutubet şikayetleriniz için firmamızdan teknik destek alarak garantili çözümler sayesinde bir kere para ödeyerek kurtulabilirsiniz.

Not: Su tesisat mesleği bilinçli ve özveriyle yapılması gereken bir meslektir. İşini ciddiye almayan tesisatçıların yaptığı tüm tesisat borularında ilerleyen yıllarda müşteri mutlaka maddi ve manevi sorunlar yaşayacaktır. Su kaçağı uzmanı ekiplerimiz tesisat borularınızı kontrol ederken ustalarımıza yardımcı olmanızı öneririz. Hasta doktor ilşkisine benzer yöntemlerle su kaçağını bulmak sizin yardımlarınız sayesinde daha kolay bir işdir.

su-sizintisi-bulma

Su kaçağı dairenizde herhangi bir atık su yada temiz su borusunda olaşabilecek sızıntılardır. Bu problemin ortaya çıkmasının temel sebepleri arasında işçilik ve malzeme kalitesi belirleyici rol oynar. Konutunuzun herhangi bir bölgesinde kabarmalar, boya dökülmeleri meydana gelebilir. Bunun su kaçağı olduğunu anlayabilmemiz için tesisatınızda birkaç testin yapılması gereklidir. Konutunuza gelen tesisatçı ustamız bu testler sonucunda ortaya çıkan bilgileri analiz edip doğru tespiti yapmak için uygun olan kaçak tespit cihazını kullanır. Kırmadan su kaçağı bulma için yapılması gereken testler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

Temiz su tesisat kontrolü
Sıcak su hattı basınçlı testi
Soğuk su hattı basınçlı testi
Uzun tesisat hatlarında yüksek basınçlı hava ile test
Gaz ile sızdırmazlık testi

Atık su tesisatı kamera ile görüntüleme
Gider boruları içerisinde kamera ile görüntü alma
Conta sıyırması kontrolü
Yeterli derecede eğimin verildiğini kontrol etme
Pis su tesisatı içerisinde suyun gidişini engelleyen tıkanma problemleri kontrolü 

Zemin sızdırmazlık problemleri
Fayans derz araları kontrolü
Tuvalet taşı, küvet, süzgeç kenar aralarındaki boşluklar
Kırık çatlak seramik kontrolü

Kalorifer tesisatı kaçak testi
Isıtma tesisat borularında kaçak tespiti
Kombi basınç göstergesi kontrolü
Radyatör, musluk bağlantı yerlerinin kontrolü

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelikle tespit yapılacak olan dairenin giriş suyunun bina şebeke suyundan ayrılması gerekir. Daha sonra daire içerisinde ki musluklar ve vanaları kapatılarak teste hazır hale getirilir. Bunu yapmamızda ki sebep tesisat içerisine uygulanacak basınç sırasında musluklara bağlı makinelerin zarar görmemesidir. Temiz su testi için gerekli su motoru ve manometredir. Eğer konut içerisinde bir kaçak varsa manometre göstergesinde düşme meydana gelecektir. Aynı zamanda musluklar ve vanalar kontrol edilerek herhangi bir damlamanın kaçak zennedilmemesi gerekir. Aksi takdirde dairede kaçak olduğunu düşünüp manometredeki düşüşe aldanarak saatlerce kaçak bulunmaya çalışılır. Testler sonucunda temiz su tesisatında herhangi bir kaçak olmadığı kanaatine varılırsa pis su görüntüleme işlemine geçilebilir. Üst kat komşunuzdan size sızma yapan suyun sadece sıcak su veya suğuk su kaçağı olması gerekmez. Atık su giderlerinde problem oluşmuş olabilir. Üst katın banyosundan sızan su tavanda renkli lekeler oluşturuyorsa " pis su kaçağı " olma olasılığı yüksektir. Bunu anlamanın en garanti yolu üst kattaki komşunuzun gider borularını bilgisayarlı su kaçak bulma cihazı ile görüntületmenizdir.  

Yükleniyor, Lütfen bekleyiniz...

Temiz su kaçak tespiti ortalama 15 dk ile 20 dk arasında yapıalacak testler sonucu ortaya çıkar. Şebeke suyu borularınızda kaçak bulunması halinde noktasal tesipit yapan su kaçağı servisi elemanları müşterinin isteğine göre tamirat yapmaktadır. Onarım işi iki kısımdan oluşmaktadır.

1- ) Kırmadan kimyasal ilaçla tamir
2- ) Zemin kırılarak sızdıran borunun noktasal olarak onarımı

Kalorifer tesisat kaçaklarında kimyasal ilaç ile onarım daha çok tercih edilmektedir. Kombi tesisatı kapalı devre bir sistem olduğu için içerisinde dolaşan suyun basıncı değişken bir yapıya sahip değildir. Maksimum 2 bar basınçla çalışan ısıtma tesisat boruları fazla basınca maruz kalmadığı için eknomik çözüm olarak kimyasal uygulaması yapılmaktadır. Cihazla kombi su kaçakları bulunması oldukça zor bir işlemdir. Çünkü bu tarz tesisat sistemlerine bağlı basınca dayanıklı olmayan kombi ve radyatörler bulunmaktadır. Ayrıca yerden ısıtma tesisatlarında kullanılan borularda tamir kırılarak yapıldığında üstündeki zemine bağlı oalrak maliyeti oldukça artırmaktadır. Bunun yerine hem yerden ısıtma tesisat kaçaklarında hemde pprc boru ile döşenen sistemlerde kullanılabilen kaçak onarım sıvısı daha ucuza mal edilmektedir.

su-kacak-tespiti.jpg

Üst kattan dairenize sızan suyun nereden geldiğini bulmak artık çok kolay!... Komşunuzla aranızda çözemediğiniz buna benzer problemleri su kaçak tespiti yapıldıktan sonra bir sonuca bağlayabilirsiniz. Kimin dairesinden geldiği belli olmayan su sızıntılarını kameralı cihazlarla kontrol ettirdikten sonra çözebiliriz. Toplu yaşam alanlarının en büyük sıkıntılarından biri olan ortak mahal alanlarında yaşanan rutubet, nem gibi problemleri kimsenin üstüne almamasıdır. Herkes yan komşudan geliyor gibi sözlerle geçiştirmektedir. Kimi zaman üst katın tuvaletinden akan su damlaları bazen de mutfağın tavanından gelen su akıntıları yeni yaptırdığınız boyanızı kaldırır. Duvardaki rutubet, boya kabarmaları hoş olmayan görüntülere sebep olmaktadır. Su kaçıran yerin kaynağını bulunmadığı sürece her yaptırdığınız boyanın ardından kusma yapacaktır.

Türkiye şartlarında gümrük vergisinin ağır olması aldığımız cihazların fiyatlarını iki katına çıkarmaktadır. Aletle su kaçağı bulma işine ilk başladığımız yıllarda kullandığımız makinelerin servis fiyatları yüzünden çok paralar harcandı. İstanbul`da artan tesisat şirketlerinin ortak çalışmaları sonucunda maliyetleri yarı yarıya düşürmeyi başardık. Sonuçta arıza bulma fiyatlarını düşürdük.